Arctic Monkeys

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Arctic Monkeys е формирана во 2002 година од страна на Алекс Тарнер(главен вокал,гитара),Џејми Кук(гитара),Ник О'Мели(бас гитара,пратечки вокал) и Мет Хелдерс(бубњеви).
Нивниот прв албум Whatever People Say I Am, That's What I'm Not објавен во јануари 2006, стана најбрзопродаваниот албум во историјата на Британската музичка историја поминувајки го Definitely Maybe на Oasis. Нивниот втор албум Favourite Worst Nightmare објавен на 23 април 2007 во првата недела се продава во повеќе од 225 000 копии.
Награди:
Best British Album and Best British Group at the BRIT Awards in 2008.

Дискографија:Whatever People Say I Am, That's What I'm Not (2006)
Favourite Worst Nightmare (2007)

по мене една од најдобрите светски групи моментално,оваа година ќе настапат на Егзит.
Myspace
официјален сајт
 

TheSunCries

фак.......i am dead!
Член од
16 јули 2008
Мислења
194
Поени од реакции
5
Ете го бендот.Баш ми се допаѓаат.Може да се каже дека пред некое време и малце повеќе ги слушав,но сепак имам високо мислење за нив. =)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Ќе ги видиме на Егзит колку ги бива :icon_lol:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Е сеа мислење од мене. Добри се онака си тераат малце некој нивен стил али не се нешто посебно.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
На темата за Слаткаристика има 150 страни а за момциве само 3 мислења.Каде бе?:ne_zboram:shok:

Дисторзија,енергија,сила,лиричност и мелодичност,порака во секоја песна и по некоја приказна убаво раскажана. Групава почнав да ја слушам пред 3-4 месеци негде, не дека не ги знаев али се токмев фино од почеток да ги прочешлам. 3 албуми имаат, последниот искочи оваа година. Летото после пијани журки се пушташе Crying lightning за да се крене атмосфера малце и можам да кажам дека таа песна под кожа ми влезе. Исто би ги издвоил Balaclava,Only ones who know,The view from the afternoon,If you were there beware,Do me a favour,The bakery и најдобрата балада 505 ...

Сеа глеам дека се на турнеја по западноевропскиве градови и ми доаѓа да зеам ранец и да тркнам до Милано, и онака сеа безвизен режим е па вреди да се проба :):motor:
 

Opsessive fangirl

Безнадежен интелектуалец.
Член од
14 декември 2009
Мислења
291
Поени од реакции
137
не ги слушам, им знам неколку песни, не се ништо посебно ама пејачот им е прекрасен:kesa:
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Ги слушав едно време...али сега многу многу малце...
 
П

Паган-др

Гостин
Многу добар бенд. Стварно закон песни имаат.


 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Мене лично, не ми се нешто посебно. Океј се за слушање.
Ако се споредат со нивните претходници, се никој и ништо.
А за денешново време во кое ретко може да се најде некој солиден артист, се повеќе од добри.

Сепак, сите тие британски рок бендови ми се некако премногу исти.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Мене лично, не ми се нешто посебно. Океј се за слушање.
Ако се споредат со нивните претходници, се никој и ништо.
А за денешново време во кое ретко може да се најде некој солиден артист, се повеќе од добри.

Сепак, сите тие британски рок бендови ми се некако премногу исти.
Bloody british rock m8!

Fucking bloody hell you are right! Добри може не како претходниците но сепак ајде најди нешто подобро од тој тип во ова време.

 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Bloody british rock m8!

Fucking bloody hell you are right! Добри може не како претходниците но сепак ајде најди нешто подобро од тој тип во ова време.

Да, ама да сретнеш некој од овие што стануваат рокери преку ноќ, нема да знае да ти ја покаже разликата помеѓу Arctic Monkeys, Muse, Franz Ferdinand, па и Coldplay ќе ги ставам во иста група затоа што се премногу слични! Боље нив да ги слуша денешнава младина, отколку да сече вени по некој истрипан емо бенд.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Би ги вбројала во бендовите за кои ми е мило што постојат ипи причинува задоволство да ги слушам.
Да. Можеби не се којзнае што и можеби има 30543546 слични бендови ама не знам те како да се врв на таа група. Имаат одлични текстови а и мелодиите им се опасни.
Гледав некој концерти нивни.... судеќи според реакциите на публиката ..одлично се снаоѓаат и во живо.. постои таа врска по треба да ја има меѓу забавувачот и оние кои дошле да се забавуваат :pipi:
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Ми се свига само Fluorescent Adolescent.Ги имам гледано во живо и стварно се добри,млади надежни дечки :)
Ама не ми е мој стил музиката :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom