Фудбалски правила

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Ај вака едно прашање да си прашам може нели :pipi:

Вака ако еден фудбалер даде 2 гола и постигне уште еден но автогол дали тоа ќе се смета за хет трик? :)
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.995
Поени од реакции
6.276
Ај вака едно прашање да си прашам може нели :pipi:

Вака ако еден фудбалер даде 2 гола и постигне уште еден но автогол дали тоа ќе се смета за хет трик? :)
колку што знам јас не :smir:
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.540
Поени од реакции
1.529
нормално дека не. ако е голот впишан како автогол на противнички играч тогаш неможе тој што последен играл со топката од екипата што дала гол да си го препише сам.

си има правила и за тоа што се рачина како автогол а што не. баш минатава недела ФИФА донесе ново правило околу тоа.

за автогол ќе се смета секој гол чиј претходен удар не одел во рамки на гол а некој играч ја поткачил топката и таа завршила во гол.
 

LiverpoolFC

Captain Fantastic!
Член од
10 ноември 2007
Мислења
864
Поени од реакции
15
Еве и јас да прашам нешто :)

Дали на пример играат сега Челзи - Ливерпул и играат втората утакмица, на Торес му фали 1 жолт картон за да ја пропушти следната утакмица и го добива таа утакмица.. Дали ќе го пропушти финалето или жолтите се поништуваат за во финале?

Едит: У случај нормално Ливерпул да ги помине Челзи во случајов.
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Еве и јас да прашам нешто :)

Дали на пример играат сега Челзи - Ливерпул и играат втората утакмица, на Торес му фали 1 жолт картон за да ја пропушти следната утакмица и го добива таа утакмица.. Дали ќе го пропушти финалето или жолтите се поништуваат за во финале?

Едит: У случај нормално Ливерпул да ги помине Челзи во случајов.
Не се поништуваат жолтите. Ако го добие на реванш у полуфинале, ќе му каже чао на финалето.

@ росонерка: Не. :pipi:
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Еве и јас да прашам нешто :)

Дали на пример играат сега Челзи - Ливерпул и играат втората утакмица, на Торес му фали 1 жолт картон за да ја пропушти следната утакмица и го добива таа утакмица.. Дали ќе го пропушти финалето или жолтите се поништуваат за во финале?

Едит: У случај нормално Ливерпул да ги помине Челзи во случајов.
vaka sega ako ima zolti kartoni moze da bira dali prvata utakmica ili taa posle nea ke pauzira vo slucajov ako tores dobie zolt ke igra vo natprevarot no ke go propusti prviot mec slednata sezona vo koja liverpol ke igra vo ligata na sampionite
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Не се поништуваат жолтите. Ако го добие на реванш у полуфинале, ќе му каже чао на финалето.

@ росонерка: Не. :pipi:
greska si ova pravilo go ima nasekade znaci o 5 dobieni zolti kartoni igracot pauzira eden natprevar i toa igracot moze da bira dali ke pauzira na sledniot ili na toj posle nego prasaj go tatkoti ili nekoj postar sto se razbira ke ti kazat
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Ај вака едно прашање да си прашам може нели :pipi:

Вака ако еден фудбалер даде 2 гола и постигне уште еден но автогол дали тоа ќе се смета за хет трик? :)
kako ne be so vi e na vas het trik e
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Николче Новески има даено два автогола и еден гол на еден натпревар.Единсвен таков случај во Бундес лигата.Мислам хет трик му го рачунаа или само по весници така се пишуваше.
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
68
Поени од реакции
1
greska si ova pravilo go ima nasekade znaci o 5 dobieni zolti kartoni igracot pauzira eden natprevar i toa igracot moze da bira dali ke pauzira na sledniot ili na toj posle nego prasaj go tatkoti ili nekoj postar sto se razbira ke ti kazat
ne tresi gluposti ova go ima samo u mak prvenstvo a ako se sekjavas Nevdev 2004 u polufinale na revansot so Real Madrid dobi zolt karton i ne igrase u finale protiv Milan,0;0 zavrsi na penali pobedi Milan
 

Vlatko_100

DUKE
Член од
21 јануари 2008
Мислења
648
Поени од реакции
19
Ако знае некој, малку е ова техничко правило ама има врска со фудбалов...
Ако играч играл во ЛШ есента, и зимото замине во клуб кој игра во УЕФА Куп, дали би смеел да настапува во Куп на УЕФА за новиот тим? Ако знае некој, плис нека каже:)
Играчот е регистриран во Европските купови(ЛШ/Уефа) со друг клуб и нема право на настап со новиот клуб во тој куп.
клубот има право да пријави само еден играч кој настапувал од ЛШ во Куп на Уефа и обратно значи само еден во зимски преоден рок
во 2005/2006 за ова се мислеше Монако дали да го пријави Бобо Виери или Ди Вајо и го пријавија Виери (и се заебаа Виери се повреди)
 

Nikolic

Џентлмен
Член од
8 април 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
68
Јас сакам да прашам нешто.Пример играт Реал Мадрид и Челзи полуфинале лига на шампиони.Во Мадрид завршат 1:1 а исто и во Лондон.И нормално нели ке има екстра време 2x15.И сега ако во продолжението Реал даде уште еден гол,а Челзи подоцна израмни...значи вкупен резултат 2:2...дали ке има пенали или пак Реал оди понатаму?
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
Баерн со Гетафе исто...1-1 во Минхех, во Мадрид 1-1 исто. По продужедци 3-3 но сепак Баерн иде понатаму.
 

Vlatko_100

DUKE
Член од
21 јануари 2008
Мислења
648
Поени од реакции
19
Ај вака едно прашање да си прашам може нели :pipi:

Вака ако еден фудбалер даде 2 гола и постигне уште еден но автогол дали тоа ќе се смета за хет трик? :)
Да се смета за хет трик имаш пример со Николче Новевски лани Мајнц-Ајнтрахт прво дава два во своја мрежа а потоа во противничка знам кога Васовски мислеше дека првиот автогол е негов гол ама ова правило никој не го кажува бидејќи никој не се фали со автогол

Еве и јас да прашам нешто :)

Дали на пример играат сега Челзи - Ливерпул и играат втората утакмица, на Торес му фали 1 жолт картон за да ја пропушти следната утакмица и го добива таа утакмица.. Дали ќе го пропушти финалето или жолтите се поништуваат за во финале?

Едит: У случај нормално Ливерпул да ги помине Челзи во случајов.
Секако дека важи и во финале нема бришење пример 99-та Рој Кин И Пол Сколс не играа за Манчестер поради жолти

За димензиите пред некоја недела донесоа правило сите меѓународни и новоизградени стадиони да имаат терени со димензии 105х68
(и предходно ова беше за меѓународни и наш Градски ја има нешто и кај нас по правила да биде а)

А дали го знаете правилото дека голман/играч може да извади копачка да фрли по топката (да речеме иде во гол и спаси гол) и тоа се важи исто како да е игра на голманот/играчот( е за вакви правила треба да е темава нешто што го има а не се случува секој ден и после се чудиме што е досудено)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom