Што правел Бог пред да го створи светот?

  • Креатор на темата Crki
  • Време на започнување

Crki

Agnostic 6.9
Член од
1 март 2009
Мислења
143
Поени од реакции
2
Kako prvo prasajeto e premalo za mocta na Allah.
A pregolemo za nasite glavi.

Bog ( Allah) ne ja stvoril samo svetot nego celiot kosmos.
Sonceto, Zvezdite, Planetite, Mesecot, Meteorite i tn...

Odgovorot nikogas nikoj ne moze da ja najdemo ako toa nema na Kuran.
Pa i moze da ima. Ako nekoj nesto znae neka kazuva.
Kako toa premalo za mokta na alah neli e semoken?

Zasto Alah go sozdal svetot a ne Zevs ili Tor ili Jupiter?

Od kaj znaes ti deka Alah go sozdal svetot, a ne gorenavedenite od kaj ti e taa informacija koj ti ja kaza, a mene nejke da mi ja kaze?
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Ова прашање врз основа на ‘‘време‘‘ и ‘‘вечност или предвечност‘‘ концептот легнува во погрешни проценки.Пошто лугето живеат во време и место ,секое случка и вистина го мерат со време,размислувањето на концептот ‘‘почеток‘‘ во време (то) ,човекот прави погрешна проценка,затоа и насловот на прашањето е производ на оваа погрешна проценка.



‘‘време‘‘ почнува со создавање на живо битие и внатре ‘‘ланецот на дешавањато го следи едно со друго‘‘ ‘‘живото битие го следи едно со друго‘‘ се тек на дешавањата е еден концепт.Сите створениа ,во ова временска река ,секогаш се кретат ,и пливаат во ова река, и сите створениа ,во текот на промена,стареење и смртта секогаш се случува во внатрешноста на оваа река.


‘‘прошлост,сега и иднината‘‘ во кои овие три кои го сочинуваат времето.Моментално ако си читал веке оваа реченица ,пред малце беше иднина,а сега веке го нарекуваме прошлост.Ваквите и сличните ‘‘именувања‘‘се својство на живото битие,значи ,век,от,година,вчера,денес,утре.... е својство и важи само за живото битие.


Во Вечноста, нема прошлост,сегашност,иднина,место...нашиот паметот
Не може да го на вечноста да му препише време,то.Ако за времето можеме да речеме дека има делови како прошлост,сегашност,иднина за вечноста тоа не можеме да речеме,исто и за вечноста не можеме да му речеме дека има некоја точка од кога е почнато.

Затоа Бог е кој нема почеток и крај,вечно е,а времето почнува кога се створени сите работи.пред тоа немало време, затоа прашаљето не е во ред.

Е сега пошто прашањето не е во ред ,може да се постави вакво прашање;
Бог постоеше од вечноста,Со Него ништо немаше,и тогаш во вечноста Бог што праеше?

Пред да се одговори на вакво прашање треба да знаеме дека ,во вечноста Бог ,хаша неморал нешто да прави,и ако ништо ,тогаш ова никако не значи од Неговиот недостаток.

Е сега одговор на прашањето има ,јас нема да ви давам одговорот,па нека повелат атеистите нека одговараат пошто тие сакаат многу логички да одговараат ,и за тоа тема отвараат па нека повелат

Но за да го користат ‘‘логиката‘‘ поефикасно, може еден прост пример:

Внатре во компјутерот, едно интегрално коло прашува:јас работам н 3 волти,ти на колку волти работиш? Другото интегрално коло:јас на 2,8 волти,и двете се прашуваат: Инжинерот што не дизајнирал нас со колку волти работи?

Но затоа ,тој што го дизајнирал системот наречен компјутер,треба да е надвор од системот,треба да е надвор од законите на тој систем што го дизајнирал,скроз треба да е надвор од тој систем што го дизајнирал и треба да го контролира.Не логично и невозможно е дизајнерот да биде како интегрираните кола кои ‘‘работат само на електрична струја‘‘
Системот што го дизајнирал,и на системот што му дал правила како да работи ,самиот не е осуден .Може да се додава дека тие што живеат во еден систем,кои има правила,ако не се запознаени со други системи,другите правила (закони)ке имаат тешкотии да ги разбераат,или воопшто нема да разберат.Пример овде можеме да кажеме дека интегрираните кола може да разбират само електричната енергија, но не можат да разберат хемиската енергија,нуклеарната енергија.граница на што можат да разберат е ,границата што им ја нацртал дизајнерот.




Аллах најдобро знае

п.с и да додавам дека прашањето е многу стара и да не мисли некој дека ја открил топлата вода
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Kako toa premalo za mokta na alah neli e semoken?

Zasto Alah go sozdal svetot a ne Zevs ili Tor ili Jupiter?

Od kaj znaes ti deka Alah go sozdal svetot, a ne gorenavedenite od kaj ti e taa informacija koj ti ja kaza, a mene nejke da mi ja kaze?
Pa zatoa sto e premocen Allah(Bog), rekov toa prasanje e malo.
A od kaj znaes ti deka Allah ili bog ne ja sozdal svetot?
Pa ako ti znaes kazi ja.
Ja rekov deka nasa glava e pramalo za toa.

Ja ubavo rekov deka Allah ja sozdal celiot kosmos, sto znaci i svetot o jupiter i tor i sve. Sega razbra?
Pa ako ti mislis deka ova prasanje e vo red, togas ne gubi vreme za minatoto.
nego kazi sto ke bide posle 100 godini, sto ke stane so svetot.
Ajde kazi??

Toa Allah ja znae i tocka.com
 

Crki

Agnostic 6.9
Член од
1 март 2009
Мислења
143
Поени од реакции
2
Pa zatoa sto e premocen Allah(Bog), rekov toa prasanje e malo.
A od kaj znaes ti deka Allah ili bog ne ja sozdal svetot?
Pa ako ti znaes kazi ja.
Ja rekov deka nasa glava e pramalo za toa.

Ja ubavo rekov deka Allah ja sozdal celiot kosmos, sto znaci i svetot o jupiter i tor i sve. Sega razbra?
Pa ako ti mislis deka ova prasanje e vo red, togas ne gubi vreme za minatoto.
nego kazi sto ke bide posle 100 godini, sto ke stane so svetot.
Ajde kazi??

Toa Allah ja znae i tocka.com
Ne go sozdal zasto e logicni da se pretpostavi deka nema dizajner, zatoa sto za postoenje na dizajner nema nikakvi bilo kakvi dokzaiiii.

Jas mislev na Jupiter vrhovniot bog vo Rimskata politeisticka religija,
Od kaj znae Alah sto ke bide posle 100 godini, ja vikam ke vidime sto ke bide nikoj ne znae..

ЗА МУСАБ...

Како тоа луѓето мерат вистина со време?

време‘‘ почнува со создавање на живо битие

Време почнува со зоздавањето на универзумот, концептот време, или четвртата димензија време почнува со создавањето на универзумот..

‘‘прошлост,сега и иднината‘‘ во кои овие три кои го сочинуваат времето.Моментално ако си читал веке оваа реченица ,пред малце беше иднина,а сега веке го нарекуваме прошлост.Ваквите и сличните ‘‘именувања‘‘се својство на живото битие,значи ,век,от,година,вчера,денес,утре.... е својство и важи само за живото битие.

Па не би рекол, времето има влијание врз целата материја органска неорганска, таа со тек на време се менува, затоа не гледам ништо погрешно во ова именување.

Во Вечноста, нема прошлост,сегашност,иднина,место...нашиот паметот
Не може да го на вечноста да му препише време,то.Ако за времето можеме да речеме дека има делови како прошлост,сегашност,иднина за вечноста тоа не можеме да речеме,исто и за вечноста не можеме да му речеме дека има некоја точка од кога е почнато.


Може да речеме бидејќи имаме докази кога времето почнало пред 12 милијарди години со настанокот на универзумот..

Е сега пошто прашањето не е во ред ,може да се постави вакво прашање;
Бог постоеше од вечноста,Со Него ништо немаше,и тогаш во вечноста Бог што праеше?

Пред да се одговори на вакво прашање треба да знаеме дека ,во вечноста Бог ,хаша неморал нешто да прави,и ако ништо ,тогаш ова никако не значи од Неговиот недостаток.


Ова го кажуваш од престпоставка без никакви докази емпириски за постоењето ба бог, само претпоставуваш врз база на прикаските во светите писма.

Оваа последната паралела што ја напиша повторно не нуди објаснување зашто дизајнерот не створил.
Зашто веке научно е докажано дека ние овде сме создадени по некоја случајност со интелегенција, ние сме еволуирани мајмуни кој по некоја случајност сме интелигентни и ја користиме таа интелегенција да преживееме, да дизајнираме алатки да преживееме.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
ГОСПОД НЕ ГО СТВОРИЛ СВЕТОТ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
R

RAYTHEON23

Гостин
собори го моделот де на создавање сончев систем...еве на месечината нема атмосфера зошто????????

па земјината гравитација ја обрала ние сме резултат на еволуција има превише докази зошто да не може да ја почитувате библиската етика но притоа да не одите кон слепа верба:vozbud::vozbud::vozbud:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
собори го моделот де на создавање сончев систем...еве на месечината нема атмосфера зошто????????

па земјината гравитација ја обрала ние сме резултат на еволуција има превише докази зошто да не може да ја почитувате библиската етика но притоа да не одите кон слепа верба:vozbud::vozbud::vozbud:
Кои докази...дека постои гравитацијата...па тоа и не ти е некој доказ..напротив....според работите(во универзумот) како што се комплексно поставени мене ми изгледа дека сепак некој замешал "прсти"...јас веќе на една друга тема реков шансите дека сме настанале од праисториска супа каде веројатноста на созадавање на наједноставните протеини математички се мери со бројки кои достигаат размер од 1: 1 со 158 нули..слепило викаш?!
 
R

RAYTHEON23

Гостин
мислиш на хармонијата...добро!!!

ама во сингуларитетот не е сигурно дека настанала само нашава вселена НАПРОТИВ МУЛТИВСЕЛЕНА СО РАЗЛИЧНИ ФИЗИЧКИ ЗАКОНИ бидејки сингуларитетот е хаотичен непредвидлив па така да не може само една вселена да има!!!!!!!!(иако донекаде не се согласувам со теоријата за мултиуниверзуми)

:toe
Јок...светот сам се инсталирал...


по законите на природата:toe:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Да не ја труеме темата со офтопици..за оваа беше многу дискутирано...мултиуниверзумот само ја дополнува мојата констатација на совршенство во хаосот и се се сведува на едно нешто..на Бог...еве ти неколку интересни факти околу тоа..http://www.veronauka.com.mk/sources/bog1.html#3
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Да не ја труеме темата со офтопици..за оваа беше многу дискутирано...мултиуниверзумот само ја дополнува мојата констатација на совршенство во хаосот и се се сведува на едно нешто..на Бог...еве ти неколку интересни факти околу тоа..http://www.veronauka.com.mk/sources/bog1.html#3
ама го имам и ова прочитано елементите со такви особини се создале при процесот нуклеосинтеза за кој има докази.....инаку со тој линк господ сам се негира он е физичар хемичар се во едно...Е НЕ МОЖЕ ТАКА и мене ме интересираат повеке свери и ги проучувам НО НЕ СУМ ЕКСПЕРТ....али за ова ако ако ако на линкот сум ЕКСПЕРТ и ти кажувам пропаганда..


КАКО МОЖЕ ИСТАТА ЦРКВА КОЈА ГИ НЕГИРАШЕ НУЧНИТЕ ДОСТИГНУВАЊА И ГИ ГОРЕШЕ ЖИВИ СЕГА ДА КОРИСТИ НИВНИ ПРЕСМЕТКИ????????????
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
[zEUs];2538850 напиша:
Слично прашање на ова е ...,,Што ќе постои ако не постоиме ние, земјата и целиот уневерзум,, .Особено би сакал одговор на ова прашање од атеисти. Што ќе псотои тогаш...темнина?

Инаку на овие прашање се прашања кои немаат одговор и боли глава кој се размисљуе за нив. :pos:
Вакум..
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
ама го имам и ова прочитано елементите со такви особини се создале при процесот нуклеосинтеза за кој има докази.....инаку со тој линк господ сам се негира он е физичар хемичар се во едно...Е НЕ МОЖЕ ТАКА и мене ме интересираат повеке свери и ги проучувам НО НЕ СУМ ЕКСПЕРТ....али за ова ако ако ако на линкот сум ЕКСПЕРТ и ти кажувам пропаганда..


КАКО МОЖЕ ИСТАТА ЦРКВА КОЈА ГИ НЕГИРАШЕ НУЧНИТЕ ДОСТИГНУВАЊА И ГИ ГОРЕШЕ ЖИВИ СЕГА ДА КОРИСТИ НИВНИ ПРЕСМЕТКИ????????????
Која иста црква..аман бе луѓе дајте отргнете се од овие небулози..како зацртан шаблон ви се...Црквата никогаш не ги негирала научниците...инквизицијата е сосема нешто друго...скриено зад тогашната католичка црква...штета што поради нечии интереси морале да загинат толку луѓе..ама верувај ми тоа биле интереси на луѓе поединци на на Бог..

Инаку да Бог е се во едно..не можеш да го мериш со човек и неговите способности..
 
A

ateist

Гостин
Драги форумџии еве едно интересно прашање, може малку да продискутираме на оваа тема, ме интересираат вашите мислења и ставови..

.. ја знаете прикаската..

Поздрав
ја знаеме !

Што правел Бог пред да го створи светот?

чекал еволуцијата да го создаде човекот па потоа човекот да го измисли бог !:)pos:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom