Apple iPhone 5S и iPhone 5C

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.824
Поени од реакции
10.552
Претеруваат со цените...
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Скапи се ама имат буква S до петката, си вреди бе дечки, како не си вреди
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Цел ден а чачкав петката не еден близок, абе никако никако не може да ми фрли око ајфонот, јест да е перфектен внатре и со сите ствари, има доста интересни ствари на фејсбук додатоци што на други смартфонови ги нема, сепак за мене (бар откако Џобс веќе го нема) апаратов е прецент. и точка.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
750$:eek: па кој глуп американец ќе го купи тоа срање, за тие пари може крава да купам.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Скапи се ама имат буква S до петката, си вреди бе дечки, како не си вреди

Што вреди, алуминиумот? Ќе можам ли бар кај циганите да добијам нешто пари на железото?
iOS 7 = копија на Windows Phone. Тотално ме разочараа Apple во тој поглед. Барем мислев дека се “оригинални“ :pos:
iPhone е за глупи луѓе што незнаат како да се ракува со смартфон. Android, ако треба да сум попрецизен - HTC One е all the way through!
Да не ме сфатите погрешно,
Apple беа иновативни у 2007/08/09/10, али без Стив Џобс се вртат у истиот круг само и се тужакаат со други фирми ко луди. Типични Американци (кои што трошат повеќе пари на војска одколку сите земји заедно, само шо Apple троши на адвокати)
--- надополнето: 11 септември 2013 во 00:37 ---
И уше нешо - ме разочараа за цената на 5C, мислев дека ќе биде онака ефтин и прифатлив, овие му налупале цена ебигас...
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Сепак ке си останам на страната од SONY :cuc:
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
За истиве овие пари, разумен корисник си купува Нексус 4 или 5, Нексус 7 од 2013 и со остатокот оди на одмор евентуално на викенд негде. Неразумен корисник купува iphone 5s и се фали пред другарите како може да му го скенира прстот. Јухууууу :D Батерија од 1440 mah, екран од 4 инчи и камера од 8мп? Nigga please

Замислете за 6 месеци до година кога дополнително ке напредне технологијата и на iphone 6 можеби ке има 4,3 инчи екран, 10 мегапиксели камера, full hd резолуција, скенирање на ножни палци. Која радост ке биде тоа. Па чекај бе малку нели ...
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
iPhone е за глупи луѓе што незнаат како да се ракува со смартфон. Android, ако треба да сум попрецизен - HTC One е all the way through!
Искрено ми се лоши од ваквите муабети ... значи остајте кој што сака да користи
ако ти си задоволен со андроид а СИ користел подолго време ајфон тогаш користи си андроид и не пљукај по ајфонот и не омаловажувај никого
За мене погрд интерфејс од тој на уан нема, андроид баш андроид е за мене нексус, ете нексус 4ката ќе го користам ова време додека не ми здосади ... од с3 не бев задоволен
--- надополнето: 11 септември 2013 во 01:21 ---
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.737
Поени од реакции
9.830
Наместо да потрошите пари за телефониве купете си PS4 да ја направите дневната вселенски брод и плус ако нејќете обичен глуп телефон со остатокот ќе си купите Нексус 4. Па коли на половно се купуваат со париве, мислам дај...
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Значи грубо кажано освен побрзиот процесор и тоа со отпечатокот, друго ново нема...
Многу сум разочаран (да кажеме) што во ситуација кога с4 има камера од 13 mp, iPhone остана на (во оваа ситуација) смешните 8mp...(n)(n)(n)
За екранот и за цените муабет да не праиме...

Од кога отиде Џобс, Apple се влече на стара слава...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
Многу сум разочаран (да кажеме) што во ситуација кога с4 има камера од 13 mp, iPhone остана на (во оваа ситуација) смешните 8mp...(n)(n)(n)
Од каде впечатокот дека камера со 13MP автоматски значи и подобра од онаа од 8MP?
Мислев дека до 2013 луѓето ќе сфатат дека бројот на мегапиксели се најнебитниот дел. Се што е над 3-4 мегапиксели, на нас, како обични корисници ни брка работа. Е сега, ако сакаш да фотографираш за билборд со мобилниот, тоа е друга работа. Битна е осетливоста сензорот, квалитетот на леќата, софтверот и еден куп други фактори. Меѓу кои, „смешните 8MP“ воопшто не се пресудни. Бројот на мегапиксели е само маркетиншки трик, да се лажат деца и луѓе кои не разбираат како функционираат некои работи, па да „си ги мерат“ според некаков број.

Назад на темата: Не сум ни разочаран, ама па далеку сум од импресиониран. Повторно една од класичните Apple претстави, кои иако стануваат монотони, сепак се неколку класи понапред од оние на Samsung на пример. Ништо посебно не понудија, ама и не „разочараа“. Едноставно, нема што повеќе. Тоа со читачот на отпечатоци е кул работа, ама одма ќе наиде на нож од луѓето кои се љубители на теории на заговор од страна на САД, Обама, NSA, CIA, FBI - демек се создава огромна база на отпечатоци која може да се злоупотреби. Нормално, Apple ќе се оградува од чувањето на овие податоци, ќе јаде трици дека се енкриптирани, ама ако подразмислиме подонро - се што се наоѓа на вашиот телефон поврзан на интернет може да биде злоупотребено, така да... И не се толку параноични. Брзината и не ми е толку битна, зошто се над iPhone 4 и Samsung S3 е прекурчување. Но, што е со батеријата? Ќе видиме ли конечно паметен телефон кој не мора да го полниме 1-2 пати дневно?

iPhone 5C не би ме привлекол да го имам поради шаренилото. Можеби белиот. iPhone 5S би сакал да го поседувам, највеќе поради џебната камера со одлични перформанси.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Од каде впечатокот дека камера со 13MP автоматски значи и подобра од онаа од 8MP?
Мислев дека до 2013 луѓето ќе сфатат дека бројот на мегапиксели се најнебитниот дел. Се што е над 3-4 мегапиксели, на нас, како обични корисници ни брка работа. Е сега, ако сакаш да фотографираш за билборд со мобилниот, тоа е друга работа. Битна е осетливоста сензорот, квалитетот на леќата, софтверот и еден куп други фактори. Меѓу кои, „смешните 8MP“ воопшто не се пресудни. Бројот на мегапиксели е само маркетиншки трик, да се лажат деца и луѓе кои не разбираат како функционираат некои работи, па да „си ги мерат“ според некаков број.
Па за 700-800 евра сакам да можам секоја пора на кожата да ја видам :D
Еве коа ќе купи некој 5с нека стави слики, друг што има хтц уан нека стави слики и нека се стават слики од с4 па ќе се спореди:D
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
Па за 700-800 евра сакам да можам секоја пора на кожата да ја видам :D
Еве коа ќе купи некој 5с нека стави слики, друг што има хтц уан нека стави слики и нека се стават слики од с4 па ќе се спореди:D
Не се истакнувај :)
Никој не оспорува дека камерата на S4 е добра, но тоа не е поради бројот на мегапиксели.
Јас ќе ти најдам фотоапарат со 18MP кој вади тиња фотки, а друг со 8MP кој вади остри како срча. Бројот на мегапиксели e бројот на милион точки преку кои се претставува резолуцијата на сликата од апаратот, која ти потоа ја гледаш на екран. Значи, во најголемиот дел од случаи, мегапикселите само ја означуваат резолуцијата (големината) на сликата која ја гледаш. И толку. Острината, деталите, снаодливоста во темни услови и тн. - зависат од многу други фактори. Читни малку, барем денес имаш информации во изобилство.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не се истакнувај :)
Никој не оспорува дека камерата на S4 е добра, но тоа не е поради бројот на мегапиксели.
Јас ќе ти најдам фотоапарат со 18MP кој вади тиња фотки, а друг со 8MP кој вади остри како срча. Бројот на мегапиксели e бројот на милион точки преку кои се претставува резолуцијата на сликата од апаратот, која ти потоа ја гледаш на екран. Значи, во најголемиот дел од случаи, мегапикселите само ја означуваат резолуцијата (големината) на сликата која ја гледаш. И толку. Острината, деталите, снаодливоста во темни услови и тн. - зависат од многу други фактори. Читни малку, барем денес имаш информации во изобилство.
За што се истакнувам ?
За пикселите ок, ама нели ајфонов излезе со цел да биде најдобар на пазарот, затоа и кажав да се споредат сликите што ги прави 5с, с4 и оне и ќе се види кој има најдобра камера. Ако ајфонот ги шие другиве два ќе речам „ок, сум згрешил“. Ни ги бранам едните, ни дргите ни па третите, само ете да се види кој вади подобри слики и да се види дали вреди телефонот за парите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom