Шкембе чорба

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
најуба е во работничка менза (еее порано ко имаше мензи по фабрики) пошто таму не се мачат многу да исчистат чкембиња па во казаните одозгора над чорбата ќе најдеш 3 прста зелена пења (а по еден прст во пајнцата), само со лајцата ќе растргаш малце то зеленото ко жабокречина ќе туриш киселина колку шо има чорба и сркај и голтај.....
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ја обожавам. Посебно после бурна ноќ, најдобар појадок ми е.
Колку брзо отрезнува да занеш
--- надополнето: Oct 18, 2011 7:02 PM ---
Прво не е шкембе чорба туку Чкембе чорба (се надевам дека некој ќе со смени насловот на темата):smir:
Чорбата инаку си е закон посебно ако вечерта си се очукал и сабајле да стегниш една чкембе чорба да се расониш(отрезниш) е добро
Како ритуал во Битола порано многу се користело да јади чорба на сабјле сега се помалку и помалку за жал
Во цела Македонија се јаде,Битола не е исклучок
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.267
aj ojdov da baram ., kako bre ne vi e sram ., chkembe chorba ., i toa za vreme ruchek ., abe sabajle eeeej., vo 14 ja pravea prva liga ., ama otkako se storija gospoda nema veke., steta., ima edna birtija kaj stole ., odnadvor krsh ., ama vo chinija ., slatkoina., taka da si znaite:cuc:
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
corba da ama ckembe...
blak.[DOUBLEPOST=1471206243][/DOUBLEPOST]istata corba moze da se napravi bez ckembe
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Најубава чорба за мене, без конкуренција. Мајка ми како ја прави уфф... Баш вчера и реков да направи деновиве одамна немам јадено, скоро месец дена.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.391
Поени од реакции
21.944
Убаво јадење е,со лукче и оцет ммм.мм мераклија сум за секаков вид на чорби посебно за шкембе..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom