A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Која неписмена раја се овие, братучед ми беше во странство службено и не можеше да им плати на време, закасни 5 дена, му ја исклучиле телевизијата. Ама ја исклучиле само таа во дневна, во спална и кујна си имаше :pos:
Телевизијата не ти ја исклучуваат поради тоа што таа ти е платена месец унапред. Т.е. овој месец што си ја платил сметката, плаќаш за интернетот од претходниот месец и телевизијата за овој. Патем, скоро кај сите е така монтирано да телевизијата без разлика на колку телевизори ти е пуштена да оди само преку еден кабел, што значи, или имаш или немаш и то е то. Скоро сум уверен дека било проблем со телевизорот или некој си играл со тој кабел.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Телевизијата не ти ја исклучуваат поради тоа што таа ти е платена месец унапред. Т.е. овој месец што си ја платил сметката, плаќаш за интернетот од претходниот месец и телевизијата за овој. Патем, скоро кај сите е така монтирано да телевизијата без разлика на колку телевизори ти е пуштена да оди само преку еден кабел, што значи, или имаш или немаш и то е то. Скоро сум уверен дека било проблем со телевизорот или некој си играл со тој кабел.
Не бе, се гледаше кај бандерата дека е откачен приклучокот ама имаше на другите телевизори :D
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
А чекај, на која сметка има +100 ? Не видов на оваа сеа што стигна?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Некој им ги плати тие 83.9 денари за Супер пакетот? Утре бев у план да појдам да ја платам сметката, два пати ми се јавија до сега и тоа уште на 06 и 07 Јуни со опомена за да ја платам. Сега баш собирав пари и ја заглеав сметката, овие не се нормални :tapp:
Прашувам за да знам дали воопшто има резон да се бунам или веќе некој пробал али му кажале нешто у стил на ко те јебе?


Каде тука видоа дека сакам некојси супер пакет?


Ќе си се тужам, и онака немам попаметна работа периодов.
Се по список да им....
... кој бе супер пакет!!!! пичка им матерна лоповска.. кој им го барал...
... без да те прашаат може само бесплатна услуга да ти дадат, без лична согласност ни за денар не смеат да ти го прошират пакетот.

Денес бев да им платам ..и..гледам ..некој си ..супер пакет... ги гледам ко телиња и ги прашувам..
што е ова, кој ви дозволил, тие ми покажуваат некој си проспект, пак прашувам ... кој ви дозволи... тие .ова она...
... им викам... уште утре ќе разговарате со адвокат....
на тоа госпоѓицата ми вика... господине, не го сакате тој паќет нема проблем, ќе го исклучиме... и почна нешто да шкраба по компјутерот...
..е сега ..ако и следниот месец го видам во сметката, лошо ќе биде... разгледав некои опции за... подкрадување, измама, изнудување, доведување во заблуда и слично...

... што фирма ќе беа... само на интернетот немам забелешки, што е право право е... се другото им е срање, исто ко и другите даватели на слични услуги...
... по истекот на договорот (за неколку месеци) им следи откажување на се , освен интернетот, ке си ги намалам месечните трошкови за нешто преку илјада денари, дримбоксовите се порачани.
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Се по список да им....
... кој бе супер пакет!!!! пичка им матерна лоповска.. кој им го барал...
... без да те прашаат може само бесплатна услуга да ти дадат, без лична согласност ни за денар не смеат да ти го прошират пакетот.

Денес бев да им платам ..и..гледам ..некој си ..супер пакет... ги гледам ко телиња и ги прашувам..
што е ова, кој ви дозволил, тие ми покажуваат некој си проспект, пак прашувам ... кој ви дозволи... тие .ова она...
... им викам... уште утре ќе разговарате со адвокат....
на тоа госпоѓицата ми вика... господине, не го сакате тој паќет нема проблем, ќе го исклучиме... и почна нешто да шкраба по компјутерот...
..е сега ..ако и следниот месец го видам во сметката, лошо ќе биде... разгледав некои опции за... подкрадување, измама, изнудување, доведување во заблуда и слично...

... што фирма ќе беа... само на интернетот немам забелешки, што е право право е... се другото им е срање, исто ко и другите даватели на слични услуги...
... по истекот на договорот (за неколку месеци) им следи откажување на се , освен интернетот, ке си ги намалам месечните трошкови за нешто преку илјада денари, дримбоксовите се порачани.
Првиот болд, според договорот смеат, ако има известување за тоа 20 дена унапред, а додека ти во тој период ако не ти се допаѓа таа понуда имаш право дури и да го раскинеш договорот без пенали. Проблемот со измишљотинава беше што немаа известување за вакво нешто.
Вториот болд, до пред некое време мораше да се има телевизија за да имаш интернет. Т.е. ако немаш телевизија неможеш да имаш само интернет. Не ми се верува да е сменето, мислам дека сеуште е така...
--- надополнето: 14 јуни 2012 во 00:41 ---
А чекај, на која сметка има +100 ? Не видов на оваа сеа што стигна?
„Супер“ пакетот ќе биде автоматски додаден кај сите претплатници на дигиталната телевизија. Токму затоа, цените на некои од дигиталните пакети ќе бидат зголемени за 99 денари месечно, додека, пак, кај некои пакети, кои ги содржат каналите од ДТВ Плус/Премиум, „Супер“ пакетот ќе биде бесплатен.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Првиот болд, според договорот смеат, ако има известување за тоа 20 дена унапред, а додека ти во тој период ако не ти се допаѓа таа понуда имаш право дури и да го раскинеш договорот без пенали. Проблемот со измишљотинава беше што немаа известување за вакво нешто.
Вториот болд, до пред некое време мораше да се има телевизија за да имаш интернет. Т.е. ако немаш телевизија неможеш да имаш само интернет. Не ми се верува да е сменето, мислам дека сеуште е така...
- тоа е за поскапување на постоечките услуги.... ако е така ко што викаш ..тогаш кој ги спречува да на корисниците на.. еве за пример на најефтините пакети... со „известување“ (никогаш испратено) им ги преиначат пакетите во максималните.. најскапите...
.. друго..абе какво известување за проширување (не проста промена на цена) на паќетот, не смее да има ама баш никаква промена во видот и бројот на услугите без твој потпис. (и во шест примерока:D)

Интернетот и тв ми се разделени уште од првиот ден... пред неколку години... идат три засебни кабли од бандера... еден за тв и два за интернет (две интернет претплати плаќам) ....
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Абе многу се изглупирале Blizoo, дури и најосновните канали ги имаат тргнато, и попунувале со некои low-budget срања, колку да кажат дека има 60...
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
- тоа е за поскапување на постоечките услуги.... ако е така ко што викаш ..тогаш кој ги спречува да на корисниците на.. еве за пример на најефтините пакети... со „известување“ (никогаш испратено) им ги преиначат пакетите во максималните.. најскапите...
.. друго..абе какво известување за проширување (не проста промена на цена) на паќетот, не смее да има ама баш никаква промена во видот и бројот на услугите без твој потпис. (и во шест примерока:D)

Интернетот и тв ми се разделени уште од првиот ден... пред неколку години... идат три засебни кабли од бандера... еден за тв и два за интернет (две интернет претплати плаќам) ....
Не си го разгледал убаво договорот што си го потпишал. Убаво си пишува таму каде и кога треба да се праќаат известувања.
Промена на пакетот може да има без да те прашаат. Мене договорот ми е завршен веќе поодамна, но е продолжен по автоматизам. Без потпис.

И не ти зборев за каблите. Зборев за тоа дека неможе само интернет да ти приклучат. Може само кабловска или дигитална, а за интернет мора и телевизијата да ја имаш. Али све бива со овие, може веќе е сменето ова не сум баш во тек..
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Не си го разгледал убаво договорот што си го потпишал. Убаво си пишува таму каде и кога треба да се праќаат известувања.
Промена на пакетот може да има без да те прашаат. Мене договорот ми е завршен веќе поодамна, но е продолжен по автоматизам. Без потпис.

И не ти зборев за каблите. Зборев за тоа дека неможе само интернет да ти приклучат. Може само кабловска или дигитална, а за интернет мора и телевизијата да ја имаш. Али све бива со овие, може веќе е сменето ова не сум баш во тек..
..автоматизмот е друго прашање.... за другото тешко... известувањето може да има само информативен карактер па доколку сакаш одиш во најблискиот „салон“ и си потпишуваш...


друго..нивните услуги не се јавна давачка ..па само со известување да те поебат... приватна профитабилна фирма се...
...во спротивно кој ги спречува на тој педерски начин да ти го максимизираат пакетот.

... може бе и само интернет... разгледај им ги понудите..
.
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.252
Јас денеска ко бев да плаќам убаво ме прашаја дали сакам да ми останат каналите и дека се доплаќа, па фино-поштено си средивме работа.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
И не ти зборев за каблите. Зборев за тоа дека неможе само интернет да ти приклучат. Може само кабловска или дигитална, а за интернет мора и телевизијата да ја имаш. Али све бива со овие, може веќе е сменето ова не сум баш во тек..
Може. Си земеш сателитска за тв а нет од нив и пуна капа.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Не си го разгледал убаво договорот што си го потпишал. Убаво си пишува таму каде и кога треба да се праќаат известувања.
Промена на пакетот може да има без да те прашаат. Мене договорот ми е завршен веќе поодамна, но е продолжен по автоматизам. Без потпис.

И не ти зборев за каблите. Зборев за тоа дека неможе само интернет да ти приклучат. Може само кабловска или дигитална, а за интернет мора и телевизијата да ја имаш. Али све бива со овие, може веќе е сменето ова не сум баш во тек..
Може само интернет да користиш, јас од ноември користам само интернет и нема никаков проблем
 
Член од
10 ноември 2011
Мислења
120
Поени од реакции
56
Не си го разгледал убаво договорот што си го потпишал. Убаво си пишува таму каде и кога треба да се праќаат известувања.
Промена на пакетот може да има без да те прашаат. Мене договорот ми е завршен веќе поодамна, но е продолжен по автоматизам. Без потпис.

И не ти зборев за каблите. Зборев за тоа дека неможе само интернет да ти приклучат. Може само кабловска или дигитална, а за интернет мора и телевизијата да ја имаш. Али све бива со овие, може веќе е сменето ова не сум баш во тек..
За автоматски продолжување на договорот веќе е со закон забрането така да не можат да ти го продолжат без твоја дозвола .
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Може. Си земеш сателитска за тв а нет од нив и пуна капа.
Ете, тоа е тоа што пробувам да го докажам..Ја иам дримбокс 500с и нет + телефон земено од близу. Подобро нешто нема. Ем ефтино си проаѓам, ем имам милион пати повеќе канали од повеќето у СК, ем имам бољи нет :D (сеа, како за кого за нетов :D)
И ем вака трошковите за телевизија се 60-100 евра годишно, за кабловска се 7200 денари, а не го добиваш она што сакаш да го добиеш, ем ти тргаат канали коа на нив ќе им прдне :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom