Хрватски пасош

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Не трескај глупости бе, знам една фамилија каде трите деца им се родени во САД и имаат државјанство, родителите се чисти македонци кои беа на привремена работа таму, а децата немаа седено месец-два у Америка откако се родија

http://en.wikipedia.org/wiki/Birthright_citizenship_in_the_United_States

Since the adoption of the Fourteenth Amendment to the constitution on July 9, 1868, the citizenship of persons born in the United States has been controlled by its Citizenship Clause, which states:
"All persons born or naturalized in the United States, and subject to the jurisdiction thereof, are citizens of the United States and of the State wherein they reside.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=865380107BD1D943B7352C2C9BD9F87F

Сите деца родени во САД се американски државјани, дури и тогаш кога тоа не е случај со нивните родители.
Не важи ова за сите држави.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.651
Поени од реакции
14.502
Нормално дека не важи, јас цитирав САМО за САД и мојот прв пост беше само за САД, дечкото вмеша Швајцарија...
 
M

Mussolini

Гостин
Не трескај глупости бе, знам една фамилија каде трите деца им се родени во САД и имаат државјанство, родителите се чисти македонци кои беа на привремена работа таму, а децата немаа седено месец-два у Америка откако се родија

http://en.wikipedia.org/wiki/Birthright_citizenship_in_the_United_States

Since the adoption of the Fourteenth Amendment to the constitution on July 9, 1868, the citizenship of persons born in the United States has been controlled by its Citizenship Clause, which states:
"All persons born or naturalized in the United States, and subject to the jurisdiction thereof, are citizens of the United States and of the State wherein they reside.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=865380107BD1D943B7352C2C9BD9F87F

Сите деца родени во САД се американски државјани, дури и тогаш кога тоа не е случај со нивните родители.
тава шо кажах за Америка го повлекувам додека тава шо кажах за Швајцарија го оставам да стои оти не е глупост.

Altri Stati applicano invece lo «ius soli», ovvero l'acquisto della cittadinanza direttamente alla nascita nello Stato in questione. Tra questi figurano gli Stati d'immigrazione classici (USA, Sudamerica, Canada, Australia), ma non la Svizzera.

тие шо се болдирани, дават пасош как шо викаш ти: доволно е таму да си роден.

http://www.bfm.admin.ch/bfm/it/home/themen/buergerrecht/schweizer_buergerrecht.html
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.727
Поени од реакции
18.273
Пред малку ја разгледував темата за бугарски пасош, па ми текна ваква тема да отворам. Па, сега секој Македонец може да извади бугарски пасош, јас такво зло нема шанси да си нанесам на самиот себеси (скраја да е), а од друга страна сакам да живеам и работам на пр. 3 год некаде во ЕУ, а со влезот на Хрватска во ЕУ и ако успеам да извадам хрватски пасош би ми се остварило тоа. Значи ме интересира дали би можел јас како Македонец, роден во Македонија, од мајка и татко Македонци (родени во Македонија).. да го искористам влегувањето на Хрватска во ЕУ (на некој начин :sneaky:) и да земам хрватски пасош?
Ко демек ако е дојдена кнап ситуацијата и мора да се оди ќе биде битно дали е хрватски или бугарски?:)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ко демек ако е дојдена кнап ситуацијата и мора да се оди ќе биде битно дали е хрватски или бугарски?:)
Се разбира дека е небитно ако немаш избор. Секој треба да си ја нахрани фамилијата. Јас иако од дно на душа неможам да ги поднесам бугарите, никогаш не сум ги хејтала луѓето кои земаа пасош чисто од економска природа. Но оние кои се чувствуваат како бугари во Македонија, хммм за нив посебен режим.
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
:pos: Ова е дефинитивно најголемата глупост која ја имам прочитано. Едноставно засрами се. Нема да ти кажам зошто, ако имаш барем тронка мозок, сам ќе се сетиш. ;)

П.С. Немојте да мислите дека Хрватскиот јазик е така лесен, односно неможете да го споредувате со српскиот. Вие мислите знаете српски и автоматски знаете и хрватски. Си има посебни правила и многу е глупаво некој кога ќе каже: абе тоа српски хрватски едно те исто, знам тоа...НЕ е исто.
П.П.С. Причинава за хрватски пасош/државјанство ти е во најмала рака дебилна...седи си овде и најди си ја среќата, запамти - образовани и искусни луѓе секаде можат да си ја најдат среќата. ;)[/Тоа е мој став немораш да го прифатиш,
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
Јас иако од дно на душа неможам да ги поднесам бугарите, никогаш не сум ги хејтала луѓето кои земаа пасош чисто од економска природа. Но оние кои се чувствуваат како бугари во Македонија, хммм за нив посебен режим.
за овие последни зборови во нормални страни се оди во суд, а потоа државата ти овозможува слободен престој во зандан по неин избор...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
за овие последни зборови во нормални страни се оди во суд, а потоа државата ти овозможува слободен престој во зандан по неин избор...
Многу сте досадни на секоја тема ве има, страшна работа е станато ова со бугариве.
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
за овие последни зборови во нормални страни се оди во суд, а потоа државата ти овозможува слободен престој во зандан по неин избор...
Досега кај мене не се пројавила желба да членувам на бугарски форум и да кукам за маките на Македонците во Бугарија, а гледам Бугарите многу благороден народ ебаго кај секој втор желба да дели правдини по македонски форуми. Ова мора да е некој фемонен!
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.651
Поени од реакции
14.502
тава шо кажах за Америка го повлекувам додека тава шо кажах за Швајцарија го оставам да стои оти не е глупост.

Altri Stati applicano invece lo «ius soli», ovvero l'acquisto della cittadinanza direttamente alla nascita nello Stato in questione. Tra questi figurano gli Stati d'immigrazione classici (USA, Sudamerica, Canada, Australia), ma non la Svizzera.

тие шо се болдирани, дават пасош как шо викаш ти: доволно е таму да си роден.

http://www.bfm.admin.ch/bfm/it/home/themen/buergerrecht/schweizer_buergerrecht.html

Абе не ми давај линкови за Швајцарија, не ме интересира, јас пишав за како е во Америка и ти ми се вмеша кај си роден што воопшто и не е битно! Јас ни те повикав да кажеш нити прв те цитирав, сам се вмеша у муабет во кој не беше прозван! Што ме цитираш мене, пиши како е во Швајцарија и чао пријатно, не се мешај и не ме цитирај повеќе
 
M

Mussolini

Гостин
Абе не ми давај линкови за Швајцарија, не ме интересира, јас пишав за како е во Америка и ти ми се вмеша кај си роден што воопшто и не е битно! Јас ни те повикав да кажеш нити прв те цитирав, сам се вмеша у муабет во кој не беше прозван! Што ме цитираш мене, пиши како е во Швајцарија и чао пријатно, не се мешај и не ме цитирај повеќе
типче де смири се....
 
M

Mario Gómez

Гостин
TheTrooper кога ќе влезе Хрватска во ЕУ сите женски ќе паѓаат на твојот пасош, јас да сум ко тебе ке го носам со мене секогаш, и коа ќе излагам на кафе на маса ќе го ставам до мобилниот. :)
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Не мешајте баби и жаби. Секоја држава го има посебно уредено прашањето за државјанство, без разлика дали е во ЕУ или не.

Америка е посебна приказна. Ако се родиш таму - имаш државјанство. Ако стигнеш пливајќи до таму, пак добиваш државјанство.

До пред 6-7 години, во Хрватска се добиваше државјанство по основа на брак, т.е. ако стапиш во брак со хрватски државјанин, автоматски добиваш хрватско државјанство.

Тоа е променето. Ако си во брак, мора да живееш 5 години во Хрватска, а ако си самостојно во Хрватска (работа), тогаш дури после 7 години може да добиеш државјанство.И како што кажа некој погоре- Хрватска ќе влезе во Еу, ама треба да поминат 6 години (?) за да може да работат, како што еден Германец може да работи во Авсрија, на пример. На Бугарите и Романците тој рок им истекува 2014 година.

Хрватска дозволува двојно државјанство. Значи ен мора да се откажеш од македонскиот пасош за да добиеш хрватски. Германците, на пример, не дозволуваат двојно државјанство.


Гледам дека не знаете дека е исто за Македонија. Ако некој што нема никаква врска со Макеоднија, сака македонско државјанство, тогаш мора да живее и работи 7 години во Макеоднија. И ми коња за трку имамо :)

Да се вратам на почетниот пост: така како што ти сакаш да добиеш државјанство, на лепе очи, не даваат никаде.

Donatella Versace
Девојче, кочи малку. Националноста не е исто што и државјанството.
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
32
Поени од реакции
11
Не мора да се изјасниш мислам.......треба да имаш потекло од Хрватска кое не мора да е етнички хрватско. :)
Мораш да приложиш документ од нотар дека се изјаснуваш како Хрват.. точно можам да ви кажам ако некого го интересира ,али ако немате потекло од Хрватска џабе е секој муабет ...
 
Член од
21 април 2012
Мислења
366
Поени од реакции
186
Мораш да приложиш документ од нотар дека се изјаснуваш како Хрват.. точно можам да ви кажам ако некого го интересира ,али ако немате потекло од Хрватска џабе е секој муабет ...
Епа тиjа Хрвати много "лоши бе", ко Бугарите, сакат хотарска заверка на документ како се изjаснува човек :pos:
 

Kajgana Shop

На врв