Шопитe

Член од
22 јули 2008
Мислења
184
Поени од реакции
6
Тоа не противоречи на гореизнесеното. Има разни хипотези. Една хипотеза е по разпространета од другата и т. н. Ништо чудно во шопите да има и примес од саксонски рудари. Во долниот текст има уште две хипотези:

...В сборниците на Добруски има тв'рденија, че произход'т на думата "шопи" идва от името на едно печенежко племе. Тв'рди се, че това название е останало от името на посоченото племе. Това се потв'рждава от факта, че много местности, които са били заселени от печенежки племена, носјат имената на техни вождове. Например над Бојана има местност којато се нарича "Багил" по името на един печенежки водач. Други тв'рдјат, че думата "шопи" произлиза от "сопи" (тојаги, които са незаменим атрибут в шопскијат бит).

Славејков говори за "шопка" - отв'рстие на чешма и дава т'лкуването, че произход'т на думата "шопи" води началото си от "шопка", којато се срешта в шопското наречие.

Изглежда, че тв'рдението на Добруски е нај-вјарно, заштото именно печенегите са оказали силно влијание в'рху културата, нравите и обичаите на местното население. Печенегите са оказали силно влијание и в'рху танците на тази етнографска област, които чувствително се отличават от танците на другите етнографски области в стилово отношение...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Еве например носии от шоплука.

Елип Пелин


Софиja


Бедни младоженци от шоплука




Уште поинтересно е,дека преди 1989 година един учен от Jгославиja решава да прави србски-шопски речник и да настоjaва дека шопскиот е отделен jaзик от сите.
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Абе секогаш кога ке се појавеле азијатите, сите исчезнувале или ја прифакале културата на азијатите, а кога после нив доага друг, пак азијатите се појаки и остануваат.

Ебати дуплиот стандард на резонирање. Правилата мора да важат еднакво за сите, или можеби ке се лажеме дека територијата на Македонија била празна 200 години, има такви професори мрднати.
 
A

anaveno

Гостин
Pere, ne zaebavaj.

Demek dosle Pecenezi, ovie koga gi videle, se preslekle po peceneski i zaigraele oro pecenesko, a Pecenezite, da ne bidat kuso, zapeale slavjanski.

Bratsvo-edinstvo

Tito-Zivkov. Kum Panco Slavejkov...
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
184
Поени од реакции
6
Види сега... не заебавам... Просто казвам какви хипотези има в наличност. Па кој има глава на раменето сам ке отсуди кое е во право. И двете наj распространети хипотези трсат единствено звукова прилика на името "Шопи" со стари племена. Ако требе да избирарам мегју "Сапеи-Шопи" и "Цопон-Шопи" ке изберам првото штото е очевидна можната приемственост на имената. Докато печенежкото племе "Цопон" е само еден от вариантите на плното му име кое е Вулацопон.
 
A

anaveno

Гостин
Pere: Pecenezite bile turksko pleme.
Ti mi kazuvas anglisko ime.

Tie po turski se vikale Peçenekler, i taka ja otkrivme tajnata na eklerite.
Za bozata znaeme (?).

No, i arapite pisuvale za niv, pa na arapski prevedeno znacelo: a Turkish nation living around the country of the Rum, sto frla drugo svetlo. Imeto im poteknuva od toa sto tie dosle tuka,pri vas, blisku do Rum!

Glupostite pecen=badzanak ne gi komentiram.

I Pere,kazi mi sto znaci toa Giazis (Chopon) vo turskite jazici, koe go povrzuvas so Sopite, pa jas ke ti kazam sto znaci zborot Sop...
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Луѓе, може без навреди заради различно мислење?

Пере кажа неколку хипотези и не ми е јасно зашто тука гледате проблем? Без толеранција секаков прогрес и дискусија замира.

Мене би ме интересирало какви им се преданијата на Шопите и како тие самите зборуваат за нивното потекло.
 
A

anaveno

Гостин
Мене би ме интересирало какви им се преданијата на Шопите и како тие самите зборуваат за нивното потекло.
Pa prasaj gi baba ti i dedo ti, istite prikazki i predanija.

E sega sekoj region si ima svoi osobenosti, i koe poteklo?

Kako ti zboruvas za svoeto poteklo, taka i tie.
 
A

anaveno

Гостин
Sopite go nosat imeto od coper -to cut off...to strike...
Slusnal nekoj za zborot KOPA?

Kaj ziveele najnapred?
Toranica,Bentomak,Majdanpek okoliite...

Sto se pravi tamu?
Se kopa.

cAppu-tal,-udira
cho-sece

Pa i Angli canite go imaat toj zbor -to sap

P.S. kop-sop=copper (bakar)


Eve i na drugi mesta:

Sino-Tibetan etymology :
Tibetan: ãchog (p. bcags, f. bcog) to hew, chop, cut, pierce.
Comments: Several roots of this type are reconstructed and mergers were certainly possible: cf. *ʒ́hV̄kʷ, *[ć]ɨăk, *śēk. Cf. PAN *saksak Sasite-Sasa'hack, chop' (Sag 44 Chin.-AN).

eng:chop=Дроби,Сече,одсечок

Slicna etimologija so cuk (cekan).

Ete i Sasite, dosle od p.m. bas tuka da kopaat.
Ajde be...
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Видно мјасто в б'лгарската народна култура заема фолклор'т на шопите. Може би нај-комплектно е песенното творчество в тази група. И до днес песните от кралимарковскија цик'л с всичките му мотиви,се изп'лнјават в Шопскија крај.


Зошто Шопите го славеле Крале Марко, а воедно со тоа и пренесено на бугарската нација?

Па нели е Марко Крале, Крал на Прилепското Кралство и нели ние сме испрани српски мозоци?

Како тогаш шопите кои не биле под Крале Марко или под Душанова Србија или под скорешна српска власт величаат туѓ крал? :toe:

Или пак, еве и да преминал Крале Марко во митска личност, од каде започнал митот, сигурно не започнал од Пловдив, од каде е тоа влијание. :toe:

Фреските на Марко и татко му Волкашин си стојат до ден денес во Марковиот Манастир (Скопје) и Св Архангел (Прилеп)
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
184
Поени од реакции
6
И сега какво чекаш да ти отговорам? Дали Шопето са Македонци?
Ами од една културна заедница са...
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Мислам дека песни за Крали Марко има и во Бугарија и во Србија така да е влезен во фолклорот на сите три народи.

Освен тоа Србија под Душан го држела практично целиот јужен Балкан така да воопшто не чуди што фолклорни елементи се пресликувале на повеќе места поготово што јазиците биле доста слични и меѓусебно разбирливи.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
486
Поени од реакции
6
Легендите за Крале Марко стигнале и до Босна. Многу е едноставно, во вековите под турско на балканските христијански народи им требал свој „Робин Худ“ за да имаат со што да се гордеат. Крале Марко сигурно ги инспирирал луѓето за време на своето владеење и ги имал тие квалитети што народот ги барал од водач. Поради тоа и затоа што бил еден од последните христијански владетели на овие простори, по неговата смрт почнале да се ствараат легенди за него.

Сепак, иако повеќе народи го имаат во народните приказни, историската личност е од Македонија, и тоа не од шопската област.
 

Kajgana Shop

На врв