“Мекдоналдс“ ги затвори рестораните во Македонија

Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Пет ресторани на “Мекдоналдс“ во Скопје и уште неколку во Македонија, утрото осамнаа под клуч. Причините засега се непознати. Надлежните инспекции велат дека тие не стојат зад затворањето на рестораните, туку одговорот треба да се бара внатре во компанијата.

Со “Мекдоналдс“ во Македонија менаџира М6, фирмата во доминантно мнозинство на Свето Јаневски, поранешен прв човек на “Скопска пивара“.

Во рестораните во “Мекдоналдс“ во Македонија вработени се над 200 луѓе.

Извор

Топ тема која денес ја слушнав. Неофицијално раскинат е договорот помеѓу Мекдоналдс и М6, официјално би требало да дознаеме наскоро. Не би требало да останеме без ваков бренд. Знае ли некој кои се причините за оваа ситуација?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Само за информација Мекдоналдс во тафталиџе си работи турбо и денес.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Баш ме заболе, нека бркаат работа, и онака само еднаш у 7мо одделение на роденден имав влезено у сендвичарава :).
Ја повеќе си поштуем нешто наше, 7-ца и др. локални (маалски) сендвичари.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Марш назад во Америка.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Остајте заебанција настрана 200 души надвор и не е така добра вест. Одземена им е лиценцата?
абе па ти битно да пишат дека не јаделе таму и не било здраво, кој ги ебе луѓево што работеле таму.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
... Доста е да има 2 такви ресторани во Македонија, иако мене најискрено воопшто не го сакам Мекдоналдс некако ептен ми е тапа храната но иако има и други кои ги сакаат така да 2 доста се ... да постојат :) Но чим затвориле очигледно ... одпаднато им е продажбата :confused: само гревота за луѓето кои таму работат ...
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Остајте заебанција настрана 200 души надвор и не е така добра вест. Одземена им е лиценцата?
200 директни и уште многу други индиректни, преку разно разни добавувачи. Сепак не гледам на ова позитивно загуба е за една економија, плаќаат придонеси, даноци, полнат буџет... Искрено не познавам главен град некаде без Мекдоналдс.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
200 директни и уште многу други индиректни, преку разно разни добавувачи. Сепак не гледам на ова позитивно загуба е за една економија, плаќаат придонеси, даноци, полнат буџет... Искрено не познавам главен град некаде без Мекдоналдс.
Нема шанси да се повлечат од Мекдоналдс, растураат со бизнисот во интерес е да бидат присутни, ако имаат проблем со овие од М6 сигурно ќе најдат некој друг бос што ќе ја откупи лиценцата.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Нема шанси да се повлечат од Мекдоналдс, растураат со бизнисот во интерес е да бидат присутни, ако имаат проблем со овие од М6 сигурно ќе најдат некој друг бос што ќе ја откупи лиценцата.
И мене така ми мириса, ама па зошто М6 би се откажале. Или можеби ги избркале, ќе видиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom