ХПВ вакцината и вашето женско чедо

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Стварно ли се плаќа 500 евра ако не се прими вакцината? На сестра ми у школо и дале лист да се потпише родителот дали се согласува да ја прими вакцината, а мајка ми слушнала нешто на вести као ако не ја прими вакцината 500 евра било :S. Има вистина?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Ja bi platil i 1000e za nekoj od moja familija da ne ja primi. Sto sme nie zamorcinja pa ajde butaj ke probuvam. Fala ama ne
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Стварно ли се плаќа 500 евра ако не се прими вакцината? На сестра ми у школо и дале лист да се потпише родителот дали се согласува да ја прими вакцината, а мајка ми слушнала нешто на вести као ако не ја прими вакцината 500 евра било :S. Има вистина?
Најдов. Да точно е. За греота ни е здравствово.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Sluzben vesnik br.7 od 20 januari 2010 vo koj HPV se spomnuva kako zadolzitelna
Јас не се разбирам, ама моите велат дека они како старатели можат да потпишат изјава со која велат дека не сакаат нивното дете да ја прими вакцината и никој не може да им ја сруши таа изјава.
Државата може да ги тужи после и работата се отегнува, а дотогаш ќерка ви ќе порасне :)
Јас ве советувам да не ја примате вакцината, па и казна нека ви лупнат, вие нема да ја платите и готова работа :)
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
295
Поени од реакции
105
Некој порано на темава ме „советуваше“ да сум се питал со матичниот лекар, па јас се питав.
НЕ. Плати, потпиши и не се враќај. Подалеку од неа. Освен тие лекари што „биле на семинарот„ никој жив доктор не вика да се ставе. И гинеколози и педијатри и општи.
Значи моето девојче нема да биде статистика за некој амерички научник.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Значи додека сеуште бев студент на фармацевтскиот факултет во скопје, ептен ја актуелизираја оваа вакцина, па се потрефи со предавањата на факс, па тоа маркетинг што да ти кажувам. Среќа што се наоѓаше и по некој совесен професор па не инфрмираше за можните и доста чести несакани ефекти од Гардасилот. Значи документирани се и неколку смртни случаи од вакцината! Како и сите тогаш (бидејќи вакцината беше бесплатна) отидовме до гиникологија да видиме што ќе кажат докторите таму. Кога влеговме и го прашавме докторот да ни каже нешто плус за вакцинава и кога би можел да не вакцинира тој само ни рече .... Не ми е дозволено да ви кажувам ништо, но имајте во предвид дека јас кога би имал ќерка на ваша возраст никогаш не би дозволил да ја прими вакцината. Па сега одлучете сами.
Не користат како заморчиња, греота, девојчиња од 12 години се претпоставува дека треба да ја примат вакцината.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom