Што треба ова да значи ?

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Гледаш како си знаеш, имате многу годишно во тоа, па после се чудиш зошто ве пцуеме
Не ние урвахме паметници и орахме гробишта со трактори:smir:
 
Член од
20 август 2008
Мислења
137
Поени од реакции
0
Тешко и ќе остане, бидејќи не гледам блиска иднина во која две академии на науки ќе седнат на една маса и ќе се договорат што и како било, што и како е.


Наместо да бараме меѓу себе разбирање, наместо да се обидеме да се заложиме за она што навистина би значело интеграција во ЕУ (и не го зборувам ова заради членството на Бугарија или било која од соседните земји во некаква организација), значи живеење на полуостровот и континентот на кој живееме од памтивека, сакале несакале со оваа околина, наместо да се привикнеме едни на други, правиме чекори од старт. Ова е нашата шанса...пред нас заминале и загинале за ними вредни цели. Ние денес имаме шанса да одбереме пат.
Много точно речено. Тоа е изхода од сите проблеми. Ако после војната, Германија и Франција не се беха разбрали и не беха с'здали принципита на кои е изградена ЕУ, досега во Европа штеше да има пукане и мизерија.

Право казваш дека на сегашен етап двете академии да седнат и да се разберат е тешко. Али не е невозможно. Мене ми е битно да знам каква е вистината, без значение да ли ми харесва или не. Подобре да живеја со горчива вистина отколкото со сладка лага.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Много точно речено. Тоа е изхода од сите проблеми. Ако после војната, Германија и Франција не се беха разбрали и не беха с'здали принципита на кои е изградена ЕУ, досега во Европа штеше да има пукане и мизерија.

Право казваш дека на сегашен етап двете академии да седнат и да се разберат е тешко. Али не е невозможно. Мене ми е битно да знам каква е вистината, без значение да ли ми харесва или не. Подобре да живеја со горчива вистина отколкото со сладка лага.
Ништо не е тешко. Да мора ќе го направат за една недела. Ама вака е покомотно пошто кога се има надворешен непријател и омраза помеѓу народ(и) полесно се владее и манипулира.

Ако се дознае вистината во двете држави ќе мора да се менува доктрина од корен а тоа заради инерција и интереси оди многу тешко :wink:.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Kako eden od pomladite clenovi na forumot mozam da kazam deka nemam protiv Bugarite,eve na primer FMI sekogas pisuva kulturni postovi,mene me provociraat tie sto registriraat po poveke nickovi i doagaat ovde samo da provociraat,e togas adrenalinot mi raboti i pocnuvam da gi napagam Bugarite.Koga bev prv pat vo Anglija prviot grafit sto go procitav bese HOME RULES IN ENGLAND,taka treba da bide i na forumot,treba da go pocituvas toa sto nekoj go izgradil odnosno sto go napravil ovoj forum koj privlekuva tolku mnogu luge.HOME RULES IN KAJGANA :helou:
 
H

HITCH

Гостин

Kajgana Shop

На врв Bottom