Хипхоп културата надвор од нашите граници

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
sum slusnal rep od celiot balkan, sea ne mi teknuvaat site iminja na izveduvacite, i srspki i hrvatski i bosanski i grcki. i edo majkaa i frenki stvarno dobri se, ama se najfamozni posto pola balkan zbourva slicen jazik i go razbiraat nego site. albanskiot ne, i komer repot, no posebno andergraund repot vo kosovo e vo drugo nivo od ostanatite, vo nekoi sajtovi koj odamna sum gi cital bese 3 vo evropa zad francuskiot i germanskiot.

eve nesto urban i undergraund (i ako ima i dobar komercijalen rep, ama pak komerc si e komerc i ne cini)
интересно брат стварно... интересни инструментали добро flow али јас ништо не разбирам шо зобрува :) во балканов никогаш нема да се знајш кој е најдобар рап, али најуспешен е бугарскио пошто многу лесно стасаа до америка и амерички артисти ( али мафијата работи за то )
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Поздрави и честитки !

Мораше да се стави нешто јебига.
 
M

marko 1996

Гостин
gledam deka 14 si. mlad si i ke ucis ushte mnogu za repot ;)
Секој свој вкус , иначе пак си стојам до своето не се нешто посебно видеава има 100 пати боље рап на балкан. Бугарскиот и Македонскиот се најдобри!
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Секој свој вкус , иначе пак си стојам до своето не се нешто посебно видеава има 100 пати боље рап на балкан. Бугарскиот и Македонскиот се најдобри!
Brat jas sum tuka u BG veke 4 godini i ic ne znaev za dobar bugarski rap od ponovo vreme .. samo si slusav dimna zavesa, slim spens drs i nokaut ..
E sea ovie DRS i NOKAUT se nogu silni ama postari .. no ona novoto sto go cuv d bugarite pred nekoj mesec na srekja eden covek zapoznavi koga mi pusti blgarski ander prosto nem ozev da poveruvam kolku se kontrabass stil hahaha ...Inac i MK ima dobar rap .. samo pocnaa nesto da mi go sminkaat nogu zvukot ;) .. Ako slusnes BG ander i MK ander razlikata e nogu golema ... BG ima naj dobar i naj kvaliteten tvrd rap... makedonija ima po taka nasminkan stil no pak e mnogu dobar stilot ... Srbite IC ne gi slusam ... nogu mi zamarat jebote ovo ono mafija pare kurve .... nema li kreativnost, nistu ne biva ;) .. MK i BG za toa nesto se najdobri ...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Ако зборуваме само за Балкан Македонскиот и Српскиот доминираат, после може да дое Бугарскиот, Косоварите повеќе целат кон оној комерцијален стил, Грците и Хрватите немаат појма апсолутно што е рап, камења се ! Црногорците не ни имаат мислам :) ова е според мене

--- надополнето ---

Секој свој вкус , иначе пак си стојам до своето не се нешто посебно видеава има 100 пати боље рап на балкан. Бугарскиот и Македонскиот се најдобри!
Кој се тие најдобри Бугари ? Доаѓале у Скопје,Бугарски изведувачи и а стапнат на бина се празни публика. Еве отиди сеа што ќе биде фестивалот у Метрополис таму ке бидат најдобрите бугарски рапери, па да видиме какви ќе бидат, ај може ќе бидат подобри од Connect :)
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
ако збориме за балкан по мое србија и македонија се дефинитинвно најдобри еве гледам вие нешто бугарите ги спомнувате ама незнам дали сте биле на настап бугарски , ја сум бил во штип и можам да кажам дека тоа беше најдосаден дел од денот :) на друго место незнам неам присуствувано ама у секој случај мене бар не ми се свиѓаат нешто баш многу а српски има квалитетни од попознативе марчело на пример е супер растури кога беше на саем ли кај беше ... а у мк ги знаеме кој се што се .
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
80
Поени од реакции
8
интересно брат стварно... интересни инструментали добро flow али јас ништо не разбирам шо зобрува :) во балканов никогаш нема да се знајш кој е најдобар рап, али најуспешен е бугарскио пошто многу лесно стасаа до америка и амерички артисти ( али мафијата работи за то )
zatoa vikav i ja, ne razbirat mnogumina pa zatoa i ne poznavaat, da bugarcite imaat dobar rep sum slusnal del od niv, gi razbiram do nekade, ne zboruvam za nekoja drug zanr posto i bosancite se mnogu dobri, ama za rap go cuvam stavot deka kosovksiot e naj naj nesto, moe mislenje sepak. pozz

--- надополнето ---

Ако зборуваме само за Балкан Македонскиот и Српскиот доминираат, после може да дое Бугарскиот, Косоварите повеќе целат кон оној комерцијален стил, Грците и Хрватите немаат појма апсолутно што е рап, камења се ! Црногорците не ни имаат мислам :) ова е според мене

--- надополнето ---



Кој се тие најдобри Бугари ? Доаѓале у Скопје,Бугарски изведувачи и а стапнат на бина се празни публика. Еве отиди сеа што ќе биде фестивалот у Метрополис таму ке бидат најдобрите бугарски рапери, па да видиме какви ќе бидат, ај може ќе бидат подобри од Connect :)
kako sto rekov, vo kosovo ima i komercialen rep, ama ne si slusnal urban & underground shit od kosovo pa da kazes kako e. zverovi

--- надополнето ---

Секој свој вкус , иначе пак си стојам до своето не се нешто посебно видеава има 100 пати боље рап на балкан. Бугарскиот и Македонскиот се најдобри!
ostaj gi vedeata, slusaj instrumental, i ne razbiras jazik zatoa. jas razbiram bugarski po malce i makedonski sekako i zatoa taka kazuvam posto gi sporeduvam, kosovskiot e mnogu mnogu slicen so francuskiot stil

--- надополнето ---

 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Bas vo Stip bea najdobri Bugarite... Ti ne si bil izglea:nenene:
ако збориме за балкан по мое србија и македонија се дефинитинвно најдобри еве гледам вие нешто бугарите ги спомнувате ама незнам дали сте биле на настап бугарски , ја сум бил во штип и можам да кажам дека тоа беше најдосаден дел од денот :) на друго место незнам неам присуствувано ама у секој случај мене бар не ми се свиѓаат нешто баш многу а српски има квалитетни од попознативе марчело на пример е супер растури кога беше на саем ли кај беше ... а у мк ги знаеме кој се што се .


--- надополнето ---

Што ако стигнале до големи артисти ? И Неред и Стока снимаа со Onyx па камења се !
интересно брат стварно... интересни инструментали добро flow али јас ништо не разбирам шо зобрува :) во балканов никогаш нема да се знајш кој е најдобар рап, али најуспешен е бугарскио пошто многу лесно стасаа до америка и амерички артисти ( али мафијата работи за то )
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
[/COLOR]Што ако стигнале до големи артисти ? И Неред и Стока снимаа со Onyx па камења се ![/QUOTE]

Шо ако стигнале до големи артисти? Ништо бе брат, ништо посебно.... само шо кај нас ко че треба да дојда на настап прво си мисла дека македонија е руско село.... и да, можи сме поквалитетни од бугарските рапери, ама шоако бе брат, кој не знај? финтата во успешен рап е да доприш до ушите на други успешни рапери, а не сам да си речиш дека си најдобар... така да, ако сумираме се испајџа дека бугарскио рап е најуспешен рап на балканот... јас не го сакам, јас преферирам хрватски и македонски само али ете
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.360
Поени од реакции
4.883
Луѓе не значи MC = Master of Ceremony ??? Е сеа зошто го прашвам ова е пошо преѓе на некоја телевизија (мислам пинк дека беше) Juice (српскиот рапер) зборуваше нешо на некое шоу му се фалеше на тие околку него нешо блаблабла и сега кога дојде да им објаснува што значи зборот МС им рече microphone creator (или така нешо) значи сосема различно од Master of Ceremony..Дечково беше мртов сериозен и незнам дали се зафркаваше.. или можеби јас грешам што значи зборот МС...:toe: Ако бил тој во грешка, незнам како да го наречам тоа, бламажа не е ни доволно..
 

Henry14

BAUCE
Член од
20 февруари 2009
Мислења
321
Поени од реакции
49
Прав west-coast рап од новиот албум на Снуп - Doggumentary.:pipi:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Луѓе не значи MC = Master of Ceremony ??? Е сеа зошто го прашвам ова е пошо преѓе на некоја телевизија (мислам пинк дека беше) Juice (српскиот рапер) зборуваше нешо на некое шоу му се фалеше на тие околку него нешо блаблабла и сега кога дојде да им објаснува што значи зборот МС им рече microphone creator (или така нешо) значи сосема различно од Master of Ceremony..Дечково беше мртов сериозен и незнам дали се зафркаваше.. или можеби јас грешам што значи зборот МС...:toe: Ако бил тој во грешка, незнам како да го наречам тоа, бламажа не е ни доволно..
http://en.wikipedia.org/wiki/Master_of_Ceremonies

Да го ебам...

А за тоа која Балканска земја има најдобар рап...

Косово - мислам дека нема бидејќи ако не се лажам најмлада сцена имаат.
Преферирам Албанска сцена, што имам нешто слушнато де од Албанците во Македонија

Србија - има традиција и квалитет да не се заебаваме; Марчело, Бед Копи, ВИП, Басивити, Џус...

Хрватска - исто има традиција и квалитет, но отскокнуваат со хип хоп бендови како Елементал и моите омилени T.B.F. Други артисти; Генерал Ву, Трам 11, Болесни Браќа (лудаци), Шорти, Стока...

Словенија - се сосема трета сторија :) можеби најстара хип-хоп култура (датира од 1978!) ; Мурат и Јосе, 6пекЧакур...

Босна; ма се знае, нема што повеќе да се зборува; Едо Мајка, Френки, Дубиоза Колектив...

Тешко да се одлучи која сцена е најдобра, мада се слушаат муабети дека Грчката е најквалитетна. Логички и мене ми изгледа така.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.486
Поени од реакции
79.629
Има некои кои го толкуваат како mic control.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom