Хипхоп културата надвор од нашите граници

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Пред неколку страни пишувавме за дисот помеѓу Еминем и Канибус или Канибич.Најдов нивни фристајл дуел во мп3 формат.
Слаба е аудио снимката не разбирам многу текст,али какво флоу има копилето Еминем ц.ц.ц.ц.ц не е нормален...:tapp:

Eminem and Cannibus - 12min freestyle
 
Член од
11 април 2006
Мислења
122
Поени од реакции
0
Mnogu dobro kazano.Edinstvenoto neshto shto me odrzuva vo zivot i shto me pravi sreken na nekoj nachin.Rap Rulez!!!

Peace
I da rapot, definitivno e najdobroto nesto sto mi se slucilo vo zivotot.Steta sto na mnogu luge ne mozes da im objasnis kako i zasto.I ni najmalku ne se kaam sto slusam takva muzika, sto sum "streeter" i sto cel zivot go ostaiv na ulica :)
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Abe ko ke zemish vo predvid ne mora da znachi deka mora da kisnish na ulica.Ulicata kolku e dobra tolku e i losha.Kolku ke ti pomozi mozi i da ti odmozi za ponata mu vo zivotot.Za da bidish raper ili ako si strastven obozavatel na rap muzikata nigde ne pishi i nikoj ne veli deka mora da si ulichar...toa e greshkata shto ja pravime od mali noze od sho ne razbirame po mnogu.

Peace 2 ture Hip Hop!!!!
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
I da rapot, definitivno e najdobroto nesto sto mi se slucilo vo zivotot.Steta sto na mnogu luge ne mozes da im objasnis kako i zasto.I ni najmalku ne se kaam sto slusam takva muzika, sto sum "streeter" i sto cel zivot go ostaiv na ulica :)
Togas covek, sigurno imas zaeban zivot. Ili hiperbola e ova? Poshto kolku i da sum posvetena na rapot, ima mnogu podobri raboti vo mojot zivot. Na pr. familija.
A za toa shto sme demek misunderstood deka nemozeme da se objasnime prema drugi lugje, do nekade taka e, ali od druga strana, mislam deka mnogu povekje prerasuda ima prema metalot. Priznavam, i ja koa ke vidam nekoj so paun na glava u 300ta boi, so potesni pantoloni od moite, i so kombat chizmi do kolena, i ja zjapam i mu sudam. A i deneska nema mnogu distinkcija pomegju stilovi, taka dojde vremeto, site ti se nosat u shiroko od strana na mashki, bez razlika dali slusaat hip hop ili ne. A za zenski, predominira seksualnosta normalno kaj povekjeto. Za mene, jas se nosam u shiroko poshto sum bila pravena za mashko, ali tatko mi utnal, a ne radi toa shto sum vlezena u nekoj girlz n da hood film.
A deneska, mislam deka rapot vekje premnogu e stanat za toa koj povekje znae biografii, koj povekje albumi slusa, koj povekje kje se dokazhe kako postrasten raper, itn itn. Mi odzima od zadovolstvo iskreno...Sho ako ne znam koi se chlenovite na nekoja grupa? Legija mi ide pri um...pred nekoja nedela doznaf Dzaka bil u Legija. Pa so qr ako doznaf vcera, sigurna sum deka i Talib Kweli ne znae deka Dzaka e u Legija, pa ne mu odzima od statusot na tipot. Vekje za toa i prekinaf da odam na Underground forumot, poso glavata samo so gluposti mi se polnese. Vaka ke si pustam hip-hopce, si slusam, si uzivam, i ne se zamaram dali nekoj misli deka e "po raper" od mene.
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Најдобра работа што ми се случила во животот?! Не би рекол, стварно, многу трагично го кажувате тоа, ко да не му се радувате на самиот живот, на љубовта, еве Bebe11 кажа и на фамилијата, па и други работи, да не го тупам, музикава е само еден мал дел кој го исполнува целото задоволство животот што ни го дава.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
I da rapot, definitivno e najdobroto nesto sto mi se slucilo vo zivotot.Steta sto na mnogu luge ne mozes da im objasnis kako i zasto.I ni najmalku ne se kaam sto slusam takva muzika, sto sum "streeter" i sto cel zivot go ostaiv na ulica :)
I da rapot, definitivno e najdobroto nesto sto mi se slucilo vo zivotot.Steta sto na mnogu luge ne mozes da im objasnis kako i zasto.I ni najmalku ne se kaam sto slusam takva muzika, sto sum "streeter" i sto cel zivot go ostaiv na ulica :)
brat nogu me nervira toa koga nekoj ke rece zivotot go ostaviv na ulica!!Znae6 6to ?Ako navistina si bil na ulica i ako navistina te izrasnala ulicata sega nemase da bides na Forum i da debatiras na forum za rapot.Tuku ke bese nekade i ke se borese da prodavas droga za pari a ne da imas doma pc i da si uzivas od parite na mama i tate....bidete realni ulicata e TEMNATA STRANA koja ke te odnese na drug pravec a ne na forum na kajgana....nikoj od nas tuka ne e ziveal na ulica I AKO E ZIVEal togas e ziveal dodeka bil 5 oddelenie koga se tepal so decata od komsilukot..daj ke ispadne deka i Fat Joe koj ziveel na ulica isto taka sedi na forumi (iako vo 92 fat hoe ima ubieno 3 portorikanci)ete toa e gangster i zatoa mu se vika 93 albumot Da Gangsta represent....taka i steknal respekc.Toa e vistinski "ULICAR" t.e 4ovek izrasnat na ulica....pozdrav i ve molam bidete realni i objektivni a ne bidete filmadzii...ziveeme u mk i od mk samo 6iptarite i ciganite znaat so e zivot na ulica i redok slucaj od nas makedoncite kak TONI MANDZA od gevgelija (e toa e dete izrasnato na ulica)i zarem se sporeduva6 so nego???Ke ve molam.....

Eve kako se vklapam vo vasite postovi...pred nekoj post pred ovaa za4nata tema pisav deka za mene prvo e familijata,rapot pa drugarite i ubavo kazav zosto e rapot pa drugarite.Oti site vo mojot zivot se pokazaa pederi i materijalisti.Za moj drugar koj bese navreden od tip,tolku mnogu go sakav drugarot so mi bese krivo so izede samar pred cel grad,pa otidov na drugiot i so cigla mu skrsiv 2 rebra i mu ja rascepiv facata a znaes zasto????Za posle eden mesec "DRUGAROT" da mi kaze deka od doma ne mu davale da se druze so mene sum bil bitanga a jas si dobiv pecat od brakata "5-0".I drugi posle nego mi go napravija istoto>I kazi mi dali sega vredi da gi stavam drugarite pred rapot??Iskreno rapot mi dava poveke zadovolstvA OTKOLKU laznite drugari...pozdrav...sepak pred se e Familijata i nekogas tatkovinata ama kako 6to gledam u kakva tatkovina ziveeme i kako cel svet ni go ima merakot,sepak ke si sedam krotko i ke se boram samo za familijata....
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Neznam zoshto gi tepate tie amerikanski filmovi na rap.Rekov i pogore...ne mora da si na ulica za da si raper.Ima raperi koi go dokazuvaat sprotivnoto od toa.Samo treba nekoj da slushi i da razberi,a ne samo i oni shto kazuvaat treba i sami da svatite deka ulicata ne e tolku dobra kako shto izgleda...Jas se zaebav od tie amerikanski filmovi ushte od mali noze i koi radi toa imam big shit i den denes.
That's The Way You Get Fucked up!

Peace
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Rekov ja ednas.. Daj boze da nema potreba od ulici filmovi praenje da mozam da dremam po kafani i po kafici i viski da pijam i puri da pusam. DAJ BOZE.
 
Член од
11 април 2006
Мислења
122
Поени од реакции
0
Rekov ja ednas.. Daj boze da nema potreba od ulici filmovi praenje da mozam da dremam po kafani i po kafici i viski da pijam i puri da pusam. DAJ BOZE.

Da ama u kafana sigurno nema da ti pustat rap muzika.Taka da ako dremes po kafani ke mora da slusas toa sto se pusta tamu.
 
Член од
11 април 2006
Мислења
122
Поени од реакции
0
brat nogu me nervira toa koga nekoj ke rece zivotot go ostaviv na ulica!!Znae6 6to ?Ako navistina si bil na ulica i ako navistina te izrasnala ulicata sega nemase da bides na Forum i da debatiras na forum za rapot.Tuku ke bese nekade i ke se borese da prodavas droga za pari a ne da imas doma pc i da si uzivas od parite na mama i tate....bidete realni ulicata e TEMNATA STRANA koja ke te odnese na drug pravec a ne na forum na kajgana....nikoj od nas tuka ne e ziveal na ulica I AKO E ZIVEal togas e ziveal dodeka bil 5 oddelenie koga se tepal so decata od komsilukot..daj ke ispadne deka i Fat Joe koj ziveel na ulica isto taka sedi na forumi (iako vo 92 fat hoe ima ubieno 3 portorikanci)ete toa e gangster i zatoa mu se vika 93 albumot Da Gangsta represent....taka i steknal respekc.Toa e vistinski "ULICAR" t.e 4ovek izrasnat na ulica....pozdrav i ve molam bidete realni i objektivni a ne bidete filmadzii...ziveeme u mk i od mk samo 6iptarite i ciganite znaat so e zivot na ulica i redok slucaj od nas makedoncite kak TONI MANDZA od gevgelija (e toa e dete izrasnato na ulica)i zarem se sporeduva6 so nego???Ke ve molam.....

Eve kako se vklapam vo vasite postovi...pred nekoj post pred ovaa za4nata tema pisav deka za mene prvo e familijata,rapot pa drugarite i ubavo kazav zosto e rapot pa drugarite.Oti site vo mojot zivot se pokazaa pederi i materijalisti.Za moj drugar koj bese navreden od tip,tolku mnogu go sakav drugarot so mi bese krivo so izede samar pred cel grad,pa otidov na drugiot i so cigla mu skrsiv 2 rebra i mu ja rascepiv facata a znaes zasto????Za posle eden mesec "DRUGAROT" da mi kaze deka od doma ne mu davale da se druze so mene sum bil bitanga a jas si dobiv pecat od brakata "5-0".I drugi posle nego mi go napravija istoto>I kazi mi dali sega vredi da gi stavam drugarite pred rapot??Iskreno rapot mi dava poveke zadovolstvA OTKOLKU laznite drugari...pozdrav...sepak pred se e Familijata i nekogas tatkovinata ama kako 6to gledam u kakva tatkovina ziveeme i kako cel svet ni go ima merakot,sepak ke si sedam krotko i ke se boram samo za familijata....

Sto znaci toa, deka ja ako idam po forumi deka ne sum streter ili ne sum prodaval "gendz" a? Epa vo golema zabluda si da ti kazam pravo i ne se gordeam bas mnogu so toa.Samo neznam spored tebe ako sum teska ulica, sto toa znaci deka ne smeam da sednam na intrenet ko sekoj normalen? Neznam stvano sto ima toa vrska.Me interesira da vidam mislje i na drugi luge zatoa odam po forumi.I koa rekov streter ne znaci deka sum gangster, mafijas,reketar ili nekoj narko bos i deka ubivam luge, izlea pogresno go svakate terminot.I btw Struja koa crta grafiti se potpisuva Teska Ulica posto stvarno e 24/7 na ulica.I sto toa znaci deka on e gangster?I veruvaj mama i tato ne mi davaat pari a compjuterot na koj sto sega sedam e na brat mi.
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Ne e gangster daleku sme od toa za gangsteri.Rabotata e shto nemozish cel zivot da kisnish na ulica i da furash film deka si ulichar.Neznam kolku go razbirash poimot ulichar.Ne e ona izlezi od doma i skitaj cel den i posle pribrise doma na toplo i da te cheka vecherata na masa i kafeto.Togash ne si ulichar,samo edno obichno dete koe e vo zabluda na zivotot i tera filmovi na "raper".Ulicata ne te pravi raper da sedish da se pijanchish i da se drogovash ti ne si raper togash,samo edna propadnata lichnost koja neznae shto da pravi so sebe si i dremi po ulici.
Mozi nekoi ushte ne svakat deka ne se tera daleku so takviot nachin na zivot.Nekoi svakaat porano,a nekoi pokasno (na primer JAS) no nekoi ne svakaat ICH i ostanvat beznadezni i bezvredni luge koi cepat filchina na raperi.
Ne napagam na nikoj so ova samo sakam da kazam od lichno iskustvo sho sum go pominal na ulica,a sega veke nesakam da bidam taa lichnost od iks i iks prichini.Koga bev dete mislev deka i tamu ke zavrsham,no ne bilo taka.Bev,vidov kako e i sega e vreme da se trgnam od tamu oti ne e cel zivot na mama i tato.Something On Your Own Needs...da bidish svoja lichnost,da se borish za svoite prava i interesi,da ne si glup i da mavash so glata vo dzidot mislejki deka ke go turnish,treba da ti rabotat chambers in your brain da svatish deka ne mora da si ulichar za da sakash i sledish hip hop kulturata.

Peace
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Ne e gangster daleku sme od toa za gangsteri.Rabotata e shto nemozish cel zivot da kisnish na ulica i da furash film deka si ulichar.Neznam kolku go razbirash poimot ulichar.Ne e ona izlezi od doma i skitaj cel den i posle pribrise doma na toplo i da te cheka vecherata na masa i kafeto.Togash ne si ulichar,samo edno obichno dete koe e vo zabluda na zivotot i tera filmovi na "raper".Ulicata ne te pravi raper da sedish da se pijanchish i da se drogovash ti ne si raper togash,samo edna propadnata lichnost koja neznae shto da pravi so sebe si i dremi po ulici.
Mozi nekoi ushte ne svakat deka ne se tera daleku so takviot nachin na zivot.Nekoi svakaat porano,a nekoi pokasno (na primer JAS) no nekoi ne svakaat ICH i ostanvat beznadezni i bezvredni luge koi cepat filchina na raperi.
Ne napagam na nikoj so ova samo sakam da kazam od lichno iskustvo sho sum go pominal na ulica,a sega veke nesakam da bidam taa lichnost od iks i iks prichini.Koga bev dete mislev deka i tamu ke zavrsham,no ne bilo taka.Bev,vidov kako e i sega e vreme da se trgnam od tamu oti ne e cel zivot na mama i tato.Something On Your Own Needs...da bidish svoja lichnost,da se borish za svoite prava i interesi,da ne si glup i da mavash so glata vo dzidot mislejki deka ke go turnish,treba da ti rabotat chambers in your brain da svatish deka ne mora da si ulichar za da sakash i sledish hip hop kulturata.

Peace
Tokmu taka , vo celost se slozuvam so tebe.Ubavo kazano.Minaa godinite koga si pravevme filmovi deka sme decata na ulicata.Jas licno nikogas ne sum ni bil iako cel zivot sakav da bidam no vidov deka ne se taka lesno i ednostavno.Izlezi pretepaj prodadi i zemi.Ima ne6to 6to se vika "Street Wize"t.e. uli4na lukavost i imunitet koj ke te probie niz opasnostite na ulicata.Ha!!Pa inaku ulicite vo mk i ulicite vo USA od kade e rapot mislam deka nemaat nisto zaednicko.Samo tie tamu zi znaat sto zna4i ulica kade sekoj si ima pi6tol,kade sekoj krade,kade sekoj reketa6i nekoj,kade sekoj se pazi od sekoj a ne tuka kade site sme taj film.Ej yo brat ova ona vaka taka hahaha....daj da ne se furame da bideme realni i da si uzivame vo makotrpno izgradenata kultura i muzika onaka kako sto ni dolikuva a ne da si klavame oreoli haha..pozdrav , Wannabeez ubavo kazano.Pozzz...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Inaku George sakav da ti kazam deka vistinski izrasnata li4nost na ulicata ne ja interesira PC,tuku opstanok na dzunglata na asfaltot...taka da ako si dete na ulicata ne veruvam deka polza i profit ke imas od kompjuterot.Samo od ulicata i lukavosta vo harmonija paralelna so ulicata moze da te izdigne taka da samo ja gledas ulicata i ne te interesira nisto drugo...
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Inaku George sakav da ti kazam deka vistinski izrasnata li4nost na ulicata ne ja interesira PC,tuku opstanok na dzunglata na asfaltot...taka da ako si dete na ulicata ne veruvam deka polza i profit ke imas od kompjuterot.Samo od ulicata i lukavosta vo harmonija paralelna so ulicata moze da te izdigne taka da samo ja gledas ulicata i ne te interesira nisto drugo...
bratec internetot e deneska nogu bitna stvar za komunikacija taka da streeter sakal nejkel ke go koristi po potreba osven ako e nepismen....a toa so ulicata tie filmovi bile nogu odamna denes samo nepismenite sedat na ulica ne go koristat netot i ja gledaat ulicata demek svetot e tolku golem.......taka da nema niso pozitivno u toa.....ne znaci ako e od ulica ne koristi net...nogu pogresno si svatil epten si se vnesel u toa....pozdrav
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
bratec internetot e deneska nogu bitna stvar za komunikacija taka da streeter sakal nejkel ke go koristi po potreba osven ako e nepismen....a toa so ulicata tie filmovi bile nogu odamna denes samo nepismenite sedat na ulica ne go koristat netot i ja gledaat ulicata demek svetot e tolku golem.......taka da nema niso pozitivno u toa.....ne znaci ako e od ulica ne koristi net...nogu pogresno si svatil epten si se vnesel u toa....pozdrav
Epa ja ba6 toa sakam da kazam..deka tie filmovi so ulicata bile nekogas odamna a ne sega.Sega normalno deka samo nepismen 4mae na ulica.A toa 6o mi vikas deka sum se vnesel, NE.Jas samo sakam da se znae 6to e vistinskata smisla na ulicata i da ostane onaka kako to nekoga6 bilo.Da bide vistinsko a ne kako 6to pretstavuva 50 cent.Treba da se znae 6to bilo nekoga6 a 6to denes za da se razgrani4e a ne da se ima lazna slika...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom