Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување

Ilidan

ак
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.574
Поени од реакции
5
и нормално Formula1.com (заборавив да ја пишам)
 
Член од
11 август 2006
Мислења
8
Поени од реакции
0
Еве еден интересен туториал како да направите Blood Text

1.Креирајте нов фајл 400*400, mode: Grayscale, background white. Искуцајте текст (буквите да се дебели).


2. Select > Load Selection
(Layer Transparency)
3. Layer > Flatten Image

4. Select > Inverse

5. Filter > Pixelate > Crystallize (cell size 10)


6. Select > Inverse

7. Noise > Add Noise
(Guassian,Amount. 70)


8. Blur > Guassian blur (Radius 2.0)


9. Image > Adjustments > Curves
(направете ја кривата слична на сликата подолу)


10. Ctrl+D да се деселектира

11. Image > Adjustments > Invert


12. Image > Rotate Canvas > 90 CW

13. Filter > Stylize > Wind
(wind, from the right)


15. Image > Rotate Canvas > 90 CCW

16. Image > Mode > RGB

17. Image > Adjust > Hue Saturation

18. Colorize

19. Saturation 100

20. Lightness -5

Et voila!
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
после крв, малку и оган...

1 Направете нов документ 600 со 250 и со црна позадина!
напишете некој текст



2 Дуплирајте го леерот со текстот (десен клик на леерот и Duplicate Layer) и работете одсега со копијата. Во менито Image -> Rotate canvas -> 90 CW

3 сега појдете во Filter > Stylize > Wind, одберете from the left (долу во прозорчето и кликнете ок) оваа постапка повторете ја уште 2 пати



4 Во менито Image -> Rotate canvas -> 90 CСW за сликата да се врати во првата положба...

5 наредно одете во Filter > Blur > Gaussian Blur со радиус 7 пиксели.



6 сега десен клик на леерот со заматениот текст и одете на blinding options таму мошете да одберите или во Color Overlay (како на сликата подолу) или во Gradient Overlay како на последната слика со огнени бои, црвена портокалова, жолта... - второво мислам дека е подобро



сега најтешкиот дел :) :pos2:
7 Одете во Filter - Liquify таму по default е одбрано да можете да направите пламени на сликата, бидете креативни, прво нема да се гледа резултатот, но кога је притиснете ОК се ќе биде поинаку :)

8 Сега време е да го отркиеме оригиналниот текст кој го копиравме на почетокот. експериментираме со Opacity на копијата и на оригиналот... и на крај јас го добив овој резултат



:kajg: :mist: :ija:
 
P

Princ

Гостин
Браво. Последниве неколку дена видов неколку супер туторијали. Само напред :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ми се виде интересен туториалот од walker_girl па го направив.

 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Моето испадна вака

Ама сакам како на Pasha да не се гледа црна позадина туку само буквите да бидат.
Како можам да го направам тоа?
 

Attachments

P

Princ

Гостин
walker_girl напиша:
Моето испадна вака

Ама сакам како на Pasha да не се гледа црна позадина туку само буквите да бидат.
Како можам да го направам тоа?
Избриши го лејерот со боја, треба квадратите да ги гледаш во photoshop. Тогаш оди File -> Save for web (така мислам беше, немам PS тука), и зачувај ја како .gif
 

Pasha

Сомнително Лице
Член од
17 април 2005
Мислења
157
Поени од реакции
2
jas gi napraviv bukvite i mesto crna pozadina ja kladov bajata od pozadinata na postot.. zolta .. i go snimiv kako .jpg..
 

elen4e_bonjovi

Dark Angel
Член од
10 мај 2006
Мислења
240
Поени од реакции
0
Ne znam kako da iscistam lice na slika ama direkno koj moze da mikaze, znaete kao so pravat vo fotostudio?HELP
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
elen4e_bonjovi напиша:
Ne znam kako da iscistam lice na slika ama direkno koj moze da mikaze, znaete kao so pravat vo fotostudio?HELP
Постапката се вика Retouch и во Фотошоп постојат неколку начини како тоа да се направи и да излезе добро... Но сепак за тоа е потребно и искуство..

ќе ти дадам неколку страни разгледај ги па ако имаш проблеми прашај... имам какво такво искуство но каде што работев имаше посебен Plug-IN кој вршеше голем дел од работата:

http://www.photoshoproadmap.com/Photoshop-tutorials/Photo-retouching/Most-popular/1/
http://www.tutorialized.com/tutorials/Photoshop/Photo-Retouch/1
http://www.onlyphotoshop.com/photoshop-tutorials/basic-model-retouching.php

или едноставно побарај retouch photoshop tutorial на http://www.google.com
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180


Eве го моето најново сличенце, овојпат, малку користев за помош четки, но воглавно е направено со ефектите кои ги нуди фотошоп
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
А може ли некој сликичките од мојот потпис, да ги направи височина 75 пиксели и да го направи текстот со помали букви, така да точно биде како другите само со помал фонт. Благодарам однапред. Подолу се прикачени сликичките. И исто така ако може да додаде транспарентност на ќошовите (рабовите) како што е default skin-от, во потпис.

btw-бидејќи не го знам фонтот неможам да завршам работа. Овде фонтот на форумов е застапен под името System, ама незнам за кој фонт точно се работи.
Едит: Готово, го направив сам. :helou:
 

Giso`Yo

The Real YoYo
Член од
29 јануари 2007
Мислења
119
Поени од реакции
0
Imam dizajnirano web-sajt vo Photshop , i sega sakam samo odelen del od slikata da go obelezam i da go snimam bez pozadina i potoa da go preflam vo DreamWeaver ?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Dimitar super slikicki pravis vo PS :wink:

eve kako da napravite od ova


OVa



Tutorijal sabota nedela ocekuvajte .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom