Што би било, кога би било...

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Претпоставувам сите сте чуле оваа изрека, која е попопуларна на српски : Шта би било, кад би било...

Колку се преоптоварувате со она што би било кога би било? Колку често размислувате на минатото и да се прашувате или да замислувате ситуации кои излегле поинаку?Колку често се прашувате што би било кога не би постапиле така како што сте постапиле?

Или за иднината, колку често правите варијации, комбинации, пермутации:)icon_lol:), во стилот на ако биде вака, ќе излезе онака, ама ако не биде така, нема да биде вака.

Многу често кога човек е на крстопат,мора да одбере една работа, но тоа значи дека ќе изгуби нешто. Или како што велат економистите - опортунитетен трошок. Е колку често вие мислите на тој опортунитетен трошок, колку често се прашувате : Ех што ќе беше, ако беше...?

Дали сте зависници и опседнати со прашување дали би било нешто поинаку или уживате во вашите одлуки и во тоа што тие го донеселе со себе?

И може да дадете пример за што најчесто се прашувате, на пример: Што ќе беше ако се запишев на друг факултет, што ќе беше ако најдев друга работа и слично. :smir:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Значи не е иста темата. Таму се работи за пропуштени шанси, овде поентата е секој да се искаже колку се замара со тоа, а како што гледаш прикажано е тоа колку размислуваш за иднината како таква. Односно дали сте луѓе кои се опседнуваат со тоа што било како билоили ќе биде или гледаат пред себе и не си прават шеми и комбинации во главата. А таа тема е општо за пропуштени шанси. А ова е за опортунитетен трошок, што не секогаш значи пропуштена шанса. Башка штом е спомната иднината автоматски не значи пропуштена шанса. Значи не е исто. А тоа за школото беше прв пример на кој помислив, може општо за било што да се работи.
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
многу, многу си го поставувам тоа прашање-" леле не требаше вака да постапам", и долго време после тоа се измачувам за тоа што би било кога би било..
но за среќа тие дилеми најчесто ми биле за оние поситните работи, на пример, требаше да излезам вечерва, еј не требаше тоа да му го кажам, леле кај појдов баш на тоа предавање. А за покрупните одлуки на пример за факултет, влегување во некоја врска и сл, подобро сум размислила и не се каам, секако дека тој сомнеж дали одлуката била правилна секогаш ќе постои, но нема враќање назад
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.324
Поени од реакции
7.785
Се трудам никогаш да не се каам за вчера (што би било кога би било), живеам денес, а со тоа го градам своето утре. Одлуките ги донесувам моментално и се трудам според некој мој план, е сега може и да не излези нешто како што треба. Ама и во тоа е убавината на животот, замислете си се да е предодредено и да излегува како што треба. Ќе нема предизвик, авантура, живот.
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
2.504
Поени од реакции
72
Порано многу се преокупирав со тоа што ќе беше ако беше ова поинаку, ако не постапев вака или така, ја преиспитував секоја постапка и идеја премногу детално и за секој дел од некоја ситуација ми се појавуваа триста теории како ќе беше ако не беше тоа така.. Но сега сфатив дека што и да се случило не можеш да го измениш, туку ќе живееш со тоа што било без да гледаш на лошата страна од тоа, него баш да извлечеш поука од тоа што си направил или ти се случило. Исто и за идните планови (пр. избор на факултет, работно место, место за живеење и сл.), ние го избираме она кое мислиме дека е најдобро за нас и баш најдоброто треба да го извлечеме од тоа, наместо да си правиме полошо и да го будиме сомнежот за исправноста на нашите одлуки.
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Не би рекла дека сум опседната со то,ама знам да размислував,да правам планови што би било кога би било....Многу повеќе размислувам за иднината отколку за минатото.Знај да ми падни на памет леле сега кога ќе дипломирам да се запишам таму и таму на постдипломски студии,па да работам таму и таму и слично,ама брзо се враќам во реалноста:)не е на одмет некогаш да забегаш со мислите,но не и да ти стани опсесија,па да си прави некој планови или да си опседнат со тоа што би било ако направев то и то,дали ќе беше поинаку и слично.Едноставно треба да живееме тука и сега,и да се концентрираме на рабоитите онакви какви што се и што можиме да извлечиме од то.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Многу размислувам пред да донесам одлука, ги разгледувам сите можни опции и ги зимам предвид сите можни исходи, тек на настаните, последици на секоја опција. До тука трае „што би било кога би било“ размислувањето, значи ПРЕД да направам нешто, не откако.

Веќе кога сум го направила тоа што сум го намислила, веднаш се испоставува дека може не бил најдобриот потег, ама бил најправилен, или барем не_толку_погрешен за да би се опседнувала со покајанија и слично. :icon_lol:
Јас обично мислам однапред, не отпосле.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Постојано, речиси секојдневно имаме ситуации кога мора да одбереме дали ова или она.
Не би бил интересен животот кога би чекореле по еднонасочна улица без раскрсници, не би било интересно ако не размислуваме за по кој пат да тргнеме, не би било интересно ако секогаш имаме правилен избор и ако не учиме од сопствените погрешни патишта.

Најчесто донесувам одлуки откако ќе размислам, многу ретко донесувам избрзани одлуки. Знам некогаш да се запрашам зашто не сум направила така и што би било, ако би постапила на друг начин. Но не се оптеретувам со тоа. Сите правиме грешки, за многу работи можеби постои подобра опција, но најдобро да сме сепак задоволни од својот избор и ако е сосема погрешен (сме научиле нешто ново, наравоучение за друг пат) и ако е полош од останатиот (повторно нешто сме научиле, друг пат размисли поубаво).
Не сакам да се каам за старите избори и за нивните подобри опции. Тоа веќе било поминало, може ќе имаме и друга шанса а може и не.
Веќе сме одбрале нешто потруди се да успееш во тоа, а не да се преокупираш со минатото и со тоа дали вистинското сме го одбрале.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Се трудам да не мислам многу на тоа што би се случило ако се случеше.Но сепак има многу ситуации во животот кога се запрашував тоа прашање и имам со денови размислувано за тоа,но сега се трудам да не го правам тоа.Одлуките ги донесувам моментално и кога веќе се донесени мораат да се сносат и последиците за тие одлуки.
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Интересна тема. Многу ретко, да не речам никогаш не се прашувам што ќе беше. Ама затоа пак, мозокот не можам да го одморам од мислење што иде и што ќе биде. Секогаш кога сум исправена пред некоја дилема или неизвесност, се обидувам да ги смислам сите можни сценарија на исход, правам илјада претпоставени варијанти... Неретко, на крај се случува некоја подваријанта:toe: Сепак, не можам да функционирам поинаку- перфекционист сум, и се смислувам до детал, не ми е пријатно ако не си создадам илузија дека јас ја контролирам ситуацијата:kesa:
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Пред да донесам било каква одлука осмислувам размислувам и се премислувам едно сто пати се со цел да го избегнам тоа што би било кога би било...Ама за жал речиси секогаш помислувам на тоа што би било кога би било т.е. на тој опортунитетен трошок.Мислам дека луѓето воопшто најчесто се навраќаат и размислуваат за ова откако ќе донесат одлука која не излегла најправилна и најразумна..па после тоа следи "Да направев онака немаше да биде вака "
Така да помалку или повеќе сите си го поставуваат ова прашање..
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Порано премногу си го поставував тоа прашање, но сега само си ги согледувам грешките и гледам да не ми се повторат. Едноставно тоа е минато и не може да се смени.
Доколку почнеме се почесто да си го поставуваме прашањето “Што би било, кога би било...“ би почнале да живееме во свет полн си илузии и би се оддалечиле од реалноста.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Колку се замарам со ова јас. Секогаш пред заспивање ме гони една проклета мисла. Зошто баш морав така да изреагирам? Како би било ако не отидев таму?
Едноставно доста време губам на размислување за минатото, и секако за последиците кои таа постапка би ги предизвикала.
Секако дека не е многу позитивна особина, но не ни сметам дека е тоа еден степен на каење. Баш напротив, сметам дека е реално согледување на работите. Поточно и покрај нашиот избор, сакаме да знаеме, поточно се обидуваме да дознаеме како би било ако нештото сме го направеле на друг начин.
На овој начин, со повремени размислувања на оваа тема сметам дека многу луѓе би сфатиле што значи одговорност, и што воопшто значи правилен избор.
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Па можеби порано се јадев и се мислев зошто сум направила така, а не онака... сега веќе се научив дека џабе е каењето и мислењето што би било, ако би било и го прифаќам тоа што е, такво како што е! :) Како што рече Ива, мислам однапред. Се трудам, пред да направам нешто, да видам што е можно подалеку какви ќе бидат последиците од тоа, без разлика дали се добри или лоши последици и свесна сум дека после нема назад. Од моментот кога нешто ќе одлучам, направам, купам, кажам си стојам на тоа и не си фантазирам каква би била ситуацијата ако би постапила другачие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom