Што е Исус?

Што е Исус?

  • Господ/Бог (Отецот)

    Гласови: 12 3,2%
  • Божји Син (синот)

    Гласови: 174 46,5%
  • Светиот Дух (гулабот)

    Гласови: 6 1,6%
  • Божји Пратеник

    Гласови: 82 21,9%
  • Нешто друго...

    Гласови: 100 26,7%

  • Вкупно гласачи
    374
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Мнозина ќе Ми речат во оној ден: ‘Господи, Господи, не пророкувавме ли во Твое име; не изгонувавме ли бесови во Твое име; и не правевме ли многу чуда во Твое име?’
Prvo zaprashajse koj ke mu se obrati na Isus po negovoto vtoro doagjanje so navedeniot citat, i zasto ke dobie odgovor kako sto sledi.

И тогаш Јас ќе им изјавам: ‘Никогаш Јас не сум ве познавал; одете си од Мене вие, кои правите беззаконие!’ “ (ев. Матеј 7:22-23, Библијата)
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Со задоволство ќе ти одговорам на прашањето, но не сакам да бидам нефер играч и да одговарам преку ред. Ти ми постави прашање, јас ти одговорив. Потоа јас ти поставив прашање и сега ти си на ред да одговориш. Чекам...
Pa ajde da ti odgovoram Corbadzija. Temava bese koj e Isus a ne kontradikcii vo Biblijata pa zatoa ne sakav da ja smenam nasokata.
Toa e ocigledna kontradikcija i ne e edinstvena.
Kontradikcii od cetirite pisateli na Biblijata vo vrska so raspnuvanjeto i voskresnuvanjeto ima na sekoj nivni zbor. Jas citatot koj ti go postirav,kade sto Isus veli dek BOG nema da gi poslusa i citatot vo koj Isus rekol Jas nema da ve poslusam,go svrstuvam vo ovie citati:

Dali Grobot bil otvoren (Luka 24,2) ili zatvoren koga zenite/zenata stignala(Mat 28,1-2); Sto videle kraj grobot ? Angel (Mat. 28,2) ili mladic (Marko 16,5) ili dva mazi (Luka 24,4) ili dva angeli (Ivan 20,11-12); Dali tie Luge ili Angeli bile nadvor(Mat. 28.2) ili vnatre vo grobnicata (Marko 16,5, Luka 24,3-4, Ivan 20,11-12).; Stoele (Luka 24,4) ili sedele (Matej 28,2, Marko 16,5, Ivan 20,12).; Dali Marija Magdalena go prepoznala Isus koga prv pat i se pojavil ? Da (Matt. 28,9). Ne (Ivan 20,14).

a. Prema Matej 28,1, "dođe Marija Magdalena i druga Marija pogledati grob.."
b. Prema Marko 16,1, ", Marija Magdalena i Marija Jakovljeva i Saloma...o izlasku sunčevu, dođu na grob."

c. Prema Luka 23,55; 24,1 i 24,10 "žene koje su s Isusom došle iz Galileje." Među njima bijahu: "Marija Magdalena, Ivana i Marija Jakovljeva."
Po Luka vo 24,10 ima barem uste dve drugi.
d. Prema Ivan 20,1-4, "još za mraka, dođe Marija Magdalena na grob".
po Marko 16,1 (i po Luka 23,56 - 24,1 citame:

Kad prođe subota, Marija Magdalena i Marija Jakovljeva i Saloma kupiše miomirisa da odu pomazati Isusa.

Kako toa,koga:


Nikodem - donese sa sobom oko sto libara smjese smirne i aloja. Uzmu dakle tijelo Isusovo i poviju ga u povoje s miomirisima, kako je u Židova običaj za ukop.
(Po Ivanu 19,39)

Strom veli deka S.Petar ke ni sudi. Vamu vo "Prasanja do hristijanite" Liberij veli Isus ke ni sudi,drugiot veli deka Otecot ke ni sudi.... Normalno,kontradiktorna biblija kontradiktorni mislenja.
Jas bi te zaprasal koe e sega od ovie dve ispravno Evangelije po Matej ili po Luka.
Na sekoj daden odgovor za sekoe prasanje,nosite novo prasanje. Nekogas poarno e da ne davate odgovor bidejki so toa sto ke go napisete,provaluvate uste duplo drugi raboti od vaseto veruvanje.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Повторно правиш обидш да се расплиниш во многу насоки (за да ја заматиш водата), но за жал неуспешно. Јас ќе се задржам до она што те прашав....

Pa ajde da ti odgovoram Corbadzija. Temava bese koj e Isus a ne kontradikcii vo Biblijata pa zatoa ne sakav da ja smenam nasokata.
Toa e ocigledna kontradikcija...
Jas citatot koj ti go postirav,kade sto Isus veli deka BOG nema da gi poslusa i citatot vo koj Isus rekol Jas nema da ve poslusam,
Тоа е контрадикција само ви главите на муслиманите во кои што е догматично зацртано дека Исус не е Бог. Само за момент претпостави дека Исус не е Бог и ќе видиш како контрадикцијата ќе исчезне :)
Значи не само што ова не е контрадикција, туку ова ти е уште еден од доказите во Библијата дека Исус е Бог.

Наровучение: Крајно неразумно е да се толкуваат Библиските вистини од исламистичка перспектива и со исламски предрасуди и вината за погрешните заклучоци да се префрла на Библијата или на христијаните.
Поздрав!
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Повторно правиш обидш да се расплиниш во многу насоки (за да ја заматиш водата), но за жал неуспешно. Јас ќе се задржам до она што те прашав....



Тоа е контрадикција само ви главите на муслиманите во кои што е догматично зацртано дека Исус не е Бог. Само за момент претпостави дека Исус не е Бог и ќе видиш како контрадикцијата ќе исчезне :)
Значи не само што ова не е контрадикција, туку ова ти е уште еден од доказите во Библијата дека Исус е Бог.

Наровучение: Крајно неразумно е да се толкуваат Библиските вистини од исламистичка перспектива и со исламски предрасуди и вината за погрешните заклучоци да се префрла на Библијата или на христијаните.
Поздрав!
Of be corbadzija. Hristijanstvoto go tolkuvame so zdrav normalen razum no ne uspevame. Nitu eden razum nemoze da prifati deka 3 e 1 !
Temava e sto e Isus. Vo anketava,megju ostanatoto ima i "bozji prorok" Spored Citatite po Luka,koi izleguvaat od ustata na Isus,koj e vo pravo od glasacite. Onie koi glasaa deka e Bog,Sin Bozji ili Pratenik-Prorok ?

Luka,glava 13-33 Но денес, утре и задутре, треба да патувам, зашто не бива пророк да загине надвор од Ерусалим.”
34 ”Ерусалиме, Ерусалиме, што ги убиваш пророците и со камења ги погубуваш оние, кои се испратени при тебе; колку пати сакав да ги соберам твоите деца, како квачката своите пилиња под крилја, но не сакавте!

I konecno. Sto e razumno za tebe ? Da ja gledame so vasi oci ?
Sekoja rabota za da se prifati,treba da bide prifatliva gledana od secij agol i sekoj da ja prifati ili od inaet da ne ja prifati.
Jas ve' prasuvam naj ednostavno.Posto tvrdite deka Isus e Bog,kazete ni nam kade toa Isus go kazal ? Kade rekol deka e Bog ? Kade rekol "jas sum bog" ? Mnogu li barame ? Mi velis deka e Bog.Jas te prasuvam: "Go rekol li toa nekade" NE ! NIKADE ! Nikade Isus ne rekol: "Jas sum Bog" Vamu gledam veli deka e prorok,e koj ja zboruva vistinata ti ili Isus ?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Spored Citatite po Luka,koi izleguvaat od ustata na Isus,koj e vo pravo od glasacite. Onie koi glasaa deka e Bog,Sin Bozji ili Pratenik-Prorok ?
Не знам дали си женет и дали имаш деца, но еве да претпоставиме дека си женет, дека имаш деца и дека работиш во пожарна. И сега замисли дека некој отворил тема на форумов каде што има анкета:
Што е Soul of Space?

а) Сопруг
б) Родител
в) Пожарникар

И замисли сега доаѓам јас и те цитирам тебе каде што некогаш си рекол дека си пожарникар и на основа на тоа тврдам дека ти не си ниту сопруг, ниту родител, туку само пожарникар.

Ете таква е исламистичката логика, такви се исламистичките предрасуди, ете така си ја вртат тие воденицата на своја страна. Само затоа што тие веруваат за својот Иса дека е обичен пејгамбер (пратеник/пророк), затоа и селективно бараат цитати во Библијата каде што Исус е опишан како пророк или пратен и само на основа на тие цитати се донесуваат заклучоци - кои потоа се чудат зошто им се контрадикторни со други делови од Библијата. И вината не ја наоѓаат во нивниот погрешен приод, туку во Библијата. И после се чудат зошто многу луѓе не сакаат ни да дискутираат со нив :)
--- надополнето: 8 април 2012 во 16:34 ---
Posto tvrdite deka Isus e Bog,kazete ni nam kade toa Isus go kazal ?
Зарем еднаш сме ви кажале? И што фајде ако ви кажеме 1001 пат? Зарем тоа ќе промени нешто? Зарем тоа ќе ве убеди вас на кои што може и главата да ви летне и тоа од сопствените роднини ако ја промените верата?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Не знам дали си женет и дали имаш деца, но еве да претпоставиме дека си женет, дека имаш деца и дека работиш во пожарна. И сега замисли дека некој отворил тема на форумов каде што има анкета:
Што е Soul of Space?

а) Сопруг
б) Родител
в) Пожарникар

И замисли сега доаѓам јас и те цитирам тебе каде што некогаш си рекол дека си пожарникар и на основа на тоа тврдам дека ти не си ниту сопруг, ниту родител, туку само пожарникар.
Pa vie velite deka sum Pilot ! Jas ako ti kazam sum Soprug,sum i Roditel,sum i Pozarnikar,dokolku kazete edno od tie vo red e ama da kazete nesto sto ne sum,deka sum bil i Pilot a ti velam pilotite se poznajni od mene (Bog e posilen od mene). Jas ne mozam da letam vo avion ako nema pilot(jas nemozam bez tatkoto (bez Boga) nisto).... ti i pokraj toa pisuvas deka jas sum bil pilot ! Pisuvas deka jas i pilotot sme bile isto. Deka i bez pilot sum mozel da upravuvam so avion..... Toa e toa be Corbadzi.

Nie Muslimanite se povikuvame na zdrav razum a ne na besmislici. Deka Bog se inkarniral i deka Bog spiel,deka Bog e covek,deka ima deca,deka ima zena.... toa ne mu dolikuva na eden Bog,Corbadzija.

Зарем еднаш сме ви кажале? И што фајде ако ви кажеме 1001 пат? Зарем тоа ќе промени нешто? Зарем тоа ќе ве убеди вас на кои што може и главата да ви летне и тоа од сопствените роднини ако ја промените верата?
Site 1001 pati ovoj odgovor go imate dadeno !
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Of be corbadzija. Hristijanstvoto go tolkuvame so zdrav normalen razum no ne uspevame. Nitu eden razum nemoze da prifati deka 3 e 1 !
Тројството не е толку тешко за сваќање. Најпрост пример ти е соединението H2O, кое може да биде во состојба на Вода, Мраз и Пареа, а сепак да биде истото соединение.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Da da... moze da se tolkuva kako luspata,beltokot i zolckata,pa so nesskafe (tri vo edno),pa so neznam sto.
Pa ako e samo tolku,zarem ne e premalku za eden Bog ?
Bez Boga NISTO NE POSTOI. Bog e i svetlina i toplina i Bog e se'.
Vo Maksimata kaj Muslimanite se veli: "Vo Imeto na Allah,Milostiviot Somilosen" ama i ova li za trojstvo da go smetame ? Bog e SAMO EDEN. Eden e kreator,Tvorec. Toa e ALLAH,koj od sekogas postoi i koj se sozdal. Tvorec e samo EDEN a ne trojca. I ne samo Isus,ami sekoj ziv insan-covek proizleguva od nego,samo sekoj si ima posebna cel i zadaca vo svojot zivot. Isa a.s e praten kako Bozji pratenik za svojot narod i Isa a.s za svojot narod bese patot i vistinata i zivotot. Dali za vremeto na Mojsie Isus bese patot i vistinata i zivotot ? Ili za vremeto na Mojsie ne postoese pat i vistina i zivot ? Dali trojstvo pred Isa a.s (Isus) postoese ? Dali togas bese samo EDEN BOG pa posle se podeli na tri ?

Znaete li kolku uste i po stariot zavet i vo noviot zavet postojat Sinovi Bozji ? Stotici ! I site se sinovi Bozji,kako sto popovite se obrakjaat,ceda bozji.... ama ovoj bil ednorodeniot....
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Da da... moze da se tolkuva kako luspata,beltokot i zolckata,pa so nesskafe (tri vo edno),pa so neznam sto.
Pa ako e samo tolku,zarem ne e premalku za eden Bog ?
Bez Boga NISTO NE POSTOI. Bog e i svetlina i toplina i Bog e se'.
Vo Maksimata kaj Muslimanite se veli: "Vo Imeto na Allah,Milostiviot Somilosen" ama i ova li za trojstvo da go smetame ? Bog e SAMO EDEN. Eden e kreator,Tvorec. Toa e ALLAH,koj od sekogas postoi i koj se sozdal. Tvorec e samo EDEN a ne trojca. I ne samo Isus,ami sekoj ziv insan-covek proizleguva od nego,samo sekoj si ima posebna cel i zadaca vo svojot zivot. Isa a.s e praten kako Bozji pratenik za svojot narod i Isa a.s za svojot narod bese patot i vistinata i zivotot. Dali za vremeto na Mojsie Isus bese patot i vistinata i zivotot ? Ili za vremeto na Mojsie ne postoese pat i vistina i zivot ? Dali trojstvo pred Isa a.s (Isus) postoese ? Dali togas bese samo EDEN BOG pa posle se podeli na tri ?

Znaete li kolku uste i po stariot zavet i vo noviot zavet postojat Sinovi Bozji ? Stotici ! I site se sinovi Bozji,kako sto popovite se obrakjaat,ceda bozji.... ama ovoj bil ednorodeniot....
Ти прашуваш а бога молиш да не ти одговорат.
Дали ти веруваш или не е друга работа, поентата е дека како концепт, сосема е можно една суштина да биде манифестирана на три начини. Примерот со водата најпластично го објаснува тоа.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
404
Поени од реакции
115
Тројството не е толку тешко за сваќање. Најпрост пример ти е соединението H2O, кое може да биде во состојба на Вода, Мраз и Пареа, а сепак да биде истото соединение.
Шипак варен е исто.
--- надополнето: 8 април 2012 во 22:30 ---
Ти прашуваш а бога молиш да не ти одговорат.
Дали ти веруваш или не е друга работа, поентата е дека како концепт, сосема е можно една суштина да биде манифестирана на три начини. Примерот со водата најпластично го објаснува тоа.
Сигурен си во болдираното друже?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Член од
22 октомври 2011
Мислења
404
Поени од реакции
115
А што тоа не е исто? Водата со мразот? Мразот со пареата? Или Пареата со водата?

А што има несигурно во болдираното?
Несигурно е објаснувањето и обидот на христијаните да го оправдаат нивното верување во Тројството со примерот на водата и нејзината агрегатна состојба. Читај сега:

Многу христијани кога ќе ги запрашате за Светото Тројство да ви дадат објаснување,покрај другите примери ќе слушнете дека тоа го објаснуваат и со примерот на водата и нејзините три состојби:
1.Течна – вода
2.Цврста -мраз
3.Гасовита-пареа
Па така велат водата ги има овие три состојби но нејзиниот состав не се менува,така е и со Тројството.
Но,ајде да видиме дали навистина е така.
За водата не спориме тоа е Ок,таа навистина може да се менува во три состојби а при тоа нејзиниот состав е секогаш ист,т.е. не се менува.Таа е H2o и секогаш има 2 атоми на Водород и 1 атом на кислород.
Но што е со Светото Тројство?
Ајде најпрвин да го видиме концептот на Светото Тројство:
1.Татко
2.Син
3.Свет Дух
Христијаните велат како што водата ја менува формата така и Бог но сепак,водата е вода,а Бог е Бог.
Ајде да не ги растажуваме на почетокот,ќе им речеме Ок вие објаснувањето за формата на Тројството,го прифаќаме како ваш аргумент,но што е со составот?-Дали составот останува ист,како кај водата?
Хмммм,интересно нели...
Драги мои Христијани сите добро знаеме дека Бог и Светиот Дух имаат ДУХОВЕН ОБЛИК-ФОРМА.Додека Синот или човечките битија се од месо и коски - ТОА НЕ Е ИСТО!.
На луѓето им треба храна ,на Бога не муе потребна храна -ТОА НЕ Е ИСТО!
На луѓето им се потребни сите овосветски намирници ,додека на Бог не му се потребни-ТОА НЕ Е ИСТО!
Отворете го Новиот Завет кај Лука 24:36-39:

“И додека тие уште зборуваа за тоа, Сам Исус застана меѓу нив и им рече: „Мир вам!”
А тие збунети и уплашени мислеа дека гледаат дух.
А Тој им рече: „Зошто сте збунети? И зошто се јавуваат сомненија во вашите срца?
Погледајте ги Моите раце и Моите нозе - Јас Сум Истиот! Допрете Ме и видете, зашто духот нема месо и коски, а како што гледате Јас имам.
Хмммм,а потоа следува 40-43:
И кога го рече тоа, им ги покажа рацете и нозете.
А бидејќи тие од радост уште не веруваа, туку се чудеа, им рече: „Имате ли тука нешто за јадење?”
И Му дадоа парче печена риба и мед со саќе.
Тој го зеде и јадеше пред нив.
Што сакал Исус да докаже во овие цитати? Дека е Бог? НЕ! НАПРОТИВ,ДЕКА НЕ Е БОГ!
Тој јадел,тој бил човек од месо и коски А ДУХОТ НЕМА МЕСО И КОСКИ.
Ова докажува дека нема ни научна основа дека Отецот,Синот и Светиот Дух се БОГ!
Самиот збор Тројство не егзистира никаде во Библијата,но,се спомнува во Кур,анот.
Сура Ниса 171 ајет:

“...и не зборувајте: Тројца се!.Престанете,тоа е подобро за вас...”
Сура Маиде 73 ајет:

“Сосема не веруваат оние кои велат:Аллах-Бог е еден од тројцата!.Нема друг Бог освен еден Бог.....”
Драги мои Христијани: Исус никогаш за себе не рекол дека е Бог. Единствен стих кој е најблиску до Тројството е воПрвото Јованово Послание,5 глава,стих 7:
7 (Зашто тројца се Кои сведочат во небото: Таткото, Словото и Светиот Дух; и Овие Три се едно).
Гледате ли нешто необично во овој стих?-гледате ли дека целиот стих е ставен во заграда?-Сте се запрашале ли зошто е тоа така?-Ако не сте се запрашале,еве јас ќе ви кажам:
Прочитајте ја Ревидираната стандардна верзија на Библијата,која што ја ревидирале најеминентните христијански научници со најголеми теолошки титули во соработка со 50 различни кооперативни деноминации. И тие велат дека ОВОЈ СТИХ од Првото Јованово Послание,глава 5,стих 7 е:
-интерполација
-фабрикација ,или ИЗМИСЛЕН СТИХ!-
И како таков го исфрлиле од Библијата.
Продолжуваме:
Исус никогаш себе си не се сметал за Бог.Не постои ниту еден недвосмислен цитат во Библијата каде Исус вели:”Јас сум Бог! ,или: “Мене обожавајте ме!”.
Напротив,ако ја читате непристрасно Библијата таму ќе најдете многу цитати каде тој рекол:
Јован 14:28:
...Мојот Татко е поголем од Мене.
Јован 10:29:
Мојот Татко - Кој ми ги даде - е поголем од сите...

Матеј,12:28:
...Јас ги изгонувам демоните преку Духот Божји...
Лука,11:20:
Јас ги изгонувам нечистите духови со Божјиот прст,
Јован,5:30:
Јас ништо не можам да правам Сам од Себе; како што слушам, така судам, и Мојот суд е праведен, зашто не ја барам Мојата волја, туку волјата на Оној, Кој Ме прати.
Драги мои,зарем не е крајно време да и погледнете на вистината во очи?
:pipi:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Несигурно е објаснувањето и обидот на христијаните да го оправдаат нивното верување во Тројството со примерот на водата и нејзината агрегатна состојба. Читај сега:
Абре што ми постираш километарски постови? Јас убаво нагласив дека КАКО КОНЦЕПТ е сосема можен, дали некој ќе верува или не е друга работа!
Дали ти веруваш или не е друга работа, поентата е дека како концепт, сосема е можно една суштина да биде манифестирана на три начини.
Вие читате што пишува во некој пост пред да цитирате?
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
404
Поени од реакции
115
Не ти постирам тебе, туку на поборниците на тројството , бе!:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom