Швалер/ка

Член од
14 мај 2011
Мислења
374
Поени од реакции
388
Никогаш не вели никогаш. Човек се менува додека е жив. Затоа што учи додека е жив. Кога е во прашање сентиментот, повеќе се жали за пропуштеното одошто за направеното ;)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820
А како знаеш и зошто не би било водење Љубов и со некој друг освен со партнерот, уствари што подразбираме под тоа водење љубов е кључната енигма :)
Затоа реков со респект, со уживање...со Љубов, баш поради тоа што го кажав јас а го спомена ти во форма на пикни замини.
Изреката е во ред, се сложувам ама кога станува збор за секс/љубов никој на никого не му прави ништо т.е. никој никого со сила не го тера на секс пошто нели тоа е силување. А исто така мислем дека ќе се сложиш со мене силување е кога се обидуваш да поседуваш тело, личност, природа...душа, да ја ограничуваш или присилуваш да се однесува на начин кој не е природен за него/а, а пошто имаме швалерај од памтивек значи во поголем дел од нас (да не велам во сите) има некаква природа која некој ја силува на начин на кој што споменав погоре.
Никогаш нема да се сложам дека Љубов е било што ако не е безусловна...
Јас за да водам љубов да речам, или да уживам максимално во тоа задоволство имам потреба да бидам поврзан со партнерката, да го имам запамтено нејзиниот мирис, нејзиното движење, да знам како диши, да ја чувствувам од блиску таа поврзаност со секој дел :)
Е сега од друга страна, со респект, со уживање да водиме љубов со швалерка.......штима бидејќи може да се поврземе и со неа нели? Но јас сум традиционално воспитано човече кое нурнува послободно во размислување, пошироко, но таа рамка изградена од одредени традиционални сфаќања ми дава граници и ме држи ограничен. Но нема да се пожалам во ниту еден миг дека со тоа пропуштам многу (бидејќи можеби пропуштам да претпоставиме) сум го прифатил таквиот начин на живот, ме задоволува како битие, ме храни доволно да преживеам :)
Kрај краева и силувањето нема да биде силување ако на крај премини во задоволство и женската продолжи да ужива........се се врти околу страста, но на различни степени, нивоа, скалила и замисли.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас за да водам љубов да речам, или да уживам максимално во тоа задоволство имам потреба да бидам поврзан со партнерката, да го имам запамтено нејзиниот мирис, нејзиното движење, да знам како диши, да ја чувствувам од блиску таа поврзаност со секој дел :)
Сигурно девојка ти го чита форумов:X3:
Сите така да се поврзуваа, па да легнуваа Македонија ќе станеше сексуално исфрустирана земја :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820
Турвиор, убаво почна :) ама како заврши :facepalm:
Пиши бе не сум мајндридер :P
То е то, човекот за мене не е животно, пошто многумина во тој кош го поставуваат. Човекот е надживотно sui generis да речам и се обидувам да го разликувам тро од тро од останатите.
П.с Јас си сакам чиста анархија од Ниче, ама има нешто кое мава кочници на таквата логика.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Сигурно девојка ти го чита форумов:X3:
Сите така да се поврзуваа, па да легнуваа Македонија ќе станеше сексуално исфрустирана земја :)
Љандра фор преецедник!!!


Јас секогаш водам љубов. Дури и кога е за еднуш, од првва или отпојќепатно. И кога е френдлифак и кога е секако. Инаку нема зошо да се ебка ако не се љубка :)
Секс е варијација на водење љубов, семантика. А не посебна работа.
--- надополнето: 5 октомври 2012 во 18:37 ---
Пиши бе не сум мајндридер :P
То е то, човекот за мене не е животно, пошто многумина во тој кош го поставуваат. Човекот е надживотно sui generis да речам и се обидувам да го разликувам тро од тро од останатите.
П.с Јас си сакам чиста анархија од Ниче, ама има нешто кое мава кочници на таквата логика.
Има, стадо психологијата. Велиш го почитуваш Ниче, ама те коли нешто. Па си го читал ли? Објаснува што е тоа токму тоа што те кочи.

Наметнати ограничувања. Вештачки наметнати ограничувања.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820
Љандра фор преецедник!!!


Јас секогаш водам љубов. Дури и кога е за еднуш, од првва или отпојќепатно. И кога е френдлифак и кога е секако. Инаку нема зошо да се ебка ако не се љубка :)
Секс е варијација на водење љубов, семантика. А не посебна работа.
--- надополнето: 5 октомври 2012 во 18:37 ---


Има, стадо психологијата. Велиш го почитуваш Ниче, ама те коли нешто. Па си го читал ли? Објаснува што е тоа токму тоа што те кочи.

Наметнати ограничувања. Вештачки наметнати ограничувања.
Jaс пишав дека гледам пошироко , тоа го вклучува и учењето од Ниче и други филозофи, повеќе си читам правна литература спрема факултетот пример Кант, но со наметнатите ограничувања не се жалам како што кажав погоре, туку си тера животов, задоволува. Јас сум икс к.. фактор да туркам бариери во околинава. То шо си го врткам низ мозокот и не е така битно битно :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Сексот и љубовта можат одвоено и заедно. Ако се лажеме траат вечно, а ако не се лажеме имаат рок на траење. Секој оној што поинаку ќе каже лаже :P
Мачоре многу емотивни лица имаме на форумов, грижа на совест, ово оно :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820
To e, не може сите исто да мислиме. Така само монотонија ќе не јадеше, сето истомисленици, досада. Плус додадете на тоа дека имаме различна возраст, искуство, Џон Лок ова ова она. Еве Divider регистриран 2005та, јас 2004та памтам добив компјутер,за интернет не ни знаев дека постои. Би требало да се земе во обѕир тоа, би требало.....
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Таман работа сите исто да мислиме, светот би бил досадно место за живеење.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Сексот и љубовта можат одвоено и заедно. Ако се лажеме траат вечно, а ако не се лажеме имаат рок на траење. Секој оној што поинаку ќе каже лаже :P
Мачоре многу емотивни лица имаме на форумов, грижа на совест, ово оно :)
Oops. Да бе, емотифци сите скроз од ред до ред скоро.
Али ипак ќе те гласам за прецедник Љандруфке :P(y):X3::X3:

To e, не може сите исто да мислиме. Така само монотонија ќе не јадеше, сето истомисленици, досада. Плус додадете на тоа дека имаме различна возраст, искуство, Џон Лок ова ова она. Еве Divider регистриран 2005та, јас 2004та памтам добив компјутер,за интернет не ни знаев дека постои. Би требало да се земе во обѕир тоа, би требало.....
А бе Дивчо беше и на ајвар, ама почина Дуле, па после на други места, и на крај конечно му текна на Мистик да стокми еден саглам форум. Постар е Дивчо, ама вечно млад ќе биде.

Швалерките (да се изразам по вашки) ќе ме одржат жиф, здраф со таквио праф и млад ко тазе едногодинче изнад пунолетствие :icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:
--- надополнето: 5 октомври 2012 во 19:02 ---
Таман работа сите исто да мислиме, светот би бил досадно место за живеење.
Токму така. Досадно...и ќе смрдеше.
 
Член од
14 мај 2011
Мислења
374
Поени од реакции
388
Пиши бе не сум мајндридер :P
Па тоа де , со силувањето на крај на горната беседа за љубовта, движењето, дишењето, мирисот и ммммм.... :)
--- надополнето: 6 октомври 2012 во 02:09 ---
Кога го прочитав по вторпат те разбрав што ти е поентата, ама сепак секој збор си носи и своја прикаска, а јас таман се занесов по пеперутки а ти ТУП! ми фрли пајак среде слика :icon_lol:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.788
.

Швалерките (да се изразам по вашки) ќе ме одржат жиф, здраф со таквио праф и млад ко тазе едногодинче изнад пунолетствие :icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:
.
Тетин ми на 58 години три швалерки има :icon_lol:, а за најдобриот другар негов генерација негова вика имал една мана поголема од неговата многу пијал :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
Таман работа сите исто да мислиме, светот би бил досадно место за живеење.
баш така,и ја би додала...многу бе сите и придаваат занчење големо на таа љубовта и затоа кога ќе бидат оставени од некого страдаат и го колнат ,истото беше случај и со мене ,но тогаш се чукнав по глава и размислив дека љубовта не е вечна ,се си има рок на траење ,се си минува,и се менува ,така и чувствата и сега ми е супер.
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
168
Поени од реакции
207
Бин дер, дан дет. Имав 7 години кога дознав дека татко ми има врска. Не зборувам за афера, ами врска, повеќегодишна. На мои 16 ме убедуваше дека тоа е завршено, ама пак го фативме со сестра ми. После дознав за нова девојка, Па за нова... Мајка ми знаеше скоро за се. Немаш сила да и го скршиш срцето пак со тоа што си го дознал, па молчиш... и вриеш... да скратам, 17 години подоцна, конечно ги разведов. Сега на татко ми му текна дека не сака да биде без мајка ми. What a looser... Среќа што нејзе конечно и дојде памет.
 

Kajgana Shop

На врв