Што се случува со малата сала во с.ц. Јане Сандански? (болки, повраќања, влошување на здравјето...)

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Како што многумина верувам веќе дознале, честите посетители на малата сала на с.ц. Јане Сандански, меѓу кои предничат кошаркарите на КК МЗТ и членовите на персоналот, како и припадниците на навивачката група Фемили Аеродром, последниве неколку дена се соочуваат со влошувања во нивното здравје.

За целосна информација, ќе го пастирам линкот од текстот од веб сајтот на навивачката група.

извор

Дека сево ова не се маалски муабети, имаме за доказ и Кајганџии погодени од „невидливиот непријател“ во малата сала.

Momci znam deka ne e fer i vtor pat vi otkazuvam ali ovoj pat e zdravstveno, valjda site imate slusnato za problemot vo malata sala kade sto igra MZT i denes zavrsiv na ocno i dobiv preporaka od lekar 1 nedela pauziranje od bilo kakva sportska aktivnost. Taka da, izvinete uste ednas od mene..
Зошто настануваат здравствени проблеми?
Кој е причинителот? Дали последиците се трајни или се работи за минливи пореметувања? Сте ја посетиле ли малата сала и ако одговорот е да, имавте ли некакви симптоми?
Ќе одговара ли некој за сево ова? Ваше мислење...?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
јас не но мој близок да на двете утакмици и немаше ништо. Но тие што беа со мојот близок :) се жалеа на отоци во очите после натпреварот (не првиот туку овој од пред некој ден). Беа на очен доктор кој не можеше да утврди за што се работи (доктор со 30+ години искуство и ценет доктор) и рекол дека нема сретнато вакво нешто. Јаки рефклеткори може да предизвикаат болки во очите ама отоци и печење не. Најлогично е дека испуштаат нешто светилките. Мислев дека ставиле некои кинески и тоа ќе ја објаснеше ситуацијата одма:) ама сега СЦ Јане Сандански рече дека од Филипс ги местеле светилките. Треба веднаш да реагираат до Филипс и да дојде некој (тој што ги монтирал кај нас) и да види што е работата. АКо е до Филипс може и добра пара да земат како отштета.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
јНајлогично е дека испуштаат нешто светилките. Мислев дека ставиле некои кинески и тоа ќе ја објаснеше ситуацијата одма:) ама сега СЦ Јане Сандански рече дека од Филипс ги местеле светилките. Треба веднаш да реагираат до Филипс и да дојде некој (тој што ги монтирал кај нас) и да види што е работата. АКо е до Филипс може и добра пара да земат како отштета.

Ако се од оние новите што ги промовираат како штедливи од нив глава боли, полни се со тешки метали жива, олово, кадмиум, и ако пукне некоја треба евакуација да се прави.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ако се од оние новите што ги промовираат како штедливи од нив глава боли, полни се со тешки метали жива, олово, кадмиум, и ако пукне некоја треба евакуација да се прави.
Ти реков единствено ме чуди што рекоа Филипс. Освен ако не лажат, многу е чудно. А за тие штедливите и ја сум чул дека е така ама ваљда само за некои, сите познати брендови произведуваат такви светилки.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Читам по нет имало некои кварцни греалки . Таму пишуваше дека од нив некои си зрачење дека имало и од тоа се жалеле.

Какво затоплување има салата дирекно или преку „вентилациски“ систем, мислам преку така наречени тајфуни?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ти реков единствено ме чуди што рекоа Филипс. Освен ако не лажат, многу е чудно. А за тие штедливите и ја сум чул дека е така ама ваљда само за некои, сите познати брендови произведуваат такви светилки.
Сите светилки од тој тип од било кој бренд се отровни во основа.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Другар мој што бил, го болело глава. Најверојатно од силните рефлектори на мал простор.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Чим повеќе луѓе имаат проблем и тоа одкога влегле во салата, значи дека е нешто од салата. Сигурно има нешто......... материјалите од кои е градена салата, светлата, греењето......... што го предизвикува ова.

:)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.913
Чим повеќе луѓе имаат проблем и тоа одкога влегле во салата, значи дека е нешто од салата. Сигурно има нешто......... материјалите од кои е градена салата, светлата, греењето......... што го предизвикува ова.

:)
И јас така мислам Боб. Имаш одлични обзерваторски способности.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Не може да се материјали или делови кои се пасивни и само стојат таму. Ова е од нешто што зрачи но не верувма дека е сватлина затоа што сите што биле таму ќе се жалат а не како што некој вика не седи таму дојди од оваа страна. Најмногу ми оди умот на греењето и уште еднаш да прашам какво греење има во салата ?
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Чим повеќе луѓе имаат проблем и тоа одкога влегле во салата, значи дека е нешто од салата. Сигурно има нешто......... материјалите од кои е градена салата, светлата, греењето......... што го предизвикува ова.

:)
Тоа ќе да е, и ја мислам така...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom