13 години од масакрот кај Вејце

Член од
23 август 2010
Мислења
38.168
Поени од реакции
107.670
Извини ако сум ти дирнал некоја жичка што најмалку треба,но темава ја отворив бидејќи не заслужуваат да се заборават.Никогаш и од никого.Очигледно политичарите ги заборавија и седнаа на маса со оние што ги убија и ги масакрираа,но народот никогаш нема да ги заборави,барем поголемиот дел.Убава песна има направено Гоце Арнаудов,бог да го прости и него,ќе издвојам само дел



и јас имам изгубено некого во војната и знам како е тоа болно и никакво чувство,затоа не треба да се заборават тие што загинаа за Македонија во војната.Треба секогаш да се сеќаваме на нив бидејќи тоа е најмалку што можеме да го сториме.
Не не таман работа, хипотетички беше кажано, не дека не треба да се отвори оваква тема. Инаку немам изгубено никого во војната (фала му на Господ), али што се случуваше по војната, и какви се работи не се издесија тоа не му го посакувам на никој, а впрочем не сакам сега јавно на форум да споделувам. Затоа и претходниот пост го пишав во кратки црти, зашто ако земам да пишувам се со ред ќе ми требаат два дена за да доловам како изгледа да имаш бранител дома кој ја преживеал војната и кој ден денес ги преживува овие ебавања од гнасниве политичари.

Најмногу ми е криво што сите луѓе што ја преживеаа војната, и сите луѓе што загинаа (слава им), не се бореа за никого, т.е. се бореа во вештачка војна, ова не беше војна меѓу две држави, него војна изрежирана од копилињата Амерички, војна во која однапред се знаеше крајниот исход само требаше да се исполни квотата на жртвени јагниња. Е затоа ми е најкриво, што красен народ изгина за ништо, изгинаа и сето тоа беше фрлено во бунар, а тие што ги убиваа сега ни се надлежни...
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846


Симнете ја сликава и зачувајте ја длабоко во некој фолдер. Не ми се верува дека нашиве идиоти од политичари не покажаа ниту тронка почит, туку само делегација на Достоинство положи свежо цвеќе пред споменикот на Бранителите во „Жена Борец“.
Никогаш да не бидат заборавени и посакувам правдата да биде задоволена.
Јас знам дека на моите деца и внуци ќе им зборувам за овие осуммина херои кои загинаа за Македонија, и ќе им зборувам дека не се ниту тронка по неважни од Гоце Делчев, Даме Груев итн, итн...

Вечна им слава.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Презафатени беа со славење, се да му ебам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom