Харе Кришна

  • Креатор на темата makedon^
  • Време на започнување
M

makedon^

Гостин
HARE KRISHNA E RELIGIJA KOJA POTEKNUVA OD INDIJA. FILOZOFIJATA NA HARE KRISHNA MENE LICNO MI SE DOPAGA POVEKE OD DRUGITE RELIGII.STO MISLITE VIE ZA OVA VERUVANJE?
 
Член од
19 април 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
pa dobro aj nekoj ako znae (ako znaes ti..) nesto povekje za hare krisna deka ja ne znam skoro nisto
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Харе, харе, хареее еееее....

Ги нема повеќе ни на плоштад. Мене отсекогаш ме плашеле некако. Ај подобјасни ја филозофијата на Харе Кришна. И дај го рецептот од колачињата што ги прават :)
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Stavrno, i jas sum slusnal za hare krisna ali ne znam nisto detalno za niv pa dolkolku nekoj znam ili znae nekoja stranicka kade sto moze da najdeme nesto poise rado bi procital
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.370
Поени од реакции
7.559
Јас еднаш беф на концерт на следбеници на Харе-Кришна у Дом на АРМ. Гости беа една девојка од Индија и еден гуру од Германија. Свиреа музика од цела Индија, а девојката имаше ангелски глас. Потоа гуруто имаше кратко предавање за религијата и за Индија.
 

IGI

Il Corvo
Член од
12 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
4
И што кажаа на тоа предавање?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.370
Поени од реакции
7.559
Аууу младичу, и онака ми чади глаата вечерва.... ај можда наредниве денои ако бидам при чиста свест ќе напишам нешто ако ми останало во сеќавање, уствари ми има останато у сеќавање али повторувам матна ми е глаата... ваљда нема да забораам да напишам нешо опширно деноиве. Поздраф
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Znam deka ziveat podeleno mazi i zeni i deka zente gi zaveduvaat mazite za eden od 4-tite grevovi a toe sexsot . Sex se ima samo za produciranje deca :).
Drugite grevovi se meso ( jajca kromid i luk isto), alkohol.I komar ne e dozvoleno:)
Higienata mu e vazna se tusiraat odrprilika 2-3 pati na den. A zenite koga imat mens , se valkani i duri ne smeat ni da govat togas .
Se ceni gospod i verata , ama mazot e glaven nad zenata i imat mnogu cuden pogled kon sexot i familjarniot zivot . Ima mnogu silovanja koj se objasnuvaat so TAA e kriva se nosi vozbudlivo i dobi sto zasluzi , dupli moral vkraj.
Ako rabotat pola plata ja davaat na crkvata zato ova mi lici na sekta a ne na religija.
Hare Krishna, Hare Krishna, Krishna Krishna, Hare Hare

Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
1728 pati na den ja kazuvaat ova "molitva ". Za da si ja razvijat ljubofta kon svojot bog.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Токму така. Во самиот почеток на дамнешните 80-ти години од минатот век, како доста млад и неупатен патувајќи со другари низ северот и западот на Европа, во Амстердам ми пријде еден бричен во главата, облечен во портокалови чакшири со зборовите: „ти водиш илузорен живот, некогаш и јас водев таков, но сега се чувствувам многу подобро, водам духовен живот и знам дека сум поблиску до вистината и вистинската љубов кон себе и универзумот.....” _-И не беше тешко да не наговори мене и другар ми да дојдеме во нивната комуна и да им се придружиме на неколку дена. Нормално, тоа беше еден од начините на кои си врбуваа приврзаници. Ионака немавме кај да спиеме, парите ни беа при крај, си рековме зошто не, барем е гага:).
Е, сега веќе доаѓа на ред она што го спшомнува ragazza:)
Мажите и жените можат да имаат сексуален контакт само ако решат да зачнат дете и тоа исклучиво со одобрение на старешината кој им е надреден. Постојано се во одвоени делови од зградата(ова беше еден стар напуштен дворец) и немаат право на никаква интимност. Неколку пати на ден има групна медитација која мораш да ја посетуваш, предавања за кршна, нас веќе ни се стемни од тоа по 1000 пати да слушаме и повторуваме „харе кршна, харе кршна, харе рама, харе харе...
а за храната поарно да не зборам зашто после веќе 5 дена мислевме дека сме се претвориле во мајмуни (секој втор оброк беше-банани!). И така, разочарани му рековме на еден од „надредените” дека би сакале да си заминеме, но тој рече дека треба да зборуваме со друг, негов надреден околу тоа. Кога дојдовме до тој другиот глеј беља: „Учтиво би било пред да заминете да дадете некаков материјален прилог за нашата заедница и со тоа да го помогнете нашето опстојување во иднина” ни рече. Му рековме дека немаме скапана пара. Имавме нешто малку пари, ама ги чувавме за пат до дома. Рече дека во тој случај можеме да помогнеме со тоа што ќе помагаме во секојдневните активности на членовите на заедницата кои несебично не хранеле и згрижиле додека сме биле тука.
-Видовме дека не ќе заврши на арно и рековме ок, тогашќе останеме уште некој ден да ви помогнеме и да го платиме со тоа нашиот престој овде. Ни кажа кај кого да се јавиме за да ни одреди што треба да работиме и така сторивме. Испадна дека од наредниот ден ќе треба да работиме во некој рудник за јаглен оддалечен 20-тина км од местот каде бевме.
-Вечерта, пред да си легнеме ги спакувавме стварите кришум и ги сокривме ранците во грмушките во дворот. Ноќта кога сите веќе во собата заспаа (бевмо со околу 20 души други во една голема одаја исполегнати на рогожи на подот), прво другар ми, па по 5 минути и јас му ја летнавме од дворецот по црни темници. Важно во мугрите веќе бевме во некое населено место од каде стасавме до цивилизација и превоз.
Харе Кршна? -Не благодарам, кој сака нека повели:)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Затоа и замре активноста на „Центарот за Ведски студии” во скопје.
-Леле колку ми беа смешни кога ќе ги видев низ град бидејки за мене беа многу одамна веќе deja vu, новокомпонирани следбеници на Кршна, типично македонски сурати, кога ќе ги видиш се гледа дека по физиономијата и изразот на лицето ни самите не знаат ништо за тоа што го пропагираат и не се баш сигурни дали веруваат во тоа. Затоа и ги снема:pos:
-Најсмешен ми беше еден таксист од „Вардар”, си закачил гердан од дрвени перли на ретривизорот, типично обележје на Кршна, а на шалт-таблата постојано имаше 2-3 книги со ведски записи, фраерот вози и филозофира за тумачењето на ведите, можете ли да си замислите:pos:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Остај шо треба да ја повторуваат молитвата, па и да бројат колку пати ја кажале?
 
Член од
27 мај 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
HARE KRISHNA Е ЕДЕН ВИД СЕКТА ЗНАЧИ СО НИВНАТА РЕЛИГИЈА ВЕРУВААТ ВО ЗАДГРОБЕН ЖИВОТ-РЕИНКАРНАЦИЈА ВО СТИЛ ПОСЛЕМ СМРТА ПАК СЕ РАГАШ ТОА ГО СМЕТААТ КАКО КАЗНА И СО ТОА Hare Krishna, Hare Krishna, Krishna Krishna, Hare Hare ДУШАТА КЕ СЕ ОСЛОБОДИ ОД ТОЈ БЕСКРАЕН КРУГ НА ЖИВОТИ И СТРАДАЊА ТОА ИМ Е ЦЕЛТА ДА СЕ СПАСАТ ОД СТРАДАЊАТА ПОШТО ДОДЕКА ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЧОВЕК ТРЕБА ДА СЕ ПОМИНАТ 1000 ДРУГИ ВИДОВИ НА ЖИВОТ И КАКО ВРВОТ НА ТИЕ ЖИВОТИ Е ЧОВЕКОТ ПОТОЧНО СВЕСТА ЗАТО ШТО ЧОВЕКОТ Е СВЕСЕН ДА НЕ УБИВА ЖИВОТНИ-ДА СЕ СПАСИ ОД ТИЕ СТРАДЊА ДА ИСКОЧИ ОД ТОЈ КРУГ НА ЖИВОТИ- ЗАТОА ШТО И ОН БИЛ НЕКОГАС ЗИВОТНО И ГО ЗАКЛАЛЕ...ПРИРОДАТА ДАЛА ДОВОЛНО ЗА СИТЕ!!

ПА СЛОБОДНО ПРОЧИТАЈТЕ ЈА КНИГАТА `ВРАЌАЊЕ` ИЛИ `ДУХОВЕН ВОИН 1 И 2`
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
hack1138 напиша:
HARE KRISHNA Е ЕДЕН ВИД СЕКТА ЗНАЧИ СО НИВНАТА РЕЛИГИЈА ВЕРУВААТ ВО ЗАДГРОБЕН ЖИВОТ-РЕИНКАРНАЦИЈА ВО СТИЛ ПОСЛЕМ СМРТА ПАК СЕ РАГАШ ТОА ГО СМЕТААТ КАКО КАЗНА И СО ТОА Hare Krishna, Hare Krishna, Krishna Krishna, Hare Hare ДУШАТА КЕ СЕ ОСЛОБОДИ ОД ТОЈ БЕСКРАЕН КРУГ НА ЖИВОТИ И СТРАДАЊА ТОА ИМ Е ЦЕЛТА ДА СЕ СПАСАТ ОД СТРАДАЊАТА ПОШТО ДОДЕКА ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЧОВЕК ТРЕБА ДА СЕ ПОМИНАТ 1000 ДРУГИ ВИДОВИ НА ЖИВОТ И КАКО ВРВОТ НА ТИЕ ЖИВОТИ Е ЧОВЕКОТ ПОТОЧНО СВЕСТА ЗАТО ШТО ЧОВЕКОТ Е СВЕСЕН ДА НЕ УБИВА ЖИВОТНИ-ДА СЕ СПАСИ ОД ТИЕ СТРАДЊА ДА ИСКОЧИ ОД ТОЈ КРУГ НА ЖИВОТИ- ЗАТОА ШТО И ОН БИЛ НЕКОГАС ЗИВОТНО И ГО ЗАКЛАЛЕ...ПРИРОДАТА ДАЛА ДОВОЛНО ЗА СИТЕ!!

ПА СЛОБОДНО ПРОЧИТАЈТЕ ЈА КНИГАТА `ВРАЌАЊЕ` ИЛИ `ДУХОВЕН ВОИН 1 И 2`
И? Ти веќе пристапи кон Харе Кршна? Илчи се мислиш дали да пристапиш? Ведските записи ги проучуваш и толкуваш или само површно читаш по некое книжуле кое ти го дал некој?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom