Што со плаќањето? Кој би требало да плаќа?

Член од
23 август 2013
Мислења
296
Поени од реакции
640
Све чисто и израмнето. Ако вратат мастика место 2 денара кусур у колонијалче, се запишуе на тој што ќе ја земе мастиката.
 

Apofis

Оператор
Член од
20 септември 2009
Мислења
158
Поени од реакции
21
Имате партнер, не мора да сте кој знае колку во врска. Излегувате на кафе, на вечера, одите во кафич било каде и кога завршувате со пиењето, јадењето, играњето што се случува!? Тој не ви дозволува да си го платите делот, ви нагласува дека ВИЕ треба да си го платите делот или нешто трето? И што мислите кој во една врска треба да плаќа кога двајцата излегувате заедно? Ако си во врска со некој не значи дека тој треба да ти плаќа се .. па не е должен „да те издржува” не? Може нема доволно пари во себе а заради некои непишани правила мора да го плати и вашиот дел. Кое е вашето мислење за ова прашање? Сте платиле ли сметка!? Можеби никогаш не ви дозволиле да платите? Ви нагласиле дека секој треба да си го плаќа својот дел? Сте направиле можеби ”договор” кој ќе плаќа, кој треба да плаќа и слично?:coffee:

П.С. Темава се однесува и за машки, без разлика што според првиот пост делува поинаку..

Шо има везе кој ќе плати.
најважно е да нема човек предрасуди и да не глуми „некаков си џентлмен“ сосила... важно е средбата да помине во најдобар ред и расположение, секој може да плати.
И зошто да ми биде непријатно ако девојката плати...
Ако сум иницијатор на состанокот се сум зел во предвид и место и храна и плаќање, а ако девојката е иницијатор таа си зема за одговорност и право на тоа...
Шо ако таа сака некокој скап ресторан и скапа храна, а ја немам ни за бургер у џеб... треба да ми е непријатно... јок...
ситничарење ...
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Јас си носам лењир и точно мерам колку сум јадел и колку сум пиел.
Нормално дека машкото плаќа, само треба да смисли добар изговор.
А за превоз, дали девојката треба да даде 100 денари за бензин ако ја земат од дома?
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
nemam predrasudi, iako turn on mi e masko koa se nudi da plati, ne od materijalisticka smisla nego onaka kako gest, ali ne bi mi bilo problem i ja da platam u nikoj slucaj, na primer mi se slucilo da castam drugar/kolega onaka bez vrska posto sakam da platam a da me sfati pogresno ili ne znam moze i tuka mentalitetot e takov ali cesto znam da ostavam baksisi a nekoi go sfakjaatt toa kako pustanje...
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Koga se vo brak, normalno deka mazot plakja kaj nego se site zaednicki pari... vo vrska koj ima toj..
Економско насилство ти е ова, како форма на семејно насилство. Истото важи и за погоре што велат со парите да раководи жената.

Сакам сама да си плаќам, али ако сака да ми плати не ми смета ич во последно време. Плус и јас частам. :D
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Нек плаштат таја све пич.аи мајчина.
 
Член од
9 јули 2016
Мислења
129
Поени од реакции
52
Секој си плаќа засебно, само за посебна пригода, добар еб, седмица на лото или слично би постоело частење. Не знам зошто би требало некој нешто да плаќа.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Баш вчера у разговор со другар ми вика шворц сум женскава ме исцица и бев као уау како тоа...ми вика епа така си е она научена да иде по ресторани, кафичи, други градови да јаде да шета да купува и не толку ефтини работи а 80 посто плаќам јас, она 20...

хм океј да јасно ми е дека има луѓе без усул ама ова...користење на кило

Јас лично неам ништо против частење еднаш до два пати со или без причина, можда пошто ја сум таков лик што сака некогаш да почасти чисто онака од кејф или повод кога имам, и разбирам тоа да е до некоја умерена цена пошто нема смисла да цедам некој со солена сума а решил да почасти и обратно.Или мање више немал/немаш ситно па едниот плаќа сега другиот следен пат не мора да се пребројуваме до денарче.
Инаку генерално чиста сметка долга љубов кој колку јаде и пие нека плаќа :D
 
Член од
9 јули 2016
Мислења
129
Поени од реакции
52
Баш вчера у разговор со другар ми вика шворц сум женскава ме исцица и бев као уау како тоа...ми вика епа така си е она научена да иде по ресторани, кафичи, други градови да јаде да шета да купува и не толку ефтини работи а 80 посто плаќам јас, она 20...

хм океј да јасно ми е дека има луѓе без усул ама ова...користење на кило

Јас лично неам ништо против частење еднаш до два пати со или без причина, можда пошто ја сум таков лик што сака некогаш да почасти чисто онака од кејф или повод кога имам, и разбирам тоа да е до некоја умерена цена пошто нема смисла да цедам некој со солена сума а решил да почасти и обратно.Или мање више немал/немаш ситно па едниот плаќа сега другиот следен пат не мора да се пребројуваме до денарче.
Инаку генерално чиста сметка долга љубов кој колку јаде и пие нека плаќа :D
A kako ona vozvraka? Dali drugarot moze da se pofali so dobra ebacina? Ako e samo takvo cicanje, vednas da ja otkaci. Kako sto rekov, samo poradi dobra pricina castenje. Bez pricina sekoj si plaka. Samo taka znaes deka zelbata za drugiot e obostrana.
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Еј колку булшит муабет, кој плаќал. Шо сум јас помалце од машкото па он мене да ми плаќа? :cautious:
У реду е у некој ситуации он да ме почасти, или јас него, али она правило дека увек машкото треба да плаќа на дејт ми е многу глупо. Никад неам дозволено машко да ми плати.
 
G

Goldie

Гостин
Еј колку булшит муабет, кој плаќал. Шо сум јас помалце од машкото па он мене да ми плаќа? :cautious:
У реду е у некој ситуации он да ме почасти, или јас него, али она правило дека увек машкото треба да плаќа на дејт ми е многу глупо. Никад неам дозволено машко да ми плати.
Првен викаш дека е во ред во некои ситуации да те почасти, а после на крајот дека никогаш немаш дозволено машко да ти плати ? o_O
 

Kajgana Shop

На врв Bottom