Цени на горивата во Македонија (поскапување и поевтинување)

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Нај големиот скок на цените за нафта и нафтени деривати на светски рамки се 2008 и 2011 година. Високата цена кај нас се должи на големата акциза која ја зима државата.
Порано беше помала? Кои се акцизите во другите земји?
Нема голема филозофија. не произведуваме нафта. Акцизата е најмала во регионот затоа и цената на горивата е најмала кај нас. Тоа е тоа. Тие се цените.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Во 1991немав возачка нити кола и бев малолетен така да кур ме болеше за цената на горивата.
Во 1997 не бев вработен па колку ке туреше страриот толку, така да пак кур ме болеше за цената на горивата.
Сега и сум вработен и имам кола но имам службена кола која е цело време во мене така
да пак кур ме боли за цената на горивата. Од друга страна цената на цигарите расти ли расти а никој кур не го боли за тоа. Карма јбг.
Побарај уште една[DOUBLEPOST=1447748659][/DOUBLEPOST]
Само не кажа колку можело да се купи бензин со платата во таа земја во 2006. Цените на бензините нагло пораснаа во цел свет од 2005-6. Така да муабетов е тапа.
До 2006 односно додека Љубчо премиер и Грујо министер не ја шитнаа рафинерија бензинот беше 26.50 ден ,нафтата 32.50,плинот беше 21.00 денар а нфтата за домаќинство беше 12.00 денари.
Тогаш со плата од 8к денари возев коли со по 3-4 илјади кубици а сега со плата 25-30к едвај крпам за кола од 2 илјади кубици и тоа плин а бензини само зада запали.
И струјата беше џабе ама Бранко и Шеќеринска си направија бомбона бизнис
 
Последно уредено:
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Порано беше помала? Кои се акцизите во другите земји?
Нема голема филозофија. не произведуваме нафта. Акцизата е најмала во регионот затоа и цената на горивата е најмала кај нас. Тоа е тоа. Тие се цените.
Да у споредба со Хрватска на пример кај нас е поевтина нафтата можеби и за 2 денари. Али со просечните плати на македонец и хрват има голема разлика. Втора работа не сакам ни да спомнувам за квалитетот на горивата. Трета работа државата мора да ја намали акцизата за да падне и цената на горивата, сепак треба да се работи за интересот на граѓаните. Мешате баби и жаби.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Да у споредба со Хрватска на пример кај нас е поевтина нафтата можеби и за 2 денари. Али со просечните плати на македонец и хрват има голема разлика. Втора работа не сакам ни да спомнувам за квалитетот на горивата. Трета работа државата мора да ја намали акцизата за да падне и цената на горивата, сепак треба да се работи за интересот на граѓаните. Мешате баби и жаби.
Ако ја гледаме моменталната ситуација, тогаш треба да укинеме и ДДВ и персонален данок и акцизи и се. Убаво е така во теорија да правиме муабет ама има причини зошто една холандија или британија не ја намалува акцизата а не пак ние.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ако ја гледаме моменталната ситуација, тогаш треба да укинеме и ДДВ и персонален данок и акцизи и се. Убаво е така во теорија да правиме муабет ама има причини зошто една холандија или британија не ја намалува акцизата а не пак ние.
Не туку на владе да му се земе службената кола и мобилен а мвр да не плаќа гориво по привилегирани цени.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Не туку на владе да му се земе службената кола и мобилен а мвр да не плаќа гориво по привилегирани цени.
Е зошто? Владе немаше кола претходно сега вози службена. Ти пак возиш кола само не е 4000 кубика. Па не е фер еден да не вози ништо друг да вози јака кола.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Ако ја гледаме моменталната ситуација, тогаш треба да укинеме и ДДВ и персонален данок и акцизи и се. Убаво е така во теорија да правиме муабет ама има причини зошто една холандија или британија не ја намалува акцизата а не пак ние.
Се сложувам со тебе.Англија и Холандија не ги намалуваат акцизите затоа што нивнте граѓани со својата потрошувачка кошничка можат дури да издржат и зголемување на акцизите и даноците.
Но кога парите во државата се трошат за шмизли и бикови, бароци и ренесанси, роуд шоуа и мецедеси мислам дека може да се намали акцизата и сите граѓани да видат корист од тоа.
Амаа неееее, тоа не е популистичка мерка и нема да ја правиме нормално.![DOUBLEPOST=1447749405][/DOUBLEPOST]
Е зошто? Владе немаше кола претходно сега вози службена. Ти пак возиш кола само не е 4000 кубика. Па не е фер еден да не вози ништо друг да вози јака кола.
Brutus прв пат се сложувам со тебе искрено и потполно!Ова е нај социјалистичкиот став што си го имал до сега.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Се сложувам со тебе.Англија и Холандија не ги намалуваат акцизите затоа што нивнте граѓани со својата потрошувачка кошничка можат дури да издржат и зголемување на акцизите и даноците.
Но кога парите во државата се трошат за шмизли и бикови, бароци и ренесанси, роуд шоуа и мецедеси мислам дека може да се намали акцизата и сите граѓани да видат корист од тоа.
Амаа неееее, тоа не е популистичка мерка и нема да ја правиме нормално.![DOUBLEPOST=1447749405][/DOUBLEPOST]
Brutus прв пат се сложувам со тебе искрено и потполно!Ова е нај социјалистичкиот став што си го имал до сега.
првпат се согласуваш а ја иронизирав. ц ц ц ц:)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Е зошто? Владе немаше кола претходно сега вози службена. Ти пак возиш кола само не е 4000 кубика. Па не е фер еден да не вози ништо друг да вози јака кола.
Да ама ја имам приватни фирми,заработувам па возам и трошам а тој е буџетар на грбот на стопанството.
Некој друг исто има прифатни фирми повеќе заработува па вози џипови има глисери и сега треба ли и јас да барам да имам како него

И сите прсти на раката не ми се исти,така и луѓето

На крај краева зашто постои ЈСП.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Да ама ја имам приватни фирми,заработувам па возам и трошам а тој е буџетар на грбот на стопанството.
Некој друг исто има прифатни фирми повеќе заработува па вози џипови има глисери и сега треба ли и јас да барам да имам како него

И сите прсти на раката не ми се исти,така и луѓето

На крај краева зашто постои ЈСП.
Да ама можеби некој немал еднакви шанси како тебе во старт. На пример, ако имаш родители милионери можеш многу лесно да си завршиш факс релаксирано па и да си магистрираш, да бараш работа каква ќе ти ќеифне. Ако немаат твоите денар во џеб на 18 години ќе си бараш работа било каква па оди студирај работи, магистрирај и биди весел да те видам:)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Почитувани членови во врска со горивата сакам да кажам неколку зборови во очи со новите цени на горивата кои стпуваат од ноќеска на полноќ
Сакам да истакнам дека Македонија има најниска цена н гориват во споредба со земјите од регионот како што се Грција Бугарија и другите европски земји.Тоа значидека ако се зголеми за 1 денар да не се крева паника во јавност дека цената ке се зголемува на секои 2 недели,туку обратно,Незнам дали е присутен воведничатрот на темата кој ја поставил на дискусија да подискутираме заедно со него во врска со оваа тема.Инаку најскапи цени на горивата во регионот имаме во соседна Грција,затоа тие полнат бензини од кај нас,обично од Гевгелија.Инаку поентата ми е дека до 2006 година кога некој друг раководел со државата имаше повисоки цени на горивата,но стандардот на граѓаните беше на најниско ниво во Европа.Со тоа Македонија е лиер во регионот по најниска цена на горивата.Затоа н треба да се крева постојано прашина во врска со цените на горивата,јас сум видел семејства со 3-4 возила имаат во својот дом а се декларираат како сиромашни.
Ај мрш у штаб по сендвич,сокче,кафе и кутија цигари без филтер[DOUBLEPOST=1447763162][/DOUBLEPOST]
Да ама можеби некој немал еднакви шанси како тебе во старт. На пример, ако имаш родители милионери можеш многу лесно да си завршиш факс релаксирано па и да си магистрираш, да бараш работа каква ќе ти ќеифне. Ако немаат твоите денар во џеб на 18 години ќе си бараш работа било каква па оди студирај работи, магистрирај и биди весел да те видам:)
Како што кажав,,На раката сите прсти не се исти''
Што сум па јас должен да плаќам даноци и давчки за некој паразит во администрација да вози службена кола.
Па нели државата дава пари за почеток на сопствен бизнис,плаќа придонеси,дава субвенции.........,
зашто не ризикува и успее.
Ама не не е глуп зашто полесно е да бидеш паразит во администрација на цицка на стопанството и да денгубиш на интернет.
Еден ден а се наближува тој ден кога паразитите во администрација ќе се убиваат меѓу себе кој да остане паразит
 
Последно уредено:

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
На принскринов убаво се гледа дека доларот расти во однос на еврото, и тој раст врши притисок(како што милуваат да кажат берзијанците) врз цената на нафтата и дериватите.

Во цената на дизелот, повеќе влијание има цената на нафтата, а во цената на бензинот повеќе влијание има вредноста на доларот. Ги пратам овие работи и досега тврдам све е ОК со цените на дериватите кај нас. Можи да има флуктуации на пократок период*кај нас да растат цените а во други држави да паѓаат) но среднорочно тоа се испеглува.

Да не се заборави дека само кај нас дизелот е поефтин за околу 20%. Секаде е цената иста или дизелот поскап


Дa те прaшaм стручњaку кoгa дoлaрoт беше 70 и нешo a нaфтaтa 130$+ зa бaрел,ценaтa зa литaр нaфтa oвде беше 70ден. Сегa нa дaлеку пoслaб дoлaр oд еврo и нa пoвеќе oд пoлa ценa зa бaрел зaштo немaме ценa нa литaр дизел oд 35ден? Ај некa е 40 преку силa.
Не декa се гoвнa сaмo нaшиве,целa еврoпa вoзи скaпo гoривo при дaмпинг цени зa бaрел.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Дa те прaшaм стручњaку кoгa дoлaрoт беше 70 и нешo a нaфтaтa 130$+ зa бaрел,ценaтa зa литaр нaфтa oвде беше 70ден. Сегa нa дaлеку пoслaб дoлaр oд еврo и нa пoвеќе oд пoлa ценa зa бaрел зaштo немaме ценa нa литaр дизел oд 35ден? Ај некa е 40 преку силa.
Не декa се гoвнa сaмo нaшиве,целa еврoпa вoзи скaпo гoривo при дaмпинг цени зa бaрел.
Па од каде пари за споменици,врби,бродови на суво,плати за паразитска администрација......
Не само кај нас секаде додека има овци ќе има и волна
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Па од каде пари за споменици,врби,бродови на суво,плати за паразитска администрација......
Не само кај нас секаде додека има овци ќе има и волна
Па ти ги гласаше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom