Што кога секојдневнието ќе здосади?

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Што кога се ќе ви дојде преку глава?

Што кога секојдневието ќе ви стане досадно?

Што кога работните обврски не ги поднесувате повеќе?

Што кога семејството и околината повеќе не можете да ги трпите?

Што кога ќе се собере се во едно?
_________________________________________________

Каде е решението?
Излез?
Позитивни мисли, но како?
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Тогаш одиш во најблиската биртија и се начукуеш ко вол. Следниот ден ќе ти биде толку лошо што главна преокупација ќе ти биде да не ја утнеш шољата во веце, а на ваквите прашања нема воопшто да ти текне.

Шала на страна, најди си некое хоби кое ќе те исполнува духовно и ќе ти го подигне моралот. ;)
 
С

сашенко

Гостин
Смени нешто?Твој живот твоја одлука.Пробај да направиш што си го сакал многу а си се откажал поради некоја причина.
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Што кога се ќе ви дојде преку глава?

Што кога секојдневието ќе ви стане досадно?

Што кога работните обврски не ги поднесувате повеќе?

Што кога семејството и околината повеќе не можете да ги трпите?

Што кога ќе се собере се во едно?
_________________________________________________

Каде е решението?
Излез?
Позитивни мисли, но како?
Ќе стегниш заби и ќе си речеш дека мора да издржиш. Ама за да издржиш најчесто мора да имаш некоја причина, цел. А таа причина најчесто се луѓето што најмногу ги сакаш.

Е сега, како што гледам, наведе дека семејството не можеш да си го поднесеш и мислам дека прво на што треба да поработиш е да се зближиш со твоето семејство и да ги средиш сите несогласувања.

Во животот ако те води љубовта ќе успееш во се што ќе пробаш, ако те води омраза никогаш нема да бидеш задоволен.
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
644
Поени од реакции
156
Одам на еден ден во планина, друг град.... wherever колку да сменам малку средина

Во свет кој нуди толку многу можности никогаш не сум останал без идеја што да се прави

Наоѓам друга работа која ја сакам и која ме исполнува

Под кирија некаде....
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Јас сум несекојдневен секој ден не ми е ист, различен е и намерно го правам тоа за да немам такви дилеми...
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Мене на работа ова ми се има случено 2-3 пати, но помина. Мислам дека се е до навиката, и до исполнетоста на работниот ден. Главното нешто што треба да се направи е да се најде занимација, некоја обврска која ќе го замени "сивилото" на тој ден, тој досаден период. Ако ти е досадно на пр. во населба, стај ранецот на грб, и отиди до некое блиско место кај што можеш да се одмориш, да се напиеш сок, да испушиш цигара на само, и да се вратиш назад. Ако ти е досадно на работа, стај слушалки на уво, пушти музика, и побрзо ќе ти пројдат работните часови. На крај краева, ако сам не си помогнеш, никој нема да го стори тоа.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Тури му к*р на секојдневието.
Имаш несекојдневие како алтернатива.
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Moe iskustvo:

Dolgi godini bev novinar... Uspesen i priznat vo SFRJ... Se otkazav od postojanoto tapkanje po ramenicite... Stanav prepoznatliv biznismen vo Makedonija... Brendirav dva poznati proizvodi... Posle dva neuspesni braka... (po se izgleda deka jas sum vinoven)... se povlekov...

Hobi: pisuvam i objavuvam teski knigi (publicistika)... Vo sekojdnevieto crtam so edinstvena tehnika vo svetot... Se podgotvuvam za prva izlozba... Non-stop sum aktiven...

Tatko sum na dve poznati makedonski zvezdi i mosne nadezen sin (glavna preokupacija - kompjuteri)...

Imam 70. godini-se cuvstvuvam kako da imam 35.

PORAKA:

Treba da go organiziras zivotot za da ne ti bide dosadno...

Me interesira samo idninata... Minatotot?... Obicno velam deka sum ziveel 70. milioni godini...
Minatoto i ne e vazno... Vazno e sega i utre so iskustvo od vcera...

Neumoren.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Moe iskustvo:

Dolgi godini bev novinar... Uspesen i priznat vo SFRJ... Se otkazav od postojanoto tapkanje po ramenicite... Stanav prepoznatliv biznismen vo Makedonija... Brendirav dva poznati proizvodi... Posle dva neuspesni braka... (po se izgleda deka jas sum vinoven)... se povlekov...

Hobi: pisuvam i objavuvam teski knigi (publicistika)... Vo sekojdnevieto crtam so edinstvena tehnika vo svetot... Se podgotvuvam za prva izlozba... Non-stop sum aktiven...

Tatko sum na dve poznati makedonski zvezdi i mosne nadezen sin (glavna preokupacija - kompjuteri)...

Imam 70. godini-se cuvstvuvam kako da imam 35.

PORAKA:

Treba da go organiziras zivotot za da ne ti bide dosadno...

Me interesira samo idninata... Minatotot?... Obicno velam deka sum ziveel 70. milioni godini...
Minatoto i ne e vazno... Vazno e sega i utre so iskustvo od vcera...

Neumoren.
Еве еден пример сити. Ќе отвориш форум и ќе се чудиш зошто има појави кои пишуваат неверојатни постови. Не дека не е досадно секојдневие и тоа, ама еве некогаш нешто екстра ќе испадне:vozbud:

Мене во глобала исти ми се сите денови, но само од страна гледано. Тоа што ми се случува дома и на работа, никогаш не е исто, за да може да ми здосади. Но кога се` ми доаѓа преку глава, се затварам неколку дена дома и строго сама, се преспивам и оставам време да почне да ми фали тоа понекогаш досадно и нервозно секојдневие. После тоа едвај чекам да ги видам и доживеам сите работи и луѓе од кои сум избегала. Добро, имам можности за такви кривини, затоа веројатно не можам да го препорачам ова на сите. Кај мене барем тоа пали, но не верувам дека би било исто и кај некој друг, дека често ми се чудат луѓето на овој муабет:)
Но секогаш имам драги личности кои и во најлоши моменти може да ме расположат и да ми го разубават денот. Значи ништо не може да помогне колку тоа. Што повеќе такви луѓе околу нас, тоа помалку безлични секојдневија би имале. Штета што не можам да помогнам со совет во врска со тоа каде да се најдат истите:toe:
 
Член од
13 септември 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
И мене ме има снајдено иста мака(и здосадено ми е и од хоби и од се ама немам желба за ништо)и подолги нервози сватив дека и тоа е дел од мојот живот и си се смескам понекогаш хехехе...свати го и ти така и се ке биди ок мене ме дрзи неколку дена и после све е оке и терам дајље ...само ме смирува тишина и дома веке ме научија дека сум таква хехехе :D pozzz
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Рутината и те како знае да биде досадна, а често секојдневието и ни се сведува на тоа.
Ама ако самите не преземеме нешто, рутината ќе си остане рутина.
Доволно е да се прави по нешто ново, различно од претходниот ден и нешто кое ќе ти го развесели денот.
Тоа е индивидуално.За некого е трчање,играње игри, возење точак, седење по кафиња и сл и сл.
Секој треба да си го најде издувниот вентил и некој амала ситница која ќе смени многу во секојдневието.
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Од утре сум на факс. Колку и да ми е секојдневно и досадно... кога се мора - не е тешко.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Што кога се ќе ви дојде преку глава?

Што кога секојдневието ќе ви стане досадно?

Што кога работните обврски не ги поднесувате повеќе?

Што кога семејството и околината повеќе не можете да ги трпите?

Што кога ќе се собере се во едно?
_________________________________________________

Каде е решението?
Излез?
Позитивни мисли, но како?
Одговорот е едноставен> Смени нешто. Биди промената што сакаш да ја видиш кај другите. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom