Човештво, теории на настанувањето

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Carski напиша:
"Covek sto veruva deka postanal od majmun nikogas nema da stane covek"
Грешка си мило,јас верувам у тоа коацерватната теорија на Опарин,дека сме настанале од капка
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
kicodarker напиша:
pa kako e mozno da nasata covecka rasa ne vodi evolucija od majmunite
(covekoliki majmuni koi ste denes ne postojat) i covekot vodi potklo od toj majmun i zatoa majmunite denesni ne mozat da bidat luge.od den e pojasno ova.pa koi se tie tulku napredni(da imaat razvieno nuklearna energija i da imaat svoe extra vselenski letala zvuci poveke fantasticno i voopsto ne e realno.pa NOSTRADAMUS predviduva deka vo 3700 godina nagore celata
planeta ke smrzne i ke nema uslovi za zivot pa covestvoto ke najde spas na nekoja nova planeta , den denes nemame soznanie za planeta na koja sto cevestvoto bi mozela da opstoi.ova mi lici na bajka koja ja citaat decata pred spienje i veruvam vo bog kako kreatror na celata vslelena i zemjata samo sto bog nema udel vo sozdavajneto na covekot tuku e delo na majkata priroda da nema zabuni i sto se odnesuva do pstanokot na covekot teorijata na Ajnstajn e celosna i tocna i e neosporliva i ne go negira postoenjeto na GopodBog tuka dava mislenje koe e tocno i e del od naukata a naukata i religijata se dve sprotivni strani koi sto vkrstuvaat kopja:duel: i ne sekogas imaat sosem razlicni stavovi a ko go zememe pogledot na religijata so onoj na naukata ke videme deka crkvata veli deka bog e sozdavatel na se i deka zemjata postoi 6000 god. a naukata veli deka majkata priroda ima zasluga za naseto postoenje i deka zemjata postoi nekolku milijardi god. i ke postoi uste tolku
pa vie procenete koe e tocno tvrdenje i dali coveckiot zivot se razvil od meterot so bakterii padbat na zemja ili pak imalo nekakov primitiven zivot na planetata zemja? koj ke mi odsgovori na ova so dokazi ke mu dadam nobelova ngrada za NAUKA
sega za sega cao
pozdrav
Читај позади има едно 8 страни знам дека е многу ама ќе најдеш доста докази.
А и не разбрав дали ти се сомневаш во нуклеарната и атомската физика бидејќи тие се тие што докажале дека земјата е најмалку 4000 милиони години.
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
40
Поени од реакции
2
за се што настанало постои научно објаснување, наврајќајќи се чекор по чекор на назад. човекот настанал од човеколики мајмун,.....први организми се јавиле во морето, биле некои бактерии, создадени од органски материи, органски материи (ензими, јагленохидрати и нуклеиди) се создаваат лесно од јаглерод, водород, кислород, магнезиум,...под дејство на атмосферски влијанија, молњи, громови (многу подолго време поминало во организирањето на овие основни органски материи во прв организам).
потоа, потешките елементи настанале од полесните, се оформила земјата итн. се до почетокот на создавањето на вселената, до Биг Бенг-от.
Ќе цитирам еден француски научник:
`За се има објаснување, но се поставува прашањето од каде е почетната енергија во вселената. Така да како научник и верник верувам дека тоа е дело на начиот создавател и се се создало по добро осмислано сценарио.`

Што значи, точна е теоријата на Дарвин, меѓутоа се се одвивало по режија на нашиот создавател.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
gimka напиша:
за се што настанало постои научно објаснување, наврајќајќи се чекор по чекор на назад. човекот настанал од човеколики мајмун,.....први организми се јавиле во морето, биле некои бактерии, создадени од органски материи, органски материи (ензими, јагленохидрати и нуклеиди) се создаваат лесно од јаглерод, водород, кислород, магнезиум,...под дејство на атмосферски влијанија, молњи, громови (многу подолго време поминало во организирањето на овие основни органски материи во прв организам).
потоа, потешките елементи настанале од полесните, се оформила земјата итн. се до почетокот на создавањето на вселената, до Биг Бенг-от.
Ќе цитирам еден француски научник:
`За се има објаснување, но се поставува прашањето од каде е почетната енергија во вселената. Така да како научник и верник верувам дека тоа е дело на начиот создавател и се се создало по добро осмислано сценарио.`

Што значи, точна е теоријата на Дарвин, меѓутоа се се одвивало по режија на нашиот создавател.
А знаете ли дека пред се ова да настане, удрила комета во некој океан на земјата, па потоа почнало да се случува ова погоре напишаново од GIMKA!
Дури ни сегашниве научници, незнаат од каде би дошла таа комета, зашто незнаат тогаш кој бил распоредот на планетите и колку ги имало, за да го пронајдат патот на кометата!

Плус доказ дека има интелегентен живот вон Земјата!
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ја мислам дека теоријата на Дарвин е точна. Зошто денешниве научници мора да ја побиваат идејата за било каков Бог - не знам. Али ја си мислам дека ете, у некој период кога сме биле у „транзиција“ да речам, ни била испратена високо интелегентна душа за да ни помогне во развитокот.
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
ja mislam se lesno toa kako sme nastanale..po pat na evolucija od eden vid vo drug...ama edno e nejasno...kako nastanal prvata forma na zivot?
kako uspeale da dojdat parameciumot na pr ili amebata ovde?Mora nekoj da gi donel...ne mozele sami da se napravat
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
rowling напиша:
ja mislam se lesno toa kako sme nastanale..po pat na evolucija od eden vid vo drug...ama edno e nejasno...kako nastanal prvata forma na zivot?
kako uspeale da dojdat parameciumot na pr ili amebata ovde?Mora nekoj da gi donel...ne mozele sami da se napravat
Preku nekoj kometa, asteroit nesto od takvo se izgleda. Zosto veke e dokazano t.e. uvideno deka na meteorite ima nekoi vidovi na zivot. bakterii nesto takvi./..
 
Член од
18 април 2007
Мислења
10
Поени од реакции
1
Ne gi procitav site mislejna no ke ti dadam moe mislejne.Se soglasuvam so deckiot koj veli deka procesot na sozdavajne zivot na ovaa planete ne trael samo nekolku 1000 godini.Site prasajna koj ti gi postavuvas se odgovoreni na naj razlicni diskoveri tv. Samo edno ne e "od kade ili kako se sozdal prviot zivot na planetava"? Toa e prasajne koe gi interesira site naucnici .Sega za sega sega edno e "skoro" sigurno bog ne postoi .A verata religijata i se drugo povrzano so toa sluzi samo za sozdavajne disciplina i voopsto odrzuvajne na civilizacijata.Nie ne treba da go barame sovrsenstvoto zatoa sto nie sme sovrsenstvo i nie sozdavame sovrsenstvo
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
"the missing link" e samo fiktivna teorija sozdadena za "doza nadez" za tie koj sto veruvaat deka mozno e da se najde povrzanost pomegu MENE i NA TARZAN MAJMUNOT.

no ofense ama kuceto REX mi e pomilo.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Абе ако сме настанале од манки, тогаш ние фактички треба уште да се развиваме. Во? :)
 
Член од
21 мај 2007
Мислења
422
Поени од реакции
141
Za Bacillus, 606 i drugite koi slepo ja poddrzuvaat teorijata na evolucijata.
Dokazite vi se silni i jaki ama ima i dokazi koi otvaraat prasanja dali e se bas taka po red i so evolucija nastanato.
Postoi kniga "zabraneta arheologija" vo koja ima detali i dokazi za site dosega otkrieni covecki artefakti i skeleti postari od nekolku milioni godini, koga spored Darvin nemalo bas luge da se setaat po planetava. Ima i pronajdeni ostatoci od golemi cicachi stari nad 60 milioni godini, period za koj pak darvinovata teorija veli deka cicachite nebile pogolemi od denesen glusec. Vo knigata ima i dosta filozofija (poveketo) so koja neznam dali se soglasuvam, ama faktite i dokazite se bitnoto za mene.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Dino напиша:
Za Bacillus, 606 i drugite koi slepo ja poddrzuvaat teorijata na evolucijata.
Dokazite vi se silni i jaki ama ima i dokazi koi otvaraat prasanja dali e se bas taka po red i so evolucija nastanato.
Postoi kniga "zabraneta arheologija" vo koja ima detali i dokazi za site dosega otkrieni covecki artefakti i skeleti postari od nekolku milioni godini, koga spored Darvin nemalo bas luge da se setaat po planetava. Ima i pronajdeni ostatoci od golemi cicachi stari nad 60 milioni godini, period za koj pak darvinovata teorija veli deka cicachite nebile pogolemi od denesen glusec. Vo knigata ima i dosta filozofija (poveketo) so koja neznam dali se soglasuvam, ama faktite i dokazite se bitnoto za mene.
Јас дефинитивно слепо не ја подржувам теоријата на еволуција особено не еволуцијата на родот Homo. Теоријата има фалинки кои се надополнуваат сите овие години. Тие „човечки артефакти” за кои зборуваш а чија проценета старост е на еден милион години се всушност една бутна коска но сепак ги сметам за фантастично откритие. Уште поголема мистерија е изгледот и формата на таа коска за кои мислам дискутиравме на некоја друга тема. Поточно кажано станува збор за зглобот помеѓу бутната коска и карлицата. Овој зглоб укажува на исправен од што како што самиот кажа е во спротивност со класичната теорија на еволуцијата. Подоцна ако најдам ќе ви постирам и слики од оваа коска. Како и да е коската е ископана во Чад а сите досега пронајдени други археолошки остатоци се од пределите на Источна и Јужа Африка. Староста сметам дека е грубо но точно проценета и сметам дека дава едно цело ново поглавје на теоријата на човековата еволуција.

Еве ти извадок од еден мој друг пост каде скоро и да гоподржувам то ашто ти го напиша:

606 напиша:
A.afarensis опстојувал околу 500.000 години на планетава и најверојатно е предок на уште неколку многу сродни видови. (А.aethiopicus и A. boisei). Возможно е A.africanus да е најблискиот сродник на првите видови од родот Homo, но по веројатно е (и антрополошки, но пред се географски) дека A.africanus е директен предок на A.robustus, за кого пак со сигурност се знае дека живеел во исто време со H.erectus.

Сметам дека A.afrticanus и A.afarensis се две различни линии. Предок на A.africanus најверојатно е Ardipithecus ramidus. Предок пак на А.afarensis најверојатно е А. anamensis а пред него и Sahelanthropus tchadensis. Најверојатно прв директен предок на линијата Homo е Orrorin tugenensis, за кого се знае дека живеел во исто време со Ardipithecus и Sahelanthropus што силно ја дестабилизира класичната теорија на еволуција на родот Homo .
Што се однесува до цицачите стари 60 милиони години ќе треба да ми постираш референца па да ја коментираме...
 
Член од
21 мај 2007
Мислења
422
Поени од реакции
141
Nemislev na koskata od Cad, se raboti za celi kosturi zaedno so orudija za rabota najdeni do niv. Iskopani se vo Kalifornija i proceneti na nad 3mil. godini. Momentalno se na univerzitetot vo Berkli, a gi krijat ko zmija nozete.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Dino напиша:
Nemislev na koskata od Cad, se raboti za celi kosturi zaedno so orudija za rabota najdeni do niv. Iskopani se vo Kalifornija i proceneti na nad 3mil. godini. Momentalno se na univerzitetot vo Berkli, a gi krijat ko zmija nozete.
Не сум сигурен во релевантноста на овој наод кој го напоменуваш. Како и да е и коската од Чад е доволно предизвикувачка за дискусијава.

Еве на што мислам:

 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Потекло од мајмуни? Дали?

Би сакал да изјаснам нешто што ме мачи одамна а тоа е дека нема шанси да сме настанале од човеколики мајмуни ! Што е со расите ?! јас немам видено бел,црн,жолт,црвен мајмун-СИТЕ СЕ ИСТИ ! дајте да размениме мислења и секој кој е запознан со оваа материја нека пиши пост
 

Kajgana Shop

На врв Bottom