Што читате во моментов? (со краток коментар)

С

Сатори

Гостин
Пред некој ден ја завршив „Бакни ме додека спијам“ од Линда Хаурд, одлична криминалистичка драма со примеси на интернационални интриги и мафијашки пресметки, секако, има и нишки на романтизам и еротика кои што само ја зачинуваат книгата доволно за да биде поинтересна.

Сега моментално ја читам „Малинче“ на Лаура Ескивел и сум комплетно воодушевена од стилот на книгата кој што е крајно необичен, приказна во која паралелно се опишува ерата на Маите, Ацтеките и владеењето на Монтезума и животот на Кортес низ очите на една Индијанка.
Крајно привлечно. :)
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
"The Psychopath's Bible" на Кристофер Хајат. Мнооогу добра книга.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.649
Поени од реакции
13.112
Точка на измамата од Ден Браун. Почеток на книгата, вака ми изгледа интересно. Во секој случај лесно читлива таман каква што ми треба во моментот.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
"Читачот" од Бертнард Шлинк. Роденденски подарок ми е, ништо чудно, има прекрасна корица и одлична критика, ама... имав премногу очекувања, а наидов на нешто недоволно реално, што ме остава да се прашувам цело време: ооо, зошто?? Lol:)
 

Lanna

Taller, Stronger, Better
Член од
30 септември 2008
Мислења
550
Поени од реакции
165
Магдалина од Анџела Хант.
Ми тргна со библискиве.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Папата Јована.Малку со закаснение.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.649
Поени од реакции
13.112
11 минути - Пауло Коељо по препорака на неколку форумџики. За разлика од Захир, оваа книга (иако сум на првата половина) држи многу вода. Интересна психолошка разработка за вистинската љубов. Оценка 8/10.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Frederick Forsyth - Šaka Božja

Мал извадок од почетокот...

Čovjek kojemu bijaše ostalo još deset minuta života smijao se. Zabavila ga je priča što mu ju je upravo ispripovijedala nje
gova tajnica Monique Jamine, koja ga je vozila kući iz ureda te hladne, pomalo kišovite večeri 22. ožujka 1990.
Riječ je bila o njihovoj kolegici iz ureda Poduzeća za svemirska istraživanja u Rue de Stalle, ženi što su je držali pravim vampom, koja jede tri muškarca za doručak - a pokazalo se da je lezbijka.......
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Убиството на Претседателот...
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Персиски писма - Монтескjе
 

Marshmallow

◦Kajganaholic◦
Член од
28 март 2009
Мислења
450
Поени од реакции
25
Исповед од харемот..ме заинтересира поради тоа што е вистинска приказна
 
Член од
1 септември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
18
Mora da bide kniga po sloboden izbor ili mozi i drugo?? Inaku citam Istorija na nadvoresna politika vo momentot. E sega ke kazete toa e za ucenje, ama mene mi e interesno i go gledam kako kniga za relaksacija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom