Царинење за извоз на пратки преку македонски пошти

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
него кога веке е отворена ваква тема малце оффтопик да отидам... некој од вас приметил дека поштава наша ни македонска има двојни аршини или само мене тоа ми се случува за иста пратка т.е. ист артикал и тежина во скопје да ми земат 960 а во делчево 570 денари :/ на иста адреса.. и обратно да примам пратка у скопје и ми вика момак царина да платиш а во делчево ми вика еве ви ја пратката само лежарина 72 денари..
 
Член од
1 мај 2008
Мислења
89
Поени од реакции
47
него кога веке е отворена ваква тема малце оффтопик да отидам... некој од вас приметил дека поштава наша ни македонска има двојни аршини или само мене тоа ми се случува за иста пратка т.е. ист артикал и тежина во скопје да ми земат 960 а во делчево 570 денари :/ на иста адреса.. и обратно да примам пратка у скопје и ми вика момак царина да платиш а во делчево ми вика еве ви ја пратката само лежарина 72 денари..
Na ednoto mesto ti ja primaat kako pismo, a na drugoto mesto ti ja primaat kako mal paket.
Razlicni se tarifite za pismo i za mal paket.
Ako ne mu naglasis deka sakas kako mal paket, ke te izbrici kako pismo...
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Na ednoto mesto ti ja primaat kako pismo, a na drugoto mesto ti ja primaat kako mal paket.
Razlicni se tarifite za pismo i za mal paket.
Ako ne mu naglasis deka sakas kako mal paket, ke te izbrici kako pismo...
ахам фала :) ке знам за во иднина
 
Член од
29 февруари 2012
Мислења
6
Поени од реакции
5
Zdravo!
Prodavav nekoi raboti na ebay i vo eden den isprativ okolu 16 pratki.
Mi stigna poraka od carinata skopje deka treba da podnesam dokumenti za carinenje na pratkite.
Vo porakata pisuva: "Ve pokanuvame da se javite vo posta za carinenje - carinska ispostava, odnosno da dostavite dokumenti potrebni za carinenje na istata"
Me interesira, kako e najdobro da se intervenira, i dali ima nekoj iskustvo so ovaa rabota, treba spedicija da se bara, dali postata vrsi nekoj vid na spedicija... itn....
Gi prakam pratkite kako privatno lice, no imam i firma.
Se raboti za tekstilni proizvodi.
Pozdrav!
Рече имаш работено со ибеј. Би сакал да те запрашам пошо долго време барам некој со искуство во онлајн продажба на ибеј.
1. Како наплаќаш, PayPal, регистриран во МК?
2. Каков поштенски сервис бираш од понудените опции на ибеј? Ја му се мислам на овој Economy Delivery from outside UK 10-22 working days!?
3. На кој начин го пакуваш пакетот и што треба да содржи истиот?
Благодарам најмногу!
 
Член од
1 мај 2008
Мислења
89
Поени од реакции
47
Рече имаш работено со ибеј. Би сакал да те запрашам пошо долго време барам некој со искуство во онлајн продажба на ибеј.
1. Како наплаќаш, PayPal, регистриран во МК?
2. Каков поштенски сервис бираш од понудените опции на ибеј? Ја му се мислам на овој Economy Delivery from outside UK 10-22 working days!?
3. На кој начин го пакуваш пакетот и што треба да содржи истиот?
Благодарам најмногу!
1. Се наплаќа исклучиво преку PayPal. На ebay.uk, PayPal мораш да го имаш како метод за плаќање.
Се разбира дека не со МК ПП.
2. За поштарина, има многу опции за бирање. За Eвропа, можиш да избериш Standard. Во Европа, пратките стигаат за 4-14 дена. Зависи од дестинацијата. Најбрзо е за UK. Најбавно за Кипар, Малта. Зошто пратките одат до Турција од таму до Грција и после во Кипар или Малта. Мене ми ја задржаа пратката во Турција скоро 1 месец (племето нивно). За надвор од Европа, можеш да избериш Economy. И така некои пратки се тинкат по 1 месец (Австралија, Јужна Америка. Африка не ти ја препорачувам за праќање, ПОСЕБНО НЕ АЛЖИР И НИГЕРИЈА).
3. Пратките ги пакувам во заштитни пликови (со меури). Ако е кршлива робата, ти препорачувам и во Bubble Wrap (не знам како се вика тука ни каде можиш да најдиш). Ако е вредноста поголема, најдобро е да ги испраќаш како препорачани. Пликот треба да содржи Адреса на примачот, Адреса на испраќачот, CN22 декларација (тоа што содржи. Инаку е зелено ливче - се зема од пошта) и Поштенска уплатница за царинење.
Поздрав!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Моето искуство скромно за EMS во Македонија за кон надвор е ептен добро. (Германија,Финска , Индија) имаш и број за следење кој е многу прецизен. Од друга страна еднаш бев на лице место во Пошта под железничка каде се...невидена слика , бетер од селска пошта 1950 ....:(
 
Член од
10 март 2015
Мислења
16
Поени од реакции
0
Pa ti ne sakas da ja vidis kancelarijata na Makednoska Posta po selata .... tezok karambol, mislis nebare si vlegol vo nekoja prikazna na Stale Popov so muzika od Enio Morikone u pozadina
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.600
него кога веке е отворена ваква тема малце оффтопик да отидам... некој од вас приметил дека поштава наша ни македонска има двојни аршини или само мене тоа ми се случува за иста пратка т.е. ист артикал и тежина во скопје да ми земат 960 а во делчево 570 денари :/ на иста адреса.. и обратно да примам пратка у скопје и ми вика момак царина да платиш а во делчево ми вика еве ви ја пратката само лежарина 72 денари..
Ехаа, да си ми жив и здрав.
Можам миљарда примери да ти дадам како се царини или наплаќаат давачки од ракав.
На отварачот на темава најбоље би му било ако може да ја заобиколи македонска пошта.
 
Член од
29 февруари 2012
Мислења
6
Поени од реакции
5
1. Се наплаќа исклучиво преку PayPal. На ebay.uk, PayPal мораш да го имаш како метод за плаќање.
Се разбира дека не со МК ПП.
2. За поштарина, има многу опции за бирање. За Eвропа, можиш да избериш Standard. Во Европа, пратките стигаат за 4-14 дена. Зависи од дестинацијата. Најбрзо е за UK. Најбавно за Кипар, Малта. Зошто пратките одат до Турција од таму до Грција и после во Кипар или Малта. Мене ми ја задржаа пратката во Турција скоро 1 месец (племето нивно). За надвор од Европа, можеш да избериш Economy. И така некои пратки се тинкат по 1 месец (Австралија, Јужна Америка. Африка не ти ја препорачувам за праќање, ПОСЕБНО НЕ АЛЖИР И НИГЕРИЈА).
3. Пратките ги пакувам во заштитни пликови (со меури). Ако е кршлива робата, ти препорачувам и во Bubble Wrap (не знам како се вика тука ни каде можиш да најдиш). Ако е вредноста поголема, најдобро е да ги испраќаш како препорачани. Пликот треба да содржи Адреса на примачот, Адреса на испраќачот, CN22 декларација (тоа што содржи. Инаку е зелено ливче - се зема од пошта) и Поштенска уплатница за царинење.
Поздрав!
Пред два дена продадов Iphone 3gs 16gb не работи, т.е за делови само. Ми плати 10 фунти. Купувачот на робата е од УК, Лондон. PayPal не ми дава да испринтам Postage label, ми вика PayPal Shipping is not available. We apologize for the inconvenience. Бев до пошта го прашав дечкото на шалтер, му објаснив шо е како е, дека сакам да пратам телефон за Лондон, сакам да биде со tracking number, тежи 170 гр, ми рече ОК, спакувај, донеси, сето тоа ќе те чини околу 400 денари.
Го носам денес, некоја колешка негова на истиот шалтер ми вика: Неможе да пратиш телефон. Викам како вчера можеше сега неможе. Не ми е јасно. Ми вика, мислам дека добивме допис дека алкохол цигари и телефони неможе да се праќаат у странство. Викам ај да видиме поконкретно зашто неможе?! Вака, така, на крајот испадна дека може, арно ама тоа ќе ме чини 800 денари а не 400.
Сега, незнам, како ги фрлаат цените. Па ете вие како поискусен може би сакале да коментирате во врска со мојот случај. Благодарам![DOUBLEPOST=1426722614][/DOUBLEPOST]
Моето искуство скромно за EMS во Македонија за кон надвор е ептен добро. (Германија,Финска , Индија) имаш и број за следење кој е многу прецизен. Од друга страна еднаш бев на лице место во Пошта под железничка каде се...невидена слика , бетер од селска пошта 1950 ....:(
Рече имаш добро искуство за праќање надвор. Дали плаќаш царина и како иде тој процес? Сакам да пратам расипан мобилен телефон :) замисли! Што е најдобро да направам? Фала!
 
Последно уредено:
Член од
2 јануари 2013
Мислења
153
Поени од реакции
30
Мунлорд дали знаеш колку трае испорака на препорачано пакетче (со бројче) до УСА или ЕУ?
Не доплатив за авионски па сега ке фаќа страв дека нема да стигне o_O

Благодарам
 

Kajgana Shop

На врв