Хеленизмот - Европска измислица од 18 век

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
добро, знаеш кој ти го стави:)линкот....
не ни одговори, што правеле со паричката?
играле фанта?

или, хронологијата е заебана...работа
не е заебана ич, Рим имал трговија со околните народи и никакво чудо не е да се најде римска паричка во регион и земја за кој римјаните знаеле дека постои. Рим беше цивиилизација позната по експанзија, дипломатија освојувања и трговија. Знаеле за британија многу века пред да ја освојат
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Ти го прочита ли целиот текст?? виде ли кои се можните одговори?
пошто не го знаеш енглескиот јазик ќе ти преведам

1. Ромскиот халотип можно е да останал недетектиран во модерната популација (иако е веројатноста мала - сепак постои)

2. Можно е тој халотип да беше присутен во време на Саксонското владеење

3. Можно е да е дојден преку робовите (ропкињите) кои Викинзите ги тргувале со Византијците во 9-10 век.

Tоа се ти седи во текстот чиј линк ти го постираше.
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
пошто не го знаеш енглескиот јазик ќе ти преведам
1. Ромскиот халотип можно е да останал недетектиран во модерната популација (иако е веројатноста мала - сепак постои)
2. Можно е тој халотип да беше присутен во време на Саксонското владеење
3. Можно е да е дојден преку робовите (ропкињите) кои Викинзите ги тргувале со Византијците во 9-10 век

хе..хе..
ти не разбираш ни македонски...види што си напишал и разбери се...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
хе..хе..
ти не разбираш ни македонски...види што си напишал и разбери се...
тоа пиши во линкот кој ти го постираше, такви одговори се даваат во тој текст таму и дека е можно на постоење на таков халотип во европските не ромски народи и дека е можно да е дојден во време на саксонците и дека е можно да дојден преку робови кои Викинзите ги тргувале со Византијците, ако не веруваш земи текстот однеси кај овластен преведувач па англиски нека ти го преведе.
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
нека ми го преведат зборот можно е.
можно е на марс да има мали зелени...;) а тоа за црнците, како ќе го преведат?People of African origin have lived in Britain for centuries, according to genetic evidence
http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/6293333.stm
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
нека ми го преведат зборот можно е.
jūs var e
--- надополнето: 11 ноември 2013 во 12:15 ---
нека ми го преведат зборот можно е.
можно е на марс да има мали зелени...;) а тоа за црнците, како ќе го преведат?People of African origin have lived in Britain for centuries, according to genetic evidence
http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/6293333.stm
Имаш во линкот кој го даде и одговор на можната присутност на такви гени, Во време на римско владеење регрути од африка служеле во Англија, Англија била и попатна рута на трговија со робје и дел од црните робови останувале во англија а некои од нив и успеале да стекнат место во англиското општество па дури и да стапат во брак со другите народи и раси, тие одговори ги има во самиот линк кој го ставаш а појма немаш за нив, значи само редиш линкови без да прочиташ што се кажува таму
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Оф топик сте.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
да бе..
и циганите знаеја..
A Romani mitochondrial haplotype in England 500 years before their recorded arrival in Britain

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1617141/
--- надополнето: 11 ноември 2013 во 11:27 ---

:facepalm:
Мешаш две работи,во линкот јасно кажува дека станува збор за Ромите,а тие не се дојдени од Африка,туку од Азија.Распрснати се низ цела Европа вклучувајќи ја и Англија.Да се биде Ром тоа не подразбира и да се биде муслиман,бидејќи голем дел од нив имаат прифатено христијанство и нивните гени со мешаните бракови учествуваат во сите нации,вклучувајќи ја и нашата како и на сите наши соседи.Доволно е да отидеш во Струмичко или во околината на Ниш во Србија и ќе сретнеш црномурести Македонци и Срби,кои се именуваат со Јанко,Петко,Станко и нивниот основен јазик е македонскиот а нивна вероисповест е православното христијанство.Доколку им противречиш дека не се Македонци тогаш може и да се вратиш модар(модра):place: .Јас сум свесен на тој факт и затоа ги прифаќам еднакво со мене во Македонштината,ги гледам редовно во мојот град и истотака низ целата држава.Минатото си го сторило своето и ние не смееме да им го ускратуваме правото на нивното самоопределување.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.013
Поени од реакции
14.858
незнам дали е ова правото место,ако треба нека се премести каде што треба

КАНБЕРА ГИ ОТВОРИ АРХИВИТЕ

Грчки шпиони и во Австралија активно работеле на погрчувањето на Македонците

Националниот австралиски архив декласифицира некои доверливи документи за активностите на грчки државни разузнавачки служби на територијата на Австралија, главно насочени кон Македонците од Егејскиот дел на Македонија и нивното прифаќање на Грчката православна црква.

Господине премиер, Ви го пишувам ова писмо во име на стотина Македонци кои сме жртви на отворени закани на грчки агенти во Мелбурн. Ова е дел од писмото на извесен Питер Пантопулос од Мелбурн испратено во 1974 година до тогашниот австралиски премиер Гоф Витлам.
Од ова писмо се гледа како припадници на грчки разузнавачки служби (KYR) ги шпионирале и ги малтретирале етничките Македонци во Австралија во 1974 година.

„Јас од Грција во Австралија емигрирав уште во 1948 година, а на 31 август 1953 година станав државјанин на Австралија. Тука формирав и семејство и ја засакав оваа убава земја. Но, неодамна неколку пати примив закани од странски шпиони и агенти. Неколку пати ми се заканија дека ако не се придружам на грчката организација во Канбера, тогаш никогаш повеќе нема да го видам моето родно село и дека ќе го изгубам имотот во Грција. На почетокот мислев дека е тоа една најобична шега. Еден од нив ми рече дека неговиот пријател е припадник на грчката тајна полиција и дека кога тој ќе се врати во Грција, нема да биде добро за никого од нас.
Потоа еден пријател ми донесе исечок од еден локален грчки весник со името на мојот брат, моето име и имињата на други Македонци – сите бевме прогласени за комунисти. Никогаш не сум бил член на таква организација. 26 години живеам во Австралија и некој сега ме прогласува за комунист. Отидов да се жалам во грчката амбасада. Тамо господинот Луцкатарас ми рече дека според неговите информации јас сум бил член на Македонската православна заедница во Австралија која е против Грција. Јас му реков дека македонската заедница помога во изградбата на црква која нема никаква врска со Грција.
Родителите на мојата сопруга кои неодамна отидоа во Грција за да си ја посетат 97 годишната мајка, на пристигнувањето во Атина беа третирани како криминалци и не им беше дозволен влез во Грција. Тоа, грчките власти досега го направиле и на стотина други. Би ве замолил за помош“, му напиша Пантопулос на австралискиот премиер.

Во информација на Австралиската разузнавачка служба за активностите на грчка државна разузнавачка служба на територијата на Австралија меѓу „грчката заедница“, меѓу другото пишува за бројни активности на грчките агенти меѓу Македонците. Во еден од тие документи пишува дека во грчката амбасада работат бивши офицери од грчката армија кои и порано работеле на „македонските работи“. Исто така, Австралија издала виза за новинар на Атинската новинска агенција, но подоцна се воспоставило дека тој и воопшто не работи во таа агенција. Во август 1969 година двајца офицери на грчката разузнаваачка служба, Леонидас Мавраганис и неговиот преведувач Георгиос Пулакис, „биле замешани во неколку инциденти за кои знаеме дека биле предизвикани од разузнавачки активности на грчката влада во грчката заедница во Австралија“.
Главните активности на грчките шпиони на територијата на Австралија уште во шеесетите години на минатиот век имале само една цел – погрчување на Македонците од Егејска Македонија, сега австралиски државјани, нивно прифаќање на грчките организации и на Грчката православна црква.
http://www.mkd.mk/makedonija/dijaspora/grchki-shpioni-i-vo-avstralija-aktivno-rabotele-na-pogrchuvanjeto-na
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
незнам дали е ова правото место,ако треба нека се премести каде што треба


КАНБЕРА ГИ ОТВОРИ АРХИВИТЕ
Грчки шпиони и во Австралија активно работеле на погрчувањето на Македонците
Националниот австралиски архив декласифицира некои доверливи документи за активностите на грчки државни разузнавачки служби на територијата на Австралија, главно насочени кон Македонците од Егејскиот дел на Македонија и нивното прифаќање на Грчката православна црква.
Господине премиер, Ви го пишувам ова писмо во име на стотина Македонци кои сме жртви на отворени закани на грчки агенти во Мелбурн. Ова е дел од писмото на извесен Питер Пантопулос од Мелбурн испратено во 1974 година до тогашниот австралиски премиер Гоф Витлам.
Од ова писмо се гледа како припадници на грчки разузнавачки служби (KYR) ги шпионирале и ги малтретирале етничките Македонци во Австралија во 1974 година.
„Јас од Грција во Австралија емигрирав уште во 1948 година, а на 31 август 1953 година станав државјанин на Австралија. Тука формирав и семејство и ја засакав оваа убава земја. Но, неодамна неколку пати примив закани од странски шпиони и агенти. Неколку пати ми се заканија дека ако не се придружам на грчката организација во Канбера, тогаш никогаш повеќе нема да го видам моето родно село и дека ќе го изгубам имотот во Грција. На почетокот мислев дека е тоа една најобична шега. Еден од нив ми рече дека неговиот пријател е припадник на грчката тајна полиција и дека кога тој ќе се врати во Грција, нема да биде добро за никого од нас.
Потоа еден пријател ми донесе исечок од еден локален грчки весник со името на мојот брат, моето име и имињата на други Македонци – сите бевме прогласени за комунисти. Никогаш не сум бил член на таква организација. 26 години живеам во Австралија и некој сега ме прогласува за комунист. Отидов да се жалам во грчката амбасада. Тамо господинот Луцкатарас ми рече дека според неговите информации јас сум бил член на Македонската православна заедница во Австралија која е против Грција. Јас му реков дека македонската заедница помога во изградбата на црква која нема никаква врска со Грција.
Родителите на мојата сопруга кои неодамна отидоа во Грција за да си ја посетат 97 годишната мајка, на пристигнувањето во Атина беа третирани како криминалци и не им беше дозволен влез во Грција. Тоа, грчките власти досега го направиле и на стотина други. Би ве замолил за помош“, му напиша Пантопулос на австралискиот премиер.
Во информација на Австралиската разузнавачка служба за активностите на грчка државна разузнавачка служба на територијата на Австралија меѓу „грчката заедница“, меѓу другото пишува за бројни активности на грчките агенти меѓу Македонците. Во еден од тие документи пишува дека во грчката амбасада работат бивши офицери од грчката армија кои и порано работеле на „македонските работи“. Исто така, Австралија издала виза за новинар на Атинската новинска агенција, но подоцна се воспоставило дека тој и воопшто не работи во таа агенција. Во август 1969 година двајца офицери на грчката разузнаваачка служба, Леонидас Мавраганис и неговиот преведувач Георгиос Пулакис, „биле замешани во неколку инциденти за кои знаеме дека биле предизвикани од разузнавачки активности на грчката влада во грчката заедница во Австралија“.
Главните активности на грчките шпиони на територијата на Австралија уште во шеесетите години на минатиот век имале само една цел – погрчување на Македонците од Егејска Македонија, сега австралиски државјани, нивно прифаќање на грчките организации и на Грчката православна црква.

Ова се едни од најзначајните документи кои излегле во јавноста!

Браво за нашата дијаспора.
 
Член од
26 јули 2013
Мислења
287
Поени од реакции
179
Ова се едни од најзначајните документи кои излегле во јавноста!

Браво за нашата дијаспора.
Па не знам дали имаше некој да не знае за ова тоа долги години тајно се одвиваше преку грчките црковни општини,долги години од немјње на наши свестеници македонците се користеја со грчките.Подоцна кога се формираја македонските црковни општини ситуацијата видно се измени и пад во вода планот на Грција.
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
615
Поени од реакции
496
„Не доживеавме ренесанса ни реформација. Кога се ослободивме, бевме во феудална состојба. Одеднаш моравме да бидеме достојни наследници на прочуените стари Грци, а од друга страна европски граѓани. Тоа беше малку претерано.“

“Германците се одговорни за тоа што националното его на денешните Грци достигнало големи размери. Германските интелектуалци како Гете или историчарот на уметност и археолог Јохан Јоахим Винкелман го воздигнувале населението на Грција како достојни наследници на старите Хелени. Винкелман пишувал за грчкиот антички свет како идеален.“

Ова се цитати од книгата „Германците се виновни за сѐ“ од грчкиот филозофот Никос Диму.
http://www.dw.de/грците-и-германците-меѓу-љубов-и-омраза/a-17472957
 

Semiramida

A prayer for the wild at heart kept in cages
Член од
27 јули 2013
Мислења
97
Поени од реакции
120
Хеленизмот е збирштина не само на сета балканска туку и на историјата од блискиот исток,особено од кавказот.Митовите за Сизиф,Зевс и Прометеј потекнуваат од планината Кавказ и се многу постари од грчките богови.Инаку според мое мислење "хеленизмот" е создаден како против тежа на пола милијарда "словени".Убаво рекол Винстон Черчил дека Грција има повеке историја отколку што може да покрие-така некако беше цитатот.Нека скокаат колку сакаат децата на боговите ,ама вистината не може да се сокрие и кога тогаш ке си бидеме на раат ние.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom