Што кога се е совршено, а стравот е пак тука?

  • Креатор на темата Сатори
  • Време на започнување
С

Сатори

Гостин
Дали ви се има случено , се да е во ред , се е совршено , а сепак постојано постои некој страв , од тоа дека врската ќе се распадне , дека можеби ќе се појави некој/а нов/а.Дека се за што сте работеле наеднаш ќе се распрсне.
Имате ли чувство дека пропуштате среќни мигови со тоа што се грижите , дали ќе биде неверен/на или едноставно нема да се грижи за вас.
Тоа што сакав да кажам е дали имате страв од загуба дури и тогаш кога се е совршено?
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Во почетокот на последната врска ( сеа веќе ја нема ) имав таков страв. Ама со текот на времето тој страв исчезна.
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
лелеле темава е закон
вака - кај мене стравот никогаш не изчезнува дури и да сум сигурен дека девојката е заљубена во мене и никогаш нема ништо да ми направи за да ме повреди. тоа си го сваѓам каков некаков одбрамбен систем каде што сум премногу внимателен и не дозволувам да ме повредаат, е сега ако се случи да ме повредат тоа да биде малку да боли малку.
 

Lord Vader

The dark side
Член од
10 јуни 2006
Мислења
95
Поени од реакции
0
Pa obicno ne se plasam preterano zasto i ne kopneam po nekoja preseriozna vrska a i imam doza na samouverenost.
 
С

Сатори

Гостин
Мислев на врска која за која се знае дека оди некаде , дека е сериозна.
Не дека има врска со самоувереноста и итн. , работата е дека едноставно стравот како страв постои.
Зошто?
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
611
Поени од реакции
50
Bas koga mi e se sovrseno, koga so deckoto se osekam preubavo i nema ni edna stvar sto mi fali se cuvstvuvam najnesigurna. Zatoa sto goram od zelba da bide nesto seriozno i ne mozam da da ne se plasam deka vo sekoj moment toa moze da se raspadne od bilo koja pricina. I da sum imala dosta momenti koga namesto da sum srekna i da uzivam vo momentot jas sum se grizela i sum se optovaruvala so sekakvi stravovi!:wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :toe:
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Епа баш затоа што се е совршено се јавува тој страв!
После дождот иде сонце ама и обратно!Ништо не е вечно и баш тогаш кога ни е најубаво..се ќе се расипе!Од едноставна причина што совршенството е една голема илузија!
 
Член од
2 јуни 2006
Мислења
238
Поени од реакции
6
Дали ви се има случено , се да е во ред , се е совршено , а сепак постојано постои некој страв , од тоа дека врската ќе се распадне , дека можеби ќе се појави некој/а нов/а.Дека се за што сте работеле наеднаш ќе се распрсне.
Имате ли чувство дека пропуштате среќни мигови со тоа што се грижите , дали ќе биде неверен/на или едноставно нема да се грижи за вас.
Тоа што сакав да кажам е дали имате страв од загуба дури и тогаш кога се е совршено?

--------------------

Nikogash ne razmisluvam negativno vo ljubovta bidejki taka bi si ja privikal negativnata energija vo mojot zivot. Stravot i kolebanjeto vo vistinskata ljubov ne postojat ni kako mislovni imenki. Takvata ljubov protkaena so doza na strav ne e taa vistinskata bidejki e sebicna i centarot na vnimanieto e ne vo davanjeto ljubov tuku egocentricno vnimavanje na svoeto JAS da ne bide povredeno. A sovrshenstvo postoi, a na nekoj mu se slucuva porano a na nekoj pokasno.E sega kolku e rokot na traenje i na vistinskata ljubov ne mozat da odgovorat ni najgolemite mudreci od tibet.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Детски муабети, одох ја из туј.
 

Zbratko

The Shrink
Член од
3 јануари 2006
Мислења
875
Поени од реакции
17
Da mi se ima deseno ali ne straf od toa nov decko ili sl .... nego do toa deka e sovrsheno .... ne za dzabe kazele "sve shto e slatko kratko trae".
Jad od medot pomalku a poveke od lebot .. posho ako gi izedesh nabrzina medot ostana bez med na kraj :)
 

Sandra

wicked
Член од
24 август 2005
Мислења
1.490
Поени од реакции
224
Ja ko ke vlezam u vrska uzivam.. dur ne se zaljubam onaka beskrajno mnogu i da e sovresheno i super sve .. togash se plasham.. togash sama si ja nareduvam vrskata da se rasipi.. nemozam da go podnesam toa.. nemozam da podnesam toa deka mozebi bash e vaka.. oti sekogash baram prichina za da ne e sovrsheno..
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Животот е многу интересна работа, никогаш не знаеш што може утре да те очекува, и нормално сам по себе не е совршен, така ако љубовта вонекој момент ви се чини дека совршена исто ви се фаќа и ако се плашите и ако не се плашите, мој совет е трудете се да опстои, бидејќи ако толку ја возвишувате и во некој момент многу совршено изгледа се, може ненадејно и неочекувано да се распадне и тогаш што, што со вас, нервирање, паѓање во депресија? Мој совет е прифатете го животот како несовршена работа и се што тој носи (вклучително и љубовта) , и едноставно не очекувајте се да испадне како што вие во главата си имате зацртано, само трудете се , ако не успее јово на ново, сите знаеме дека животот не е фер , па зошто да бидеме и ние фер кон него.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Можеби си уплашен дека баш оваа перфекција може некој да ти ја уништи, постоење на страв во мали количини е човечки и претпазливо ама ако се претерува не чини тогаш се станува параниочен
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Не се плашам, нема страв во вистинската љубов, а ако не е вистинска тогаш значи дека подобро да ја нема врската, значи, ако има страв, има сомнеж, а тоа значи нема потполна доверба, значи не бива, не чини.
Или збориме за детски занеси.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Garfield напиша:
Не се плашам, нема страв во вистинската љубов, а ако не е вистинска тогаш значи дека подобро да ја нема врската, значи, ако има страв, има сомнеж, а тоа значи нема потполна доверба, значи не бива, не чини.
Или збориме за детски занеси.
Јас никогаш не би бил 100% сигурен во жена, постои доверба нормално ама со мала доза на претпазливост не е на одмет
 

Kajgana Shop

На врв Bottom