Што треба ова да значи ?

Член од
11 март 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
Абе луѓе што си мислите кој ја откри Америка а?
Бугарите бе. Коа одел Колумбо накај Америките(мислел дека оди Индија) имал еден Бугар на бродо и тој бил готвач. И кога фрлал бугаров остатоко од храната во морето видел копно и му рекол на Колумбо -Колумбо абе ене ја Америка :pos2: и така е откриена Америка.:toe:
ne go lazi narodot...........
Kolumbo bil cistokrven Bugarin, majka mu bila od Kukus
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Таков е надписа,такво са мислили бугарските воjски,такво е било.Шо да направиме сега ние?
Serpicо,уште колко ке видиме такви работи по бугарски адрес?
Пошто се почесто ме прозиваш и бараш своја правда - провокацијата доаѓа од друго место, поради која некој сака да "навредува" со зборот татари. Лично за мене, веќе клише ми е зборот. Мислам, што ако те ословам како "татар", нели?

*Сеа ќе ти каже батко ти што значи татар на Македонски, да не се лутиш: Зборот ТАТАР во превод би дошол како: На мајкати пичката, прекини да ми кажуваш што сум, јас сум Македонец и ништо друго.

Се согласувам дека делува инфантилно, но неможеш да негираш дека понекогаш е потребен, нели? Просто, мојот наред видел многу зулуми од сите страни и реагира како на сипаници кога ќе намириса твор на 200 метра од него.

Јас како човек сум европски воспитан :)pipi:) да ги почитувам сите луѓе и да верувам во дијалогот, единствената форма за прогрес и успех. Ама пред се, јас сум Македонец и априори си го бранам моето at any cause - и секој кој се дрзнува да ме дира на тоа поле, не е во категорија "луѓе" за мене повеќе. Да, генерализацијата е лоша и авторитарниот систем...ама нема да им се даде free pass на вработените во БНД кои имаат една единствена цел - да замараат и трујат по македонски форуми. Тие се татари, лажни Македонци. А ти лично, за мене си Бугарин, засега барем си фин :) Ајде, да се гушнеме! Гуш гуш гуш!

Ако сакаш да се персираме, свикај конференција (на неутрален терен нека е, ете), ќе се персираме и ќе муабетиме до бесвест. А дотогаш, замети си го твојот двор пред да плукаш во другиот. И не се прави на бај Тошо. Тука нема простор за анти-Македонска пропаганда завиена во формата на Добри Намери. Јас знам каде оди патот поплочен од нив...

Бугар, искулирај.
И не станувај Татар.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Пошто се почесто ме прозиваш и бараш своја правда - провокацијата доаѓа од друго место, поради која некој сака да "навредува" со зборот татари. Лично за мене, веќе клише ми е зборот. Мислам, што ако те ословам како "татар", нели?

*Сеа ќе ти каже батко ти што значи татар на Македонски, да не се лутиш: Зборот ТАТАР во превод би дошол како: На мајкати пичката, прекини да ми кажуваш што сум, јас сум Македонец и ништо друго.

Се согласувам дека делува инфантилно, но неможеш да негираш дека понекогаш е потребен, нели? Просто, мојот наред видел многу зулуми од сите страни и реагира како на сипаници кога ќе намириса твор на 200 метра од него.

Јас како човек сум европски воспитан :)pipi:) да ги почитувам сите луѓе и да верувам во дијалогот, единствената форма за прогрес и успех. Ама пред се, јас сум Македонец и априори си го бранам моето at any cause - и секој кој се дрзнува да ме дира на тоа поле, не е во категорија "луѓе" за мене повеќе. Да, генерализацијата е лоша и авторитарниот систем...ама нема да им се даде free pass на вработените во БНД кои имаат една единствена цел - да замараат и трујат по македонски форуми. Тие се татари, лажни Македонци. А ти лично, за мене си Бугарин, засега барем си фин :) Ајде, да се гушнеме! Гуш гуш гуш!

Ако сакаш да се персираме, свикај конференција (на неутрален терен нека е, ете), ќе се персираме и ќе муабетиме до бесвест. А дотогаш, замети си го твојот двор пред да плукаш во другиот. И не се прави на бај Тошо. Тука нема простор за анти-Македонска пропаганда завиена во формата на Добри Намери. Јас знам каде оди патот поплочен од нив...

Бугар, искулирај.
И не станувај Татар.
Види друже,както сум бил со добри намери,така и ке остана.Мене не ме интересира откаде иде провокациjaта.Ако знаеш от каде иде,недозволуваj да иде на форума-ти си един от администраторите,па не jaс.
Зборот ТАТАР.Да този збор е потребен за този етнос,но нема да дозвола некои тинеjджари во които уште хормоните врат като во казан да плуват.Типичен пример за това е AtoM-AnT.
Ако сака да избива комплекси тука не е местото.Това сметам дека не е обор да коне,крави и така натаму-говеда.Колкото jaс сум татар,толкова и тоj е фиромец.И двата збора са измислене за убиди ком едните и ком другите.
Много се радвам дека си возпитаник на европска школа,па сам треба да знаеш тогава дека треба и да има малце правда и не да се мери со два аршина,па со един.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
................дека треба и да има малце правда и не да се мери со два аршина,па со един.
И татар најде да ми збори за мерење со еден или два аршина:pos2:
Добро бе....а чиј аршин да го земеме за правичен...татарскиот????:drk:
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
156
Поени од реакции
8
Христо Колумбов?
И тоа не знаете?
Не мога да повиарвам.:nesvest:

Маика му е от Велико Трново,а башта му от Плевен.
Не бе, македонец е, от Охрид-Драган Охридски,познат уште како Алонсо Де Охеда и е бил во експедициjата на Колумб.:wink:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Много се радвам дека си возпитаник на европска школа,па сам треба да знаеш тогава дека треба и да има малце правда и не да се мери со два аршина,па со един.
Ајде тогаш, објасни му на (пример) Атом Ант чиј дедо го отепале бугарите, или на Воне кој 2 години на форум чита многу пропагатори кои го убедуваат дека Македонија е бугарска - објасни им ним за аршините. После, дојди кај мене и ќе разговараме за администрирањето.

Ти може да си ми мил, ама воне секогаш ќе ми е помил. Просто е, нели?:smir: А еднаш ти напишав дека ословувањето ќе прекине за 30-50 години: кога на балканите ќе сме јаки економски, кога нема да се труеме по цел ден и едните и другите со политиките на нашите власти и кога нема да бидеме доведувани до единствени ситуации да се идентифицираме со земјата и да посакуваме успех само на политичко ниво, или па преку покажување и докажување чија семка никнала побрзо на земјава. Тогаш, ќе има култура.

Денес, гледам штетите да се помали.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ајде тогаш, објасни му на (пример) Атом Ант чиј дедо го отепале бугарите, или на Воне кој 2 години на форум чита многу пропагатори кои го убедуваат дека Македонија е бугарска - објасни им ним за аршините. После, дојди кај мене и ќе разговараме за администрирањето.

Ти може да си ми мил, ама воне секогаш ќе ми е помил. Просто е, нели?:smir: А еднаш ти напишав дека ословувањето ќе прекине за 30-50 години: кога на балканите ќе сме јаки економски, кога нема да се труеме по цел ден и едните и другите со политиките на нашите власти и кога нема да бидеме доведувани до единствени ситуации да се идентифицираме со земјата и да посакуваме успех само на политичко ниво, или па преку покажување и докажување чија семка никнала побрзо на земјава. Тогаш, ќе има култура.

Денес, гледам штетите да се помали.
Затова дека имало воjна и тамо загинали на воне дедо му и на Атом Ант,jaс немам никаква вина.Jaс сум ги убил ??? И моjaта фамилиja е дала жертви во воjните,па това не значи дека треба тука да покажувам калко тежко ми било,колко много мраза едни или други.
Задоволуването на нагоните и избиването на комплексите не е местото му тука,уште по малце со долното поведение ком цел народ.
Кога врз тебе пукат,ти шо ке правиш?Ке чекаш да те утепат?Во воjната нема игра.Има таков коjто не пука врз мене и таков,коjто пука.Бог да ги прости дедовците им,но не е нужно да го прават на светски проблем,не са само те на Балкан со загинати роднини.
ДА много си во право дека след 50-60 години това ке сопре,но до тогава не е нужно да си вадим едни други очите.Има со вас да делиме нешто?Ти си зависен от мен со нешто или jaс от тебе?
Вместо нормални збороми можем да видиме само думи на едни непораснали деца.Еве го HITCH преди тебе.Да се смеja или да плача на това шо е напишал?!?!
Зборуването напразно нема резултат,каковто е случаja со HITCH.
И кога вие ми зборувате дека jaс ви негирали,дискиминирали и така натаму е убаво прво да наjдите шо сум велил, да ми покажете со шо сум ви негирал,дискриминирал и така натаму,па да се запрашате и вие как сте се однасали со мене.
Човек се суди сам за себе си,па не со сите други.Там е големиja приблем во този случаj.
По отношение на администрирането.Убаво кога банираш некоj от тема да видиш дали тоj не е отговорил не некоj друг,коjто е исто виновен.
Ако сакаш со воне биди прв другар.Мене това не ме интересира.Па кога има правила да са за сите.Веке неколко пати дадов пример,ако jaс изпусна тука нерви - ке добиja бан.Сите други можат да избиван нагони,да изпуштат пари,да плуjaт по адрес на сите народи и држави,да се пенjaт като диви кучета и шо става???Некаква казна?Еве тамо е проблема.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Серпико, сакам да кажам кратка забелешка.

Идиоти има насекаде и тука и таму. Невоспитани исто така. Ама еден невоспитан повлекува десет други и тогаш настанува проблем затоа што и оние кои се умерени влегуваат во филм.

Човек кој доаѓа на форумов (од било каде) и навредува треба да се банира или опомене ама зашто да се навредуваат оние кои сосема нормално комуницираат?

Ако ФМИ лично некого навредил треба да биде опоменат и да му биде укажано што направил но ако не тогаш треба да биде изземен од навредите!

Не знам како тоа ќе се направи ама кога можеше повеќето да се научат да пишат Албанци наместо Албанци може да се направи уште еден исклучок за оние кои заслужуваат.

Се ми доаѓа дека се сипеме на оние кои најмалку се криви а вистинските виновнивци седат некаде далеку и гледаат сеир.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Много се радвам дека си возпитаник на европска школа,па сам треба да знаеш тогава дека треба и да има малце правда и не да се мери со два аршина,па со един.
Хаха изгледа слабо ги познаваш европјаните. Тие ти се синоним за дволично и двоаршинско :) мерење.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Серпико, сакам да кажам кратка забелешка.

Идиоти има насекаде и тука и таму. Невоспитани исто така. Ама еден невоспитан повлекува десет други и тогаш настанува проблем затоа што и оние кои се умерени влегуваат во филм.

Човек кој доаѓа на форумов (од било каде) и навредува треба да се банира или опомене ама зашто да се навредуваат оние кои сосема нормално комуницираат?

Ако ФМИ лично некого навредил треба да биде опоменат и да му биде укажано што направил но ако не тогаш треба да биде изземен од навредите!

Не знам како тоа ќе се направи ама кога можеше повеќето да се научат да пишат Албанци наместо Албанци може да се направи уште еден исклучок за оние кои заслужуваат.

Се ми доаѓа дека се сипеме на оние кои најмалку се криви а вистинските виновнивци седат некаде далеку и гледаат сеир.
Се согласувам со речиси се, напишано од Фми. Вистина е дека не провоцира или навредува - токму затоа јас немам никаков проблем со него. Проблемот доаѓа кога некој ќе улета на сред дискусија, испровоциран од некој трет и ќе започне со навреди. Тешко е, верувај ми сето тоа да го држиш под контрола. Тешко поради што провокациите постојат, и ќе постојат. Тешко поради тоа што дискутираме на теми од историја или политика каде редовно се вметнува историјата, посебно во вакви времиња кога на луѓето им излегуваат бубулици од споменување на збор на соседна држава која со нас има нерасчистени односи.

Тешко и ќе остане, бидејќи не гледам блиска иднина во која две академии на науки ќе седнат на една маса и ќе се договорат што и како било, што и како е.

И најтешко е од мене да бараш ти или некој друг да носам во "европа" дете од 16-17 години кое развило омраза, невозможно е истото да го сторам со некој од 47 години. Јас знам дека и да се распцуеме на форум, ништо нема да се промени на подобро, дури ни нашето его кое можда привидно ќе порасне. Big deal...си му рекол татар, тој ти рекол фиромец и сите среќни и весели сме заминале дома.

Наместо да бараме меѓу себе разбирање, наместо да се обидеме да се заложиме за она што навистина би значело интеграција во ЕУ (и не го зборувам ова заради членството на Бугарија или било која од соседните земји во некаква организација), значи живеење на полуостровот и континентот на кој живееме од памтивека, сакале несакале со оваа околина, наместо да се привикнеме едни на други, правиме чекори од старт. Ова е нашата шанса...пред нас заминале и загинале за ними вредни цели. Ние денес имаме шанса да одбереме пат.

Омраза или почит. Немора љубов...фиктивна идеја би било тоа. Но почит и помагање во сферите во кои е можно. Крајно, останува надежта. Надеж дека евентуалната почит нема да биде злоупотребена, надеж дека секој во секого може да препознае нешто од себе, може да препознае човек кој само заради тоа што учел од некакви книги од негови 7 години и бил во околина која му всадила некаква идеја - не значи дека е заслужен за пцости и навреди.

Честопати сум се сретнал на форумов со дискутанти од Бугарија кои имаат една интересна стратегија: започнуваат со фино, завршуваат со лошо. Финиот дел е неопходен за да се стекнат со доверба кај одредена група на луѓе, лошиот е неизбежен кога ќе се обидат да ја изиграат таа доверба, да ја искористат во свои цели.

Јас лично, немам ништо против никого. И точно е дека се трудам да го искоренам зборот албанец од вокабуларот на форумџиите...Еј, па еден куп клинци има овде кои ќе излезат од пубертет со Кајгана. Клинци кои утре ќе бидат носителите на оваа земја. Клинци кои еден ден ќе се татковци и ќе треба да ги учат своите деца на вредности кои се на цена...

Мене не ме учеле на омраза. Но ме научиле (иако без нити еден кажан збор) на љубов према Македонија. И точно тоа е мојот приоритет во вакви ситуации. Затоа, ќе го почитувам секој оној кој ќе е доволно пристоен да не се дрзнува допирајќи по моите емоции. Како администратор барам од вас трпение и размислување.

Како човек, барам од секој да размисли што всушност прави подобро од оној кој го навредил, кога ќе му врати на навредата.

А кога ќе треба да се пресече, тука сме ние.



Се извинувам на долгиот пост.
Фала.
 
N

n/a

Гостин
,да се пенjaт като диви кучета и шо става???Некаква казна?Еве тамо е проблема.
А бе Динго...
ти моли Бога да не ме стават мене за администратор макар на недела дена.
:toe:
Тоа има таква чистка да биде...
што сите белосветски диктатори има луѓе да пратат да учат кај мене...
како се то(в)а прави! :wink:
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Ovoj beter od Grk u aps :tv: :pos2: Dobro istreniran so Evropski niskofrekventni metodi za provokacija ... al jebiga vlezen e u tefter :tv: Samo sto ovoj e izgleda Bugar ... razmotrichemo :toe:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
А бе Динго...
ти моли Бога да не ме стават мене за администратор макар на недела дена.
:toe:
Тоа има таква чистка да биде...
што сите белосветски диктатори има луѓе да пратат да учат кај мене...
како се то(в)а прави! :wink:
Кога човек не може да направи нешто со ум,тогаш почнува со силови методи.:wink:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Кога човек не може да направи нешто со ум,тогаш почнува со силови методи.:wink:
Гледаш како си знаеш, имате многу годишно во тоа, па после се чудиш зошто ве пцуеме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom