Цанца- tsantsa

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Кај некои племиња во Ј. Америка и ден денес постојат древни обичаи да им ја отсечат на непријателот главата и на многу необичен начин да ја зачуваат . После специјалната обработка тие ја преобразуваат во цанца – сосема малечка човечка глава, која ја користат за разни обреди, како талисман .... Со цанцата биле поврзани немалку човечки истории. Една од нив се однесува за годините 1977-1979, но не во Ј. Америка, ами во Африка…


Во 1976 год германски адвокат Михаел Роже, на минување низ Хамбург влегол во продавница за сувенири /. Таму продавале малечки, со големина на тениско топче ,човечки глави . Воодушевен од мајсторството на изработка : мека и мазна кожа, сочни усни, вистинска коса. Единствено очите биле од некакви семки доцртани .Главите биле како живи



Во основа тоа биле глави од црнци , но межу нив адвокатот вишол и една европејска фаца од која му се заледила крвта , бил поразен од глетката - малата глава му припаѓала на син му кој половимна година наназад мистериозно исчезнал во Централна Африка.
Ја разгледал внимателно дури и на темето ги вишол двете темни флеки кои син му ги имал од раѓање Сето тоа јасно го потврдувало она во што тој се сомневал - но, неможел да го разбере тоа чудно намалување на главата
Го купил «сувенирот» и со него отишол право во полиција . Но бидејќи изгледала како играчка - полицијата немала основ и доказ да покрене било каква истрага
Роже најмил приватен детектив Јохан Дрејер кој најпрвин започнал да истражува каде би можело да биде изработена главата.Се покажало дека такви сувенири доволно многу се продаваат низ Епропа - Значи од некаде им е наложено масовно да се изработуваат .Практички скоро сите биле на црнци- но оние ретките од белци се продавале и многу поскапо. Нарачките доаѓале од Лондон- каде детективот ја дознал информацијата дека тие мали сувенири ги изработува афричкото племе хиваро
кои од отсечената глава ја вадат целата кожа заедно со косата - потоа ја варат во некакви смеси од тревки по што таа станува мека, еластична и истовремено намалена Потоа ја полнат со ситни камења, песок и ја шијат - но при тоа таа целосно ги задржува цртите . Станува како намалена копија на оригиналот .На крај ја ставаат на чад - и со тоа се завршува процесот на конзервација.



 
Ф

Флеш

Гостин
ова е изопачено,го знам ова од претходно,запознат сум со оваа работа , гледав на виасат хистори, навистина морбидно е да го гледаш ова :confused:
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Ми се заледи крвта, дека имам држено во рака ваква глава, а поима немав за ова... Тоа беше во Благоевград Бугарија, кај фамилија кои се „на привремена работа“ во Белгија... омг незнам дали и тие знаеле што е со таа глава и какви обреди се вршат....
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Во исландски музеј има уште појезиви ствари-ко на пример кожени пантолони-изработени од одрана кожа од долниот дел од телото на мртовец- но одрана во еден дел- во едно парче
после тоа ја украсувале со монета во делот кај ташаците.
Верувале дека носењето на таквите пантолони ќе им овозможи брзо богатење :eek:

 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Ми се заледи крвта, дека имам држено во рака ваква глава, а поима немав за ова... Тоа беше во Благоевград Бугарија, кај фамилија кои се „на привремена работа“ во Белгија... омг незнам дали и тие знаеле што е со таа глава и какви обреди се вршат....
Ги контактирав сопствениците на ова „чудо“ и поразговарав на таа тема, тие ја купиле оваа глава како сувенир од Мароко, по што се сомневам дека е баш тоа тоа, иако како сега да ми е пред очи - многу, многу реална мала глава...морници ми лазат по грбот...
 
Член од
27 март 2011
Мислења
347
Поени од реакции
150
Coveckata glava i nejzinata psiha... Ete kako zavrsuvaat visejki na izlozba.. Strasno strasno.. Losa rasa e covekot..
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Еј маме му ебам, извратена работа... Сепак, делови од човечкото тело често пати се земани како „сувенир“, индијанските племиња и скалпирањето, кое патем кажано има сознанија дека го практикувале и степските племиња низ Азија и Европа (Скити и Алани предимно) но и Словените, Визиготите и Англо - саксонските племиња. Одземениот скалп се носел со гордост.
Според Вернон Геберт, детектив со повеќе децениска кариера во оддел „Убиства“ - Њу Јорк, голем дел од психопатите (всушност најчесто оние кои се сериски убијци) земаат трофеи од своите жртви, како на пример на жените им ги отсекуваат градите, на мажите пенисот, или пак земаат некој друг дел од телото.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.999
Северноамериканските домородци (така наречени индијанци), скалпирањето го земале/виделе од белите доселеници, не е тоа нивни "обичај".


А за ова со смалувањево на глави во Амазонија, ме чуди како до сега не сте знаеле. Не е тоа 1976 најдено.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Не сите индијански племиња правеле вакви ненормални обичаи. Не сум сигурен кои племиња само беа што вршеле вакви идиотски работи. Имало и индијански племиња кои си живееле мирно и во склоп со природата. Се разбира дека кога дошле овие да им ја земаат територијата и да ги прават робови се бранеле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom