12 планета

Член од
1 јули 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Мистерија или не?
Historia est magistra vitae.
Дали e Sitchin во право ? Имаат ли логична издржаност неговите ставови?Дали 2012 се враќаат Анунаките? Ве повикувам на дискусија за она што тој или некој друг врз основа на некаква анализа (лингвистичка, археолошка,социолошка ..) го пишува а не за некакви сензационалистички изјави .Како што вели Zecharia Sitchin римската и елинската митологија и други се копии на сумерската. Многу од напишаните и ненапишаните приказни не се текстови со литературна ами со историска и научна вредност. Така третирани добиваме ново значење. Кое не се коси со Библијата. Приказните за борби на боговите е опис на судири на вселенски тела. Само така можело да се раскажат , за да се пренесуваат и да бидат интересни и да влеваат почит. И ден денес приказна за богови и натчовечки сили оставаат поголем впечаток отколку приказни за некои небесни тела кои предизвикуваат промени во објективната околина поради некои таму закони на природата.
 

Lucio

титула по желба
Член од
26 јуни 2006
Мислења
871
Поени од реакции
41
Шо има врска со 12 планета? :toe:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
И Sitchin и von Daniken се sci-fi автори, ништо повеќе.. дури, овој вториот е и забеган. Си направиле нивни (главно бесмислени) теории базирани на нивни (главно погрешни) интерпретации на настани, приказни и артефакти и убаво ги спакувале како книги кои и ден-денес се продаваат. Верувајте во што сакате, само не се залетувајте премногу..
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
za boqo

12 planeta e Nibiru, koja na 3600 godini pominuva blizu nashata. Nekogash odamna taa se sudrila so nekoja druga vo nashiot sonchev sistem( treba da go preprochitam Sitchin ili toa Vie moze da go napravite) i nastanala zemjata i mesechinata . Takvata teorija podobro od drugi gi objasnuva karakteristikite na Mesechinata a vo sumerskata mitologija e opishana kako borba na bogovi.
Na 3600 godini potoa naminuva taa planeta koja po poranesnata klasifikacija e dvanaesto nebesko telo i mnogu godini potoa i mnogu godini od sega vo odreden moment go sozdale deneshniot chovek so genetski intervencii. Dokaz1:Antropologijata nema odgovor na razlikite i kontinuitetot na pretvaranjeto na majmunot vo chovek spored Darvin.
Dokaz2: Sovremenite DNK prouchuvanja govorat za postoewe na edinstven chovekov predok (ADAM) nekade od Istochna Afrika , kade sto bile rudnicite na Anunakite vo koi rabotele Tie i vo odreden moment se pobunile i kako reshenie stvorile genetski modificirani "rabotnici" , za sto postojat i sliki i opisi vo sumerskite tekstovi za epruveti i hirurski intervencii
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Ај ова го даваа на оваа емисијата на миленко неделковски-Лејт најт шоу..
За оваа планета се имаат напраено разни фиилмови.
Прво на милео мислам дека беше дека оваа планета во 2012 3 дена ќе биде меѓу земјата и сонцето или месечината и во тој период земјата нема да се врти и дека за тие 3 дена ќе има неверојатни природни катастрофи како на пример земјотреси,поплави,ерупции на вулкани,торнада и 300 чуда и дека за тие три дена 1/3 од светското население ќе изумре а после 2/3 од населениети што прживеало ќе умре од радијација.
Прво имаше еден типац на лејт најт шоу на емисијата после оваа каде што даваа за нибиру и миленко бараше мислење од овој.
Вика.
-рво за да се деси ова треба оваа планета моментално да е кај сатурн а таа уште мислам дека н е влезена во нашиот сончев систем.
Ја за ова и верувам и неверувам.Така да има и други приказни за оваа мистерија.
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ne znam kakov avtor e Sitchin ama se orientiram po metodite na analiza. Dolgo vreme po chitanjeto na Cosmos od Carl Sagan me kopkashe prashanjeto zoshto zapadnata civilizacija stana najuspeshna i go osvoi svetot. Zoshto toa ne im se sluchi na Kinezite ili na Indijcite ? Napravete analiza na naucnite otkritija . Koe e presudnoto za da na nekoi im trgne i da stigneme do ova denes koga bezmalku chovekot se pretvara vo bog.
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Taa emisija na Milenko ne sum ja gledal, i ne znam kakva emisija imal zaNibiru ili za 2012. Nibiru spored moi neprovereni presmetki ne mora da namine bash vo 2012.
Moze i maite dobro presmetale ili protolkuvale deka vo 2012 po site presmetki treba da prestane smetanjeto na vremeto. Megutoa i za toa treba da postoi prichina( udar vo zemjata i nejzino unistuvanje) . no sto ako vo meguvreme toa sto trebalo da ja zavrshi taa predodredena i prednameneta zadacha mu se sluchilo nesto shto i spored prirodnite i neprirodnite zakoni toa ne moze da go ostvari ? t.e. Predviduvanjata na Maite moze da se se vrz osnova na presmetki za koi podocna od nepredlivi prichini se smeneti odredeni parametri. Moze i toa nema da se sluci nitu nie kje ja vidime Nibiru. Ako nie ne ja vidime ili ne moze da go predvidime nejzinoto (ne) dogjanje , toa ne znachi deka porano ne ne posetila.
 

Toxic Boy

I'M MACEDONIAN!
Член од
27 јуни 2008
Мислења
215
Поени од реакции
3
абе астер зошо си отворил нова тема кога веќе има една ваква?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom