Христо Матов

B

Borg_Drone

Гостин
Abe to i Gorche Petrov e sluzhil na BG vladata kako Началник на бјурото за заселване на бежанците к'м Министeрството на в'трешните работи ! :helou:
Поканата ја испраќа директорот на Музејот, Божидар Димитров, а според формулацијата што се употребува, Ѓорче Петров бил “виден револуционер и деец на ВМРО и офицер на Бугарското воено разузнавање”.

Чим Божидар Димитров ја испраќа не ни вреди да се чита. :wink:
 
B

Borg_Drone

Гостин
Како бе гробарот, демек заради него се пропаднало?


Паролите ништо не значат кога не се исполнети со содржина. Изгледа jа немаш читано биографиjата на Ѓорче Петров. Инаку ќе знаеше на какви функции делувал, и наjбитно, на коjа балканска држава бил соработник!


Во Софиjа велиш, бугарската престолнина, центарот на гнасниот врховизам, зарем толку глуп бил баш таму да се пика да живее? Мори маjко...:uvo:

Е ајде ти овака да ми ја кажеш неговата биографија:)


Ама гледам некако не знаеш дека бил убиен во Софија па уште викаш...


Во Софиjа велиш, бугарската престолнина, центарот на гнасниот врховизам, зарем толку глуп бил баш таму да се пика да живее? Мори


Се прашувам ако си ја читал неговата биографија зошто не знаеш каде бил убиен:wink::helou:???

Ама по се изгледа твојата глупост нема крај:hump:
 
Член од
2 октомври 2007
Мислења
27
Поени од реакции
0
Македонско збориш за Христо Матов оној кој соработуваше со Врховистите а врховистите беа управувани од бугарскиот двор ;)
Ах бре деца мои глупави.
Зборувате за „врховистите„ како да паднале од Месечината или долетале од Јупитер.
За да некој стане „врховист„, морал да биде роден во Македонија. Сите до еден се родени во Македонија.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ах бре деца мои глупави.
Зборувате за „врховистите„ како да паднале од Месечината или долетале од Јупитер.
За да некој стане „врховист„, морал да биде роден во Македонија. Сите до еден се родени во Македонија.
Што има везе каде се родени кога соработувале со бугарскиот двор и се бореле за интересите на Бугарија а не на Македонија:wink:
 
K

KomitaMKD

Гостин


Семејството на Тодор Александров, соработникот на Матов.

Со ова не сакам да правдам некои контраверзни личности но...
 
B

Borg_Drone

Гостин
Комита.

Не е битно он со какви пароли се сликал а и за оваа парола има објаснување...

Битно е што направил и за кого работел....
На крај факт е дека он ќе го потпише Мајскиот манифест за создавање слободна и независна Македонија ама што направи он пред тоа...
Неговите платеници го убија Ѓорче Петров(со тоа врховистите и зададоа голем удар на организацијата речиси ја осакатија....)...
Со помош на Матов он доаѓа на чело на организацијата ама работи за бугарските интереси или за интересите на бугарскиот двор..

Како и он така и Матов.......

На крај сепак Александров ќе биде убиен од бугарскиот двор токму поради тоа што подоцна ќе се здружи со левите сили ама што направил претходно и за кого се борел тоа е лошото.....и тоа неможе да се избегне..

Дури и се каел што го потпишал Мајскиот манифест...

Овие две фигури Александров и Матов биле од страната на бугарите.......


Искрено речено те советувам за Матов да си ги прашаш твоите роднини они го имаат одговорот за него сигурен сум........
Јас само си го кажувам она што го знам или она што сум го читал..

Како и да е се надевам дека ти нема да тргнеш по неговиот пат и дека нема да ги браниш боите на Бугарија туку на Македонија зошто ти си македонец и македонскиот народ постои и има докази за нашиот идентитет..
Како и да е не ги продолжувај стапките на твојот далечен роднина.....


Поздрав :)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Дури и се каел што го потпишал Мајскиот манифест...
Александров никогаш нема ставено потпис на Мајскиот манифест...Тоа го направиле „ополномошници“...А колку биле „ополномоштени“ тие, тоа е дискутабилно...

Но тука доаѓаме до друг момент на кој посакувам да посветиш малку внимание, и да не етикетираш толку лесно бидејќи мака мачев за темата посветена на Тодор Александров.

Среќна нова.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Александров никогаш нема ставено потпис на Мајскиот манифест...Тоа го направиле „ополномошници“...А колку биле „ополномоштени“ тие, тоа е дискутабилно...

Но тука доаѓаме до друг момент на кој посакувам да посветиш малку внимание, и да не етикетираш толку лесно бидејќи мака мачев за темата посветена на Тодор Александров.

Среќна нова.

Ги имам сите интервјуа......
Само пази ова уште не е потврдено.Историјата е напишана на сосем друг начин

Таму пишува дека и организацијата не добивала наредби од Софија што мене многу ме зачуди тоа..Колку што знам он кога дојде на власт работеше за бугарите..



Додуша на Македониум ќе има интервјуа идниов месец ,видео материјали, таму ќе ги најдеме сите одговори...


Само знаеш ТРН мене исто така ми падна чудно зошто и Сарафов го ставиле на црната листа кога Сарафов подоцна исто така ќе им помага на Јане и на останатите со тоа што ќе им испраќа пари за оружје и слично..

Имам еден број и од весникот Македонски Глас и таму дури на насловната вика...

Македонија и македонците
Ние не сме срби, не сме бугари, туку сме македонци.Македонскиот народ се чувствува како посебен народ од српскиот и од бугарскиот народ
Знаеш рекоа дека после нова година дека ќе има видео материјали...

Интересното беше тоа што и јас им ги пратив истите интервјуа ми рекоа дека ќе ги разгледаат и дека ќе ми пратат одговор.Како и да е се надевам дека сите ќе бидат трпеливи и дека ќе причекаат додека ги стават на нивниот сајт овие видео материјали..


Има еден куп верзии за овие револуционери ........и додуша и јас веќе почнав да ги мешам некои работи ....:(

Како и да е и мене многу чудно ми падна зошто и јас ги читав интервјуата и им ги пратив ама ќе видиме после Нова Година....


П.С. Фала Трн нека ти е Среќна и на тебе Новата 2008 година :).


П.С.С. Ова првиот текст што го постирав е како Александров направил уште една глупост......многу глупости има направено .....премногу.............не е додуша истата година ама ете колку да се види иако мислам дека повеќето сте ги читале текстовите...



Ништење на Тракијската посебност

Тракијците се на посебен удар од Бугарските пропаганди.
Така кога Бугарскиот двор дознава за широките подготовки за формирање на Народната Федеративна партија (НФП), трчат пред настаните за да испреварат и заземат во старт дел од масите а со другиот да направат забуна и разочарувачко-апатични чувства.
Пред најавениот конгрес на НФП, тие прават конгрес на друг основачки конгрес на “Сојузот на Бугарските конституциони клубови во Турција”.
Собира остатоци од Врховисти на ВМРО, покрупни селани, земјоделци, банкари, лихвари и понекој од интелектуалците но и др. Ова е во тесна врска со бугрската влада направено, а се со цел да се придобијат од сите слоеви на македонскиот народ.
Основачкиот конгрес на овој Сојуз е на 07 септември 1908 год. во присуство на 81 делегат од Македонија и Тракија. Од нив 35 се учители, 21 трговец, 3 свештеници, 3 студенти, 2 земјоделци, 4 лекари, 2 адвокати, 2 чиновници, 1 занаетчија, 1 нивинар, 1 судија, 1 банкар, 1 книжар и 4 други.


Раководители на Сојузот : Карајонов, Панче Дорев, Д-р Владов, Д-р Руменов, Никола Ризов, Ефтим Спространов, Тодор Павлов Тилков, Сребрен Поп Петков и зад нив вистинските диригенти (според Влахов) – Тодор Александров, Христо Матов, Др. Кушев и Тодор Лазаров.

Иако програма е наизглед демократска во однос на национално-културните прашања тоа е само така наизглед се со цел да се налепат понаивни, а патриотски елементи ма кои испрепредените а платени пропагандисти подоцна ќе им долеваат потребни информации и наложенија.
Всушност овој Сојуз во наредните две години ќе ја одигра рољата на камуфлажа за вистинска подготовка на македонската одродничка а вооружена герила. И токму таа преку своите акции ќе има улога да ги затре сите самостојни македонско- национални стремежи и особено оние во Тракија (Одринско), каде се требаше да се добугаризира.
И посебно Тракија е полесен плен во овој поглед таму и инаку е потешка состојбата што од пребројното турско и муслиманско население, што од близината до Истамбул и брзата реакција при евентуални револуционерни раздвижувања (заради и што муслиманската маса подолго се задржува во Тракија да живее), што од целосното окружување.
Имено, ниту во Македонија положбата не беше подобра но за разлика од Тракија, таа има своја специфичност. Тракија во изборот помеѓу само две црковни сосетски пропаганди (Бугарија и Грција) и од нив само едната е словенска (Бугарската), па и природно во борбата поимеѓу двете – еден е изборот кај Македонија е нешто друго.
Токму во меѓусебното касапење на двете "словенски" пропаганди – бугарската и српската, Македонците најдобро ги увидоа разликите и вистинските мотиви, но и пропагандни трикови и вистинската потреба зошто тоа се прави со нив. Особено оние македонски дејци кои учеа и во едното пропагандно училиште и во другото (К.П. Мисирков и 30-40 Македонци ученици).
Македонија беше и во друга предност што за неа се интересираше и друга Голема сила, освен Русија а тоа е Австро - Унгарија, која уште во XVII век влезе длабоко во Македонија и беше на прагот на Македонија да и даде прва државна независност да не беше се сетил баша тогаш Францускиот крал да ја напаѓа од грб Австрија. Тракија е оставена во доменот на една Голема сила Русија, која пак ја исфорсира својата измислена Бугарија за да дојде и до Тракија и до Босфорот.
[quote ]Пиринска Македонија, меѓу Бугарија и внатрешноста на Македонија е крстопатот по кој одеа Врховистичките чети, но и каде се пресретнувани од четите на Сандански.
- Тој ја разбива секоја про-Бугарска акција уште при првиот и чекор. Многу врховистички чети паднаа во заседите .На почетокот, избегнува крвави судири, и само ги разоружува, знаејќи дека во нив има и Македонци заблудени од Бугарската пропаганда, како што и самиот на млади години влезе во таква чета. Правеше пресврт во нивната свест, не штедејќи се објаснувајќи со силна убедувачка моќ која се огледа во неговите збориви:
“Ние водиме борба против вас Врховистите, зашто сакате да ја подчините Внатрешната организација и да ја направите оружје на бугарскиот двор. Вие го направивте Џумајското востание и со вашите дејствија и придадовте на Организацијата карактер на едно вештачко движење што се инспирира од вас, од официјална Бугарија, а не од внатрешноста, од самиот народ. Со тоа вие сакате да го дискредитирате независниот карактер на Организацијата, да го уништите нејзиниот престиж и ставањето впечаток дека ние сме оружје на бугарската држава и со тоа му пречите на МАКЕДОНСКИОТ НАРОД. Ете зошто ние се бориме против вас“.

- И покрај овие “меки методи“ на Јане, Бугарската монструозна пропаганда не престана, фрла се на “картата“- Македонија, големи средства за оружените акции во кои при намалениот број Македонци, носи се повеќе Бугари.

- Бугарија очајно разгорува “бугарска борба“ во Македонија, каква сака светот да види. Но ова значи и крај на фазата бескрвно разоружување и Јане почна на упадите да одговара со сета жестина .

- Бугарите ја осетија свирепоста и “вродената жестокост“ (Љ.Милетиќ) на Јане кога е во одбрана на својот македонски народ. Врховизмот и Бугарите крвареа во очај.

- Паднаа и најголемите им “корифеи“, Михаил Деев, Иван Гарванов, Борис Сарафов и др. од решителните удари на Сандански. Тие кои смислуваа во Софија, сплетки, заговори, атентати, платија со свои глави.[/quote]






http://217.16.70.245/default.aspx?pBroj=1803&stID=37986&pR=3


Е читај го сега ова пример.....триста верзии излегуваат..иако е ова постаро ама колку што знаеме он се бореше и против србите..


Најголем дострел во револуционерната аквивност на Александров е потпишувањето на Мајскиот манифест .......................



И самиот Александров набргу ќе сфати каква голема грешка направил со тоа што го потпишал манифестот. Затоа ќе прави сў текстот на документ да не дојде до јавноста. Во една пригода на својот истомисленик Александар Протоѓеров ќе му се исповеда: "Кога ги читав, се накострешив. Големи пакости ќе се направат со нивното публикување, не само на борбена Македонија, но и на целото бугарско племе... Ќе помислиме како да ја поправиме таа наша грешкааи.

 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Како што кажа, верзии има 1001. Зошто југословенската верзија ја зимаш здраво за готово, а Македонската ја отфрлаш? За бугарската не станува воопшто тема на муабет бидејќи сите верзии кои ги пласираат „бугарските учени“ се радикални, и одвратно смешни...затоа и биваат бојкотирани, токму поради нивниот романтизам и нивната неточност гледано во медиокритет.

Како најлесно ќе се откачиш од оној кој Македонија ја бранел од Срби? Направи го бугар...

Не станува тука збор само за Тодор Александров, тој е само дел од плејадата Македонски револуционери и лидери кои поради нивниот акт, не кореспондираат со Југословенската историја и нивните народи...последниве...60 години...Каде се кичевските вмро-вци во учебникот по историја во Македонија? Каде се останатите личности, заборавени кои делувааа против Југославија??

Има уште мноогу да се открива за тоа...А ако сакаш да расчистиме за Тодор Александров, повели. Ќе ми бидеш гостин во Штип. Ќе те запознаам и со остатокот од неговите роднини и што тие чуваат од него дома.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Види Трн не ме разбирај погрешно..не се лути...имам додуша другарка во Штип ако наминам натака ќе ти пишам ;). Никој не ја зема југословенската верзија верувај реков и горе како сега бил за влез во Југославија кога ги тепаше Србите.

Неговите платеници го убија Ѓорче Петров. Кои се причините за тоа поим, немам сигурно, неговите роднини имаат објаснување за тоа и баш би сакал да го чујам нивното мислење. Кога ќе доаѓам натака ти ветувам дека ќе ти пишам по п.п.

Како и да е таа Југославија што беше во времето на Александров беше повеќе како онаа на Милошевиќевата Југославија или популарно кажано Србославија. :(

Не ме разбирај погрешно зборувам само за Матов и Александров. За Александров веќе и не знам што да кажам има како што и ти рече 1001 верзија човек да споулави незнаеш кое од кое е фалсификат.

Се согласувам со тебе дека он ќе биде убиен од бугарскиот двор, искрено речено немам веќе што да кажам.

Како и да е неможам уште да разберам зошто го убил Ѓорче Петров и зошто учествувал во ништењето на тракијската посебност.

Поздрав,
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
309
Поени од реакции
0
Abe vie ne razbrahte li deka Makedonskite revolucioneri sa se ubivali edni drugi po mnogo prichini ... Ednata e bila koj da vodi bashtinata si drujina ! :wink:
Drugata e svarzana so politicheskata pripadnost ! Naprimer Gorce e bil golem prijatel na premierot na Bugarija Alexander Stambolojski ... No Stambolijski e sakal poveke drujba so Srvia i se e obarnal protiv VMRO ... Zatova VMRO po vremeto na Alexandrov e uchestvalo vo prevratot na 9 mai protiv Stamboliiski i vo ubivaneto na golem broj politichari i intelektualci so levi idei. Naj-blizkiot soratnik na Stambolijski - Rajko Daskalov e bil ubien vo Praga po zapoved na Alexandrov i taka natamu ...

Objasnuvaneto na bratoubijstvata so nacionalna svest ili pripadnost e poveke od smeshna rabota ...
 
Член од
4 април 2007
Мислења
17
Поени од реакции
0
Eve nesto da napisam, za vnukot na Hristo Matov, kako go dobile prezimeto Matovi. Imeno begalki od turskite zulumi naselenieto od okolinata na Struga, begale vo Albanija na nekoja visoramnina sto se vikala MAT. Ikoga se vrakale po nekoj period nazad vo Struga, narodot velel eve gi idat od mat matovi,i taka denes vo Struga ima mnogu luge sto se prezivaat Matovi. Sto se odnesuva do toa dali eprifatliv ili ne vo nasata istorija, ili da se etiketira deka deka bil vo VMRO vo vremeto na Todor Aleksandrov da sepripisuva kako "grev" , treba da se znae toa deka Todor Aleksandrov imal cisti Makedonski stavovi, a sto se odnesuva za ubistvoto na Gorce Petrov, zosto nikoj ne se zaprasa zosto e ubien Gorce, dali toa sto toj go pravel bilo pozitivno za Organizacijata, dali odnesuvanjeto na Gorce bil ovo red za kauzata i tn., jas ja znam i pricinata za negovoto ubistvo, a ne ovde da se pisuva bezvezni raboti. Ako ve interesira ke vi ja objasnam.
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
309
Поени од реакции
0
Eve nesto da napisam, za vnukot na Hristo Matov, kako go dobile prezimeto Matovi. Imeno begalki od turskite zulumi naselenieto od okolinata na Struga, begale vo Albanija na nekoja visoramnina sto se vikala MAT. Ikoga se vrakale po nekoj period nazad vo Struga, narodot velel eve gi idat od mat matovi,i taka denes vo Struga ima mnogu luge sto se prezivaat Matovi. Sto se odnesuva do toa dali eprifatliv ili ne vo nasata istorija, ili da se etiketira deka deka bil vo VMRO vo vremeto na Todor Aleksandrov da sepripisuva kako "grev" , treba da se znae toa deka Todor Aleksandrov imal cisti Makedonski stavovi, a sto se odnesuva za ubistvoto na Gorce Petrov, zosto nikoj ne se zaprasa zosto e ubien Gorce, dali toa sto toj go pravel bilo pozitivno za Organizacijata, dali odnesuvanjeto na Gorce bil ovo red za kauzata i tn., jas ja znam i pricinata za negovoto ubistvo, a ne ovde da se pisuva bezvezni raboti. Ako ve interesira ke vi ja objasnam.
Ke bide interesno da ja chuem istoriata ti !

Sepak za mene nema "pravilni" i "nepravilni" politichki ubijstva ... Site tie sa nepravilni !
Mojeme samo da gi objasnime, no ne i da gi opravduvame ! :toe:
 
K

KomitaMKD

Гостин
Комита.

Не е битно он со какви пароли се сликал а и за оваа парола има објаснување...

Битно е што направил и за кого работел....
На крај факт е дека он ќе го потпише Мајскиот манифест за создавање слободна и независна Македонија ама што направи он пред тоа...
Неговите платеници го убија Ѓорче Петров(со тоа врховистите и зададоа голем удар на организацијата речиси ја осакатија....)...
Со помош на Матов он доаѓа на чело на организацијата ама работи за бугарските интереси или за интересите на бугарскиот двор..

Како и он така и Матов.......

На крај сепак Александров ќе биде убиен од бугарскиот двор токму поради тоа што подоцна ќе се здружи со левите сили ама што направил претходно и за кого се борел тоа е лошото.....и тоа неможе да се избегне..

Дури и се каел што го потпишал Мајскиот манифест...

Овие две фигури Александров и Матов биле од страната на бугарите.......


Искрено речено те советувам за Матов да си ги прашаш твоите роднини они го имаат одговорот за него сигурен сум........
Јас само си го кажувам она што го знам или она што сум го читал..

Како и да е се надевам дека ти нема да тргнеш по неговиот пат и дека нема да ги браниш боите на Бугарија туку на Македонија зошто ти си македонец и македонскиот народ постои и има докази за нашиот идентитет..
Како и да е не ги продолжувај стапките на твојот далечен роднина.....


Поздрав :)
Јас си ја знам добро националната припадност - МАКЕДОНЕЦ . И сите докази за идентитетот на Македонците ги знам и не планирам да тргнам по стапките на Матов .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom