Што е смислата на постоењето?

Член од
11 јуни 2012
Мислења
45
Поени од реакции
83
Се обидувам да кажам дека зборот смисла има смисла само од логички аспект, односно како категорија применета врз значењето на еден исказ. Кога тој збор ќе се извади од тој концепт и ќе применува во една ваква дискусија како оваа од темата, настануваат еден куп заблуди. Повеќето филозофски или религиски проблеми исчезнуваат кога ќе се прочисти јазикот, и кога ќе се анализира потеклото на зборовите. Барем толку имаше право Витгенштајн...
Ја потполно се слагам со тебе и со другар Витгенштајн. Само сакам да кажам дека кога се поставува прашањето за смисла на животот, луѓето не размислуваат во контекст на што е логички исправно (ако беше така немаше да го поставуваат прашањето воопшто), туку од старт тргнуваат со некоја телеолошка заблуда од типот "ја сум овде за да направам нешто па да ме земе госпот во рајот, да се просветлам, да се расветлам" и слично.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Ако имаше смисла постоењето, јас прв ќе го вратев тикетот назад...;) но бидејки не е така сите имаме One way ticket...
--- надополнето: 2 јули 2012 во 09:00 ---
Како само ти текна, да си ебеш пиперот. Значи се чувствува. Супер...
А ти мислиш дека чувствуваш(пази ова е трик прашање)?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
А ти мислиш дека чувствуваш(пази ова е трик прашање)?
Од каде ти е чудната идеја дека сакам да влезам во идиотска дискусија со тебе? Не разбра ниту збор од тоа што го напишав, и продолжуваш да го дрвиш дека Љубовта се чувствува, дека Светлоста се доживува, бла бла бла...

Девет наутро е, навистина немам воља да се соочам со твојата духовна логика...

;)
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Од каде ти е чудната идеја дека сакам да влезам во идиотска дискусија со тебе? Не разбра ниту збор од тоа што го напишав, и продолжуваш да го дрвиш дека Љубовта се чувствува, дека Светлоста се доживува, бла бла бла...

Девет наутро е, навистина немам воља да се соочам со твојата духовна логика...

;)
Никој не те ни тера ...
Духовна логика o_O:pos:
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
21
Поени од реакции
16
Мислиш како кога се возиш у автобус?
Друг те вози а ти бледо гледаш низ прозор?
Твоето мислење има смисла,но ја би додал, еве ќе го земам твојот пример со автобусот,дека на некој начин се *возиме* не знаеме дали автобусот е исправен (нов или стар) и седиме да речеме во кабина во која има прозорчиња низ кои може да видиме што се случува,а низ некои не(замаглени според мене сами треба да откриеме да видиме,на некој начин да преддвидиме што се случува надвор,а има и некои да речеме *отворени* низ кои јасно ни се подредени некои гледишта низ кои можеме да перцепираме и да предвидиме некои работи.
Јас накратко би рекол и би цитирал една мисла од еден автор дека животот е како кутија со чоколатца и не знаеш што може да ти се погоди.(ако ме разбирате што сакам да кажам) :)
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Да се надмине претходната генерација ментално, интелектуално, физички итн.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.407
Поени од реакции
5.583
Не постои причина на постоењето, односно ние луѓето имаме исто право и причина да постоиме како и каменот и дрвјата, сите сме "материја".

Е сеа од друга гледна точка ( човечка) смислата на постоењето е да го живееш животот како што сакаш, ако можеш да придонесеш за напредок на цивилизацијата, да правиш да ти биде убаво, да правиш на другите да им е убаво и ако сакаш да оставиш поколение. Толку.

 
Член од
14 април 2012
Мислења
83
Поени од реакции
19
Ме мрзи да ги читам претходните цитати . Дирекно ќе дадам одговор на прашањето. Животот е комплексен систем на хемиски реакцци. Слични како и оние во епрувета . Одвивањето на хемиските процеси нема смисла и причина за постоење.Или можеби има ?! Да, има една, само почит кон комплексноста. Бидејќи живото не е нешто што може да се изведе во лабораторија . Почит кон животот. Ова е причина за да живее една мува - почот кон хемиските процеси кои не така лесно може да се повторат. Но , за човекот веќе има уште една причина . Тоа е што , благодарение на инетелгенцијата , можеме да се обединиме и сораборуваме, формурајќи ултра-комплексен систем. Систем кој еден ден има можност да го освои универзумот. Ако не го сториме тоа ќе изумреме, прво затоа што сонцето нема да трае вечно , а потоа учте низа опасности. Ако се случи ваво сценарио , тогаш подобро да се истебиме мегусебно , барем да не се мачиме.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Цицки и ракија - природно.

Али вие акате некој промислен филозофски одговор за на жените квазипоетеси интелектуалки да им се навлажни вагината.
У тој случај смислата на животот е духобниот пат цо огледалото на твојата судбина каде мрофирањето на мислата создава енмолоска симбиоза на....итн итн (влажни сте?)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
10
Поени од реакции
0
Vo eden film , imase edna replika vo koja se veli: Smislata na zhivotot e vo toa deka zavrssuva.
Delumno se soglasuvam vo toa.
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
да се спознаеме себеси...
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
да се постои..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom