A1 TV Lite (ONE BoomTV/Vip TV Lite) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
2 јануари 2010
Мислења
20
Поени од реакции
3
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Vucjak


е како на исто ниво жити све ? 50 денари и 100 денари исто ли се. Споредба правиш на сервис што нуди 70тина можда и више програми и сервис што нуди 40тина сосе радија што ги има едно 10тина или така нешто. Тачно е дека ги нема шит каналите од каблвоските и махтв но сепак што па баш имаат ставено наместо тоа ? пошит канали ако ме прашаш. Extreme sport Канал ли е, или тој E со извичникот канал да не е фрее он аир е ? Така да истото срање е во две верзии и бајаги време ќе им требат да станат "конкуренција" А викаш филмската програма со ХБО е одлична но сепак ќе се плаќа посебно за тоа што значи исто тв1000 останува за филмови и највероватно халмарк ќе го стават што е LAME ако ме прашаш. Иначе се со тек на време ќе видиме што ќе биде понатака.
Чоекот праша за лично мислење, тоа му го кажав. Можат и 500 канали да турат, ако не чинат, не вреди да се бројат. Што ако има 60 канали на макс и на кабловските коа во тие десетина екстра нема ништо значајно подобро од овие 50 што го има на бум. ХБО, на бум ќе го има до јуни бесплатно, на макс колку што знам е 3 месеци бесплатно и тоа ако активираш после ќе го плаќаш.
Плус, ако имаат минус во број на канали, бум има плус во однос на цената, и затоа, коа ќе се собере се на се, јас мислам дека се горе доле на исто ниво.
Ако некој канал е free on air, мене не ми праи разлика, освен ако не купам тањир па да го фаќам. Бидејќи немам намера тоа да го направам, исто ми се фаќа. Од понудата на бум, секако незадоволен сум во поглед на спортот, и очекувам подобрување, барем ако сакаат повеќе корисници.
Јас немам телефон од телеком, кабелска не ми е опција тука кај што сум, а со оглед дека живеам на две места, бум е идеално, затоа што може да се носи и да се гледа на поише места, а да се плаќа еднаш. Секој индивудално ќе си одлучи што му е потребно и пред се што може да си дозволи.
 
Член од
2 јануари 2010
Мислења
20
Поени од реакции
3
Добар е законот само што кај нас законите никој не ги почитува. Исто како што не ги почитуваа за исклучување на Нова, Обн, ХРТ 2 и ред други да не ги набројувам.
100% RESPEKT
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Сега ја местиме моментално сателитската, па кажете што добро има... Дискавери е со МК превод?
 
Член од
14 октомври 2009
Мислења
73
Поени од реакции
4
moze nekoj da mi kaze sto e rabotata so kanalite. sega na LCD televizor so vgraden mpeg 4 tuner se otvaraat samo nekoi kanali. mtv 1 .mtv 2. kanal 5.alsat.telma.i sitel. drugite makedonski kanali zosto ne se otvoreni ?
 

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.911
Поени од реакции
165
moze nekoj da mi kaze sto e rabotata so kanalite. sega na LCD televizor so vgraden mpeg 4 tuner se otvaraat samo nekoi kanali. mtv 1 .mtv 2. kanal 5.alsat.telma.i sitel. drugite makedonski kanali zosto ne se otvoreni ?
зошто не си претплатен на Боом тв


а тие што ги отвора се национални телевизии и мора Боом тв некодирано да ги пренесува и се фаќаат со обична антена на обичен ТВ
 
Член од
14 октомври 2009
Мислења
73
Поени од реакции
4
ne sum pretplaten. gi gledam na LCD so MPEG 4 tuner.

pa kanal 5 plus i nasa tv ne se tretiraat kako nacionalni ?
a lokalnite od skopje sto se fakaat so obicna antena ke bidat li besplatni koga ke pustat digitalen signal primer: era,sky net,alfa tv,mtm.
za A1 mislam deka koga ke se gleda preku boom tv, ke moze da se gleda besplatno. neli ? a za tie drugite sto gi spomnav pogore me interesira sto so niv.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
134
Поени од реакции
4
ne sum pretplaten. gi gledam na LCD so MPEG 4 tuner.

pa kanal 5 plus i nasa tv ne se tretiraat kako nacionalni ?
a lokalnite od skopje sto se fakaat so obicna antena ke bidat li besplatni koga ke pustat digitalen signal primer: era,sky net,alfa tv,mtm.
za A1 mislam deka koga ke se gleda preku boom tv, ke moze da se gleda besplatno. neli ? a za tie drugite sto gi spomnav pogore me interesira sto so niv.
Kaal 5+ i nasa TV+ ne se nacionalni koncesioneri. Isto vazi i za drugite sto gi nabroja. Najcesto odat na satelit pa kabelskive gi prevzimaat, ili odat so relejna vrska. Inace televiziive nema da dobijat sami moznost da zracat dgitalno, osven MTV za koj ima odeleno edna frekvencija. Drugite ke mora da odat preku prenosni operatori od tipot na BOOM. Ke ima i uste eden.

A1 da koga ke ja ima na BOOM ke mora da bidei taa besplatna.

Znaci Besplatno ke mozes da gi gledas samo nacionalnite koncesioneri.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Член од
6 септември 2007
Мислења
134
Поени од реакции
4
Ме интересира за надворешни дипол антени пошто гледам од BoomTV ги препорачуваат тие http://boomtv.mk/pomosh/otimizacija-na-signal/soveti-za-optimizacija-na-signalot па може ли некој да објасни на кратко какви се, обична антена некоја ќе заврши ли работа ?
Ништо посебно Оли, оние на пазар (баш како на сликата од линкот) или да речеме од било која продавница за техника се сите дипол антени. Целата финта е дека има 2 краја и на нив се закачува кабелот антенски (на едниот оплатата на другиот онаа централната жичка). Значи ако веќе имаш некоја антена од пред 10-20 години одлична е треба да заврши работа
 

ThE LaDy CrOfT

lovely...
Член од
11 јануари 2010
Мислења
31
Поени од реакции
0
секакви информации подетални можете да добиете на 02 / 181 , или на 075 / 120 - 181.
Поздрав
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
134
Поени од реакции
4
секакви информации подетални можете да добиете на 02 / 181 , или на 075 / 120 - 181.
Поздрав
Ти се заебавас со нас или..... Па тие таму не разликуваат Антена од Бастун, па камо ли да ти помогнат.... Прво што ке ти речат е дека о кај тебе има некаков проблем.

:toe:

имам една оваква ја земав пред 3-4 год за 500 денари
http://www.made-in-china.com/showroom/antennatian917/product-detailNoKEThrGaaUy/China-Infra-Red-Remote-Outdoor-TV-Antenna-DT-850C-.html

ќе ја бидне ваљда
Оли, би треало да ја биде. Едино ако има некое појачало држи г исклучено пошто у основа знаат да праат проблеми.

Иначе дота е и ова http://www.made-in-china.com/showroom/antennatian917/product-detailAocnlryPRaRm/China-UHF-Digital-Outdoor-Antenna-YG-018-.html
 

ThE LaDy CrOfT

lovely...
Член од
11 јануари 2010
Мислења
31
Поени од реакции
0
Ти се заебавас со нас или..... Па тие таму не разликуваат Антена од Бастун, па камо ли да ти помогнат.... Прво што ке ти речат е дека о кај тебе има некаков проблем.

:toe:



Оли, би треало да ја биде. Едино ако има некое појачало држи г исклучено пошто у основа знаат да праат проблеми.

Иначе дота е и ова http://www.made-in-china.com/showroom/antennatian917/product-detailAocnlryPRaRm/China-UHF-Digital-Outdoor-Antenna-YG-018-.html

Не се заебавам , ако не се разбираш значи е до тебе грешката.Иначе тоа горе е стручен кадар и си ја знае топ работата.така да...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom