4 и 5 димензија ке бидат откриени наскоро!

Член од
20 јуни 2005
Мислења
132
Поени од реакции
2
Off Topic
Белите богови биле луѓето што живееле на Атлантида. Тие пловеле до земјата на Маите. Луѓето од Атлантида се облекувале во бело, биле повисоки од маите и имале посветол тен на кожата. Тие имале поразвиена технологија и им помагале на Маите. уште одкога стигнале на земјата на Маите, луѓето од Атлантида биле нарекувани Бели Богови. А како што сум слушнал Атлантида е потопена во морето. Нема начин Белите Богови да се вратат. Освен ако не се вонземјани.
За крајот на светот пишува книгата Откровение.
А таа книга ако се процитала во тоа време кога била напишана, содржината е крајот Рим.
Крајот на светот ке биде ама не во блиска иднина. Тоа ке биде кога природните ресурси ке се истрошат. А природни ресурси има многу.
Добро дај кажи од каде информацииве!
 

BountyHunter

нинџа и пол
Член од
29 јануари 2007
Мислења
202
Поени од реакции
10
Добро дај кажи од каде информацииве!
Па имаше документарец на National Geographic Chanel. Всушност ова не се факти само хипотези бидејки за островот Атлантида не се знае дали вистина и постоел.
 

BountyHunter

нинџа и пол
Член од
29 јануари 2007
Мислења
202
Поени од реакции
10
А 5 димензија би била важна за патување низ времето. За 5 димензија може да се земе моментот. Пример да го дефинираме моментот како 1 наносекунда. Во една секунда има 1 000 000 нано секунди. Така во една секунда има 1 000 000 моменти. Ако се патува низ времето би требало да се стигне до одреден момент.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
Neznam zasto go mesate vremeto celo vreme. Ipak zboruvame za prostorni dimenzii. Nie ziveeme vo 3d prostor, no prostorot (sprema nekoi teorii) sodrzi poveke od 3 dimenzii. Vremeto e drug muabet.
 
Член од
20 јуни 2005
Мислења
132
Поени од реакции
2
Neznam zasto go mesate vremeto celo vreme. Ipak zboruvame za prostorni dimenzii. Nie ziveeme vo 3d prostor, no prostorot (sprema nekoi teorii) sodrzi poveke od 3 dimenzii. Vremeto e drug muabet.
Па затоа што и времето е димензија! И не можеш да го исклучиш! Види го клипот некој го имаше постувано ќе ти стане јасно!!!
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Доказ дека четвртата димензија сеуште не е измислена(усовршена):

Досега имаме три димензии : Висина , Ширина , Длабочина . Доколку се решиме да правиме макета од едно нешто , ние можеме да манипулираме односно да ја менуваме вредноста на висината ширината и длабочината. Времето неможеме да го менуваме . Доколку пак во иднина успеене да го менуваме времето ќе се сменат и основите на физиката со тоа што имаме можност да го менуваме времето, и на тој начин ако

F=s/t И доколку ни се познати F и ѕ нема да можеме да го пресметаме t бидејќи можеме да го моделираме според нашите желби .

И Тоа Е Тоа :toe:
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Ако не па има Рубикова коцка во 5 димензии ... !
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Аха Важи .. Коа Ќе Ми Ја Покажеш Ќе Збориме :)
 

DDvl

Иден Психијатар
Член од
13 април 2008
Мислења
166
Поени од реакции
2
И ја би сакал да ја видам ... Бидејќи како што кажа БлинД времето можеби и можеме да го земеме како некоја релативна теоретска 4та димензија бидејќи во примерот со коцката таа коцка се движи и низ временската линија , но се додека не можеме да манипулираме со таа временска линија ( да се движиме низ времето ) не може таа да се смета на исто ниво како и другите 3 , затоа е само теоретска... Барем се уште...
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Се додека не најдеме некој начин да го смениме движењето на електроните во спротивен правец по орбиталата нема да можеме да го менуваме времето . Со оглед на тоа што за менување на орбиталите треба да се направи брзина 2 пати поголема од брзината на нивното нормално движење и плус на нешто толку мало е невозможно. Поради тоа и нема да можеме да го менуваме времето , нити сега нити никогаш :)
 
Член од
5 април 2008
Мислења
1.237
Поени од реакции
14
gluposti be aj maiti saiti ova ona abe................

p.s.a za isceliteli i veruvam samo na baba vanga(ozbilno)
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Вие за рубиковата Коцка мене ми викавте дека сакате да ја видите ? :) Заборавив дека сум пишал на темава. Ја има Рубиковата Коцка на интернет за решавање, напишете во google и ќе ја најдете. Јас ја имав и на компјутер симнато.... А ја видов хммм... или на А1 на Ентер или на Канал или каде беше другата емисија за компјутери...
 
Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Дали знаевте дека се предвидува наскоро откривање на 4 и 5 димензија,односно по [FONT=Verdana, Arial, Helvetica]контроверзниот датум кои некои го сметаат и за крај на светот,а тоа е 21.12.2012 год.Тогаш завршува и календарот на маите,предвидувањата од библијата и ностадамус застануваат тука,а сите македонски ицелители и предвидувачи кажуваат за оваа година "како година од која понатаму ќе нема војни,туку апсолутен мир и љубов меѓу луѓето.
Еден наш иселител вели дека:во 2012 ке се симнат ангелите божји на земјата,а маите пак ги нарекуваат "белите богови".
Ангелите божји или Белите богови всушност се вонземјани кои старите народи неможејќи да објаснат што се,ги именувале така.Дали тоа значи обнова на соработката меѓу нас и вонземјиот вид "Нордијци".Ова е огромен чекор во науката(како што се предвидува),а и голем духовен напредок на човекот и откривање на нови димензии.Јас се надевам дека ке биде така.Што мислите вие?
[/FONT]


Ova go imam procitano istoto na drug forum i od tamu vidov nekoi zaklucoci i neznam kolku e verojatno
4 dimenzija znaci sposobnost da se patuva niz vremeto,4[FONT=Verdana, Arial, Helvetica] dim. e vremeto.Teoretski e mozno da patuvame niz vremeto ali prakticno neznam.[/FONT] 5 dimenzija slobodno patuvanje niz prostorot.Procitav i deka Bermudskiot Triagolnik e edno isto...porta pomegu 4 i 5 dimenija kolku e vistinito neznam .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom