Што со плаќањето? Кој би требало да плаќа?

Член од
27 јануари 2011
Мислења
79
Поени од реакции
63
Хмм...негово е да се понуди, мое е да го одбијам:) Муабетот ми беше, според мене во врска не треба едниот само да изиграва трезор, а другиот невино да трепка со очињата а новчаникот прашина да му фати (ова важи и за двата пола). Или да се дели сметка или да се плаќа наизменично. Тука не спаѓаат частовки за некој специјален повод или роденден, затоа впрочем и се вика частење.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Темава ме потсети на една од најбизарните правила во врска кои сум ги чула а про по плаќање, частење итн. Мои познаници беа во врска шест години, принципот на плаќање при искачање го сведуваа на должничко доверителски односи. Дечково ако ја частел некој сок од 100 денари, она уствари му ги должела парите и требало да му ги врати. И така она му ги враќаше укнижени 100 те денари. Уште да потпишела договор за секој случај, да може да ја тужи ако не му ги врати фалело. Она што ми е најчудно е како шестгодишна врска во која секој ден си со човек се сведува на тоа да му должиш 100 денари. Нели е бизарно, смешно и малтене тешка малограѓанштина од човекот кој го сакам и секој ден делам добро и лошо да барам да ми врати пари?
Мој придонес кон темава, ако немам пари не ни излегувам некаде. Многу непристојно ми е да се обесам на тоа уво дека излегувам со некого и дека шанса нема да се фатам за новчаник. Жив срам ќе ме изеде. На крај краева мислам дека работава премногу се вулгализира, дури не ми ни текнало да се оптеретувам со тоа. Земам свои пари и излегувам. Нема што друг да му ја мисли за мене.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
секогаш машкото плаќа, пошо жената и да има пари, некој маж и ги дал, така да е сеедно кој ги подава парите на келнерот. Маркс тоа го образложил подетално во своето дело Капитал, каде зборува за обрт на пари и улогата на жената како посредник во плаќање меѓу мажите
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Што со какви машки ? идам само по твојата логиката...или нели пошто не ти одговара сеа почна на лична освнова да се вреѓаме? затоа неможете девојки да фаќате?
Што на ова треба да ти вратам леле со какви спозоруши делам простор?

Ти идеш по глупи старовремски стереотипи и ја идам по нив само да ти посолам колку глупо звучи тоа...
Ти ако не можеш сам да процениш која девојка доаѓа со тебе затоа што плаќаш, а која навистина те цени како личност и не те гледа како новчаник, ништо не може да ти помогне.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.657
Поени од реакции
13.161
Ланџи.... :D
Абе вие па ве глеам тро смешни. Проценете ситуација, видете на какви членови давате совет, колку осзбилен треба да се тера со нив.
 
C

Castiel

Гостин
Ти ако не можеш сам да процениш која девојка доаѓа со тебе затоа што плаќаш, а која навистина те цени како личност и не те гледа како новчаник, ништо не може да ти помогне.
не ни пишав деа не можам да проценам и немам апсолутно никаков проблем со тоа...само идам по нејзина логика
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Што со какви машки ? идам само по твојата логиката...или нели пошто не ти одговара сеа почна на лична освнова да се вреѓаме? затоа неможете девојки да фаќате?
Што на ова треба да ти вратам леле со какви спозоруши делам простор?

Ти идеш по глупи старовремски стереотипи и ја идам по нив само да ти посолам колку глупо звучи тоа...
Вака: девојката праша, јас одговорив. Мое мислење е дека машкото треба да ја плаќа пијачката. Не сум спонзоруша. Го имам научено сопругот кога одиме во Македонија, ако седам со другарките, братучетките или друго женско друштво, а тој ни се придружи, никако не смее да дозволи тие да си го платат пијалокот. Прво оди на шанкот, плаќа, после седнува со нас.

Ако ти сметаш дека девојката треба да ти плати пијалок, треба да бидеш и спремен тоа да ти го трие на нос. Тоа е едноставно така.[DOUBLEPOST=1425554941][/DOUBLEPOST]
Ланџи.... :D
Абе вие па ве глеам тро смешни. Проценете ситуација, видете на какви членови давате совет, колку осзбилен треба да се тера со нив.
Јас сум непоправлив оптимист, Саладин. Дури и кога се’ ќе се стори пепел, го чекам Фениксот.:D
пс: благодарам за видеот. Ај ем флатерд. :pipi:
 
Последно уредено:
C

Castiel

Гостин
Вака: девојката праша, јас одговорив. Мое мислење е дека машкото треба да ја плаќа пијачката. Не сум спонзоруша. Го имам научено сопругот кога одиме во Македонија, ако седам со другарките, братучетките или друго женско друштво, а тој ни се придружи, никако не смее да дозволи тие да си го платат пијалокот. Прво оди на шанкот, плаќа, после седнува со нас.

Ако ти сметаш дека девојката треба да ти плати пијалок, треба да бидеш и спремен тоа да ти го трие на нос. Тоа е едноставно така.
Ако не плати не смее да помисли да седне со вас? значи го имаш научено да мора да плати...башка кога и да седенете негде заедно он МОРА да плати...Ајде сеа ти е маж ама претпотавувам дека тоа било дури и кога сте биле во врска... Преиспитај се дали ќе беше ти со него ако он немаше толку пари да може све тоа да плаќа и секогаш да те части па ќе видиш дали си спонзоруша или не....

Не сметам дека девојката треба МЕНЕ да ми плати пијалок...ама не гледам никаков проблем некогаш и сама да си плати за нејзината пијачка...21 век сме...башка ако и е желба да ме почасти ќе и дозволам....и имало такви ситуации ама сва среќа немале стереотипични размислувања и не ми го триеле тоа на нос пошо нема потреба и можат да размислуваат со своја глава...

Нема врска ајде...не е ова ништо лично против тебе....си имаш право така да си размислуваш стереотипично и ако си нашла таков мило ми е за тебе...и си имаш право да не си ни за полова рамноправност...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Нема врска ајде...не е ова ништо лично против тебе....си имаш право така да си размислуваш стереотипично и ако си нашла таков мило ми е за тебе...и си имаш право да не си ни за полова рамноправност...
Таа е ЗА полова равноправност, каде што мажите ги плаќаат сметките. :icon_lol:

Лангелина, те молам објасни му ја ситуацијата.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Ако не плати не смее да помисли да седне со вас? значи го имаш научено да мора да плати...башка кога и да седенете негде заедно он МОРА да плати...Ајде сеа ти е маж ама претпотавувам дека тоа било дури и кога сте биле во врска... Преиспитај се дали ќе беше ти со него ако он немаше толку пари да може све тоа да плаќа и секогаш да те части па ќе видиш дали си спонзоруша или не....

Не сметам дека девојката треба МЕНЕ да ми плати пијалок...ама не гледам никаков проблем некогаш и сама да си плати за нејзината пијачка...21 век сме...башка ако и е желба да ме почасти ќе и дозволам....и имало такви ситуации ама сва среќа немале стереотипични размислувања и не ми го триеле тоа на нос пошо нема потреба и можат да размислуваат со своја глава...

Нема врска ајде...не е ова ништо лично против тебе....си имаш право така да си размислуваш стереотипично и ако си нашла таков мило ми е за тебе...и си имаш право да не си ни за полова рамноправност...
Ќе го занемарам твојот коментар за мене.

На една тема дадов широко образложение за машко-женските односи, ама не знам каде беше за да ставам линк.
Унисекс работи не сака никој. Жените сакаат точно одредено место во врската. Да се знае кој е машко кој е женско. Така и со плаќањето. Мислам дека мажот е тој што треба да плати. Ако ти мислиш поинаку, терај си.[DOUBLEPOST=1425558265][/DOUBLEPOST]
Таа е ЗА полова равноправност, каде што мажите ги плаќаат сметките. :icon_lol:

Лангелина, те молам објасни му ја ситуацијата.
Не, јас те замолвуам ти да им објасниш, оти јас сум женско и испаѓа дека терам некој свој филм. :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Апсолутно не сметам дека машкото треба да плаќа за сметката. Во веќе воспоставена врска, во ред е понекогаш едниот да почести, но, се разбира, да се менуваат, некогаш едниот, некогаш другиот.
Ама машко да плаќа пијачки секогаш ми е апсолутно неприфатливо и крајно одбивно.
Тоа барање и наоѓање место во врската ми е тотално нон-сенс. Сакам некој со кого ќе ми биде убаво, со кого кога ќе излезам ќе ми лета времето и да се чувствувам дека можам со тој човек да се разберам. Плаќање пијачки и останати работи - не доаѓа предвид.
Мене ми е непријатно друг да ми плаќа и апсолутно секогаш се противам. Не сакам да ми плаќаат, не сакаам да ме частат. Понекогаш, пак ќе нагласам, кога сум веќе во врска, па има одредена доза на доверба - во ред е, бидејќи и јас сакам некогаш да почастам. Ама тоа е да е повремено и понекогаш, а не да биде рутина и секојдневие.

Рамноправност во односите, на секое ниво.

Порано плаќале мажите, бидејќи ретко која жена работела, денес сите имаме речиси еднакви услови да се вработиме, тераме/сакаме кариери, така што машко да плаќа за се е неприфатливо по ниту еден основ.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Апсолутно не сметам дека машкото треба да плаќа за сметката. Во веќе воспоставена врска, во ред е понекогаш едниот да почести, но, се разбира, да се менуваат, некогаш едниот, некогаш другиот.
Ама машко да плаќа пијачки секогаш ми е апсолутно неприфатливо и крајно одбивно.
Тоа барање и наоѓање место во врската ми е тотално нон-сенс. Сакам некој со кого ќе ми биде убаво, со кого кога ќе излезам ќе ми лета времето и да се чувствувам дека можам со тој човек да се разберам. Плаќање пијачки и останати работи - не доаѓа предвид.
Мене ми е непријатно друг да ми плаќа и апсолутно секогаш се противам. Не сакам да ми плаќаат, не сакаам да ме частат. Понекогаш, пак ќе нагласам, кога сум веќе во врска, па има одредена доза на доверба - во ред е, бидејќи и јас сакам некогаш да почастам. Ама тоа е да е повремено и понекогаш, а не да биде рутина и секојдневие.

Рамноправност во односите, на секое ниво.

Порано плаќале мажите, бидејќи ретко која жена работела, денес сите имаме речиси еднакви услови да се вработиме, тераме/сакаме кариери, така што машко да плаќа за се е неприфатливо по ниту еден основ.
Ми се чини дека овдека се дискутира за кој да плати, а не кој да даде пари.
Онака му даваш пари на дечкото од твоето кесе и тој го вика келнерот и му плаќа.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не, јас те замолвуам ти да им објасниш, оти јас сум женско и испаѓа дека терам некој свој филм. :)
Значи, многу е просто. Равноправноста е многу растеглив концепт. Во среќните врски равноправноста се однесува на тоа дека жената сака да биде почитувана и сакана, но не значи дека треба да плаќа сметки. Ако жената оди на работа парите која таа ги заработува ги троши на свои потреби, а еден Бог знае дека такви потреби има многу. Парите кои мажот ги заработува служат да се подмират сите трошоци во врската, а нешто ситно што ќе остане се купува за неговите потреби.

За возврат, мажот не мора да слуша феминистички тиради кога ќе ја замоли девојката да му направи кафе, или треба да се измијат садовите.
Плус, феминизмот не е добра опција ако мажот сака блоуџоб.

Придржувајте се до овие правила ако сакате среќна и убава врска. :D
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Некој(а) ми го избриша постот,но нема врска,ќе се препознае,важно го прочита:cool: Друго ми беше муабетот,жените се се погласни во барање на еднаквост со мажите,а од друга страна сакале третман на принцези:) Значи ако сакаш еднаквост и ќе му платиш и ти пијачка на дечкото,и ти ќе му купиш нешто,и ти ќе почестиш. Јас мислам дека жената која не сака да се понуди да плати,која чека мажот да плати секогаш,или е без осет,или е тешка спонзоруша. Трето нема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom