„СТОП АКТА“ Протест во Македонија?

Статус
Затворена за нови мислења.
I

Iblis

Гостин
http://www.international.gc.ca/trade-agreements-accords-commerciaux/assets/pdfs/acta-crc_apr15-2011_eng.pdf
Еве ви малку АКТА, во својата основна форма.
Ако овој закон не постои - на кој начин изведувачите или др. ,,креатори,, на нешто - ќе си ги заштитат своите права, и на кој начин ќе заработат?
Знам дека ти е одговорено прашањево, ама еве и од мене: Постои консензус кај авторите на делата да авторските права траат помалку и од 2(!!!) години , проблемот е кај издавачката индустрија која на база на инкрементирани трошоци повеќекратно ја зголемува цената на делото т.е. крајниот производ не е само нематеријалната создадена вредност од авторот туку и поаковката, медиумот, транспортот, дизајнот, маркетингот и се разбира банкнотите со кои си ги брише г'зот директорот на издавачката компанија. Веќе има доста примери како во ова време може да се заобиколи издаваштвото.Бидејќи погоре не напоменав, моменталните закони (бар во САД) наложуваат авторските права да траат 50 години по смртта на авторот.
Ова беше за твоето прашање и е поврзано само со издавачката индустрија, а самата АКТА опфаќа доста поголем волумен може да се имплементира во скоро секоја област, која вклучува авторски права или патенти.
Еве уште нешто интересно, што оди против тврдењата на филмската индустрија.
http://www.digitaltrends.com/international/study-suggests-u-s-box-office-not-affected-by-bittorrent/
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.896
Поени од реакции
15.860
Луѓе, друг е муабетот. Како прво, мислам дека на ова требале да мислат пред едно 10-15 години, кога почна Интернетот масивно да се развива и да се шири. Тогаш требале да ги уредат тие односи, сега некако е веќе доцна, кога се е отидено премногу далеку. Второ, во ред, нека се плаќа, ама на друг начин да го регулираат. Според она што јас го прочитав, нема да смееш ни ЈуТуб клип да постираш на Фејсбук, ниту пак слика која не е твоја. Сакате да ми кажете дека никој од вас го нема направено ова? Од она што јас го разбрав, премногу драконски и екстремни се мерките. Казна затвор за тој што симнал песна? Жити мајка, ако има еден човек што не симнал една песна бесплатно, ќе си сменам и име и презиме.
Почитувам авторски права, ама да не се оди во претерано. Башка има музичари кои не се согласуваат со АКТА. Шо праиме сега? Проблемот е повторно во лакомоста на компаниите да дрпнат уште некој денар, како да немаат доволно...
Ако прават нешто, нека го прават како што треба и да не забегуваат со муабетите.
a ovoj jadi burek TV što prai komercijalna televizija so JuTjub klipovi togaš treba da go egzekutiraat... nema vrska, masovno novinari po default koristat materjali i od internet i Linkuvaat. No ima i druga rabota, eve včera Ohrid News objavi statija za mače što se zaglavilo vo motor na edna kola, imaše slika od kolata so br. na tablica, slika od požarnikarot i mačeto... e sega vrz slikata stava znak Ohrid News... a da go prašaš ima li pismena dozvola od požarnikarot, od gazdata na kolata, pa i od gazdata na mačkata treba.. a slučajot što im ja skršija kamerata na TV Alfa osomničenite za kražba na struja ?? Ako se se prai po zakonite za privatnost i avtorski prava NEKA se ZATVORAT site Mediumi, ama neka ne jadat trici posle NEMALO sloboda na mediumite... a kriminalcite, koj ionaka muva ne gi laze, plus ke se napolnat pari od mediumite koj pišuvaat crni hroniki.. eve denes sliki na ubiecot faten po 19 godini... vo red e da se objavi slika od poternica vo cel na fakanje na liceto , so naredba od policijata, ama sega faten e, da ne pobara toj pari zošto mu e objavena slikata bez negovo odobrenie ?
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Да може! Ако ставот на колумнистот не е во согласност со постоечката власт и сака да го тргне, ќе игра на карта кршење на авторски права според тој и тој член од АКТА и колумната ќе биде избришана (сите колумнисти ако не се повикаат на било каков доказ можат да бидат тужени за клевета), сопственикот ќе изеде казна, а може колумнистот веднаш да отиде во затвор без судска постапка.
Група научници, доаѓаат до некоја иновација, на некоја компанија тоа не и се допаѓа (заради ривалство на пазарот), се повикуваат на АКТА дека начинот на кој е дојдено до иновацијата во еден момент користи некој процес врз кои имаат авторски права. Иновацјата е закопана и никој не смее да зборува за неа.
Ова веќе спаѓа во научна фантастика поджанр дистопија. И сега имаме закон за авторски права и не ти е потребен дури ни таков закон ако според тебе кај сите власти постои расположение да ги изигруваат законите. Мислам дека се преминува во параноја. Луѓето кои навистина имаат што да кријат и за нешто се борат како и секогаш молчат јавно, а своите тајни работи си ги вршат позади сцената. А за научниците тоа спаѓа во индустриско право не во авторско.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
a ovoj jadi burek TV što prai komercijalna televizija so JuTjub klipovi togaš treba da go egzekutiraat... nema vrska, masovno novinari po default koristat materjali i od internet i Linkuvaat. No ima i druga rabota, eve včera Ohrid News objavi statija za mače što se zaglavilo vo motor na edna kola, imaše slika od kolata so br. na tablica, slika od požarnikarot i mačeto... e sega vrz slikata stava znak Ohrid News... a da go prašaš ima li pismena dozvola od požarnikarot, od gazdata na kolata, pa i od gazdata na mačkata treba.. a slučajot što im ja skršija kamerata na TV Alfa osomničenite za kražba na struja ?? Ako se se prai po zakonite za privatnost i avtorski prava NEKA se ZATVORAT site Mediumi, ama neka ne jadat trici posle NEMALO sloboda na mediumite... a kriminalcite, koj ionaka muva ne gi laze, plus ke se napolnat pari od mediumite koj pišuvaat crni hroniki.. eve denes sliki na ubiecot faten po 19 godini... vo red e da se objavi slika od poternica vo cel na fakanje na liceto , so naredba od policijata, ama sega faten e, da ne pobara toj pari zošto mu e objavena slikata bez negovo odobrenie ?
За тоа си има закон за кршење на човекови права, при објавување на информации во јавноста. Тој ако се чуствува загрозен може да тужи. Со АКТА ќе ни го ограничат правото за размислување. Тоа што ќе каже Америка или ЕУ, тоа ќе биде, нема да можеш да мрднеш или да писнеш, бидејќи се знае што те чека - затвор.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
За тоа си има закон за кршење на човекови права, при објавување на информации во јавноста. Тој ако се чуствува загрозен може да тужи. Со АКТА ќе ни го ограничат правото за размислување. Тоа што ќе каже Америка или ЕУ, тоа ќе биде, нема да можеш да мрднеш или да писнеш, бидејќи се знае што те чека - затвор.
Не знам зошто мислиш дека Америка па и Русија не го прават истото во моментов? Не знам зошто мислиш дека еврејските компании како гугл, википедија, јутуб,фејсбук и други се некакви демократски медиуми преку кои конечно дојдовме до неограничена демократија. Тие се само маска и привид за демократија.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Ова веќе спаѓа во научна фантастика поджанр дистопија. И сега имаме закон за авторски права и не ти е потребен дури ни таков закон ако според тебе кај сите власти постои расположение да ги изигруваат законите. Мислам дека се преминува во параноја. Луѓето кои навистина имаат што да кријат и за нешто се борат како и секогаш молчат јавно, а своите тајни работи си ги вршат позади сцената. А за научниците тоа спаѓа во индустриско право не во авторско.
Ма какво сака право нека биде. Мене не ме интересира. Не е параноја. Ќе видиш кога ќе ти тропнат на врата и ќе те носат во затвор бидејќи си постирал слика од тебе како пиеш кока - кола и во позадина стои шишето со брендот :) Тогаш ќе ти идам на посета во Шутка.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Ма какво сака право нека биде. Мене не ме интересира. Не е параноја. Ќе видиш кога ќе ти тропнат на врата и ќе те носат во затвор бидејќи си постирал слика од тебе како пиеш кока - кола и во позадина стои шишето со брендот :) Тогаш ќе ти идам на посета во Шутка.
хаха ми се допаѓа волјата со која настапуваш па веќе не ти одговорам. Ќе оставам можност да си во право затоа што сум љубител на слободарски духови :) Јас сум внимателен кога, каде и на кого му ги кажувам моите ставови (и со АКТА и без АКТА тоа е само правен документ), тоа е совет и за сите други, не за џабе рекле и ѕидовите имаат уши!
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Поддршка и од мене за протестов,но за ваков протест треба повеќе едукација на сите оние што не знаат всушност што значи АКТА и како тоа би се одразило на нас.
Би не погодил и нас овој закон бидејќи нели сепак се спремаме за во Европа (никогаш да не влеземе).
Кога ќе увидат што всушност значи АКТА,би бил помасовен протестот секако од младите,а и од некој старци што зависат од порки :icon_lol:
Шала на страна,ако се организира ваков протест треба да биде на ниво а не организација како попот со босилекот т.е никаква организација,туку само кажано време и место на протестот и толку.

Едукација пред се,голема едукација како пишување текстови низ разно разни сајтови во врска со АКТА,правење клипови и давање интервјуа...и да,сите со маски од Вендета :icon_lol:
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Не знам зошто мислиш дека Америка па и Русија не го прават истото во моментов? Не знам зошто мислиш дека еврејските компании како гугл, википедија, јутуб,фејсбук и други се некакви демократски медиуми преку кои конечно дојдовме до неограничена демократија. Тие се само маска и привид за демократија.
Добро ајде ќе се обидам на друг начин да ти објаснам. Јас како програмер (тоа работам) не сум всушност програмер туку сум кодер. Некој паметен пред мене неколку децении измислил код и јас само го применувам. За некои проблеми кои неможам сама да ги решам, користам нет. Некој веќе тоа го имал испрограмирано, јас само го користам или добивам идеа како понатаму да пристапам кон мојот проблем. Е сега некој може да дојде и да ми каже: Во апликацијата што ја користи ЕВН (рандом компанија за која знам дека апликацијата не им е од Македонија), кодот за пресметување на камата е овој и овој, никој друг не смее да го користи тој начин во програмирање. И сега мене ми доаѓа задача да испрограмирам пресметка на камата но не смеам да го користам тој код. Се фаќам за работа и мислам мислам но во еден момент морам да искористам дел од кодот што е нивни. Ја продава мојата фирма апликацијата на некоја рандом компанија, со право на преглед на кодот (таков е договорот). Се случува еден ред од 5000000 реда код да е исти со тој на апликацијата од ЕВН и они тврдат дека е копија од нешто на нет. Апликацијата се отстранува од новата компанија, мојот газда мора да ги врати парите а јас ќе јадам казна зошто сум користела копирајт информација во моето кодирање.
 
I

Iblis

Гостин
Не знам зошто мислиш дека Америка па и Русија не го прават истото во моментов? Не знам зошто мислиш дека еврејските компании како гугл, википедија, јутуб,фејсбук и други се некакви демократски медиуми преку кои конечно дојдовме до неограничена демократија. Тие се само маска и привид за демократија.
Бидејќи уште можам да бирам што ќе читам и гледам, благодарение на тие компании. Преку Гугл можам да пребарам вест прилично непристрасно т.е. ќе ми ги даде сите поврзани статии, во Википедиа има доста знаење кое му припаѓа на човештвото и е добро да постане common knowledgе, на јутуб има уметници кои самошто из'ртуваат и творат самостојно, независно од индустријата и не се цензурирани лили наведувани од никој, преку ФБ и Твитер гласот на луѓе се слуша на далеку и тоа моментално, што мислиш срањата кои им се случија на Арапите Бог им ги донесе? Оти сакаат одредени демократски земји да воведат цензура на Твитер? Со акта сите горенаведени благодети на денешницата ќе одат јабана. Гугл цензуриран, ќе можеш да најдеш само она што ќе ти биде дозволено да најдеш, а ќе е дозволено само провладини/прокорпорациски материјали, Јутуб ќе стане телевизија во класична смисла на зборот, што ќе ти сервираат медиа корпорациите во согласност со владите тоа ќе "ручкаш" и има ли потреба да пишувам повеќе?
 
Н

нихилист

Гостин
Ова веќе спаѓа во научна фантастика поджанр дистопија. И сега имаме закон за авторски права и не ти е потребен дури ни таков закон ако според тебе кај сите власти постои расположение да ги изигруваат законите. Мислам дека се преминува во параноја.
Каква параноја, со сегашните закони потребен е долг судски процес каде прво ќе се приложат докази, па дури потоа по евентуалната судска одлука во корист на обвинителот се затвора страницата за сите времиња... Не се обидуваат да го изигруваат законот моментално зошто не се исплати и не вреди за еден вебсајт да се крева фама која најверојатно ќе заврши лошо за владата, со оглед на тоа дека со сигурност еден куп организации, блогери и обични граѓани (и домашни и странски) ќе реагираат. Со АКТА, како глобален договор, сето тоа ќе стане минато зошто им се дава законско право да блокираат без претходна судска одлука и без никакви реперкусии. Ти си наивниот ако мислиш дека еднаш штом тој закон стапи на сила, властите нема да го искористат за остварување на своите цели.

Аман, еден пробен балон ви пуштија од партијата и одма го променивте мислењето.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
http://www.taratur.com/node/30561

За секое прекршување на законот АКТА се предвидени огромни санкции кои се движат од 5 години затвор па нагоре...

Сето ова го пишува во законот и доколку го прекршам ми следува казна..Но , тука се јавува едно друго прашање.. Кој ми гарантира дека владата која ке го спорведува законот во државата нема да го искористи за да ме замолчи зашто не се согласувам со некои нејзини постапки?

Oдговорот е НИКОЈ..

Никој жив на планетата Земја не може да ми го гарантира тоа. Сите ние граѓаните, интернет сајтовите , новинарите и блогерите, сите ние ќе бидеме во милост и немилост на владата, која во секој момент може да одлучи да не затвори сите затоа што ''кршиме'' нечии авторски права....

Нашата мила и незаборавна Европска Унија го поддржа овој закон и за да може да се ратификува во ЕУ (да стапи на сила) треба да биде одобрен од сите земји членки и потоа да биде ратификуван од Европскиот парламент.

Доколку биде ратификуван во Европскиот парламент , АКТА ќе почне да влијае и врз Македонија без да биде ратификуван кај нас.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Добро ајде ќе се обидам на друг начин да ти објаснам. Јас како програмер (тоа работам) не сум всушност програмер туку сум кодер. Некој паметен пред мене неколку децении измислил код и јас само го применувам. За некои проблеми кои неможам сама да ги решам, користам нет. Некој веќе тоа го имал испрограмирано, јас само го користам или добивам идеа како понатаму да пристапам кон мојот проблем. Е сега некој може да дојде и да ми каже: Во апликацијата што ја користи ЕВН (рандом компанија за која знам дека апликацијата не им е од Македонија), кодот за пресметување на камата е овој и овој, никој друг не смее да го користи тој начин во програмирање. И сега мене ми доаѓа задача да испрограмирам пресметка на камата но не смеам да го користам тој код. Се фаќам за работа и мислам мислам но во еден момент морам да искористам дел од кодот што е нивни. Ја продава мојата фирма апликацијата на некоја рандом компанија, со право на преглед на кодот (таков е договорот). Се случува еден ред од 5000000 реда код да е исти со тој на апликацијата од ЕВН и они тврдат дека е копија од нешто на нет. Апликацијата се отстранува од новата компанија, мојот газда мора да ги врати парите а јас ќе јадам казна зошто сум користела копирајт информација во моето кодирање.
Туф ќе си го погазам зборот. Се гледа дека си програмер, прашај искусен правник и ќе ти одговори дека ова што ти го зборуваш е невозможно. Го намалуваш значењето на правото. Според тебе законите се само формалност, а силата е во извршната и судска власт или во парите (океј во реалноста го има и тоа за жал). Постои нешто што се вика индустриска сопственост. Во тој дел од правото точно е определено што е индустриска сопственост, во кој обем и во кој период може да го наречам корисникот од такво право да ги користи своите права. Затоа пред да почнете со она - ама овој ќе рече оној ќе рече, одма пресекувам. Кој што сака може да рече постои закон, постојат управни ограни и на крај постојат и судови во случај на спорни ситуации. Значи како прво твојата теорија дека некој преку ноќ ќе гаси сајтови затоа што се политички неподобни за мене и верувам за секој правник е незамислива. Па на запад за да укинеш организација која речиси директно има врски со екстремизам треба да поминат месеци и месеци дебати пред комисии пред да се случи тоа.
--- надополнето: 13 февруари 2012 во 17:30 ---
http://www.taratur.com/node/30561

За секое прекршување на законот АКТА се предвидени огромни санкции кои се движат од 5 години затвор па нагоре...

Сето ова го пишува во законот и доколку го прекршам ми следува казна..Но , тука се јавува едно друго прашање.. Кој ми гарантира дека владата која ке го спорведува законот во државата нема да го искористи за да ме замолчи зашто не се согласувам со некои нејзини постапки?

Oдговорот е НИКОЈ..

Никој жив на планетата Земја не може да ми го гарантира тоа. Сите ние граѓаните, интернет сајтовите , новинарите и блогерите, сите ние ќе бидеме во милост и немилост на владата, која во секој момент може да одлучи да не затвори сите затоа што ''кршиме'' нечии авторски права....

Нашата мила и незаборавна Европска Унија го поддржа овој закон и за да може да се ратификува во ЕУ (да стапи на сила) треба да биде одобрен од сите земји членки и потоа да биде ратификуван од Европскиот парламент.

Доколку биде ратификуван во Европскиот парламент , АКТА ќе почне да влијае и врз Македонија без да биде ратификуван кај нас.
А што ја спречува сега владата да те затвори за искажан став? Се чека на АКТА за да се има оправдување? Значи за пример да ја земам кајгана, сигурно има десетици постови кои доколку некој сака може да завршат на суд(било прекршочен било кривичен) (не зборам дека ќе бидат осудени ама за процес има материјал сигурно).
 
I

Iblis

Гостин
Туф ќе си го погазам зборот. Се гледа дека си програмер, прашај искусен правник и ќе ти одговори дека ова што ти го зборуваш е невозможно. Го намалуваш значењето на правото. Според тебе законите се само формалност, а силата е во извршната и судска власт или во парите (океј во реалноста го има и тоа за жал). Постои нешто што се вика индустриска сопственост. Во тој дел од правото точно е определено што е индустриска сопственост, во кој обем и во кој период може да го наречам корисникот од такво право да ги користи своите права. Затоа пред да почнете со она - ама овој ќе рече оној ќе рече, одма пресекувам. Кој што сака може да рече постои закон, постојат управни ограни и на крај постојат и судови во случај на спорни ситуации. Значи како прво твојата теорија дека некој преку ноќ ќе гаси сајтови затоа што се политички неподобни за мене и верувам за секој правник е незамислива. Па на запад за да укинеш организација која речиси директно има врски со екстремизам треба да поминат месеци и месеци дебати пред комисии пред да се случи тоа.
Токму тоа ќе е се елиминира со АКТА, прво пукај после прашувај, нешто слично е и кај СОПА и PROTECT IP, само што АКТА опфаќа значајно поширок спектар.
Не знам дали знаеш, ама ако детето си го маскираш некогаш како Мики Маус, благодарение на АКТА ти и твоето дете како учесник можете да добиете до 5 години затвор, се разбира ако ве фатат и не успеете да се спогодите со walt disney studios?
Најобичните, генерички лекови вклучувајќи ги и антибиотиците како гентамицин, цефалексин,ампицилин, кои имаат скоро ист, ако не и ист состав со брендираните лекови ќе бидат индиректно опфатени со АКТА, т.е. Производителот на Аугментин или сопственикот на правото на производство или/и дистрибуција или/и продажба на наведениот лек за одредена територија, може да започне правна постапка за било кои легални продавачи,производители или дистрибутери на Amoxicillin/clavulanate таблети, ампули, раствори или било во која форма да се наоѓа производот, секако воден од пазарните принципи.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
А што ја спречува сега владата да те затвори за искажан став? Се чека на АКТА за да се има оправдување? Значи за пример да ја земам кајгана, сигурно има десетици постови кои доколку некој сака може да завршат на суд(било прекршочен било кривичен) (не зборам дека ќе бидат осудени ама за процес има материјал сигурно).
Имаат право за такво дејствие али ги мрзи толку обемно да се замараат. Вака со АКТА ќе си имаат облигација за тоа и убаво ќе си го искористат за свои потреби но овој пат легитимно и за работите кои не се такви.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom