Фудбалски правила

KINDER

Манчестеристратор
Член од
28 јануари 2007
Мислења
2.434
Поени од реакции
45
Димитар што не земеш да судиш ...3 лига општинско .. па малко и корисен да бидеш....или не сакаш да ти викат ,,СУДИЈА *****''.....
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
interesna tema:)
a dali smee od aut da dade gol nekoj ???
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
:) каков судија :) нив најмногу ги мразам....

Ајде сега едно правило кое претпоставувам 50% не го знаете :)

Направив анимација, за да може поинтересно да го видите...

[MEDIA]http://jodistudio.com/sliki/penal.swf[/MEDIA]

Овој пенал уште популарно е наречен Пеналот на Кројф, поради што прв пат во историјата на фудбалот е изведен неговиот пенал на овој начин
[MEDIA]http://youtube.com/watch?v=MJHN1mN5SCg[/MEDIA]

После, го имаат истото направено и Martin Ericsson и Duncan од Brondby

[MEDIA]http://youtube.com/watch?v=SKmLhIt9pxw[/MEDIA]

Неуспешно, се посрамија Пирес и Анри (за Арсенал) кога на овој начин сакаа да им дадат гол на Манчестер Сити.
[MEDIA]http://youtube.com/watch?v=ah9hVXmjG6A[/MEDIA]
 

KINDER

Манчестеристратор
Член од
28 јануари 2007
Мислења
2.434
Поени од реакции
45
Loool браос димитар....во тоа се мислев ...мислам дека ми стои еден клип да видите уште една интересна ситуација...
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ako se dogovorat kapitenite na ekipite moze pauzaa medzu poluvreme da se namali ili ic da ja nema.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Ako se dogovorat kapitenite na ekipite moze pauzaa medzu poluvreme da se namali ili ic da ja nema.
Во право си...

Исто може да се случи и со полувремињата. Пример да се намалат од 45 на 40 минути (пример ако предвреме нема услови да се игра).... по барање на капитените а со дозвола на судијата
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Поводот ми е клипот од насловна...
http://kajgana.com/more.php?id=861&tema=20

Прашањето е, дали е исправна одлуката на главниот судија да не досуди ни фаул, односно дали е дозволен таков потег на голманот.
Чекам мислења, ќе се надоврзам.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Ако добро имам забележано, скоро секогаш при ваква висока топка голманите едната нога (неотскочната) ја поставуваат во слична позиција на голмаништево, ама овој имаше очигледна намера да додели мајагери. Јас би го исклучил и 3 меча суспензија минимум.
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Очигледна намера, типот буквално у нос го шибна играчот. Едвај беше и во воздух голманот. Потег за црвен картон несомнено, и убава суспензија како што рече Фантом.

Судиите обично им дозволуваат на голманите, да го креваат коленото, за време на вакви интервенции, со цел повеќе да се заштитат, ама никако не смее вака со отворена копачка да иде.

А судија да не даде картон, а камоли па да не досуди фаул во ваква ситуација, нема да суди никад веќе во Англија на пример. Земете го за пример Рајли.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Е супер баш ми е мерак што имаме спротиставени ставови, да развиеме дискусија :)

Голманот знаете дека во својот простор е неприкосновен. И затоа и ја крева ногата, но кога гледа дека играчот нема намера да застане, односно претпоставува дека оди на него да го повреди, само го поттурнува со ногата, и нормално не гледа каде го удира бидејќи мора да следи каде е топката. Судијата не може да свирне бидејќи прекршок практично нема.

Од друга страна, кога напаѓот веќе гледа дека таа топка е изгубена, со која цел се втурнува во телото на голманот? :toe: Во превод, од прљавата игра подебелиот крај го извлече напаѓачот.

И покрај “сензационалната вест“ овде нема ништо нерегуларно освен случајната копачка у фаца на оној кој си ја барал. :pos:
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
И јас мислам дека фудбалерот не требаше да иде таму кај што не треба, очигледно голем е оптимизмот кај него. Се случуви и при корнер, голманот да му удри бокс на некој(несакајки нормално, барајки ја топката) па ништо не се суди.

п.с Има тема со ист наслов, незнам како не ти ја прикажала. :)

Едит - Acid:
Двете теми се споени.
 
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.775
Поени од реакции
23
spored mene golmanot treba da ja digne nogata za da se zastiti, megutoa ne na ovoj nacin, zos nogata treba da mu bide svitkana vo koleno, zos i taka moze da se zastiti a pritoa da ne go povredi do taa mera igracot. isto e koga se izveduva korner ili sloboden udar. golmanot rina da ja fati topkata, megutoa so svitkano koleno, a zamislite sto bi bilo i vo ovaa situacija golamnot da ja digne nogata ispravena?
zatoa moe mislenje (sto ne znaci deka e tocno) e deka treba karton.
 
Д

Демијан

Гостин
dokolku topkata se dvizi nakaj gol,golmanot moze so del od negovata oprema(kopacka,rakavica...) da frli so nea i da ja spreci topkata.

i ova pravilo e mn cudno.Na golovite nemora da ima mrezi
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Голманот знаете дека во својот простор е неприкосновен. И затоа и ја крева ногата, но кога гледа дека играчот нема намера да застане, односно претпоставува дека оди на него да го повреди, само го поттурнува со ногата, и нормално не гледа каде го удира бидејќи мора да следи каде е топката.
Ако е неприкосновен треба калаш да извади и секој што ќе се доближи до петтерец да го упуца?

Голманот треба да заземе ваков став (не се смејте на сликава):


Значи, со свиткана нога, а не под агол од четириесет и пет, таман за мајагери. Јес да оптимизмот на играчот беше чиста глупост,ама 99% од кривицата е на голманот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom