Хипотекарни кредити

Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.345
Поени од реакции
4.972
Ме интересира дали имате информација како оди процедурата околу станбени и хипотекарни кредити.
Конкретно имам 17.000 евра. Сакам да земам стар стан од 23.000 евра.
Ми фалат 6.000 евра.
Во Тутунска гледам има некој станбени кредити на основ "Станбен кредит со обезбедување хипотека на идна недвижност" Дали ова се однесува само на нова градба или и на постоечка?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Ме интересира дали имате информација како оди процедурата околу станбени и хипотекарни кредити.
Конкретно имам 17.000 евра. Сакам да земам стар стан од 23.000 евра.
Ми фалат 6.000 евра.
Во Тутунска гледам има некој станбени кредити на основ "Станбен кредит со обезбедување хипотека на идна недвижност" Дали ова се однесува само на нова градба или и на постоечка?
А зошто не земеш потрошувачки кредит за 5-6000 евра, вака со хипотека ти се поскапува и усложнува процесот, плус ризикуваш да го изгубиш станот ако нешто ти се случи и не можеш да го отплаќаш.

ПС Каде има стан за 23.000 евра?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.345
Поени од реакции
4.972
ПС Каде има стан за 23.000 евра?
Kicevo, Prilep, Brod, Stajkovci....Ne barame site Karpos 2, Taftalidze i 1200€ m2

А зошто не земеш потрошувачки кредит за 5-6000 евра
Zatoa sto ne sum kreditosposoben! Niski mesecni primanja

Jas neznam sto e problemot za 5-6000€ so rok na otplata od nekolku godini i ete i varijabilna do10% kamatna stapka pak ke plakam po 120tina eura mesecno rata. Kaj ja gledate tuka opasnosta....
Samo za vasa informacija Za 5 godini pod kirija imam dadeno 6000 evra NEPOVRATNI. Podobro li e toa?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Zatoa sto ne sum kreditosposoben! Niski mesecni primanja

Jas neznam sto e problemot za 5-6000€ so rok na otplata od nekolku godini i ete i varijabilna do10% kamatna stapka pak ke plakam po 120tina eura mesecno rata. Kaj ja gledate tuka opasnosta....
Samo za vasa informacija Za 5 godini pod kirija imam dadeno 6000 evra NEPOVRATNI. Podobro li e toa?
Полека, полека, пробувам да ти помогнам, не да те критикувам.

Ако не си кредитоспособен за потрошувачки, тогаш веројатно не си ни за хипотекарен.
Не знам колкава ти е платата ама ратата не смее да ти поминува повеќе од една третина од платата ( за да плаќаш 120 евра месечно ќе треба даимаш месечни примања од 360+ евра).
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.345
Поени од реакции
4.972
moi mesecni primanja - 12.000. Vkupni vo semejstvo - 22.000
Chare? Garsonjera?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Ти го кажав чарето, потрошувачки на 6000 евра со жирант.
Еве направив пресметка на http://stb.com.mk/kalkulatori.nspx и испаѓа дека ќе ги вратиш за 5 години со рата од 7300 денари.
Тоа е таман третина од месечните примања на семејството.

Отиди утре до поголемите банки и распрашај се за оваа варијанта. Ако не ти одговара пробај хипотекарен.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Kicevo, Prilep, Brod, Stajkovci....Ne barame site Karpos 2, Taftalidze i 1200€ m2


Zatoa sto ne sum kreditosposoben! Niski mesecni primanja

Jas neznam sto e problemot za 5-6000€ so rok na otplata od nekolku godini i ete i varijabilna do10% kamatna stapka pak ke plakam po 120tina eura mesecno rata. Kaj ja gledate tuka opasnosta....
Samo za vasa informacija Za 5 godini pod kirija imam dadeno 6000 evra NEPOVRATNI. Podobro li e toa?
Ако не си кредитоспособен за краткорочен зошто би бил за хипотекарен? Во секој случај распрашај се на пример во Тутунска, но размисли да влезеш во таква каша само ако имаш солиден план кредитот да го исплатиш предвреме за еве како што велиш 5 години. Можеш покрај ратата да уплаќаш поголеми порции со што ќе ја намалиш основицата за каматење а со тоа нормално и ратата. Ако секоја година покрај ратите пукнеш уште илјада евра за некои 4 години ќе бидеш чист. Има некој минимум на месеци во кој можеш да правиш поголеми уплати за да немаш трошоци за реклалкулации и сл., но еве ти прави еднаш годишно.

За кредит од 6000 евра рата ќе ти биде 35-40 евра (30 односно 20 години отплата). Според тоа што го кажуваш сега плаќаш кирија од 100 евра значи некои 60 ќе ти остануваат за да правиш уплати на неколку месеци и да го намалуваш кредитот.

По таа шема ако на пример одиш со кредит од 6000 на 30 години, рата во првата година ќе ти биде 35 евра. Од остатокот од киријата по една година ќе можеш да уплатиш 780 евра со што ќе ја намалиш основицата и во втората година рата ќе ти биде ~30 евра. На крај на втората веќе можеш да идеш со ново намалување од (12 * 70 = 840) и така во круг .... истото ако можеш терај го и на пократки периоди (ако исполнуваш минимален процент за намалување на кредитот без трошоци - неможеш да уплаќаш по 10 евра и сл. туку некои 5% од вкупниот износ или сл.)

Гледам з апликација до 31ви август нема трошоци ... така да ако си озбилен ете ти уште една поволност.

Износите се навистина мали и ако толку даваш за кирија ич не му се мисли, само со ум разликата од ратата до киријата да не ја расфрлаш па да заглавиш навистина 30 години со кредитот :)
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Ме интересира дали имате информација како оди процедурата околу станбени и хипотекарни кредити.
Конкретно имам 17.000 евра. Сакам да земам стар стан од 23.000 евра.
Ми фалат 6.000 евра.
Во Тутунска гледам има некој станбени кредити на основ "Станбен кредит со обезбедување хипотека на идна недвижност" Дали ова се однесува само на нова градба или и на постоечка?
Остајги земи си хипотекарен најниска камата ќе фатиш ако веќе си решил да купиш стан. На хипотекарен ти е камата окулу 6% на потрошувачки 11%...само пази бараат рата да е најмногу 1/3 од примања на семејство. Мислам дека можеш тој ТНБ да го земеш посебно ако плата ти е од таму ќе ти дадат едно или пол кредитно поенче попуст на кредитот.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Кратко кажано, за земена фиксна сума на примања од кои ќе го отплаќаш кредитот, а за да можеш да подигнеш што поголем кредит, ти треба најниска каматна стапка и што поголем рок на отплата. Мој совет ти е батали ја идејата за потрошувачки кредит. Тие имаат најголема каматна стапка и кратки рокови за отплата. Ако можеш оди со станбен, а не со хипотекарен. Разликата меѓу двата кредита е што со парите од првиот мораш да купиш (доградиш/надградиш) недвижност, а парите од вториот можеш да си ги користиш за која сакаш намена. По правило, станбените кредити имаат пониски каматни стапки од хипотекарните, а во однос на рокот се помалку или повеќе исти. Такашто, ако веќе си ги безицирал парите да ги потрошиш за стан, барај станбен кредит. Со хипотекарен ем ќе плаќаш повисока камата, ем пак истата недвижност ќе ти биде под хипотека.

Уште еден совет. Обавезно барај рамковен кредит. Тоа значи зависно од проценката на недвижноста што ја ставаш под хипотека, има одредена максимална сума што можеш да ја подигнеш врз основа на таа хипотека. Да кажеме, врз основа на хипотеката оставена како обезбедување можеш да подигнеш максимум 30.000 евра, ти си кредитоспособен да подигнеш 15.000 евра, но ти требаат само 10.000 евра и тие ги подигаш. Ако во иднина ти притребаат пари за нешто друго и сакаш повторно да земеш друг кредит, можеш да ги подигнеш останатите 5.000 евра, со тоа што заштедуваш пари на процедура (проценка, нотари, заверки), бидејќи хипотеката е веќе воспоставена. Само што во рамката на тоа хипотекарно обезбедување (оттаму името рамковен кредит), една сума ја отплаќаш како станбен кредит со една каматна стапка, а друга сума како потрошувачки со друга каматна стапка.
--- надополнето: 14 август 2013 во 23:46 ---
Уште нешто. Обавезно барај кредит каде нема да треба да плаќаш пенали за предвремена отплата. Ако веќе има пенали, гледај да бидат што пониски и да нема услови од типот .... дозволено е, но да биде минимум 3,4,5% од кредитот.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.345
Поени од реакции
4.972
Fala vi za iscrpnite komentari!!!....Ke vidam utre ke se rasprasam po bankive pa se nadevam deka ke ispadne nesto.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
На хипотекарен ти е камата окулу 6% на потрошувачки 11%...
Ова не е точно, лично имам потрошувачки кредит со 8% камата земен лани. Сега можно е и да е нешто малку пониска каматата (7.5% - 7.9%).
А кога се распрашував за станбен кредит не најдов камата пониска од 7%.
Разликата му е едвај 1%, а ова го надоместува со тоаа што не плаќа 1-2% почетна провизија на кредитот што во промоција го немаат потрошувачките (а кај повеќето банки сега има промоција). Плус штеди на нотарски заварки за недвижноста кои можат да бидат и до 300 евра.

Друг битен момент е што во помалите градови банките многу тешко прифаќаат хипотеки, ќе му требаат дебели врски за да му ја прифатат.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Ова не е точно, лично имам потрошувачки кредит со 8% камата земен лани. Сега можно е и да е нешто малку пониска каматата (7.5% - 7.9%).
А кога се распрашував за станбен кредит не најдов камата пониска од 7%.
Разликата му е едвај 1%, а ова го надоместува со тоаа што не плаќа 1-2% почетна провизија на кредитот што во промоција го немаат потрошувачките (а кај повеќето банки сега има промоција). Плус штеди на нотарски заварки за недвижноста кои можат да бидат и до 300 евра.

Друг битен момент е што во помалите градови банките многу тешко прифаќаат хипотеки, ќе му требаат дебели врски за да му ја прифатат.
Станбени има и за 5.5 тоа веќе не е мала разлика.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Станбени има и за 5.5 тоа веќе не е мала разлика.
Читај ги ситните букви, тие 5.5 се за првите 3-5 години, после тоа се околу 7%.
Ако земе кредит на 20 години тогаш 15-17 години ќе му биде околу 7%.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom