флеш-бек?

Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Знаете ли што е флеш-бек?
Ако знаете,помогнете.
Ако не,кажете што мислите.

Ми се случува период,не момент,за кој не знам да одредам што е, флеш-бек, фантазија, желба, потреба, си игра потсвеста со мене, или јас со неа?

Ви се случило ли вам, да имате чувство дека сте во ситуација,за која сте истовремено свесни дека завршила? Како се чувствувате притоа?

Како излегувате од тоа,или не се замарате???
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Ako te razbrav ubavo (sto e malku tesko, so ogled na toa sto sum u poluson) mislis na deja-vu. Epa, ako e taka, mi se desilo mal milion pati, i sekogas imam nekoe bezvezno custvo sto trae dodeka ne zavrsi situacijata, a za vadenje od takvi situacii, tesko.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Да да Бибике ти мислиш на дежа ву...
Ти изгледа истата ситуација како веќе да си ја прошла.И мене ми се дешава тоа да ти кажам страшно е малце ко ќе сфатам "демек" сум го прошол тоа и стварно ни јас не знам шо да правам у такви ситуации
 

gad

Член од
10 мај 2006
Мислења
50
Поени од реакции
1
Toa e nesto na sto uste nemozam da se naviknam. Mi se slucilo mnogu pati pa kako se zgolemuva nivniot broj taka kako vo igra se obiduvam da pogodam vo toj (za mene kratok moment od nekolku sekundi) moment sto ke se sluci i da go kazam toa glasno, za samiot da se uveram ke pogodam ili ne i ... dali sum mozebi VIDOVIT!:vozbud: HAHA!

vo sekoj slucaj DA, mi se slucilo. :)
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Eve ti nekolku definicii za flashback:
-A scene from the past that interrupts the action to explain motivation or reaction of a caracter to the immediate scene.
- A recurrence of a memory, feeling or perceptual experience from the past.
- An emotional reexperiencing of a traumatic event.
Ali najcesto ovoj poim se povrzuva so nastani vo knigi, filmovi, drami islicno so toa sto se vrakja scena od minatoto za da se doobjasni nastanot sto se slucuva vo segasnosta.
Isto se slucuva i kaj korisnici na halucinogeni drogi.
Deja vu nema vrska so ova- toa e koga "predviduvas" ili imas custvo deka predviduvas nastani, poznati ti se raboti sto ne se slucile vo minatoto, a imas custvo deka si gi videl i tn.
Sigurna si deka toa sto ti se slucuvalo e flashback? Posto vikas deka ne bile momenti tuku periodi, sto ne se poklopuva so teorijata za flash backot. Kaj flashbackot se raboti za sekundi, toa e slika sto molskavicno ti pominuva vo glava.
 
Член од
6 јуни 2006
Мислења
280
Поени од реакции
5
Abe ja znam deka usvari toa ti se nekoi stvari sto si gi pravel vo prethodniot zivot,i sega ti se vrakaat odnosno se potsetuvas na niv...e sea ne znam kolku e tocno ova...ama ja taka znam..malku mi e e nelogicno ama sepak ostanuva kako neobjasnivo...
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Навистина често ми се случува и мене ова и не знам себеси како да си го толкувам. Не ми е јасно што всушност се десило. Дали јас сум видовита или.........:)
Не знам стварно,чудно ми е многу..
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
PSYtisfaction напиша:
Eve ti nekolku definicii za flashback:
-A scene from the past that interrupts the action to explain motivation or reaction of a caracter to the immediate scene.
- A recurrence of a memory, feeling or perceptual experience from the past.
- An emotional reexperiencing of a traumatic event.
Ali najcesto ovoj poim se povrzuva so nastani vo knigi, filmovi, drami islicno so toa sto se vrakja scena od minatoto za da se doobjasni nastanot sto se slucuva vo segasnosta.
Isto se slucuva i kaj korisnici na halucinogeni drogi.
Deja vu nema vrska so ova- toa e koga "predviduvas" ili imas custvo deka predviduvas nastani, poznati ti se raboti sto ne se slucile vo minatoto, a imas custvo deka si gi videl i tn.
Sigurna si deka toa sto ti se slucuvalo e flashback? Posto vikas deka ne bile momenti tuku periodi, sto ne se poklopuva so teorijata za flash backot. Kaj flashbackot se raboti za sekundi, toa e slika sto molskavicno ti pominuva vo glava.
Така е.Не мислев на дежа-ву,туку на флеш-бек.
Знам дека трае кратко,поминува молскавично и збунува.
Но,во секојдневниот говор и доживувања,баратајќи со стручни изрази од сите области,често го употребуваме флеш-бек,кога сакаме да кажеме дека се навраќаме на нешто минато,нешто што завршило.А навраќањето создава исти чувства.

Имено, пред 4 години ми се случи една немила ситуација,која кај мене предизвика бура од емоции.Тешки чувства и размисли,
преиспитување, дилеми, самодокажување...
Сега го имам истото чувство,а свесна сум дека немам иста ситуација.А трае...

Тоа ве прешувам. Дали сте доживеале такво нешто.Можеби убав настан, среќа и благосостојба,не мора лошо да е искуството,кое се „повторува“.
 

PoisonGrl

~Malo crveno~
Член од
8 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
2
Cesto mi se slucuvaat takvi momenti, provocirani od nekoj zvuk ili miris koj nesvesno ke go registriram a koj sum go povrzala o nastan vo minatoto ili licnost, emocija....
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
*ANE* напиша:
Abe ja znam deka usvari toa ti se nekoi stvari sto si gi pravel vo prethodniot zivot,i sega ti se vrakaat odnosno se potsetuvas na niv...e sea ne znam kolku e tocno ova...ama ja taka znam..malku mi e e nelogicno ama sepak ostanuva kako neobjasnivo...
Ме стави на мисла сега.Зарем е можно толку да сум згрешила во минатиот живот??? Зарем вака се плаќаат гревовите???

Повеќе сакам да верувам дека нешто останало недовршено во тогашното мое „справување“ со луѓето и ситуацијата,а сега на некој случаен момент,коментар,сличност,се навраќам назад.Мора да има лекција што треба да ја научам од сето ова!!!
Можеби треба да им кажам на тие од тогаш, се што сум премолчела??
 
U

UnholY

Гостин
Ме стави на мисла сега.Зарем е можно толку да сум згрешила во минатиот живот??? Зарем вака се плаќаат гревовите???

Повеќе сакам да верувам дека нешто останало недовршено во тогашното мое „справување“ со луѓето и ситуацијата,а сега на некој случаен момент,коментар,сличност,се навраќам назад.Мора да има лекција што треба да ја научам од сето ова!!!
Можеби треба да им кажам на тие од тогаш, се што сум премолчела??
Можеш да го занемариш погорниот пост кој те става во мисла...Тоа е само размислување и е прилично нелогично....

Секој ги сфака и си ги објаснува на сопствен начин, и јас сум ги доживеал ама не ми преставуваат проблем... не, затоа што ретко ги доживувам,а јас си го објаснувам како влијание од потсвеста или кратка процедура при која мозокот се фокусира на одредена мисла или работа и во моментот кога се враќаш назад се стресува целото тело....мислам дека е почеста појава кај луѓето, тоа го тврдам затоа што имам зборувано со повеќе луѓе и имаме утврдено дека сите го доживуваме истото...
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Можеш да го занемариш погорниот пост кој те става во мисла...Тоа е само размислување и е прилично нелогично....

Секој ги сфака и си ги објаснува на сопствен начин, и јас сум ги доживеал ама не ми преставуваат проблем... не, затоа што ретко ги доживувам,а јас си го објаснувам како влијание од потсвеста или кратка процедура при која мозокот се фокусира на одредена мисла или работа и во моментот кога се враќаш назад се стресува целото тело....мислам дека е почеста појава кај луѓето, тоа го тврдам затоа што имам зборувано со повеќе луѓе и имаме утврдено дека сите го доживуваме истото...
Сите го доживуевме истото,само шо кај мене одеше у пичку си матер насока...:(
Него,немам оформено некое мислење за флешбековите.
Можеби ке мислев дека се нешто спиритуелно,некое вракање во минатото,или претскажување на нова насока во иднината.
Сепак,тешко е да поверуваш во тоа,кога знаеш дека флешови ти се случувале само под дејство на хемиски супстанции,и не се произведени природно,од твојата потсвест можеби.
Затоа,оставам отворено.Можеби ке науката ке дознае некој ден.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Имам флеш-бекови, се почесто во последно време и никој не може да ме убеди дека тоа не е поврзано со мене и со мојот живот, само сликите баш и немаат некоја смисла.
Се појавуваат додека пишувам, додека сонувам, додека медитирам, додека слушам музика ... почнуваат да ми сметаат.
 
U

UnholY

Гостин
Имам флеш-бекови, се почесто во последно време и никој не може да ме убеди дека тоа не е поврзано со мене и со мојот живот, само сликите баш и немаат некоја смисла.
Се појавуваат додека пишувам, додека сонувам, додека медитирам, додека слушам музика ... почнуваат да ми сметаат.
Пеер, навикни се на нив секој ги има...А, инаку поврзани се со тебе и со твојот живот тоа да, ама па и не се нешто шо треба да ти смета....
Сепак мислам дека најчесто човек ги има додека медитира, затоа што мозокот го насочуваш на места шо се далеку од тука....
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Пеер, навикни се на нив секој ги има...А, инаку поврзани се со тебе и со твојот живот тоа да, ама па и не се нешто шо треба да ти смета....
Сепак мислам дека најчесто човек ги има додека медитира, затоа што мозокот го насочуваш на места шо се далеку од тука....
Јасно е тоа, само кај мене почнаа да се јавуваат како последица изгледа.:devojce 1:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom