Што се случува во нашава жална држава?

Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Христов, човекот кој што кажа во неговиот прв пост дека на темава не треба да се меша политика , тој во секој негов пост меша политика и зборува за опозицискиот градоначалник.
На крај краишта заболе ме таквото кој е градоначалник. Ако не ви се учи не смислувајте оправдувања и да ги лажете дома мајка ви и татко ви , како немате учебници и за тава имате двојки и тројки.
Четири години поминах со 2 учебници само, и саа фале ли ми нешто?
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Ами јас цела година само 3 учебници добив и од тие 3 учебници само еден користиме ( Бизнис , Македонски , Математика ) Само по бизнис , другиве само пишуваме во тетратка. А браќа мои (шо би рекол брат Љубе) Гујо и Тодорски кај се учебниците шо ги ветивте , јеботеее..?
Исто е и тука,добивме 2 учебника и тоа Математика и Македонски.
Незнам другарите од предходните постови по колку години имат ама очигледно мозокот им е исперан од власта.Од 13 предмети во економско,јас имам 2 учебника и после децата не учат просекот паднал незнам што ... Мислите лесно е секој ден по 7 часа,7 нови лекции да зимаме и после да учиме дома од тетратка?
Јас неможам цел ден да пишувам лекции а после кога ке си дојдам дома да ги учам.
И плус, после 7 часа јас одам на Англиски и на Математика,се враќам дома во 11.
И ние сме деца нели,сакаме да излеземе,сакаме да гледаме филм,кошарка,ракомет,да седеме на компјутер..
Во оваа држава изгледа тоа не е можно.

--- надополнето ---

Христов, човекот кој што кажа во неговиот прв пост дека на темава не треба да се меша политика , тој во секој негов пост меша политика и зборува за опозицискиот градоначалник.
На крај краишта заболе ме таквото кој е градоначалник. Ако не ви се учи не смислувајте оправдувања и да ги лажете дома мајка ви и татко ви , како немате учебници и за тава имате двојки и тројки.
Четири години поминах со 2 учебници само, и саа фале ли ми нешто?
Јас незнам дали ти фале нешто,ама не е сеедно дали професоро ке ти ја објаснува лекцијата 45 минути или ке ти ја диктира 45 минути.
Да имам учебник ке го пратам професоро колко - толко и барем нешто ке научам.
Така само пишуваме,лекции од 4-5 страни историја,бизнис,право,деловно за 45 минути раците ми се кинат.
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Исто е и тука,добивме 2 учебника и тоа Математика и Македонски.
Незнам другарите од предходните постови по колку години имат ама очигледно мозокот им е исперан од власта.Од 13 предмети во економско,јас имам 2 учебника и после децата не учат просекот паднал незнам што ... Мислите лесно е секој ден по 7 часа,7 нови лекции да зимаме и после да учиме дома од тетратка?
Јас неможам цел ден да пишувам лекции а после кога ке си дојдам дома да ги учам.
И плус, после 7 часа јас одам на Англиски и на Математика,се враќам дома во 11.
И ние сме деца нели,сакаме да излеземе,сакаме да гледаме филм,кошарка,ракомет,да седеме на компјутер..
Во оваа држава изгледа тоа не е можно.

--- надополнето ---



Јас незнам дали ти фале нешто,ама не е сеедно дали професоро ке ти ја објаснува лекцијата 45 минути или ке ти ја диктира 45 минути.
Да имам учебник ке го пратам професоро колко - толко и барем нешто ке научам.
Така само пишуваме,лекции од 4-5 страни историја,бизнис,право,деловно за 45 минути раците ми се кинат.

A ти питаш ли ги тие деца шо се обврзани со превоз и шо треба да излезат еден саат порано од дома, и да си одат еден саат покасно. На них как им е .
На крај краишта ако те болат рацете од пишуване , или ако тее мрза да пишаш, најди си од другите години учебници, или ќе чекаш Трајко, Петко , Митко да ти дадат учебници, а за тава време да се правдаш за твоите слаби оценки.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
A ти питаш ли ги тие деца шо се обврзани со превоз и шо треба да излезат еден саат порано од дома, и да си одат еден саат покасно. На них как им е .
На крај краишта ако те болат рацете од пишуване , или ако тее мрза да пишаш, најди си од другите години учебници, или ќе чекаш Трајко, Петко , Митко да ти дадат учебници, а за тава време да се правдаш за твоите слаби оценки.
абе нели ветуваја? Кај се учебниците , не за да се правдам ама зш не даваат учебници .... И можи нема пари детето, пример ти велам . ...
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
абе нели ветуваја? Кај се учебниците , не за да се правдам ама зш не даваат учебници .... И можи нема пари детето, пример ти велам . ...
Нека позајми учебници ако е така, јас се кладам дека ако е заинтересиран ќе најде учебници и за без пари. Ама ако не ти се уче постојано смислуваш изговори.
И толку ли не ви дојде умот оти веќе помина пола година и уште ги чекате тие фамозни учебници. Ај разбирам да чекаш месец-два, ама веќе е се по очигледно оти нема да дојдат тие учебници, барем не ова година. Дај боже да грешам , и вие напатените души да земете да прочитате нешто, а не да ве болат рацете од диктирање.

А и по кул е без учебници бе, еден тетратка у џеб и литаш. Башка фраер ќе си. :)
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Нека позајми учебници ако е така, јас се кладам дека ако е заинтересиран ќе најде учебници и за без пари. Ама ако не ти се уче постојано смислуваш изговори.
И толку ли не ви дојде умот оти веќе помина пола година и уште ги чекате тие фамозни учебници. Ај разбирам да чекаш месец-два, ама веќе е се по очигледно оти нема да дојдат тие учебници, барем не ова година. Дај боже да грешам , и вие напатените души да земете да прочитате нешто, а не да ве болат рацете од диктирање.

А и по кул е без учебници бе, еден тетратка у џеб и литаш. Башка фраер ќе си. :)
знам другар , ти си помина средно па сеа мудрувај , ама не е така. Ветуваја учебници. учебницииии , па сеа ни дадоја ко на гревчина 2-3 учебничина , а по другите часови пишувај, пишувај и само пишувај.. Па раката ќе ме здоболи и да ти кажам право и без учење се поминува сеа .. фрли му една скара две и некоја илјадарка и терај ич да не ти е гајле..
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.406
Поени од реакции
6.026
Ама најтешко од се ми паѓа неинформираноста на учениците кои и покрај огромните можности, не сакаат да учат. Не знам кога еднаш ќе разберат дека можноста да имаш компјутер со интернет на школо на секој час е огромно богатство за секој ученик. Јас на нивно место учебникот би го користела како насока, а интернетот за добивање знаење.
ево јас ти кажувам дека не е така. 2ра година кога ги ставија компјутерите да сметаат само на часовите имав најслаб просек во 4риве години средно,и тоа каде каде послаб од останатите.Во 3та год. ги тргнаа компјутерите и се си се врати на нормала со мојот просек.Компјутерот е потребен во образованието но на сосема поинаков начин.Опреми една училница со 30 компјутери достапна 24/7 за секој што учи(во права смисла на зборот на тој што му се учи а не само ученик) во тоа школо.Па во просторијата постави еден да чува да не се прави галама а и не верувам дека би се правела галама ако таму одиш од некоја образовна потреба а не да се заебаваш.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
A ти питаш ли ги тие деца шо се обврзани со превоз и шо треба да излезат еден саат порано од дома, и да си одат еден саат покасно. На них как им е .
На крај краишта ако те болат рацете од пишуване , или ако тее мрза да пишаш, најди си од другите години учебници, или ќе чекаш Трајко, Петко , Митко да ти дадат учебници, а за тава време да се правдаш за твоите слаби оценки.
Е ајде сега почнааме да споредуваме кој патувал,кој не.
Темата е за учебници,не за превоз,и да ти кажам џабе ке си најдеш учебник,кога 90% од професорите го терат тава ОНИ шо го кажале.
 

Јас!

Цвеќенце сум. Нарцис.
Член од
27 јануари 2011
Мислења
34
Поени од реакции
3
Абе убо ви вика "Јас! " . Државата неможи да води евиденција за 30 ученици од некој клас дали имале учебници или немале. Во прашање се илијадници учебници и секое училиште треба да се погрижи сите ученици да бидат снабдени со учебници.
А приказните дека ВМРО несака да му дава учебници на Струмичани оти градоначалнико е СДСМ и дека граѓаните се повеќе СДСМ е најголемото срање кое го имам слушнато. Ама то е , народов одма филмчина си прават. Ко можи А1 да си прави сценарија и народо можи, штета шо сите сценарија се слепи.
И да додадам... На времето никој не добиваше учебник и добро беше, сега некои ученици не добиле учебници по некој предмет (причина можи да биди се , а исто така и нивната недоволна заинтересираност за да ги добијат тие учебници) и лошо е . Без разлика дали останатите илјадници деца добиле.

Епа оние кои мислат дека се мора да биди совршено и кои не прават ризици знајте дека секогаш ГУБАТ!
Можеби реализацијата на проектот учебик за секое дете не е 100% успешно реазлизирана , ама 90 % сигурно е :)

П.С. - Живеам во Прилеп и по предметот Хемија во целиот клас имаме само 8 учебници. Живеам во Прилеп...
Се разбира, ама кој чита. :)
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Е ајде сега почнааме да споредуваме кој патувал,кој не.
Темата е за учебници,не за превоз,и да ти кажам џабе ке си најдеш учебник,кога 90% од професорите го терат тава ОНИ шо го кажале.
Контрадикторен си. Викаш несакаш да споредуваме , и дека темата била за учебници. Ако е така, ти прв излезе надвор од темата спомнувајќи шетање, филмови и компјутери.
Втора контрадикција. Ако го терат тава они шо го кажале т.е. диктирале поарно за вас. Знаеш дека на тест ке ти се падне нешто од тоа што е диктирано. А поарно ли е лекција од 5-6 страни да не знаеш што попрво да фатиш, а така со диктирањето професорот те насочува на што да обратиш внимание и полесно е за учење.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
знам другар , ти си помина средно па сеа мудрувај , ама не е така. Ветуваја учебници. учебницииии , па сеа ни дадоја ко на гревчина 2-3 учебничина , а по другите часови пишувај, пишувај и само пишувај.. Па раката ќе ме здоболи и да ти кажам право и без учење се поминува сеа .. фрли му една скара две и некоја илјадарка и терај ич да не ти е гајле..
Eпа и јас кога учев по пола предмети имаше книги по пола немаше, или имаше па беа од 80та, па и ние пишувавме во тетратки. Разликата е што јас ги плаќав сите учебници, за после да ми кажат дека пола не вредат. Не си ги жали рацете, ако пичнеш со жалење, ќе почнеш да ги жалиш и прстите од тастатурата што ти се намачиле. Само да се вратите назад едно 15 години кога јас бев основно да знаете ние од што учевме....Или па средно....Ич нема да кукате сега, да знаете колку ви е подобро од нас.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Eпа и јас кога учев по пола предмети имаше книги по пола немаше, или имаше па беа од 80та, па и ние пишувавме во тетратки. Разликата е што јас ги плаќав сите учебници, за после да ми кажат дека пола не вредат. Не си ги жали рацете, ако пичнеш со жалење, ќе почнеш да ги жалиш и прстите од тастатурата што ти се намачиле. Само да се вратите назад едно 15 години кога јас бев основно да знаете ние од што учевме....Или па средно....Ич нема да кукате сега, да знаете колку ви е подобро од нас.
Зборот ми беше, Ветуваа МНОГУ а не исполнија ништо
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Контрадикторен си. Викаш несакаш да споредуваме , и дека темата била за учебници. Ако е така, ти прв излезе надвор од темата спомнувајќи шетање, филмови и компјутери.
Втора контрадикција. Ако го терат тава они шо го кажале т.е. диктирале поарно за вас. Знаеш дека на тест ке ти се падне нешто од тоа што е диктирано. А поарно ли е лекција од 5-6 страни да не знаеш што попрво да фатиш, а така со диктирањето професорот те насочува на што да обратиш внимание и полесно е за учење.
Како прво,тоа јас го спомнав како последица :)
А ова второто ти е стварно глупост.Незнам за тебе али јас не учам за оценка,да бидеме реални во оваа држава нижто не ти значи дали си со сите 5ки или со пола 5ки пола 4ки.
Јас си учам за знаење :)

“I failed in some subjects in exam, but my friend passed in all. Now he is an engineer in Microsoft and I am the owner of Microsoft.”
Bill Gates .
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Зборот ми беше, Ветуваа МНОГУ а не исполнија ништо
Дефинирај НИШТО.
Компјутери - ништо, ефтини факултети - ништо, реновирање на училишта - ништо, бесплатен превоз до училиштата - ништо?????
Или така те учат да кажеш:))
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Дефинирај НИШТО.
Компјутери - ништо, ефтини факултети - ништо, реновирање на училишта - ништо, бесплатен превоз до училиштата - ништо?????
Или така те учат да кажеш:))
ќе ти дефинирам . Тодороски шо рече? Учебниците ќе бидат подготвени за новата година (за оваа година , ај минатата шо беше беше ) од тоа ништо , Компјутери? џабееееее ги испокрадија испокршија , и плус то ние не работиме на компјутери пола од професорите го живеат минатото (времето на Тито) па така да не се разбираат мн мн во компјутери , За факултети уште не сум стасал па да ти кажам....


Пс .. никој не треба да ме учи за ова едноставно лажење ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom