30 дена притвор за Заев

Статус
Затворена за нови мислења.

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
ОРГАНИЗИРАН КРИМИНАЛ=МАФИЈА
ШТО ТУКА НЕ Е ЈАСНО?
ИМА СУД И ИМА ПРИТВОР И ИМА ПОСТАПКА НА ДОКАЖУВАЊЕ.
АКО Е НЕВИН ЌЕ ИМА ПОПУЛАРНОСТ КАКО ЉУБЕ БОШКОСКИ
,НО НИКОЈ НЕ Е ОВДЕ СУДИЈА ДА ВЕЛИ ДЕКА Е КРИВ ИЛИ ПРАВ ИЛИ ДА ТВРДИ И СО ТОА ТВРДЕЊЕ ДА БАРА ЗАПИРАЊЕ НА ПОСТАПКАТА.ТОА НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ВО ПОЛЗА НА НИКОЈ КОЈ Е ВИСТИНСКИ НЕВИН И КОЈ САКА ДА СИ ГО ОЧИСТИ ИМЕТО ЗАРАДИ ТОА.ОВДЕ НАЈМАЛКУ ИМА МЕСТО ЗА ПАРТИСКА БОРАНИЈА....:toe:
Ти изгледа си прескокнал едно 35 страни од темава.
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Значи сведоците биле Божинкочевите, Трендовите и Цуревите. Мамето нивно. Прво лижат газ а сеа се прават дека незнаат. Ама на крај го папале. Кога Ването им покажал документите дека им имаат платено 2 пати, закутиле и си отишле. :pusk:

Ако мислат дека ке го затворат со такви сведоци, ке го затворат во 2099:tapp:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Ако мислиш на апелациските пресуди конечни се само ако не се обжалени во повисок суд.И уште еднаш да повторам ако стигнале до апелација скоро е невозможно да не продолжиле понатаму, а со тоа постапката продолжува.
Би го замолил Јоаким, доколку е во можност да го прокоментира овој момент:

Семејствата кои имале сопственост на дел од земјиштето каде што е изграден деловниот центар „Глобал“, во два наврати веќе земале надомест во поголеми суми.
„Потврдија дека примиле пари, односно видоа дека примиле пари, а се правеа дека не знаат и ги потврдија пресудите од Апелационен и од Основен суд“, изјави Ване Андреев, адвокат.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ми се чини дека во чл.72 стои дека не е дозволено било какво располагање со имот кој е предмет на денационализација до правосилно решение. Обештетување во обврзници следува само ако на е можно физичко враќање.Ако во Глобал влегол приватен капитал не сум сигурен дека пазарот останува во јавен интерес или во приватен,односно ако не е во државна сопственост дали сеуште е објект од јавен од јавен интерес.
Koj ti go kazal toa??? toa vazi samo , ako nekoja SVETA KRAVA , dal sonceva,dal portokalova.....ne frlila oko da "pase" na toj imot...:)
Vo slucajov kavgata e pak megu svetite kravi...za kolicinata na gjongja....:)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Би го замолил Јоаким, доколку е во можност да го прокоментира овој момент:

Семејствата кои имале сопственост на дел од земјиштето каде што е изграден деловниот центар „Глобал“, во два наврати веќе земале надомест во поголеми суми.
„Потврдија дека примиле пари, односно видоа дека примиле пари, а се правеа дека не знаат и ги потврдија пресудите од Апелационен и од Основен суд“, изјави Ване Андреев, адвокат.
Јас да се замешам во муабетов, иако неповикан :)
Го следам случајов пред се, од професионална страна, како правник.
Според ова, а незнаеме што докажало (евентуално) обвинителството преку сведоците, утре најверојатно, одбраната ќе бара ослободување и (најверојатно) би го добила само на основ на ова, кажано според адвокатот, и ќе го добијат.
Да видиме како ќе игра обвинителството.
Ај доста беа шпекулации од мене :)
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Овој Латас ми е интересен вели Аеродромци излегле Скопјани и не блокирале патишта кога го притвориле нивниот градоначалник. Струмичани не го измислија блокирањето на патишта го научија од Скопјани.Да кажам дека некој во Струмица немаше да го брани Заев доколку го фатеа со 100 000 евра во фиока.
Инаку никако не ги подржувам блокадите на патиштата посебно не на овие жештини не е начин тоа за протест посебно што мислам дека ќе нема никаков ефект а и не се должни сите да го трпат тоа.
Фала богу што комуналец се освестија и ќе го собират ѓубрето инаку и болести ќе се ширеа на ова време.
И уште една од Латас ``овај развиен момак е адвокатот на Заев``
Незнам тој шоумен коментатор ли е на вести или треба да биде новинар кој пренесува вести.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Јас да се замешам во муабетов, иако неповикан :)
Го следам случајов пред се, од професионална страна, како правник.
Според ова, а незнаеме што докажало (евентуално) обвинителството преку сведоците, утре најверојатно, одбраната ќе бара ослободување и (најверојатно) би го добила само на основ на ова, кажано според адвокатот, и ќе го добијат.
Да видиме како ќе игра обвинителството.
Ај доста беа шпекулации од мене :)
Аха.
Значи како што те разбрав.
Утре Заев би требало да биде ослободен, затоа што веќе сведоците дале изјава, и ќе нема можност за влијание врз нив...од правен аспект.
Иако постои можност за поинаква разврска.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Многу лошо мислење имаш за своите сограѓани.
Ај побиј го фактот, што го напиша еден струмичанец тука, дека за еден ден се собрани 10 000 потписи, ако се знае дека околу 35 000 струмичани имаат право да се потпишат. Значи паѓа во вода твојата констатација, дека Струмица не го сакат Заев.
Искрено се надевам дека еден ден, здравје и живот, откако ќе го завршиш школувањето, ќе се вратиш во Струмица...ќе си отвориш некој бизнис, и ќе го смениш ставот за глупавите и прости струмичани.

Во врска со болдираното.
По твоја логика, доколку Груевски по некоја случајност отиде во затвор (што искрено не го посакувам, само споредувам), Македонија би требало најнормално да си функционира.
Која логика!
Па што ќе ни е тогаш Премиер ?

P.S.
Инаку сите настани околу ова, се одвиваа толку провидно, што дури и Јас, 24 часа пред да биде донесена одлуката, го предвидов текот на настаните.

Си слушнал дека има распоред на функција

обичен раборник
:.
::
::
Шеф на одел

И сам докажа дека не си чул за демократија , Бирокаратија распоред на работа.

Искрено кажано да во Струмица има многу прост народ.

Еве ти пример
Цела недела рмбат по нивите дојде сабота ќе зберат некоја пара опс шабан на пејачката 1000 ден.

После жените биле криви и незнам кој.

Да не се криви тие што се прости и не образувани .
тие попаметните си знаат и се се борат.

Си слушнал за 5-те Струмички студените зошто се убиени?

Бидејки не сакале да бидат прости и ја сакале Македонија .

А Рада тврди дека е следбеник на кумунистите заеби брат.

А за Зајко многу работи знам од прва рака има среќа што не е обвинен и за други работи.

Покрај Заев има тим кој единствена цел му е да бара дупки во законите.
И добро и успева.

Не се потпишаа сите се потпишаа тие што ги вработи Заев .

Како да не му речам прост народ да прекинеш културен настан.

Едноставно многу ми се смешни тие што протестираат од друга страна си ги чуват работните места.

Да во Струмица има и ногу паметен и и едуциран народ . Досега не сум видел никој од нив на протест и даде изјава.

Само на Балканот се протестира во одбрана на криминалци.

И многу си грешка дека сум офарбан.

Да признавам дека Зоран е способен човек како и секој млад едуциран.

Жал ми е реален но избрав струка каде што треба да работиш по правила и факти без чуства работите да ги гледаш како што треба .

Ако краде Грујо и за него може да се најде место во Шутка.

Не сум од луѓето кој гледат идоли во политичари и директори .


Да ќе отворам фирма во Струмица , но не секам работата да ми зависи од Градските каубои .

Треба да имам обезбедување ако не ќе ми ги пуштат градски деликвенти да ми рушат.

Дали си се зпрашал зошто Селект има соопствено обезбедување?

И да не ги набројувам глупостите кој се прават во Струмица.

Реален биде Реален.

Мора БЦ ,Бучко, Андов, Тачи, Ахемти, Љубчо, Оровчанец, Јакимовски, Рада, Макрадули многу фаци од старото ВМРО да се исчистат од политичката Сцена.

Мора да се стави црвена линија.


За админстрацијата ева како функционира.

Утринско кафе и закуска , пауза за ручек , одмор од ручек 10 мин работа, припреми за дома.

Во Струмица брем кога и да ми треба некој документ гледам има некој не излегуваат ни за пауза ...

Секој има визија за нешто , но мојта визија за Струмица на многу места не со совпаѓа со визијата на Заев и многу негови предходници.

Но незнам што се мачам да пишам во политичка тема во која никој од вас не мисли .

Запомти едно за човек не кажувам каков е додека не го запознам од тука може да заклучиш дека без причина не сум против Заев.

Запомни проблемите се решваат во институции.

Градоначалник е променлива функција
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Би го замолил Јоаким, доколку е во можност да го прокоментира овој момент:

Семејствата кои имале сопственост на дел од земјиштето каде што е изграден деловниот центар „Глобал“, во два наврати веќе земале надомест во поголеми суми.
„Потврдија дека примиле пари, односно видоа дека примиле пари, а се правеа дека не знаат и ги потврдија пресудите од Апелационен и од Основен суд“, изјави Ване Андреев, адвокат.
Кога јас го коментирам законот за денационализација тоа го правам со паралела на мојот случај . Значи и на нас двапати ни беше поништувано решение за денационализација меѓутоа ние се жалевме на Врховен суд и од таму добивме пресуда во наша корист.Правобранителството повторно се жалеше и на таа пресуда и потоа Врховниот суд на општа седница повторно пресуди во наша корист.Значи сега се поставува прашањето дали со апелација нивната постапка завршила или не?Ако завршила тогаш нема што повеќе да бараат,ако не постапката продолжува.Што значи тоа дека ги потврдиле пресудите од апелација.Ништо.Важно е дали завршила постаката.
Исто така за потврдата дека земале надокнада-точно се знае во кои услови може да продолжи денационализацијата а во кои не.Значи ако имотот кој е во иста состојба како во моментот на одземање и ако ги вратат тие средства во денешна противредност знам дека баратели можат да си го вратат имотот во сопственост.
Ова го изјавува одбраната а нигде не го спомнува јавниот интерес за кој претходно разговаравме што на мене лично ми е чудно.А тужителите не дадоа изјава затоа што или врска немаат или се чуваат за после.
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Koj ti go kazal toa??? toa vazi samo , ako nekoja SVETA KRAVA , dal sonceva,dal portokalova.....ne frlila oko da "pase" na toj imot...:)
Vo slucajov kavgata e pak megu svetite kravi...za kolicinata na gjongja....:)
Во чудесен склоп на историски околности и двете крави може да отидат----------------- курбан.:helou:
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Си слушнал дека има распоред на функција

обичен раборник
:.
::
::
Шеф на одел

И сам докажа дека не си чул за демократија , Бирокаратија распоред на работа.

Искрено кажано да во Струмица има многу прост народ.

Еве ти пример
Цела недела рмбат по нивите дојде сабота ќе зберат некоја пара опс шабан на пејачката 1000 ден.

После жените биле криви и незнам кој.

Да не се криви тие што се прости и не образувани .
тие попаметните си знаат и се се борат.

Си слушнал за 5-те Струмички студените зошто се убиени?

Бидејки не сакале да бидат прости и ја сакале Македонија .

А Рада тврди дека е следбеник на кумунистите заеби брат.

А за Зајко многу работи знам од прва рака има среќа што не е обвинен и за други работи.

Покрај Заев има тим кој единствена цел му е да бара дупки во законите.
И добро и успева.

Не се потпишаа сите се потпишаа тие што ги вработи Заев .

Како да не му речам прост народ да прекинеш културен настан.

Едноставно многу ми се смешни тие што протестираат од друга страна си ги чуват работните места.

Да во Струмица има и ногу паметен и и едуциран народ . Досега не сум видел никој од нив на протест и даде изјава.

Само на Балканот се протестира во одбрана на криминалци.

И многу си грешка дека сум офарбан.

Да признавам дека Зоран е способен човек како и секој млад едуциран.

Жал ми е реален но избрав струка каде што треба да работиш по правила и факти без чуства работите да ги гледаш како што треба .

Ако краде Грујо и за него може да се најде место во Шутка.

Не сум од луѓето кој гледат идоли во политичари и директори .


Да ќе отворам фирма во Струмица , но не секам работата да ми зависи од Градските каубои .

Треба да имам обезбедување ако не ќе ми ги пуштат градски деликвенти да ми рушат.

Дали си се зпрашал зошто Селект има соопствено обезбедување?

И да не ги набројувам глупостите кој се прават во Струмица.

Реален биде Реален.

Мора БЦ ,Бучко, Андов, Тачи, Ахемти, Љубчо, Оровчанец, Јакимовски, Рада, Макрадули многу фаци од старото ВМРО да се исчистат од политичката Сцена.

Мора да се стави црвена линија.


За админстрацијата ева како функционира.

Утринско кафе и закуска , пауза за ручек , одмор од ручек 10 мин работа, припреми за дома.

Во Струмица брем кога и да ми треба некој документ гледам има некој не излегуваат ни за пауза ...

Секој има визија за нешто , но мојта визија за Струмица на многу места не со совпаѓа со визијата на Заев и многу негови предходници.

Но незнам што се мачам да пишам во политичка тема во која никој од вас не мисли .

Запомти едно за човек не кажувам каков е додека не го запознам од тука може да заклучиш дека без причина не сум против Заев.

Запомни проблемите се решваат во институции.

Градоначалник е променлива функција
Прости луге??? Прости се тие што зборат дека лугето што најмногу се мачат се прости. Човек ако тера цел ден на нива и парите ги истрошил на кафана, тоа е негово право бидејки се негови пари и може да им прави што сака, и на јавни куки да ги троши. Но не. Бидејки е човек од Струмица и бидејки работел на нива. А кога ТИ ке истрошиш таква сума на пари во кафана, кога ТИ ке ги заработиш, тогаш ТИ не си глуп и прост, бидејки не си работел на нива:tapp::tapp:
 

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5
Не се потпишаа сите се потпишаа тие што ги вработи Заев .

За админстрацијата ева како функционира.

Утринско кафе и закуска , пауза за ручек , одмор од ручек 10 мин работа, припреми за дома.
Еве Заев мене не ме вработи а сепак се потпишав, а за администрацијата ич не си во право, од прва рака ти кажувам
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Па и ја не сум вработен од него. Ниту сум член на СДСМ. Ниту мојата фамилија е вработена од него, но сите дадовме потпис. Но има некои кои не го разбираат тоа:helou:
 

Smoke_a_lot

НЕСОПИРЛИВ
Член од
16 март 2008
Мислења
707
Поени од реакции
63
Јавете се комуњарчиња!
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Па и ја не сум вработен од него. Ниту сум член на СДСМ. Ниту мојата фамилија е вработена од него, но сите дадовме потпис. Но има некои кои не го разбираат тоа:helou:
А за што дадовте потпис? се потпишавте против судска постапка... т.е против правната држава???
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom