Чудни појави низ светот!

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Кај е најден вулканот во скопје бе ?? Каде поточно???
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Marlboro напиша:
Imase na vesnici i na forum mi se cini .Nesto licelo na Vulkan ..Ako najdam vo arhivite na vesnicite ke ti dadam link.
Пријателе, во околината на Скопје никогаш немало вулкански активности, ниту пак ќе има во блиска иднина :wink: Сакам да ти кажам дека вулкани не се јавуваат на некои места случајно, туку се јавуваат во зони на подвлекување, судирање на тектонските плочи.

Што се однесува до Индонезија, гледам погоре беше спомната. Па што има чудно во една вулканска ерупција на тој простор каде што се регистрирани околу 90 активни вулкани :)
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
Kratovo porano bilo vulkan a za Skopje ne znam :)
 
Член од
7 јуни 2006
Мислења
15
Поени од реакции
0
Abe za kakvi zemjotresi praite muabet.Sto tolku ste mu se isplasile,bozem prvpat mu e,belkim nekako ke se spasi ovaa nasa planeta od nas,pa i ona ima dusa:)
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
schtranga напиша:
Kratovo porano bilo vulkan a za Skopje ne znam :)
Епа има 7-8 области во Македонија каде се среќава палео-вулкански релјеф. Уствари тоа се области каде во минатото имало вулкански активности (и Скопје и околината не спаѓа во овие области). Но на ниту еден локалитет во Македонија не постои можност за повторување на вулканизам.
 
Член од
7 јуни 2006
Мислења
15
Поени од реакции
0
Tuka si vo pravo.Barem taka se misli deka nema vulkani,ama imalo zatoa i ima dosta rudno bogatstvo(neiskoristeno),a i uranium ima,a moze i nafta se naoga nekade.
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
Зашто има „чудни појави„?! Хмммм.... Одговорот и не е толку тежок. Се' пишува во Библијата, само кој да прочита...
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Rusin напиша:
zatoa i ima dosta rudno bogatstvo(neiskoristeno),a i uranium ima,a moze i nafta se naoga nekade.
Абе и нема баш многу неискористено рудно богатство :)
А за нафтата, па и нема никаква врска со вулканите.
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
E, mi ja pogodivte temava, posebno so mojata (ni jas neznam od kaj izleze, ama mnogu ide na zivci) fobija od zemjotresi... Kaj se zapustiv kaj ja otvoriv...

Nego nesto spomnaa u Skopje ke imalo zemjotresi letovo poradi mnogute vrnezi...
 
K

kicodarker

Гостин
pa kako sto nie i nastetuvame na prirodata tka taa ne unstuva nas i ni praka
pozdrav od koi sto imame elementarni nepogodi i zrtvi pa zatoa vnimatekno so majkata priroda
 
Член од
26 јули 2006
Мислења
7
Поени од реакции
0
Da, ima cudni slucuvanja vo denesnicata, ama ima i nekoj koj ima odgovor za SE!!!

Ovde potpolno ja podrzuvam Infra! Ama bukvalno SE imate vo Biblijata dragi moi. Samo ne znam zosto e toa "ama koj da procita"??? Znaete sto? Procitajte i ne samo sto ke go najdete odgovorot za site zbidnuvanja vo denesniucata, tuku ke doznaete i za mnogu raboti koi ke se slucuvaat. Ako sakate, mozam da ve nasocam kade vo Biblijata da najdete objasnuvanje za site zbidnuvanja na denesnicata, pa moze i da podiskutirame na tie raboti!:)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
на темава за се пишува,дури и на кој спрат живее кирца,одвен за чудни појави низ светот
нема ништо чудно во земјотреси,секојдневна појава во јапонија бтњ,вулкански ерупции,цунами,торнада......земјата мора да се избалансира,многу сме и па не ретчи по природен пат...only the strongest survive...
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Svasta se slucuvaat na zemjava a ako ne ja zacuvame ozonskata dupka ke ja snema i site ke si receme caooooo
LOL!

Мало, не си свесна како сум се смеел, али ако одамна е пишуван постот па мислам дека сеа сигурно знаеш каде ти е грешката. Него, онтопик ова не е нишо, за година до две ќе имаме по пет/шест Катрини, по 20/30 торнада од рангот на Оклахома, по десетина Индонезиски џунамиа... земјотреси и сл.

Јебига, сами си сме криви.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Aбе уживајте, ќе се преселиме на марс...или некоја друга планета или небесно тело...ако можеме да изградиме реактор на месечината...зошто да не можеме да изградиме населба...

п.с. Русите, кинезите или јапонците работат на проект со слично име на „град на месечината“
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Aбе уживајте, ќе се преселиме на марс...или некоја друга планета или небесно тело...ако можеме да изградиме реактор на месечината...зошто да не можеме да изградиме населба...

п.с. Русите, кинезите или јапонците работат на проект со слично име на „град на месечината“

Ами, хм... чек да видам?
-Не.
Зашо?

Можеби затоа што не се наоѓаш во Кајгана реметкру групата, тука на тема.
Можеби затоа што си офтопик.

Или пак...
затоа што типстер сеуште не ти реплицирал со муахаха цар си, дали си небо666, небо си? знаев дека си, имаш ајкју милион блабла :срцевудар, :несвест, :вау

или најверојатното сценарио затоа што владите се помалку и помалку пари од својот буџет одвојуваат за вакви авантуристички проекти, а обратнопропорционално на тоа, растат воените буџети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom