Што е Исус?

Што е Исус?

  • Господ/Бог (Отецот)

    Гласови: 12 3,2%
  • Божји Син (синот)

    Гласови: 174 46,5%
  • Светиот Дух (гулабот)

    Гласови: 6 1,6%
  • Божји Пратеник

    Гласови: 82 21,9%
  • Нешто друго...

    Гласови: 100 26,7%

  • Вкупно гласачи
    374

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.999
Секој ден по вестите има некој што "во име на Господ" убива пун куп невинилуѓе од својата вера, притоа саморазнесувајќи се. Тој притоа прави повеќе активности кои му се одвратни на Бога:
- Убива невини луѓе, тврдејќи дека тоа го прави во името на Господ.
- Убива невини луѓе, припаднци на својата религија, тврдејќи дека тоа го прави во името на Господ.
- Убива невини луѓе, припаднци на својата религија, притоа се самоубива, тврдејќи дека тоа го прави во името на Господ.
Ваквите богохулници, наместо да бидат осудени од загрижените верници, тие ги оправдуваат нивните чинови, прогласувајќи ги за маченици.:tapp:

Ја да сум припадник на таа вера, би размислил добро, дали е погрешна или пак погрешно е разбрана, толкувана.

Во никој случај не би се задржувал на моменти од другите религии, кои не ги разбирам.

Ама тоа сум само јас...
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Секој ден по вестите има некој што "во име на Господ" убива пун куп невинилуѓе од својата вера, притоа саморазнесувајќи се.
Секој ден по вестите има некој што " во име на Господ" прави комплетни геноциди на цели народи, деца,жени, старци итн. од другата вера, притоа не бирајќи средства и начини тоа да го прикаже дека самите едни со други си го прават. И за жал многумина наседнуваат на тие манипулации како погорниов член, кој мисли дека многу знае, а всушност ништо не знае!


Тој притоа прави повеќе активности кои му се одвратни на Бога:
И јас така велам.

- Убива невини луѓе, тврдејќи дека тоа го прави во името на Господ.
Така е! Христијаните тоа го прават во Ирак, Авганистан, Чеченија....вчера Босна, завчера Косово итн. И во името на Господ, и дури добиваат благослов од Црквата и свештениците.

- Убива невини луѓе, припаднци на својата религија, тврдејќи дека тоа го прави во името на Господ.
-Убива невини луѓе, припадници на другата вера, тврдејќи дека тоа самите го прават, а тако ми Бога Једнога, во повеќето случаеви се монтирани работи. Секако во името на љубовта која ја проповедаше Иса а.с. /Исус.

- Убива невини луѓе, припаднци на својата религија, притоа се самоубива, тврдејќи дека тоа го прави во името на Господ.
Убива невини луѓе, жртвува невини луѓе како случајот со старецот и неговиот внук, кому му подметнале во возилото со овошје и зеленчук, темпирана бомба за кога ќе стигне до пазарот во Багдад, да се "разнесе " и тој и тие околу него, а овие задоволно да си ги тријат рацете и да лаат насекаде : брејкин нјус, бомбаш самоубиец се разнесе...... Историјата покажала и покажува дека , поимбецилни созданија кои апсолутно не гледаат на етиката на војната и газат, убиваат, колат се по ред ,се токму христијаните.

Ваквите богохулници, наместо да бидат осудени од загрижените верници, тие ги оправдуваат нивните чинови, прогласувајќи ги за маченици.:tapp:
Како што ти го правиш сега токму тоа.:tapp:

Ја да сум припадник на таа вера, би размислил добро, дали е погрешна или пак погрешно е разбрана, толкувана.
Еве ти шанса да си подразмислиш за својата вера, дали е погрешна или е погрешно толкувана.:toe:

Во никој случај не би се задржувал на моменти од другите религии, кои не ги разбирам.

Ама ете се задржуваш, дури и ги толкуваш.:tapp:


Ама тоа сум само јас...
Ама испадна дека неси ни ти...
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Така е побратиме, но не сите ангели, пејгамбери и луѓе ја зачувале 100% чиста, освен ЕДНИОТ во Исуса Христа!





Само во Исус е БОЖЈАТА ВОЛЈА 100% СОВРШЕНО ЧИСТА, а ние сите - целата творевина, вклучувајќи ги и ангелите и пејгамберите - смееме да се учиме од Него и од Неговата СОВРШЕНА ВЕРА!





Додека во Адам беше Чистата *БОЖЈА *Мудрост и *Дух, сите (дури и Ангелите) мораа да му се поклонат, но откако отпадна и погреши, неговото значење изгуби Спасителна значајност!

Затоа *БОГ, Својата Прасвета *Мудрост и *Дух - наместо земја (како кај Адам) или семе од маж (како кај сите останати што се од мајка родени) - ја отелотвори во Исус, под верното срце на Дева Марија !

Пред Него (Живиот Исус) мораат сите да се поклонат - поради *БОЖЈАТА ПРАЧИСТА *МУДРОСТ и *ДУХ во Него - ако сакаат да се спасат!

Сите и ќе го сторат тоа кои не се прелажани од лажгото и неговите слуги кои ги водат изгубените души во пропаст, терајќи ги дури во Името БОЖЈЕ да веруваат повеќе на Ангел што ја негира Радосната Вест, на Пророк кој го прави истото, водат свети војни, да крадат за божјата вера, , да лажат за истата, да се полонуваат кон камен, ... и тоа сè во Името БОЖЈЕ а против Неговата СОВРШЕНА ВОЛЈА Која е во Исус и е повисока од сè само од БОГА не!







На СОВРШЕНИОТ БОГ не му е сеисто кога луѓето поради непознавањето, непризнавањето и непочитувањето на Неговата 100% Чиста и СОВРШЕНА ВОЛЈА се мачат и затоа ТОЈ ја отелотвори неа во Исуса Христа за сите да се спасат!


Од мене толку побратиме, другото го препуштам на СОВРШЕНИОТ БОГ!

Фален и Славен да е Единствениот СОВРШЕН БОГ, Творецот на безкрајниот универзум, Кој во ИСУС ја отелотвори Својата СОВШЕНА ВОЛЈА, СОВРШЕНА МУДРОСТ, СОВРШЕНО СЛОВО, БОГ Кој живееше и живее лично во Неговото Прачисто Срце!

ХалелуЈАХ + Елахмдулилах! :)
Koran
112. Ihlas
U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog
112:1. Reci: "On je Allah - jedan!
112:2. Allah je Uto~i{te svakom!
112:3. Nije rodio i ro|en nije,
112:4. I niko Mu ravan nije!"
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
Потполно се сложувам дека БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) е ЕДЕН Единсвен!
Потполно се сложувам дека само БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) како што Го покажа Исус, е единсвеното вистинско уточиште!
Потполно се сложувам дека БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) Отецот на Животот нема потреба да раѓа биолошки никого и дека некој може Него да Го роди!
Потполно се сложувам дека на Оној БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) Кој што го обухвата сиот безкраен универзум и потполно Го исполнуваше и исполнува Прачистото Срце Исусово, никој неможе да Му е равен!

Лаилахе илАлах - ЕДИНСВЕНИОТ Кој што беше и è во највисокото небо и во Прачистото Срце на -Јахшуах хаМешиах!

ХалелуЈАХ + Елхамдулилах + Фален и Славен БОГ ЈАХ! :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ е во ИСУС, бидејќи лично во Него живее СОВРШЕНИОТ БОГ (Отецот на Животот),
А каде се практикува тој совршен ислам на Исус?
Во Иран? Саудиа Арабија? Индонезија, Сомалија, Авганистан, Албанија, Пакистан... или во некоја исламска заедница во Европа. Дај кажи ни да можеме да појдеме таму и лично се увериме во совршеноста на Исусовиот ислам.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
Од исток поисточно е учењето точно
Многу повисоко од хималаја

Халелуја!!!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Од исток поисточно е учењето точно
Многу повисоко од хималаја

Халелуја!!!
На исток од хималаите е бутан
то е будистичка земја. Не знаат за исус

А повисоко од хималаите е земјата на Оз. Али тоа е само детски филм.

Имаш ли ти конкретен пример каде постои и каде се упразнува совршениот ислам на исус. Некоја земја некој народ некоја организација?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
Отвори очите и гледај, како гулабите нежно се вијат!
Отвори очите и гледај, како змиите мудро се кријат!
Отвори очите и гледај, како лешинарите жеднеат телото да им го јадат и крвта да им ја пијат!
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Ima ima fajde i toa mnogu ,nego ne se pravite i dvaicata pametni pa donesuvate konecni odluki demek site nek se varat vo svojot kotel na krajaot taka i ke bide no vo megjuvreme mora da ja barame vistinata i da posocuvame ,pa komu kolku ke mu dozvoli sopstvenata pravednost tolku i ke vidi.

Zaprasajte se dali site golemi lugje svoeto znaenje go cuvaat samo za sebe.

Mozebi poveke znaete od mene no zaklucokot vi e znak za sebicnost i infantilnost.
Кајсер брате,јас кажав ова како мое лично мислење,а моето лично мислење се однесува само на мене ,но ако земаме во обзир дека ова мое мислење јас ја земам базата од долгогодишно мое искуство по разни форуми овде во балканот,и понатаму до денеска не сум видел некакво фајде ,освен препукавања ,мегурелигиска нетолеранција и поштовање.Верувај ми ,многу сме далеку од она ниво на дискутирање ,што се дискутира во современите општества каде сакале или не лугето се на пеес пати по образовани од нас.Наместо да ги приложуваме убавините на нашите религии ние се препукуваме,наместо комуникација ние се оддалечуваме едни од други а сите сме Создадени од истиот Создател.Само малце погледни околу себе ,првиот комшија,другар,колега на работа ти е или христијанин или евреин некогаш и хиндуист,будист зар вреди да му се скрши со навреда некому срцето наместо да се концетрираме на нашите верски обврски ,да се воздигнеме на највисоко можно ниво.
Навреда реков ,секој може да напише нешто а при тоа да мисли дека напишаното не е навреда ,но спротивната страна тоа го зема за навреда ,секавај се само на навредите со карикатурите ,како ти беше? не брате таква комуникација е на својство на лугето кои се неписмени,брутални ,џахили едноставно треба да се игнорира.
Молим те немој да мислиш дека овде ние сме некого навредиле или сакам да кажувам дека намерно некој некого сака да го навреди,сите ние пишуваме со добри намери ,но голема вероватност е дека некој така се осека.Дискусиите се добри,поучни ,но да се инсистира на едно те исто милион пати не е во ред ,убаво е да се потсетат браката по книга дека прават катастрофална грешка со тројството и никогаш не успеале нит ке успеат тоа да го објаснуваат ,сепак знаеш велат три во еден ,што значи дека веруваат во еден единствен Бог,монотеисти значи кои се најблиски на нас.Но да инсистираш милион пати нема никаква смисла затоа срцето и верувањето на лугето може да смени само Аллах џ.ш и никој друг.

Големите луге да зборувале ,ама како ,треба да земаме пример од нив како и на кој начин тоа го правеле, а најосновно ние сме толку ‘‘мали‘‘ спрема нив да воопшто не можеме да се споредиме.
Да не оддолжам ,и не мислам да ти реплицирам секој си има свое мислење и одговорност ке понесе во Судниот ден затоа горе све што сум напишал можеш да заборавиш ама мораш да даваш значење на Аллаховите зборови:

Сура Анкебут
46. I sa sljedbenicima Knjige raspravljajte na najljepsi nacin, - ne i sa onima me|u njima koji su nepravedni -, i recite: "Mi vjerujemo u ono {to se objavljuje nama, a nas Bog i vas Bog jeste – jedan, i mi se Njemu pokoravamo."


Секој ден по вестите има некој што "во име на Господ" убива пун куп невинилуѓе од својата вера, притоа саморазнесувајќи се. Тој притоа прави повеќе активности кои му се одвратни на Бога:
- Убива невини луѓе, тврдејќи дека тоа го прави во името на Господ.
- Убива невини луѓе, припаднци на својата религија, тврдејќи дека тоа го прави во името на Господ.
- Убива невини луѓе, припаднци на својата религија, притоа се самоубива, тврдејќи дека тоа го прави во името на Господ.
Ваквите богохулници, наместо да бидат осудени од загрижените верници, тие ги оправдуваат нивните чинови, прогласувајќи ги за маченици.:tapp:

Ја да сум припадник на таа вера, би размислил добро, дали е погрешна или пак погрешно е разбрана, толкувана.

Во никој случај не би се задржувал на моменти од другите религии, кои не ги разбирам.

Ама тоа сум само јас...
На жалост (болдираното) во право си.

Ако гледаме другата страна лугето се неиформирани,сиромашни и нај битно необразовани и многу лесно е да се манипулира со нив од некои надворешни сили (кои се претпоставувам знаеш) .Но да те потсекам дека немаше вака да пишуваше да бевме пред кобната 9/09/2001 ,ке немаше материјал ,но што се случи уште е мистерија а и во догледна иднина не ке можеме да дознаеме .Ова вера не е од вчера и има историски златни времиња на праведност чесност и мир,от.

п.с Мики1 вешто го избегна одговорот ,но не мораш и да ми одговориш знам дека не ке можеш затоа логиката тоа налага, а логиката ти прв ја спомна ,знаеш некогаш верата е таква да логиката ке си ја ставиш вџеб.
поздрав
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Отвори очите и гледај, како гулабите нежно се вијат!
Отвори очите и гледај, како змиите мудро се кријат!
Отвори очите и гледај, како лешинарите жеднеат телото да им го јадат и крвта да им ја пијат!
Отворив очи и гледам како дојде комбето и истовараат пиво и сокови кај на митко бакалницата
Отворив очи и гледам веќе дојде 7 сабајле
Отворив очи и гледам немаш одговор на прашањето каде во која земја или заедница се практикува тој исусов совршен ислам. Постои ли нешто такво вопшто или е тоа е теорија која ти ја замисли па сега сакаш вака преку интернет да му праиш маркетинг?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
п.с Мики1 вешто го избегна одговорот ,но не мораш и да ми одговориш знам дека не ке можеш затоа логиката тоа налага, а логиката ти прв ја спомна ,знаеш некогаш верата е таква да логиката ке си ја ставиш вџеб.
поздрав

???????????????

-МИКИ1 пишува одговор, ако му е позната проблематиката.
-МИКИ1 вели дека не знае, ако не му е познат одговорот.
-МИКИ1 не избегнува одговори-или верува/знае, или не знае.
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Кајсер брате,јас кажав ова како мое лично мислење,а моето лично мислење се однесува само на мене ,но ако земаме во обзир дека ова мое мислење јас ја земам базата од долгогодишно мое искуство по разни форуми овде во балканот,и понатаму до денеска не сум видел некакво фајде ,освен препукавања ,мегурелигиска нетолеранција и поштовање.Верувај ми ,многу сме далеку од она ниво на дискутирање ,што се дискутира во современите општества каде сакале или не лугето се на пеес пати по образовани од нас.Наместо да ги приложуваме убавините на нашите религии ние се препукуваме,наместо комуникација ние се оддалечуваме едни од други а сите сме Создадени од истиот Создател.Само малце погледни околу себе ,првиот комшија,другар,колега на работа ти е или христијанин или евреин некогаш и хиндуист,будист зар вреди да му се скрши со навреда некому срцето наместо да се концетрираме на нашите верски обврски ,да се воздигнеме на највисоко можно ниво.
Навреда реков ,секој може да напише нешто а при тоа да мисли дека напишаното не е навреда ,но спротивната страна тоа го зема за навреда ,секавај се само на навредите со карикатурите ,како ти беше? не брате таква комуникација е на својство на лугето кои се неписмени,брутални ,џахили едноставно треба да се игнорира.
Молим те немој да мислиш дека овде ние сме некого навредиле или сакам да кажувам дека намерно некој некого сака да го навреди,сите ние пишуваме со добри намери ,но голема вероватност е дека некој така се осека.Дискусиите се добри,поучни ,но да се инсистира на едно те исто милион пати не е во ред ,убаво е да се потсетат браката по книга дека прават катастрофална грешка со тројството и никогаш не успеале нит ке успеат тоа да го објаснуваат ,сепак знаеш велат три во еден ,што значи дека веруваат во еден единствен Бог,монотеисти значи кои се најблиски на нас.Но да инсистираш милион пати нема никаква смисла затоа срцето и верувањето на лугето може да смени само Аллах џ.ш и никој друг.
Mojata zabeleska ne bese so kakva namera se pisuva ,nego se sprotistaviv na tvojot i Miki1 stav deka nema fajde od diskusija,stav koj sto ste go zavzemale posle tolku vreme diskutiranje na razlicni forumi ,za mene pogresno stanoviste.
Mojot stav e deka diskusijata treba da se vodi od dobro podobro.

Vistinata koga se sudruva so zabludata sekogas predizvikuva negativn (agresivn)stav na zabludeniot ako ne saka da ja prifati vistinata kako takva,i tuka nema sto mnogu da se napravi.
No dali prirodata na vistinata sprema nevistinata treba da ne ogranici za da begame od diskusija ,ako sakame da ne si ja narusime komocijata togas ke se zatvorime vo sebe i samo ke se koncentrirame na nasite verski obvrski za da se vozdigne (kako sto velis ti),no zaboravas deka treba da go vozdignes i toj do tebe ,kolku i da ti izgleda nevozmozno ne smees da izbegas od stavot deka treba da mu pomognes i na toj do tebe.
Za ova tie dokaz i povedenieto na pejgamberot.

Treba da znaes deka na sudniot den ke bideme zaprasani dali sme go delele naseto znaenje Za islamot ili sme go cuvale samo za nas ,nema da odgovarame kolku toa uspesno sme go pravele,nego i toa malce Islam sto sto go imame dali sme go delele so drugite.

Sporedbata tvoja za karikaturite na pejgamberot so diskusijata generalno zemena na forumov ,ti e katastrofalna zatoa sto ,objavenata karikatura tvrdam deka e so namera da se omalovazi Islamot i pejgamberot ,dodeka mojata diskusija nikogas ne bila so namera da se navredi nekoj hristijanin.
I toa brate se gleda od kilometri,Ne vikam deka nekoj na moment mozda i ne se nasol uvreden od moite postovi ,no namerata nikogas nemoze da se pokrie ,taja sekogas isplivuva porano ili podocna.

Големите луге да зборувале ,ама како ,треба да земаме пример од нив како и на кој начин тоа го правеле, а најосновно ние сме толку ‘‘мали‘‘ спрема нив да воопшто не можеме да се споредиме.
Да не оддолжам ,и не мислам да ти реплицирам секој си има свое мислење и одговорност ке понесе во Судниот ден затоа горе све што сум напишал можеш да заборавиш ама мораш да даваш значење на Аллаховите зборови:

Сура Анкебут
46. I sa sljedbenicima Knjige raspravljajte na najljepsi nacin, - ne i sa onima me|u njima koji su nepravedni -, i recite: "Mi vjerujemo u ono {to se objavljuje nama, a nas Bog i vas Bog jeste – jedan, i mi se Njemu pokoravamo."
Citaj vnimatelno,tokmu surata sto ja citiras go pobiva tvojot stav deka nema fajde od diskusija.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Исус, синот на Марија, Исус од Назарет, Исус од Витлеем, Исус царот Јудејски, Исус култната фигура во христијанството... мислам дека е доволно. :)
Назарет не постоеше во времето на Исус.
Тој е Исус назарен, припадник на назаренците а не од градот Назарет кој настанал мнооогу покасно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom