Што знаеме за Ѓoрѓија Кастриот од Кроја?

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.758
Поени од реакции
7.581
Факт е дека се помешале ортодоксните, продолжи надоле да читаш, станува интересно.
Станува дефинитивно.

"Born Albanian to a family of Slavic origin, then educated in a Slavic cultural milieu, he made contact again with Albania and the Albanian language and culture as an adult. The language he spoke at home was Serbo-Croatian, and at the seminary he learned Russian. He did not know Albanian well. His texts swarm with spelling mistakes, even elementary ones, and his syntax is far from being typically Albanian. What is true of Italo Svevo's Italian is even truer of Migjeni's Albanian" (Pipa 1978, p. 134).

Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla). Free Verse
A bilingual edition translated from the Albanian
and introduced by Robert Elsie



Него кажи ми Цветка традиционално Албанско име е? Дека имал сестра шо се викала така.Lula ќе ја крстеле веројатно. Плус Јованка, Олга,Јелена.

Не викам јас дека човеков не бил албанец и дека не творел на албански, ама позадината што ја има е повеќе од јасна.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.386
Поени од реакции
4.855
Станува дефинитивно.

"Born Albanian to a family of Slavic origin, then educated in a Slavic cultural milieu, he made contact again with Albania and the Albanian language and culture as an adult. The language he spoke at home was Serbo-Croatian, and at the seminary he learned Russian. He did not know Albanian well. His texts swarm with spelling mistakes, even elementary ones, and his syntax is far from being typically Albanian. What is true of Italo Svevo's Italian is even truer of Migjeni's Albanian" (Pipa 1978, p. 134).

Migjeni (Millosh Gjergj Nikolla). Free Verse
A bilingual edition translated from the Albanian
and introduced by Robert Elsie



Него кажи ми Цветка традиционално Албанско име е? Дека имал сестра шо се викала така.Lula ќе ја крстеле веројатно. Плус Јованка, Олга,Јелена.

Не викам јас дека човеков не бил албанец и дека не творел на албански, ама позадината што ја има е повеќе од јасна.
The surname Nikolla (originally Nikolić) derived from his grandfather Nikolla Dibrani (d. 1876) who hailed from the region of Reka (present-dayRepublic of Macedonia) and was a member of the tiny Albanian Orthodox community in the region (the same community that gave birth to another Albanian poet, Josif Jovan Begeri). Nikolla left the region during the late 19th century and moved to Shkodra where he practiced the trade of a bricklayer and later married Stake Milani, from Kuči, Montenegro, with whom he had two sons: Gjergj (Migjeni's father) and Krsto.

И Мухамед, Иса, Абдула не се традиционални албански имиња, но пак се албанци.
Словенските имиња кај албанците влегле и преку верата и преку мешањата.
Денеска кај католиците имаш италиански и општо западни имиња, кај ортодоксните имаш словенски, кај муслиманите турски и арапски, но сите се албанци.

Знаеме сите дека тогаш била верата пред се.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
The surname Nikolla (originally Nikolić) derived from his grandfather Nikolla Dibrani (d. 1876) who hailed from the region of Reka (present-dayRepublic of Macedonia) and was a member of the tiny Albanian Orthodox community in the region (the same community that gave birth to another Albanian poet, Josif Jovan Begeri). Nikolla left the region during the late 19th century and moved to Shkodra where he practiced the trade of a bricklayer and later married Stake Milani, from Kuči, Montenegro, with whom he had two sons: Gjergj (Migjeni's father) and Krsto.

И Мухамед, Иса, Абдула не се традиционални албански имиња, но пак се албанци.
Словенските имиња кај албанците влегле и преку верата и преку мешањата.
Денеска кај католиците имаш италиански и општо западни имиња, кај ортодоксните имаш словенски, кај муслиманите турски и арапски, но сите се албанци.

Знаеме сите дека тогаш била верата пред се.
А кои се традиционални албански имиња
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.386
Поени од реакции
4.855
А кои се традиционални албански имиња
Милениум влијание од латините, пола милениум словенско и грчко влијание, друг пола милемиум турско робство, така да и не остана традиционални албански имиња.

Најстаро албанско име според мене колку што знам е Bardhyl, значи белчо. И денденеска се става.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Најстаро албанско име според мене колку што знам е Bardhyl, значи белчо. И денденеска се става.
Tоа е Илирско име (бардилис) Нема никаков доказ што значело тоа во време на Илирите, албанците тоа го поврзуваат со денешниот албански јазик oнака како им звучи слично а не врз основ на запишани податоци за значението.
Исто атак ане знам дали тоа име се употребувало и пред 2-3 века кај албанците, дали има некој Бардил. Тие “илирски“ имиња станаа популарни“ од ко почна илирска хистерија, па оседнаш имаме Теути, Илири, Дардани.. како лични имиња.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.758
Поени од реакции
7.581
The surname Nikolla (originally Nikolić) derived from his grandfather Nikolla Dibrani (d. 1876) who hailed from the region of Reka (present-dayRepublic of Macedonia) and was a member of the tiny Albanian Orthodox community in the region (the same community that gave birth to another Albanian poet, Josif Jovan Begeri). Nikolla left the region during the late 19th century and moved to Shkodra where he practiced the trade of a bricklayer and later married Stake Milani, from Kuči, Montenegro, with whom he had two sons: Gjergj (Migjeni's father) and Krsto.

И Мухамед, Иса, Абдула не се традиционални албански имиња, но пак се албанци.
Словенските имиња кај албанците влегле и преку верата и преку мешањата.
Денеска кај католиците имаш италиански и општо западни имиња, кај ортодоксните имаш словенски, кај муслиманите турски и арапски, но сите се албанци.

Знаеме сите дека тогаш била верата пред се.
Абе сѐ ок, ама на делот кој ти ми го даваш да го видам му фали референца. Она малоно плаво шо вика citation needed. Проблематично е.

Од друга страна книгата на Роберт Елсие :"Албанска литератута, кратка историја" на страна 131 вика дека Милош имал словенско потекло. И одма подолу се и авторите и делата на кои се повикува Елсие. Повели пронајди ги делата и кажи ни за што станува збор.Мене реално од една страна ме мрзи сеа да ги барам , а од друга страна ,јас како слаб познавач на албанскиот јазик, нема да можам добро да ја разберам содржината.Претпоставувам дека луѓето се Албанци, Пипа, Бала, Раифи,Феиту,Идризи. Ете кликни горе на линкот, види точно кои се, побарај на интернет, по библиотеки, архиви и сподели со нас.
 
Член од
1 март 2014
Мислења
283
Поени од реакции
73
Не се овие оригинални Албански имиња, нема таму ни Станош, ни Репош ни Констандин, нема Бранило, Ангелина, Мара, Марица...
Pa neznam koi iminja falat na toj sajt no za da imas generalna slika na toa koi i kakvi se albanskite iminja.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Pa neznam koi iminja falat na toj sajt no za da imas generalna slika na toa koi i kakvi se albanskite iminja.
Па тие на Скендербег фамилијата, дедо му Бранило се викаше, татко му Јован, браќата му се викаа Станош, Репош, Константин, имаше сестри Ангелина, Марица, Мара, мајка Војислава.... ни едно не најдов.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
В то времја в кнјажестве Олбанском в Епире был государем кнјазь Иоан Кастриот 7 — от роду кнјазеј Македонских, 8 а жена иво Војсава была от рода кнјазеј словенских болгарских, 9 с котороју были у него три сына и три дштери. 10
http://www.vostlit.info/Texts/rus5/Skanderbeg/frametext.htm
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
В то времја в кнјажестве Олбанском в Епире был государем кнјазь Иоан Кастриот 7 — от роду кнјазеј Македонских, 8 а жена иво Војсава была от рода кнјазеј словенских болгарских, 9 с котороју были у него три сына и три дштери. 10
http://www.vostlit.info/Texts/rus5/Skanderbeg/frametext.htm
9. жена иво Војсава была от рода кнјазеј словенских болгарских... Все исторические источники подтверждајут славјанское происхождение матери Скандербега. Барлетиј называет ее дочерьју кнјазја трибаллов, а ниже појаснјает, что трибаллы иначе еште называјутсја болгарами.

Аман бе, вие колку имиња имате не сте интересни веќе.[DOUBLEPOST=1407758838][/DOUBLEPOST]
Овој пак со Хазарите...
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
что трибаллы иначе еште называјутсја болгарами.

Аман бе, вие колку имиња имате не сте интересни веќе.
Добре бе, не ја проучувај историјата на Македонија, не се бави со неја штом не ти е интересна.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Добре бе, не ја проучувај историјата на Македонија, не се бави со неја штом не ти е интересна.
Историја на волга не е иста како историјата на Македонија. Вие сте по накај Азија, и врска немате со Кастриот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom