30 причини да не стапите во брак пред 30

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.272
ќе се жениш на 22, ќе имаш син на 23 и веќе на 40 има кој да цепи дрва, варосува, клава зелка за на зима, поткрева троседи, фрижидери... башка шо ќе му идат дома другарки средношколки за учење... спремање... имам јас приатели кои се проженаа на 30+ и сега на 40 за раче влечат расцмиздрени детишта а во рачето шишенце ВИВА и застанва пред секој излог со играчки. Јас од синот позајмувам фармерки, тој клава мои чизми и кожни јакни, и пред други го претставувам дека ми е брат (постар)
 
B

BooBojan

Гостин
ќе се жениш на 22, ќе имаш син на 23 и веќе на 40 има кој да цепи дрва, варосува, клава зелка за на зима, поткрева троседи, фрижидери... башка шо ќе му идат дома другарки средношколки за учење... спремање... имам јас приатели кои се проженаа на 30+ и сега на 40 за раче влечат расцмиздрени детишта а во рачето шишенце ВИВА и застанва пред секој излог со играчки. Јас од синот позајмувам фармерки, тој клава мои чизми и кожни јакни, и пред други го претставувам дека ми е брат (постар)
Ти исто како татко ми!Иста филозофија!Машала машала.Ама и на 40 години и имаш некој кој ќе ти ја зема колата(освен ако не му купиш друга),ќе ти троши најголем процент од финансиите.Али јебига на 45може и нешто повеќе ќе имаш сваќа(ако имаш повеќе среќа помлада од 40години)е тогаш си исполнил се во животот! :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Успешни се...ќутат и трпат. Тоа што во светот имало повеќе разводи докажува дека таму луѓето не трпат срања.
Да, таму бегаат од срањата (како што викаш ти).
Ама од проблемите не треба да се бега, проблемите треба да се решаваат. Тоа што ќе го напуштиш сегашниот партнер и ќе најдеш нов не значи дека си паметен и си се спасил од проблемите, нов човек=нов проблем, никогаш нема да сретнеш човек со кој нема да имаш проблем, па каков и да е.

Мојата поента е дека не треба да има правила во врска со бракот, некој се чувствува спремен за брак на 20, а некој на 40 години, сите луѓе не се исти и затоа секој со своето.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Мислам дека нема правила кога би требало да се стапи во брак. Најтешко е да најдеш партнер кој ќе те почитува и ќе го почитуваш ама и ќе знаеш што значи зборот почит.

Имам пријател кој на 21 година веќе доби второ дете. Бракот не му е така лош, млади се, агилни и немаат проблем со воспитувањето на децата. Тврдам дека се неизживеани бидејќи се земаа поради затруднување, но немаат лош брак или лош живот. Ма нема правила. Имам пријател на 32,33 кој нон стоп е по дискотеки и има добар ноќен живот ама време гази, коса паѓа, а онаа која останува - побелува. Ако имаш човек со кој немаш проблем да функционираш и го сакаш, не гледам причина зошто да не стапиш во брак " порано". Убаво е некои точки да се исполнат во животот - факултет, финансиски стабилна работа, дом и солиден почеток. Почетокот е многу битен. Дали е на 27 или на 30 пример, не гледам некоја голема разлика.
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
34
Поени од реакции
18
не се битни годините, битно е тоа колку си спремен... и колку ти се можностите, сепак почнуваш заеднички живот со некого, почнуваш да градиш семејство а тоа си носи големи одговорности и потреби :)
 

TORPEEDOOZ

+_-SNIPER-_+
Член од
6 јануари 2012
Мислења
32
Поени од реакции
25
Тоа си се интимни прашања на секој поединец(машко/женско), дали, каде, кога и со кого ќе влезе во брак т.е. ќе се ожени/омажи !
Исто така тука влијаат многу фактори, но исто така и секој поединец уште како помал си има исцртано некои свои планови, мислења, како и зададени задачи кои мора да ги постигне/исполни пред да влезе во брак !
За некого поважни се образованието, работата, кариерата, парите, стварањето на капитал и.т.н., а за некого најважно е да влезе прво во брак, па потоа да си ги брка и решава другите работи, значи се си зависи од индивидуата !
Јас лично идам накај 30ка, но не размислувам да влезам во брак во блиска иднина !
Како прво и основно немам финансиска/економска сигурност, работам, ама платите се ниски, а и задржувањето на работното место е крајно неизвесно, така да сега за сега немам никаква финансиска сигурност, што ќе биде во иднина, незнам !
Стамбено прашање ?!! Живеам со семејството во куќа, но проблемот е во тоа што сме вкупно шест члена во една куќа, дедо, баба, татко, мајка, сестра, јас, така да и онака сме премногу натрупани, па уште да се оженам, ќе треба јас и жената да живееме или во двор или во гаража/шупа/подрум !
Овие се најосновните работи: финансии/економска сигурност и решено стамбено прашање, без кои никогаш не би се осмелил да влезам во брак и да оформам семејство !
Покрај ова постојат и ред други работи ...
Се чуствувам некако празен и неизживеан и несакам да си ја губам слободата на млади години, сега за сега не, можеби после 30ката, ќе имам поинакво размислување !
Б.Т.В. И да се оженам некад во иднина, уште сега знам дека од едно дете(макс.), не би чувал/правел повеќе деца, бидејќи повеќе деца = повеќе гладни усти и повеќе празни џебови, а и поголема популација = поголема мизерија !
Во право е Американецов за се што напишал и кај нас постојат многу луѓе(младинци), кои ги имаат потполно истите размислувања како него, иако сме далеку поназадна земја од С.А.Д., во секој поглед !
--- надополнето: 10 февруари 2012 во 18:15 ---
БАш така.. од толку многу што знаат кога да стапат во брак и колку се зрели, секој втор брак им е со развод и не им е гајле за сопствените деца а понатаму ни за внуците..
И кај нас има пораст на разводите, но сепак кај нас стапката на разводи е далеку пониска од стапката на разводи во тие западни земји !
Но тоа е така, како што напишав и претходно, од нашиот уште како мали вграден менталитет и култура(наведната глава, сабја не ја сече), у смисол мажот едвај ја трпи со сила жената, а жената едвај со сила го трпи мажот, иако и двајцата се свесни дека заедно неможат да живеат и бракот им е одамна пропаднат, но само поради детето/децата и поради срамот од околина, се одлучуваат да останат во брак(вештачки) !
Е сега што се однесува на тоа што западњациве воопшто не се грижеле за животот, како и за иднината на своите деца и внуци, апсолутно не е точно, иако секаде има секакви !
Американците, иако се далеку помодерни од нас во секој поглед, сепак по некои прашања се доста конзервативни, особено кога станува збор за сопственото семејство(финансиско обезбед. на деца/внуци) ....... Американските родители не прават шта зарадем све поједем и попијем, не !
За жал Балканците се такви ѓу*риња, кои живеат апни пивни е*ни легни и шта зарадем све поједем и попијем и баш ги заболе за иднината на сопствените деца и внуци !
Балканецот многу-многу не му ја мисли за иднината т.е. за финанс.сигурност на сопствените деца/внуци, туку си гледа он самиот да си проживее, а со неговите деца/внуци, шта буде_нека буде !
Затоа всушност и сме, таму каде што сме и како народ и како држава, секоја чест на ретките исклучоци, кои размислуваат по западни принципи и навистина се грижат за иднината на своите деца и внуци !
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Оваа статија е топ...и е жива вистина за америте....затоа за 20-30години ќе бидат малцинство во сопствена земја.....не заборавајте дека америте заради ова "да не се остане неизживеан",на нивна сметка се множат мексиканците,и црнците.:)
А што е со нас бе другар??лесно се губиме во пропагандни филмови и реклами:(
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
И кај нас има пораст на разводите, но сепак кај нас стапката на разводи е далеку пониска од стапката на разводи во тие западни земји !
Но тоа е така, како што напишав и претходно, од нашиот уште како мали вграден менталитет и култура(наведната глава, сабја не ја сече), у смисол мажот едвај ја трпи со сила жената, а жената едвај со сила го трпи мажот, иако и двајцата се свесни дека заедно неможат да живеат и бракот им е одамна пропаднат, но само поради детето/децата и поради срамот од околина, се одлучуваат да останат во брак(вештачки) !
Е сега што се однесува на тоа што западњациве воопшто не се грижеле за животот, како и за иднината на своите деца и внуци, апсолутно не е точно, иако секаде има секакви !
Американците, иако се далеку помодерни од нас во секој поглед, сепак по некои прашања се доста конзервативни, особено кога станува збор за сопственото семејство(финансиско обезбед. на деца/внуци) ....... Американските родители не прават шта зарадем све поједем и попијем, не !
За жал Балканците се такви ѓу*риња, кои живеат апни пивни е*ни легни и шта зарадем све поједем и попијем и баш ги заболе за иднината на сопствените деца и внуци !
Балканецот многу-многу не му ја мисли за иднината т.е. за финанс.сигурност на сопствените деца/внуци, туку си гледа он самиот да си проживее, а со неговите деца/внуци, шта буде_нека буде !
Затоа всушност и сме, таму каде што сме и како народ и како држава, секоја чест на ретките исклучоци, кои размислуваат по западни принципи и навистина се грижат за иднината на своите деца и внуци !
Кај нас има пораст на разводите затоа што ние почнавме да ја следиме таа западњачка мода ете затоа има пораст..
а тоа дека кај нас повеќето од браковите опстануваат само ради тоа што едниот ќути не е вистина.. бракот не е едноставна работа па.. ако се деси да љубовта исчезне секој да си тргне по свој пат и да си тера своето. Ти кога си во брак со некого, ти оформуваш семејство и си одговорен за тоа семејство... тука веќе не размислуваш само за себе и своите желби и потреби, туку ги зимаш во обзир и желбите на другите. Нешто што американците го немаат... а и не го зборував тоа од памет... од многу примери го кажав тоа дека не се грижат за своите деца.
На балканов ако сакаш да знаеш.. родителите прават се, до последен здив даваат пари и помагаат на членовите на семејството колку што можат. Знаеме каква ни е состојбава.. а состојбава ни е ваква само ради тие закони и таа демократија од западот што не упропасти сите.. не сме само ние осакатени.. и не ми е јасно како само ти уште не си освестен за тоа што се случува околу тебе, али можам да ти кажам 1000 случаи каде или родителите или старите (бабата и дедото) финансиски ги потпомагаат своите деца само за да не живеат во мизерија.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.679
Поени од реакции
11.751
Да, таму бегаат од срањата (како што викаш ти).
Ама од проблемите не треба да се бега, проблемите треба да се решаваат. Тоа што ќе го напуштиш сегашниот партнер и ќе најдеш нов не значи дека си паметен и си се спасил од проблемите, нов човек=нов проблем, никогаш нема да сретнеш човек со кој нема да имаш проблем, па каков и да е.

Мојата поента е дека не треба да има правила во врска со бракот, некој се чувствува спремен за брак на 20, а некој на 40 години, сите луѓе не се исти и затоа секој со своето.
Не, не треба да има правила кога станува збор за чувства во брак или што и да е, башка што сите сме скоро различни (иако постојат недефинирани групи на луѓе и однесувања...). Но, тврдам, ТВРДАМ дека ако почнат т.з. срања (а во поголемиот број на случаи почнуваат после година или две) подобро е да се побара развод па секој на своја страна (без разлика дали ќе бараш друг човек или ќе бидеш сам(јас гласам за договор)) отколку да се ТРПИ поради осуда од кој и да е во опшеството, ТВРДАМ!

Бројот на разводи не може и не смее да ја дефинира среќата во бракот, може само да ја даде реалната состојба, функција на институцијата брак иницирана со условите под кои функционира во моменатот...
--- надополнето: 10 февруари 2012 во 19:03 ---
Кај нас има пораст на разводите затоа што ние почнавме да ја следиме таа западњачка мода ете затоа има пораст..
Мода? Која мода бе сестро златна? Мислиш дека поради мода се разведуваат, ај молим ти се малку по сериозно. Мразете ги Америте или кој си сакате ама ептен е детинесто да мислиш дека модата е поважна од хармонијата во семејството.
Ти на пример ако ти е убаво во брак или што и да е ќе се разведеш поради мода западњачка како што ја нарекувате?

Ај молим ви се...
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Мода? Која мода бе сестро златна? Мислиш дека поради мода се разведуваат, ај молим ти се малку по сериозно. Мразете ги Америте или кој си сакате ама ептен е детинесто да мислиш дека модата е поважна од хармонијата во семејството.
Ти на пример ако ти е убаво во брак или што и да е ќе се разведеш поради мода западњачка како што ја нарекувате?

Ај молим ви се...
Ај прочитај ми ги убаво постовите па реплицирај... ок?!
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.679
Поени од реакции
11.751
а тоа дека кај нас повеќето од браковите опстануваат само ради тоа што едниот ќути не е вистина.. бракот не е едноставна работа па.. ако се деси да љубовта исчезне секој да си тргне по свој пат и да си тера своето. Ти кога си во брак со некого, ти оформуваш семејство и си одговорен за тоа семејство... тука веќе не размислуваш само за себе и своите желби и потреби, туку ги зимаш во обзир и желбите на другите. Нешто што американците го немаат... а и не го зборував тоа од памет... од многу примери го кажав тоа дека не се грижат за своите деца.
Како прво љубовта исчезнува, ако нема пријателско разбирање маф ти е планот! не верувај, ќе видиш и самата.

Како второ, да одговорен си за семејството, не, ОДГОВОРНИ сте за семејството. Така, размислувајќи за желбите и потребите на било кој (ако заиста те засегаат потребите на другите, ради себичноста која е широко распространета кај возрасните, и поради која страдаат многу деца) ќе сфатиш дека СИТЕ подобро ќе функционираат после развод отколку во нефункционален терористички брак исполнет со најразлични видови на негативна енергија кои деструктивно влијаат како на децата(што е најбитно) така и кај возрасните во радиус од 50тина метара од изворот.

Како трето, што ви е филмов со мразењето, хејтањето на западот, Америте и нивната култура начин на живот итн...(без мешање политика молам), бла бла бла...
--- надополнето: 10 февруари 2012 во 19:16 ---
Ај прочитај ми ги убаво постовите па реплицирај... ок?!
Ок! Само што те цитирав уште еднаш...аку су утнал се извинувам, но постот не го бришам пошто има поента. Ако сум те погрешно сфатил и разбрал се извинувам уште еднаш...
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Како прво љубовта исчезнува, ако нема пријателско разбирање маф ти е планот! не верувај, ќе видиш и самата.

Како второ, да одговорен си за семејството, не, ОДГОВОРНИ сте за семејството. Така, размислувајќи за желбите и потребите на било кој (ако заиста те засегаат потребите на другите, ради себичноста која е широко распространета кај возрасните, и поради која страдаат многу деца) ќе сфатиш дека СИТЕ подобро ќе функционираат после развод отколку во нефункционален терористички брак исполнет со најразлични видови на негативна енергија кои деструктивно влијаат како на децата(што е најбитно) така и кај возрасните во радиус од 50тина метара од изворот.

Како трето, што ви е филмов со мразењето, хејтањето на западот, Америте и нивната култура начин на живот итн...(без мешање политика молам), бла бла бла...
--- надополнето: 10 февруари 2012 во 19:16 ---


Ок! Само што те цитирав уште еднаш...аку су утнал се извинувам, но постот не го бришам пошто има поента. Ако сум те погрешно сфатил и разбрал се извинувам уште еднаш...
Ок ајде џвакано ..

Знаеш ти дали љубовта исчезнува или не... тоа од искуство м? .. колку само си паметен.. ти предвреме знаеш се.. браво секоја чест...

Сите подобро функционираат после развод?! ма немој.. па зошто тогаш се венчаат луѓево и зошто уствари децава имаат трауми после разводот на родителите кога многу подобро се живее сите одвоено??! ... значи тие што велат дека разводот на нивните родители им го уништило детството лажат бе.. види.. не сум знаела .. фала што ме просветли.
А и разводот нели позитивно влијае на самите деца.. си викаат.. ете така и ние утре кога ќе ни досади од жената/мажот и од децата ќе се разведеме... и децата ќе ни бидат штафети.. една недела кај мене друга недела кај тебе.. милина бе.. ем две детски соби ќе имаат.. ем секогаш ќе знаат кај им е домот.

А за болдираното... можеби.. али можеби некој ден кога ќе имам така повеќе време, ќе отворам тема со милион докази посветена само за таквите како тебе, заслепените од американскиот сон и сличните срања што ги сервираат медиумите за да ви изгледа тоа како ветена земја... без политика да има во неа секако.. :) а дотогаш.. прогуглај.. уствари.. не се мачи.. секако ќе ти изгледа сето тоа како да е правено од некој хејтер... кулирај..
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Кај нас ова не важи, последно време имам забележано една појава кај нас а тоа е дека јасно се издвојуваат две врсти на парови а тоа се: селски момчиња и девојчиња што се мажат/женат од 17-22 што ке склепаат дете дури одат нашколо, и таканаречени уметнички типови што одат заедно по седум осум, десет години и абер немаат да влезат во брак оти градат некаква си кариера. Или пак последниве се земаат ама долго време не се решаваат за деца, тоа е тоа, некако средината ми бега од видик.
А овај американецов шо пишал не ни прочитав, тој не е тој што ке кажи кој на колку да се венча, ама тоа пак го напрајш а да не си видел ни детство ни младост и да менуваш пелени на седумнајс , не не...
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.679
Поени од реакции
11.751
Ок ајде џвакано ..

Знаеш ти дали љубовта исчезнува или не... тоа од искуство м? .. колку само си паметен.. ти предвреме знаеш се.. браво секоја чест...

Сите подобро функционираат после развод?! ма немој.. па зошто тогаш се венчаат луѓево и зошто уствари децава имаат трауми после разводот на родителите кога многу подобро се живее сите одвоено??! ... значи тие што велат дека разводот на нивните родители им го уништило детството лажат бе.. види.. не сум знаела .. фала што ме просветли.
А и разводот нели позитивно влијае на самите деца.. си викаат.. ете така и ние утре кога ќе ни досади од жената/мажот и од децата ќе се разведеме... и децата ќе ни бидат штафети.. една недела кај мене друга недела кај тебе.. милина бе.. ем две детски соби ќе имаат.. ем секогаш ќе знаат кај им е домот.

А за болдираното... можеби.. али можеби некој ден кога ќе имам така повеќе време, ќе отворам тема со милион докази посветена само за таквите како тебе, заслепените од американскиот сон и сличните срања што ги сервираат медиумите за да ви изгледа тоа како ветена земја... без политика да има во неа секако.. :) а дотогаш.. прогуглај.. уствари.. не се мачи.. секако ќе ти изгледа сето тоа како да е правено од некој хејтер... кулирај..
Абе моме, верувај си ти во љубовта, во принцој и коњи со царства и нежности, ама мене стварно и искрено ме мрзи да пишувам што, зошто и од каде сета таа приказна за тој голем и злоупотребен збор/состојба наречен/а Љубов). Дали од искуство или неискуство мој проблем, си искажувам мислење/став и ич не се замарам кој,што и како мисли во врка со тоа cooooollll

И сега ми споредуваш договорен развод, без расправии и "среќен брак" со секојдневни морничави ситуации!?
Џабе прајме муабет бе моме, има зло и зло...ама није свеједно(онилен израз мој пошто ебено није).

П.С. Миолим те не се мачи не џвакај пошто ај гед ит мкејјјј?
 

TORPEEDOOZ

+_-SNIPER-_+
Член од
6 јануари 2012
Мислења
32
Поени од реакции
25
Кај нас има пораст на разводите затоа што ние почнавме да ја следиме таа западњачка мода ете затоа има пораст..
а тоа дека кај нас повеќето од браковите опстануваат само ради тоа што едниот ќути не е вистина.. бракот не е едноставна работа па.. ако се деси да љубовта исчезне секој да си тргне по свој пат и да си тера своето. Ти кога си во брак со некого, ти оформуваш семејство и си одговорен за тоа семејство... тука веќе не размислуваш само за себе и своите желби и потреби, туку ги зимаш во обзир и желбите на другите. Нешто што американците го немаат... а и не го зборував тоа од памет... од многу примери го кажав тоа дека не се грижат за своите деца.
На балканов ако сакаш да знаеш.. родителите прават се, до последен здив даваат пари и помагаат на членовите на семејството колку што можат. Знаеме каква ни е состојбава.. а состојбава ни е ваква само ради тие закони и таа демократија од западот што не упропасти сите.. не сме само ние осакатени.. и не ми е јасно како само ти уште не си освестен за тоа што се случува околу тебе, али можам да ти кажам 1000 случаи каде или родителите или старите (бабата и дедото) финансиски ги потпомагаат своите деца само за да не живеат во мизерија.
Значи пак ќе напишам, се си зависи од поединецот, како и од типот на фамилијата !
Секаде има секакви !
Јас лично познавам фамилии, каде што дедовците, бабите, татковците, мајките, цел живот штедат како црни ѓаволи, цинцари се, штедат на се и сешто, се со цел да им обезбедат посигурна иднина и поголема материјална/финансиска сигурност на своите деца, но ваквите фамилии(такозвани циции, цинцари, стипси...) се поретки !
Од друга страна пак познавам и фамилии, каде што и покрај тоа што сите работат(мајка, татко), а плус и старите зимаат солидни пензии(баба, дедо), воопшто не мислат за иднината на своите поколенија и живеат шта зарадем све поједем и попијем и откако ќе починат нема да им остават на децата/внуците ниту еден цент, а на ова наше балканско поднебје, ваквите фамилии се во поголем број, за разлика од оние првите опишани(циции-фамилии) !

Инаку дека разводите се предизвикани од западњачката мода, која длабоко пенетрираше во нашево општество во последниве деценија, две, се слагам со тебе, но делумно !
Не верувам дека едни маж и жена, на кои бракот им е перфектен(да речеме), дека би се решиле/одлучиле за развод, само поради западњачката мода !
Ипак постојат и многу други причини, не е само виновна западњачката мода. Пред да влезат младите дечко и девојка во брак, мора прво добро да се запознаат, ако треба и повеќе години нека одат заедно, со цел подобро да се запознаат и физички и психички и во секој поглед, бидејќи доколку во брак се влезе со погрешна личност т.е. со личност со која не си одговарате, имате различни: сфаќања, ставови, начин на живот, интелект и.т.н. тогаш тој брак однапред е осуден на пропаст !
Затоа лошо е кога некои влагаат во брак сеуште тазе запознаени, без доволно да се запознаат себеси, па потоа една по друга секојдневно излегуваат разно-разни разлики, расправии, несовпаѓања, несогласувања, кршење копја и.т.н.
На пр. маж, градски човек, интелектуалец од интелектуална фамилија, замислете да земе жена полуписмена/неписмена од некоја пустелија и што би дискутирале тие двајца, како би живееле заедно цел живот, кога припаѓаат на сосема спротивни страни, растени се во тотално различни средини, различни типови на фамилии, имаат различно воспитување, интелектот не им се совпаѓа, имаат комплетно различни сфаќања, погледи, идеи, планови и.т.н.
А од друга страна пак замислете си некоја модерна градска женска, интелектуалка со дебела и успешна кариера, дали ваквата женска има шанса да земе некој маж кој на пр. сади зелки и пиперки во некој уџум !
Исто така луѓето(младите) кои имаат однапред зацртано некакви големи идеи и планови за иднината: факултет, кариера, работа, пари и сл. зарем ваквите би скокнале во тавче(во брак) уште на пре-млади години, ко што прават сеуште некои неандерталци по планинските села, се земаат уште недорастени и кљанкаат деца уште пред да земат лична карта !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom