ATI vs Nvidia

ATI ili Nvidia

  • ATI

    Гласови: 90 33,1%
  • Nvidia

    Гласови: 182 66,9%

  • Вкупно гласачи
    272

^рЕтАрДиРаН

error: Invalid Title
Член од
14 август 2007
Мислења
292
Поени од реакции
0
Graficki so nVidia chip proizveduvaat: nVidia, Gainward, XFX, BFG, MSI, Inno3d, PNY Verto, eVGA, HP, ASUS, Biostar, Leadtek

Graficki so ATI chip proizveduvaat: Ati, Saphire, VisionTek, ASUS

Sporedete...
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Graficki so nVidia chip proizveduvaat: nVidia, Gainward, XFX, BFG, MSI, Inno3d, PNY Verto, eVGA, HP, ASUS, Biostar, Leadtek

Graficki so ATI chip proizveduvaat: Ati, Saphire, VisionTek, ASUS

Sporedete...
Сакаш уште најмалце 5 производители да ти набројам од двата чипа?:tapp:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Graficki so nVidia chip proizveduvaat: nVidia, Gainward, XFX, BFG, MSI, Inno3d, PNY Verto, eVGA, HP, ASUS, Biostar, Leadtek
Palit, ABIT, GYGABYTE, AXLE, Point of View,
Graficki so ATI chip proizveduvaat: Ati, Saphire, VisionTek, ASUS

Sporedete...
Palit, MSI, ABIT, connect3D, GIGABYTE, GE CUBE, AXLE (за последново не сум баш сигурен)
:baeh:

Ова колку што разлистував по ценовниците што ги имам. 4-5 фирми што ги наброја ги немам ни слушнато ниту пак знам дека постојат, како што ти немаш за некоја од моиве фирми што ги додадов, така да сигурно има уште што ни двајцата не ги знаеме. А тоа колку фирми за кој чип се определиле немора ништо да значи. Гигантите имаат и од двата чипа. Додека послабите фирми што се определиле само за еден не се мерило за квалитет.
 

^рЕтАрДиРаН

error: Invalid Title
Член од
14 август 2007
Мислења
292
Поени од реакции
0
nVidia, Gainward, XFX, BFG, MSI, Inno3d, PNY Verto, eVGA, HP, ASUS, Biostar, Leadtek, Ati, Saphire, VisionTek, ASUS, ABIT, connect3D, GIGABYTE, GE CUBE, AXLE.
Da gi isfrlime firmite so proizveduvaat i od dvata cipa. MSI, ASUS, HP (ajde ne go smetame zatoa sto ima prizvedeno samo 2 graficki so nVidia), ASUS, ABIT, GIGABYTE,.
Samo ATI proizveduvaat:
ATI, Saphire, GeCube, Connect3d, VISIONTEK
Samo nVidia proizveduvaat:
nVidia, Gainward, XFX, BFG, Inno3d, PNY Verto, eVGA, Biostar, Leadtek, Axle

Ako firmi sto proizveduvaat graficki nemozat da bidat merilo koj moze?
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Da ja osvezime temata malku. Ako nikoj ne znae ATi se otkazaa od igrata za high-end GPUs, i samo ke proizveduvaat mid-end. Mozete da ja vidate i sporedbata na Gamespot.com ke vidate deka 8600GTS 640MB e podobra i od "najakata" 2900XT GPU na ATi od DirectX10 serijata. Da ne zboruvam za 8800 Ultra, koja samostojno e podobra od 2900XT vo Crosshair.
 

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
Јас имав nVidia и бев задоволен од неа(иако беше 128мб). Ставив ATi(256мб) и послабо ми работе од nVidia-та. Неколку(читај сите) игри не се играат. Само што ги уклучам снема ми слика на екрано. Праќа ја на сервис и ми ја вратија потполно иста како што им ја пратив:pos2:. Затоа сега да ме прашат дали сакам ATI или nVidia без никакво двоумење ќе земам nVidia
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Emi ako si stavil nekoja bez poddrzka za 2.0 shaders, nema da ti rabotat igrite. Ti preporacuvam da zemas najmalku so poddrzka za 3.0 shaders, a ako imas poveke paricki zemi so poddrzka za 4.0 shaders. Najdobra spored cena-performansi e 8600GTS 640MB.

Veke mnogu vreme nema GPUs so 1.0 1.1 1.3 1.4 shaders.
So 2.0 shaders isto taka ne se proizveduvaat. Samo so 3.0 shaders, (7xxx serijata na nVidia), no i tie veke se zamenuvaat so novite GPUs so 4.0 shaders.

Zatoa vnimavajte da ne ve lazat kolku i da e cenata. Ne zimajte nikakvi ATi, bidejki se definitivno "out" od trkata za high-end GPUs. Od nVidia samo zimajte 8xxx serijata, a ako nemate pari zemete 7xxx, no za 1 god ke treba da ja zamenite so 8xxx, bidejki i tie stanuvaat stari, poradi novite "Games For Windows" igri koi se optimizirani za Vista i DirectX10.
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
Sega, definitivno nVidia. Porano, starata serija na nVidia t.e. GeForce od 5200 do 5950 bea za nikade, i bea jadeni vo bukvalno sekakvi testovi od strana na Radeon 9600, 9700 i 9800, taka da tie serii se najgolema utka na nVidia, no uspeaa da se kacat pak na tronot so 6kite, 7micite i 8micite. :D
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
387
Поени од реакции
27
Моментално имам Asus EN8800GT TOP 512mb OC според ова мислам дека се најбољи. Имав порано ати 9600 128mb и не беше баш топ. :)
 
Член од
1 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
1
Nvidia нормално

Имам GeForce 8800 GT, лета. На сите игри имам ставено се максимум, ресолуција, детаљи, се ми е high. Па дури и тоа antiphosphoric filtering x16 mi e.

На пазарот во моментов нормално дека и Nvidia и Intel се подобри
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Лично преферирам нВидиа не ми направиле никаков проблем со игрите, комшијата е запален по АТИ, ама богами и страшно пцуе кога треба да бара закрпи за некои игри да му работат со АТИ.
Ај да биде дека не зборам само за игри, на пример Линуксот има поквалитетна подршка за АТИ, а за графичарите и нВидиа и АТИ се гола вода, тие си ги преферираат специјализираните МАТРОКС.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Sega, definitivno nVidia. Porano, starata serija na nVidia t.e. GeForce od 5200 do 5950 bea za nikade, i bea jadeni vo bukvalno sekakvi testovi od strana na Radeon 9600, 9700 i 9800, taka da tie serii se najgolema utka na nVidia, no uspeaa da se kacat pak na tronot so 6kite, 7micite i 8micite. :D
Грешка си кај седмиците, Х19 серијата на АТИ ги напраи масакр!

Иначе ептен сум неодлучен јас во моментов, Нвидиа држат перформанс, али сликата им е тотално капут, а АТИ се многу топ на слика, башка и боље слика ми вадат и ТВ коа глеам (далеку подобро од Нвидиата), само драјверите им се крајно за никаде, на Нвидиа им се постабилни.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
И тој ѕверот што се појави од ATI hd3870 x2 демек бил тестиран со некои бета драјвери, и имало место за поголем напредок, али и со тие драјвери ја јаде 8800 ultrata, али ultrata била нешто подобра во directx 10 mode и подобри перформанси имала со вклучен AA.
Сепак доста поефтина ќе бидe од ultrata.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183


Нема што повеке да се дискутира, не е голема разликата но едноставно Nvidia :zver::vozbud::pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom