Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
еве ти за 15 скеунди работа, ако сакаш да го средиш треба да си го прекуцаш текстот

фала друже ке може ли да напишеш со која програма го направи ова и како зошто имам уште слики за средување
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Фотошоп што друго :D

Имаш меџик ерејсер подеси си толеранција која ти одогвара и ќе средиш секоја слика со малце работа
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
....подобро ти е да си ја прецрташ о НУЛА во Корел отколку да губиш време со Фотошоп и на крај пак да добиеш сомнителен квалитет
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
....подобро ти е да си ја прецрташ о НУЛА во Корел отколку да губиш време со Фотошоп и на крај пак да добиеш сомнителен квалитет


Шо не ја нацрта цела на рака, па да ја скенира, па да ја прецрта од скенот у фотошоп - па да ја стави во Vector Magic и да ја напраи векторска.
Онака најдолгиот пат. Типот не знае да ја напраи бела позадината, ти му викаш од ново у корел да ја црта.
И да, ги префрлам мислењава у Фотошоп темата.
 
I

indigo child

Гостин
Ме мрзеше да барам низ темава. Да не може некој да ми помогне, т.е. да ми објасни во 2 збора како да ставам моја текстура на букви?
Значи имам моја слика. Имам текст. Сакам таа слика што ја имам да ми биде текстура на буквите. Како? -.-
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
^Сликата со текстура стави ја над тесктот. притисни алт копчето и кога со курсорот ќе застанеш помеѓу двете слоја ќе се појави една икона со стрелка кон лево и нешто црно ..таму притисни и толку.
--- надополнето: Oct 18, 2011 3:25 PM ---
Brat ke mozis da mi kazis kako ja napre svetlinava ???? ako ne ti e m`ka :)) ili ako imash tuturijal neso pustigo xD
Направи дупликат од сликата и нека е црно бело со голем контраст. Потоа додај blur>radial blur со zoom селектирано и amount до максимум..и од малото preview прозорче одбери од која точка сакаш тоа ефектот да почнува. После можеш ефектот уште еднаша да го повториш..blending modes и корекција на бои по твој вкус со adjustment layers :)
 
Член од
6 ноември 2010
Мислења
40
Поени од реакции
9

Нешто од мене со Многу Motion Blur И gaussian blur И малку експериментирање со боите. :)
 
Член од
6 ноември 2010
Мислења
40
Поени од реакции
9
Случајно да имаш туторијал за како да се направи ова (само со Photoshop e)?
Aјде сега ке снимам јас еден туториал ке го постам на јутјуб ке ти пратам линк.
--- надополнето: Nov 6, 2011 6:02 PM ---
Случајно да имаш туторијал за како да се направи ова (само со Photoshop e)?
http://www.youtube.com/watch?v=7lJyTE8Bw30 Eve ti tutorial
 

Kajgana Shop

На врв Bottom