Што читате во моментов? (со краток коментар)

Член од
29 март 2009
Мислења
110
Поени од реакции
1
Талент- Зое Дин
Тинејџерска, ништо посебно. Колку само да убијам време, а и преводот не е баш најдобар.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
75
Поени од реакции
2
Само што завршив со - Писмата на Сузана за Николас,
следна е Вероника реши да умре
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Само што завршив со - Писмата на Сузана за Николас,
следна е Вероника реши да умре
Може да ми кажеш каква е? во двојба сум дали да ја почнам. Good choice for Coelho - Една од книгите која вреди да се прочита.

Он Топик: Исчезнатите фараони - (го забораив авторот) По втор пат сега за факс да се потсетам на неколку детали.
 

~windy~

urban hippie
Член од
10 септември 2008
Мислења
774
Поени од реакции
119
The Red Tent - Anita Diamant
Why We Love(The nature and chemistry of love) - Ph.D. Helen Fisher

Зависи од денот, местото, мислите, времето...
Комбинејшн-шмејшн.
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Тихиот Дон од Шолохов.Сега ја почнувам,па ќе видам каква е.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Финансиски Менаџмент-Сашо Арсов :(
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
75
Поени од реакции
2
Може да ми кажеш каква е? во двојба сум дали да ја почнам. Good choice for Coelho - Една од книгите која вреди да се прочита.

Он Топик: Исчезнатите фараони - (го забораив авторот) По втор пат сега за факс да се потсетам на неколку детали.


Се зборува за една девојка која ја напушта човекот кој го сака. Неочекувано , добива дневник – од Сузана за Николас, и преку него открива за минатото на човекот кој ја напуштил (Сузана е неговата жена, а Николас неговиот син). Во дневникот опишана е искрената љубов на Сузана која ги има сватено вистинските вредности на животот и ужива во него, но на крај за жал се завршува трагично... Мислам дека е доволно колку да процениш дали би ти се допаднало или не. Мој совет - да си ја прочиташ:pipi:
 
P

Polaroid vanity

Гостин
он:
Затоа што те Љубам - Гијом Мисо

Роман кој почнува дури прозаично, за како се движи, се повеќе да те остава без здив (на крајот више не може да дишеш, се гушиш и умираш :icon_lol:)

Srsly, можда бестселер, али така суптилно пренесува безвременски пораки и вистини, што ме остави без зборови.
Истиот ефект..
Доколку треба да го доловам воодушевувањето може и нема да можам.
Поврзаноста во животот..секое случување кое во даден момент ни изгледа несфатливо си го зема местото години и години подоцна.
Трпеливост,ненаметната но лесно прифатлива мудрост и многу многу љубов и човечност.
Прекрасно.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
„Дервишот и смртта“-Меша Селимовиќ
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
All Tomorrow's Parties ~ William Gibson
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
415
Поени од реакции
11
Вчера само што завршив со Алхемичарот, продолжив со 11 минути и луѓе никако не можев да ја откачам!! Цел Божји ден читав и ми беше многу интересна, некаде сум стигната до 85 страна. Во последно време читам книги од Коелјо, а после планирам да почнам со Агата Кристи :smir:

Вероника реши да умре од мајсторот Пауло Коелјо. Интересна сторија за жена која има се' во животот, но нејзиниот живот е ист секој ден и се одвива механички, без некакви авантури или лудости, па затоа решава да се самоубие, пиејќи голема доза на апчиња за спиење. Се буди во психијатриска болница, каде што во последните денови од животот ја открива убавината на истиот и ги пробува и доживува сите работи кои дотогаш ги сметала за луди и невообичаени, а сега токму тие работи и' даваат поттик за живот, за нов почеток.
Првата книга од Коелјо што ја прочитав и е стварно многу добра! Главната порака е дека сознанието за смртта не потикнува на живот:smir: Напишав есеј за неа (на тема „Книга која ме потикна да размислувам за себе“)и добив второ место... :nesum: иако заслужував прво!:pipi:
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Постови по кајгана .... :pos2::pos2:
Иначе од книги почнав да ја пречитвам Хиперион сагата на Ден Симонс.
 
М

Мрак

Гостин
Не ми е страв - Николо Аманити..

омилен ми е делот:

Паднав во некаква дупка.
Беше темно. Но, колку повеќе ја поместував плочата, толку посветло стануваше. Ѕидовите беа од земја. Корењата на дабот беа исечени.
Успеав даја турнам уште малку плочата. Дупката беше неколку метри широка и можеби два и пол метри длабока.
Беше празна.
Не, имаше нешто.
Купче замотани партали?
Не...
Некое животно? Куче?
Не..
Што беше?
Немаше крзно..
бело..
нога...
Нога!
Отскокнав назад и малку фалеше да се сопнам.
Нога?
Зедов здив и повторно се загледав за миг.
Тоа беше нога.
Почувствував како ми жарат ушите, како ми тежи главата и рацете.
Готов бев да се онесвестам.
Седнав, ги затворив очите, го потпрев челото со едната рака и вдишав длабоко. Имав желба да побегнам, да истрчам кај другите. Но не можев. Морав најпрвин да погледнам уште еднаш.
Се доближив и ја наведнав главата.
Беше тоа нога од дете. И еден лакот ѕиркаше низ парталите.
Во дното на дупката имаше некакво дете.
Лежеше настрана. Главата му беше скриена меѓу нозете.
Не мрдаше.
Беше мртво.

......
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
The Tale of Genji - Lady Murasaki
Прекрасна класична новела која го опишува животот на кралските семејства во XI век во Јапонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom