Anathema

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500

Анатема е рок група формирана во Ливерпул Англија и се едни од основачите на дум метал жанрот. Се работи за 4-ца момци (на концерти им се приклучува уште една девојка и типац на сајзер). Всушност тоа се две различни семејства со неверојатен музички талент и визија.
Со секој албум напредуваат и ја надградуваат музичката насока, моментално тоа што го свират претпоставувам се нарекува амбиентален емотивен рок...или нешто така.
До сега имаат 8 тудиски албуми, последниот е 2010 и е сосема различен од се што имаат работено до сега.
Форумџиите што ме познаваат исто така знаат дека не би пишувал за некоја група доколку не сум апсолутно фасциниран од неа и музички и текстуално.
Е па Анатема се препородување за мене...
Ако ве интересира подетално нешто за нив
http://en.wikipedia.org/wiki/Anathema_(band)#Studio_albums
Сега доаѓа делот каде што треба да ставам некоја песна...искрено ова ми е проблем затоа што изборот е....лудило не знам што да ставам.
Мислам дека Fragile Dreams им е една од најпрепознтливите иако ни од далеку не ја дофаќа нивната генијалност.

Понатака ќе одберам повеќе песни што мислам дека треба да се слушнат.
Ако има некој да каже нешто за нив повелете, ако некого интересира нешто слободно нека праша :)
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
God bless you Burn...:pipi:
Скраја да е , фалеше нешто ново...го најдовме.:salut:
 
Член од
19 јуни 2010
Мислења
14
Поени од реакции
3
Ааххх Анатема.Имаат нешто во нивните песни што те тера да ги слушаш. Не им знам којзнае колку песни но околу 10-15 стварно ги преслушав и се одлични.


И едно клипче како дечкиве додека се одмараат си свиркааат:)
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Колку меланхолично, депресивно, тажно... прекрасно. Одличен бенд. Првите два албуми им се со потежок doom/death звук. Од третиот албум Eternity преминуваат кон помелодичен и атмосферичен звук со чист вокал. Alternative 4 е албумот што некако ми остава најсилен впечаток

 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Многу ми е криво што ќе им го пропуштам концертот во Грција есенва :(
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Анатема имаа планови за концерт во Софија, мои пријатели се подготвија да одат, ама за жал концертот беше откажан заради некакви малверзации финансиски од организаторите.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Мн квалитетен бенд. Бенд со душа, знаење, уметнички прогрес....Албум до албум ремек дело. Али ко голем фан на екстремен дум, Серенејдс нај мерак ми прави :))
 
Член од
23 мај 2012
Мислења
48
Поени од реакции
44
Пред месец ипол излезе новиот албум Weather Systems и сите песни ми се свиѓаат
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Секој нов им е подобар, штета што не се многу популарни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom